A kétszeres olimpiai bajnok, világbajnokjelölt kínai Ding Liren a Grand Chess Tour 2019 sorozat győztese. A A londoni fináléban 16-12-re nyert a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen. Ding Liren 9-3-as vezetéssel kezdte a harmadik játéknapot és két rapidparti után már győztesként köszönthették. Vachier-Lagrave a négy villámpartiban szépített, csak egy döntetlent engedélyezett legyőzőjének. A harmadik helyért vívott csatában is elmaradt az igazi küzdelem. A világbajnok Magnus Carlsen a második klasszikus játszmában döntetlenre mentette vesztőgyanús állását, 9-3-as vezetés mellett folytathatta a mérkőzést az örmény Levon Aronjannal szemben. Az első rapidpartiban a norvég világelső nyert állásban mattba lépett, a másodikat megnyerte, majd két villámjátszma után már bronzérmesként játszhatott tovább. Az utolsó partit elbukta, összesítésben 17-11-re győzte le riválisát. Ding Liren megérdemelt győzelmet aratott, a sakkrajongók talán sajnálják, hogy nem Magnus Carlsennel játszotta döntőt, de Maxime Vachier-Lagrave az elődöntőben a rájátszásban legyőzte a norvég világbajnokot. Ding Liren a londoni finálé 350 ezer dolláros díjalapjából 150 ezret nyert, MVL 100 ezret, Carlsen 60, Levon Aronjan 40 ezret kasszírozott. Maxime Vachier-Lagrave három nap múlva már a Grand Prix 2019 utolsó tornáján játszik, a világbajnok-jelöltségéért száll csatába. Az összetett pontversenyben jelenleg a második, az első két helyezett vívja ki a jogot a világbajnok-jelölti döntőben való indulásra.
A Grand Chess Tour 2019 londoni döntőjét Ding Liren, a harmadik helyét folyó mérkőzést Magnus Carlsen kezdte 9-3-as vezetéssel. A jelentős hátrányban levő Maxime Vachier-Lagrave és Levon Aronjan szerény reményekkel kezdték a harmadik játéknapot.
A mai küzdelmek két-két rapidpartival kezdődtek meg, 25-25 perc és lépésenként késleltetett 10-10 másodperc mellett csatáztak. Ding Liren és Maxime Vachier-Lagrave meccse gyorsan eldőlt. A kínai világbajnokjelölt az első játszmát megnyerte, majd döntetlennel bebiztosította végső győzelmét. (A rapidpartiban a győzelem 4 pontot ért.)
Magnus Carlsen az első játszmában nyert állásban mattba lépett, egy pillanatra felcsillant a remény Levon Aronjan előtt, de a világbajnok csalódottságán gyorsan túltette magát és javított.
Gyorsult a tempó, 5-5 perc és 3-3 másodperc mellett folytatódtak a küzdelmek. Ding Liren a villámpartikban már nem koncentrált jól, a kitűnő snellező hírében álló MVL ellen csak egy döntetlent tudott elérni, összesítésben 16-12-es győzelemmel hódította el a GCT 2019 trófeáját.
Magnus Carlsennek két villámpartira volt szüksége, hogy bronzérmesként fejezze be a hét versenyből álló sorozatot. A világbajnok két rapid-és villámversenyen is diadalmaskodott, győzött a zágrábi klasszikus tornán, St. Louisban Ding Lirentől az első helyet eldöntő rájátszásban kapott ki. Az összetett pontversenyt fölényesen megnyerte, de a londoni fináléban nem játszott igazán jól, Vachier-Lagrave elleni meccsét elvesztette. MVL a világbajnoknak is köszönheti, hogy játszhatott a londoni döntőben, ha Carlsen nem győzi le a kalkuttai tornán Viswanathan Anandot, akkor az indiai exvilágbajnok jutott volna a fináléba!
A Grand Chess Tour 2019 döntő:
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2780) – Ding Liren (kínai, 2801) 12 - 16
Maxime Vachier-Lagrave – Ding Liren döntetlen (Spanyol megnyitás, 90)
Ding Liren - Maxime Vachier-Lagrave 1 – 0 (Angol megnyitás, 50)
Ding Liren (kínai, 2803) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2873) 1 – 0 (Modern Benoni védelem, 39)
Maxime Vachier-Lagrave – Ding Liren döntetlen (Angol megnyitás, 42)
Ding Liren (kínai, 2830) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2768) 0 – 1 (Királyindiai védelem, 46)
Maxime Vachier-Lagrave – Ding Liren 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 82)
Ding Liren – Maxime Vachier-Lagrave döntetlen (Királyindiai védelem, 48)
Maxime Vachier-Lagrave – Ding Liren 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 53)
A 3. helyért:
Magnus Carlsen (norvég, 2872) – Levon Aronjan (örmény, 2775) 17 - 11
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 - 0 (Vezérgyalog megnyitás, 66)
Levon Aronjan – Magnus Carlsen döntetlen (Királyindiai védelem, 81)
Levon Aronjan (örmény, 2784) – Magnus Carlsen (norvég, 2886) 1 – 0 (Réti megnyitás, 42)
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 – 0 (Vezérgyalog megnyitás, 36)
Levon Aronjan (örmény, 2698) – Magnus Carlsen (norvég, 2865) döntetlen (Angol megnyitás, 52)
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 – 0 (Szicíliai védelem, 55)
Levon Aronjan – Magnus Carlsen döntetlen (Francia védelem, 56)
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 0 – 1 (Ponziani megnyitás, 64)
Verőci Zsuzsa
Fotók: Lennart Ootes grandchesstour.org