Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Szombaton rendezik meg a Várkert Bazárban az első Világsakkfesztivált, amelynek ötletgazdája és főszervezője Polgár Judit. Az eseményen megrendezik a négy résztvevős Highlander Kupát,   amelyen játszik két világbajnok, az orosz Anatolij Karpov és az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov is. A részletes programot a www.vilagsakkfesztival.com honlapon lehet megtekinteni.

"A mostani, először sorra kerülő fesztiválhoz csatlakoztak Chiléből, az Egyesült Államokból, Új-Zélandról, Ausztráliából, s több helyszínnel Európából is" – tájékoztatta Polgár Judit a sajtó képviselőit, kiemelve, hogy az ingyenes családi rendezvénynek a legfőbb célja, hogy bemutassa az érdeklődőknek a sportág "ezer arcát".

Az eseményen megrendezik a pénzdíjas négy résztvevős Highlander Kupát, amelyen a sakkozás 12. világbajnoka, Anatolij Karpov és a 2004-es kieséses rendszerű világbajnokság győztese, az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov ellenfele  a tavalyi sakkolimpián ezüstérmes magyar válogatott tagja, Balogh Csaba, valamint sakkozásunk egyik legnagyobb ígérete, a 16 éves nemzetközi mester, Gledura Benjámin lesz.

Az elődöntőket szombaton 14 órától rendezik, Gludura-Karpov és Kaszimdzsanov-Balogh párharcokra, kétjátszmás meccsekre kerül sor rapid tempóban, 15-15 perc gondolkodási idővel és 5-5 másodperc lépésenkénti bónusszal.  Döntetlen esetén villámpartik döntenének, újabb egálnál pedig a „hirtelen halál” játszma, ahol világosnak 5, sötétnek 4 perce lenne,  villámpartik következnek, utóbbinak ekkor már a döntetlen is elég a győzelemhez. A két győztes vívja a döntőt, amelynek győztese nyeri el a 6 millió forintos díjat.

Seszták Tamás, a Magyar Sakkszövetség elnöke kiemelte, fontos, hogy a rendezvény közösségi élményt nyújt, példaképeket állít azok elé, akik csak most ismerkednek a sakkal, fantasztikus játékosokat láthatnak élőben játszani.

Anatolij Karpov 2006-ban Miskolcon nyolcjátszmás rapidmeccset játszott Lékó Péterrel, kilenc év után látjuk ismét élőben versenyezni a sakkozás tizenkettedik világbajnokát.

Az 1951. május 23-án született Karpov 1975-ben játék nélkül lett a 12. sakkvilágbajnok, miután Robert Fischer elleni világbajnoki döntőjére nem került sor. Az amerikai világbajnok  javaslatait a FIDE visszautasította. A dinamikus sakk képviselőjeként 10 győzelemig akarta játszani  a meccset, 9-9-el megőrizte volna címét. Egyetlen nagymester sem diadalmaskodott annyi nagy tornán, mint Karpov. Újra és újra bizonyítania kellett, hogy igazi világelső, közel három évtizedig birtokolta a világbajnoki címet, illetve elvesztése után küzdött érte. 1973 és 1977, 1979-1981 között és 1984-ben választották az év sakkozójává, összesen kilenc alkalommal kapta meg az Oscar-díjat.

Tizenkilenc évesen szerzett nagymesteri címet, 1973-ban megnyerte a leningrádi zónaközi döntőt, világbajnok-jelölti páros mérkőzésen Polugajevszkijt (5,5-2,5), Szpasszkijt (7-4),  majd Korcsnojt győzte le (12,5-11,5). Világbajnoki címét kétszer Korcsnojjal szemben megvédte, az 1978-as döntő Baguio Cityben a sakktörténelem egyik legviharosabb meccse volt, Karpov 16,5-15,5-re nyert. Három évvel később Meranoban már 11-7-es kiütéses győzelemmel verte vissza Korcsnoj címszerzési kísérletét. Karpov elsőségét három év múlva már a bakui zseni, Garri Kaszparov veszélyeztette, akivel öt világbajnoki döntőn csapott össze. Az elsőt, az 1984/85-ös páros mérkőzést hat győzelemig játszották volna. A csatározás 1984. szeptember 19-én kezdődött. Karpov megnyerte a 3., a 6., a 7., a 9. és a 27. játszmát, de a hatodik győzelmet nem tudta megszerezni. Kaszparov rendezte erősen megtépázott sorait, a 32., a 47. és a 48. játszmában megadásra kényszerítette Karpovot, 5-3-ra szépített. A FIDE akkori elnöke, Florencio Campomanes a küzdő felek teljes kimerültségére hivatkozással - közel féléves  csatározás után - 1985. február 15-én félbeszakította mérkőzést.

Óriási volt az értetlenség, a felháborodás. Hosszas tárgyalássorozat után szeptemberben újra sakkasztalhoz ültek a küzdő felek, ezúttal már a régi, a 24 játszmás szisztéma szerint. Kaszparov megnyerte az első játszmát, Karpov a negyedikben egyenlített, az ötödikben átvette a vezetést. Előnyét egészen a 11. partiig őrizte, ekkor Kaszparov nyert, majd a 16. és 19. partiban aratott győzelmével előnye két pontra nőtt. Karpov a 22. játszmában elért nyerésével szépített. A világbajnoki döntő 24. partijában Karpov mindent egy lapra tett fel, támadott, de a 22 éves kihívó zseniálisan keresztezte a világos királyszárnyi akciót, 13-11-es győzelemmel Kaszparovot a sakkozás 13. világbajnokaként köszönthették. Egy évvel később a két helyszínen, Londonban és Leningrádban megrendezett visszavágón Kaszparov 12,5-11,5-re nyert, 1987-ben Sevillában 12-12-vel védte meg világbajnoki címét. Karpov 1990-ben ismét megmérkőzött honfitársával, New York és Lyon volt a mérkőzés színhelye. Kaszparov az utolsó K-K mérkőzésen is 12,5-11,5-es győzelmet ért el. Fantasztikus csatákat, emlékezetes ütközeteket láttunk kettőjük párharcában, számos játszmájukat a sakkirodalom remekműveiként jegyzik, küzdelmük döntően befolyásolta az egész sakkpolitika alakulását.

Karpov a következő világbajnoki ciklusban meglepetésre az angol Nigel Short ellen 6-4-re elvesztette a világbajnok-jelölti párosmérkőzést. A Nemzetközi Sakkszövetséggel azonban Kaszparov – immár sokadszor – konfliktusba került, és az angol  sakkozóval a PCA (Profi Sakkozók Szövetsége) égisze alatt játszotta le a döntőt. Karpov ezzel újra lehetőséget kapott, hogy elvesztett – immár FIDE – világbajnoki címét visszaszerezze. Váratlan döntéssel a holland Jan Timmannal játszhatott világbajnoki döntőt, aki Short ellen vereséget szenvedett a világbajnok-jelölti döntőben. Karpovnak nem jelentett nehéz akadályt a hollandok legjobbja, 12,5-8,5-re nyert. A FIDE döntése értelmében az ismét világelső orosz nagymesternek a következő ciklusban világbajnok-jelölti döntőn kellett kvalifikálnia magát az újabb címmérkőzésre, az izraeli Borisz Gelfandot 6-3-ra verte meg.

1995 novemberében Kirszan Iljumzsinovot választották a FIDE elnökévé, Karpov és az amerikai Gata Kamsky döntőjét, 1996 nyarán a Kalmük Autonóm Köztársaság fővárosában, Elisztában rendezték meg. A konfliktusoktól sem mentes meccset Karpov 10,5-7,5-re nyerte meg. Kirszan Iljumzsinov, a Kalmük Autonóm Köztársaság elnöke nagy lendülettel látott munkához, és megreformálta a megváltoztathatatlannak látszó világbajnoki rendszert. Tehetős polgárként jelentős összeggel is támogatta, hogy a FIDE szélesre tárja a kapukat, a világbajnoki cím sorsa ne egy szűk elit harcában dőljön el. Kaszparov, Kramnyik és Karpov hallani sem akart arról, hogy nem élveznek semmiféle privilégiumot. Sok vita után Karpov járt a legjobban, a FIDE vezérkara végül óriási kedvezményt adott neki, csak a groningeni előcsatározások győztesével kellett megmérkőznie.  A nehéz küzdelmektől elfáradt Viswanathab Anandnak kevés esélyt adtak Karpovval szemben, az indiai nagymester 0-2-ről még kiegyenlített, de a rapid rájátszást elbukta. Karpov megvédte címét, de a sakkvilág erkölcsi győztesként Anandot ünnepelte.

Karpov az 1999-es  Las Vegas-i vb-n nem indult, így elvesztette címét. Nem vállalta a részvételt Újdelhiben sem, de 2001-ben úgy gondolta, hogy hazai pályán, Moszkvában képes lesz visszahódítani címét. A kísérlet azonban kudarccal végződött, már az első fordulóban a rapid rájátszásban kikapott a kínai Zsang Pengxiangtól 3-1-re.

Anatolij Karpov csapatban hatszoros olimpiai bajnok, kétszeres csapat-világbajnok, csapatban négyszeres Európa-bajnok, háromszoros szovjet bajnok (1976, 1982, 1983), ifjúsági Európa-bajnok és junior világbajnok. A legbüszkébb az 1994-es linaresi sikerére, két és fél ponttal előzte meg Kaszparovot, a 14 résztvevős szuperversenyen 11 pontot gyűjtött. Egyfajta világrekord, ezt a teljesítményt is nehéz lesz felülmúlni. A performance teljesítménye közel 2980 volt, s nem szabad elfelejteni, hogy ekkor még az Élő-pontok nem inflálódtak. Legmagasabb Élő-pontszáma 2780 volt. Svájci rendszerű viadalokon való részvétele szóba sem jöhet, rapid tornákat, páros mérkőzéseket játszik, bemutató találkozókon vesz részt, hogy formáját megőrizhesse.

2010-ben elindult a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) elnökségért folyó versenyben, azonban a szavazás során alulmaradt Kirszan Iljumzsinovval szemben. Elfogadta Iljumzsinov ajánlatát és a FIDE nagyköveteként folytatta munkáját,valamennyi kontinensen működnek sakkiskolái, irodalmi tevékenysége is jelentős. Jelentős rangot vívott ki a sakkéletben az idén már a tizenhatodik alkalommal megrendezett Karpov-verseny Pojkovszkijban.

2004-ben Tripoliban, a meglepetésekkel fűszerezett kieséses rendszerű világbajnokság négyhetes küzdelemsorozata óriási szenzációval ért véget. A 22. helyre rangsorolt üzbég Rusztam Kaszimdzsanov a viadal döntőjében rájátszás után 4,5-3,5-ös győzelmet aratott a jóval esélyesebb, a szupernagymesterek elitjébe tartozó angol Michael Adams ellen. Az üzbég nagymester Lékó Péter kortársa, 1994-ben, a szegedi korcsoportos világbajnokságon bronzérmet szerzett, a bajnok nagymesterünk lett.

Kaszimdzsanov hosszú időn át Viswanathan Anand szekundánsi csapatának tagja volt, kitűnően felkészült sakkozó, jelenlegi Élő-pontszáma 2704. A tízszeres bajnok OSG Baden-Baden játékosa. Rusztam játszott a berlini rapid-és villám-világbajnokságon, 14., illetve a 9. helyen végzett.

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A monacói Grand Prix-versenyen már a tízedik forduló után győztesként köszönthették a kínai exvilágbajnoknőt, Hou Ji-fant. Az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsuk ellen sötéttel 29 lépésben nyert, a meggyengített világos királyállást nagy erővel támadta meg, másfél pontos előnyre tett szert. Marija nővére, Anna 25 lépésben szenvedett vereséget a grúz Nana Dzagnidzétől. A játéknap harmadik győzelmét a bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova aratta, az iráni Sarasadat Khademalsharieh hetedszer kapott ki. Az indiai Humpy Koneru a svéd Pia Cramling elleni döntetlennel másodikként várja a befejező fordulót. Az orosz derbin Natalija Pogonyina nem élt a felkínált eséllyel az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjukkal szemben. Pontosztozkodás született az ukrán Natalija Zsukova és a francia Almira Szkripcsenko partijában.

Az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsuk és kihívója, a 2013/14-es GP-sorozat győztese, a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan jövőre világbajnoki döntőt játszik. A főpróbának is tekinthető mai partijukban Marija mélyen tudása alatt játszva 29 lépésben vereséget szenvedett. A nyitás sem úgy sikerült, ahogy tervezte, majd a 19.g3? lépésére Hou Ji-fan támadásba lendült, a meggyengült világos királyállás kitűnő célpont volt, a világbajnoknő védelmet nem találhatott. Ez a harmadik összecsapásuk volt, 2011-ben a csapat-világbajnokságon döntetlen született, három éve a gibraltári nyílt versenyen Hou Ji-fan győzött.

Gyengén játszik a versenyen a világbajnoknő nővére, Anna. Még nyeretlen, és a mai partijára nehéz magyarázatot találni. Elvesztette centrumgyalogját, majd érthetetlen tisztáldozattal csak megkönnyítette a grúz Nana Dzagnidze győzelmét, aki mesterhármassal javított oly szerény helyezésén.

Az indiai Humpy Koneru második helyezettként várja a befejező fordulót. A svéd Pia Cramling elleni játszmájában kedvezőbben állt, támadta világos izolált centrumgyalogját. A rutinos Pia ügyesen védte, kiremizte a partit.

Az orosz olimpiai bajnoknők rangadóján Natalija Pogonyina nem élt a felkínált lehetőséggel, az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk fölöslegesen gyengítette meg gyalogszerkezetét, a bástya betörése nehéz pillanatokat okozhatott volna a nem éppen kirobbanó formában játszó Kosztenjuk számára.

A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova nem jeleskedett anyagi előnyének érvényesítésében, az iráni Sarasadat Khademalsharieh a végjátékban vesztőt húzott a remit ígérő pozícióban, hetedszer kapott ki.

Az ukrán Natalija Zsukova és  a francia Almira Szkripcsenko óvatos játékkal osztozott meg a ponton.

A 10. forduló eredményei:

Anna Muzicsuk (ukrán, 2549) – Nana Dzagnidze (grúz, 2573)  0 – 1 (Szicíliai védelem, 25)

Sarasadat Khademalsharieh (iráni, 2402) – Antoanata Sztefanova (bolgár, 2500)  0 – 1 (Angol megnyitás, 72)

Natalija Zsukova (ukrán, 2485) - Almira Szkripcsenko (francia, 2441)  döntetlen (Vezérindiai védelem, 31)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2528) – Hou Ji-fan (kínai, 2671)  0 – 1 (Szicíliai védelem, 29)

Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2525) - Natalija Pogonyina (orosz, 2445)  döntetlen (Spanyol megnyitás, 49)

Pia Cramling (svéd, 2513) - Humpy Koneru (indiai, 2578)  döntetlen (Vezércsel, 50)

A verseny állása:

1.Hou Ji-fan 8,5

2. Humpy Koneru 7

3. Marija Muzicsuk 6,5

4-5. Pia Cramling és Natalija Pogonyina 5,5

6-7. Antoaneta Sztefanova  és Alekszandra Kosztenjuk 5

8-10. Nana Dzagnidze,  Natalija Zsukova és Almira Szkripcsenko 4

11. Anna Muzicsuk 3,5

12. Sarasadat Khademalsharieh 1,5

Az utolsó forduló párosítása:

Humpy Koneru – Anna Muzicsuk

Natalija Pogonyina – Pia Cramling

Hou Ji-fan – Alekszandra Kosztenjuk

Almira Szkripcsenko – Marija Muzicsuk

Antoaneta Sztefanova – Natalija Zsukova

Nana Dzagnidze - Sarasadat Khademalsharieh

Muzicsuk,M (2528) – Hou Ji-fan (2671)
Szicíliai védelem [B51]

1.e4 c5 2.Hf3 d6 3.Fb5+ Hd7 4.0-0 a6 5.Fd3 Hgf6 6.c4

Meglepő döntés a sokszor játszott 6.c3 b5 7.Fc2 Fb7 8.Be1 Bc8 (8...e5 9.d4 Fe7 10.Hbd2) 9.a4 b4 helyett.

6...g6 7.Hc3 Fg7 8.Be1 Hg4 9.Ff1 Hge5 10.d3 0-0 11.Fe3 Hxf3+ 12.Vxf3 He5 13.Vd1 Hc6

Az exvilágbajnoknő kedvezőbb állással zárta a nyitást.

14.Vd2 Bb8 15.He2 e5 16.Hc3 Fe6 17.Hd5 b5 18.b3 f5 19.g3?

Marija Muzicsuk mélyen tudása alatt játszotta a partit.

muzicsukmhou_1840

19...f4! 20.gxf4 exf4 21.Hxf4 Fg4 22.Fg2 He5 23.h3 Hf3+ 24.Fxf3 Fxf3 25.He6

muzicsukmhou_1841

25...Vh4! 26.Hg5 h6 27.Hxf3 Bxf3 28.d4 Bxh3 29.Kf1 Vg4 és világos feladta

Muzicsuk,A (2549) - Dzagnidze,N (2573)
Szicíliai védelem [B30]

1.e4 c5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 Hf6 4.Hc3 Vc7 5.0-0 Hd4 6.Be1 a6 7.Fc4 e6 8.e5 Hg8 9.d3 b5 10.Fb3 Fb7 11.He4 Hxb3 12.axb3 f5 13.Hg3

Anna Muzicsuk a 13.exf6 Hxf6 14.Hfg5 Fe7 (14...h5 15.Vf3) 15.Hxf6+ Fxf6 16.Vh5+ g6 17.Vh6 folytatással jobban játszhatott volna.

13...He7 14.d4 cxd4 15.Hxd4 Hg6 16.c3 Fe7 17.Vh5?! 0-0 18.Fg5 Fc5 19.Bad1 Hxe5 20.Ff4 Fd6 21.Fxe5 Fxe5 22.Hdxf5?

A gyalogért világosnak nem volt kompenzációja, de a tisztáldozatot nehéz megérteni.

22...exf5 23.Hxf5 d6 24.f4 g6 25.Hh6+ Kh8 és világos feladta

Cramling,P (2513) - Koneru,H (2578)
Vezércsel [D38]

1.Hf3 d5 2.d4 Hf6 3.c4 e6 4.Hc3 Fb4 5.Fg5 h6 6.Fxf6 Vxf6 7.e3 0-0 8.Bc1 dxc4 9.Fxc4 c5 10.0-0 cxd4 11.He4 Ve7 12.exd4

Borisz Gelfand a 12.Hxd4 Fd7 13.Fd3 változat híve.

12...Bd8 13.Ve2 Fd7 14.a3 Fd6 15.Hxd6 Vxd6 16.Bfd1 Fa4 17.Be1 Hd7 18.Fb5 Fxb5 19.Vxb5 Vb6 20.Ve2

A vezércsere logikusabb volt. 20.Vxb6 Hxb6 21.Bc7 Bd7 22.Bxd7 Hxd7 23.Bc1 Hb6 24.Kf1 Hd5 25.g3 Bd8 26.Ke2 egyenlő álláshoz vezetett volna.

20...Bac8 21.Bc2 Bxc2 22.Vxc2 Hb8

Humpy Koneru a d4 izolált gyalogot célpontként tűzte ki.

23.h4 Hc6 24.Be4 Bd5 25.b4

cramlingkoneru_1842

25...a5 26.bxa5 Bxa5 27.Vd3 Bb5 28.Hd2 Bd5 29.Hf3 Vb2 30.Be2 Vc1+ 31.Be1 Vf4 32.g3 Vd6 33.Vb3 Bf5 34.Be4 Ha5 35.Vd3 Hc6 36.Vb3 b5 37.Ve3 Bd5 38.Kg2 Ha5 39.Vc3 Hc6 40.Ve3 Vd8 41.Kg1

A minőségáldozatra Pia Cramling nem vállalkozott: 41.Bxe6 fxe6 42.Vxe6+ Kh7 43.Vxc6 Vd7 44.Vc3 Vb7 45.Vc2+ Kg8 46.Vb3 Kh8 47.Ve3 Bf5 (47...Bd8 48.Kh2) 48.g4 Bf8 49.Kg3 változatban sötét nem tud előrejutni.

41...Bd6 42.Kg2 Ha5 43.Vc3 Bc6?! 44.Vb4 Hc4 45.Vxb5 Bc7 46.Vb4 Va8 47.Be2 Hxa3 48.Ba2 Ba7 49.Vc5 Hb5 50.Bxa7 és döntetlen

Kosztenjuk,A (2525) - Pogonyina,N (2445)
Spanyol megnyitás [C92]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 Fe7 6.Be1 b5 7.Fb3 d6 8.c3 0-0 9.h3 Fb7 10.d4 Be8 11.Hbd2 exd4 12.cxd4 Hd7 13.Hf1 Ha5 14.Fc2 c5

Peter Szvidler a Világkupa elődöntőjében Anish Girivel a 14...Ff6 15.Bb1 c5 16.d5 Hc4 17.b3 Hce5 18.H3h2 Hg6 folytatásban csatázott.

15.H1h2 cxd4 16.Hxd4 Ff8 17.Hf5 He5 18.Fd2 Hac6 19.Fb3 Ha5 20.Fd5 Fxd5 21.exd5 Hac4 22.Fc3 Vg5 23.Hg3 b4 24.Fd4 Hg6 25.Vh5 Bxe1+ 26.Bxe1 Vxh5 27.Hxh5 Bb8 28.Bc1 Hce5 29.f4?! Hd3 30.Bf1 f5

Számításba jött a 30...Bc8 31.Bd1 Hgxf4 32.Hxf4 Hxf4 33.Fe3 Hh5 34.g4 Hf6 35.g5 Hd7 36.Hg4 a5 folytatás.

31.g3

kosztenjukpogonyina_1843

31...b3

Natalija másodszor sem élt a 31...Bc8 lehetőséggel. 32.Hf3 He7 33.Hg5 Bc2 jó esélyt adott volna.

32.axb3 Bxb3 33.Hf3 Hxb2 34.Hg5 Hc4 35.He6 Hd2 36.Bc1 Hf3+ 37.Kf2 Hxd4 38.Hxd4 Bb2+ 39.Kf3 He7 40.He6 Bb3+ 41.Kf2 Bb8 42.Ba1 Ba8 43.Ba5 h6 44.g4 Kf7 45.g5 Kg6 46.Hg3 Kf7 47.Hh5 Kg6 48.Hg3 Kf7 49.Hh5 és döntetlen

Khademalsharieh,S (2402) - Sztefanova,A (2500)
Angol megnyitás [A13]

1.d4 g6 2.c4 Fg7 3.Hf3 e6 4.Hc3 He7 5.g3 d5 6.cxd5 exd5 7.Fg2 0-0 8.0-0 Hbc6 9.h3 Hf5 10.Fg5 Hce7 11.Ff4 c6 12.Fe5 f6 13.Ff4 g5 14.Fc1 Hd6 15.b3 Hg6 16.Fa3 Be8 17.Bc1 Ff5 18.Hd2 a6 19.Fxd6 Vxd6 20.e4 Fe6 21.exd5 cxd5 22.Be1 Bad8 23.Vf3 He7 24.Hf1 b5 25.He3 Bf8 26.Ve2 Ff7 27.Vd3 Vd7 28.Be2?!

Nem szabad lett volna késlekedni a vezérszárnyi akcióval.

28...f5 29.Bce1 Ff6 30.Bc1 h5 31.Hc2 Vd6 32.Bce1 Bc8 33.He3 Vd7 34.Hc2 Hc6 35.Hd1

kadesztefi_1844

35...f4 36.gxf4 gxf4 37.Kh2 Kh8 38.Vf3 Fg6 39.Vxd5? Vxd5

Még erősebb volt a 39...Vg7 40.b4 Bg8 41.Fh1 He7 42.Vb3 Hf5 folytatás.

40.Fxd5 He7 41.Hb4 a5 42.Bxe7 Fxe7 43.Hc6 Fb4 44.Bg1 Ff7 45.Ff3 Bg8 46.Bf1 Fg6 47.He5 Fe8 48.Hb2 Fc3 49.Bc1 b4 50.Hbd3 Bd8 51.d5 Bg5 52.Hc4 Ff7 53.Bd1 Ff6 54.h4

kadesztefi_1845

54...Bgxd5 55.Fxd5 Bxd5 56.Bd2 Fc3 57.Bd1 Fg6 58.Hdb2 Bxd1 59.Hxd1 Fb1 60.Hxa5 Fc2 61.Hxc3 bxc3 62.Hc6 Fxb3 63.Hb4?

Vesztőlépés a 63.Hd4 Fxa2 64.Kg2 Fd5+ 65.Kf1 Kg7 66.Ke2 Kf6 67.Kd3 Ke5 68.He2 remit ígérő változat helyett.

63...c2 64.Hd3 Fxa2 65.Kg2 Fd5+ 66.f3 Kg7 67.Kf2 Kf6 68.Hc1 Ke5 69.Ke2 Kd4 70.Kd2 Fc4 71.Kxc2 Ke3 72.Kc3 Fe2 és világos feladta

Zsukova,N (2485) - Szkripcsenko,A (2441)
Vezérindiai védelem [E15]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hf3 b6 4.g3 Fb4+ 5.Fd2 Fxd2+ 6.Vxd2 Fa6 7.b3 d5 8.cxd5 He4 9.Ve3 exd5 10.Hc3 Fb7 11.Fg2 0-0 12.Hxe4 dxe4 13.He5 Vd5 14.0-0 f6 15.Hc4 f5 16.Vc3 Hd7 17.Bfd1 Hf6 18.He5 Vd6 19.Bac1 Hd5 20.Vd2 c6 21.e3 Bf6 22.f3 exf3 23.Fxf3 Bd8 24.e4 fxe4 25.Fxe4 He7 26.Vd3 g6 27.Hg4 Bff8 28.Ve3 Hd5 29.Vg5 Hf6 30.Hh6+ Kh8 31.Fg2 Hg8 és döntetlen

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Berlinben az orosz Alekszandr Griscsuk nyerte meg a villámsakk-világbajnokságot. Harmadszor lett világbajnok, 2006-ban és 2012-ben már győztesként ünnepelték. A francia Maxime Vachier-Lagrave a 20. fordulóig az élen állt, a finisben hibázott, félpontos hátránnyal lett ezüstérmes. Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik gyengébb mezőnyértéke miatt bronzérmesként zárta a 21 fordulós emlékezetes viadalt. A címvédő norvég világbajnok Magnus Carlsen csak hatodik lett. Lékó Péter négy győzelemmel, tizenöt döntetlennel és két vereséggel az 57. helyen végzett a játszmánként 3-3 perc és lépésenként 2-2 másodperc bónusszal megrendezett világbajnokságon.

A mai játéknap rangadókkal kezdődött, a félpontos előnnyel vezető francia Maxime Vachier-Lagrave a kubai Leinier Dominguez Perezzel, a címvédő Magnus Carlsen az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal remizett. Az örmény Levon Aronjan a holtversenyes harmadik helyre lépett előre az orosz Szergej Karjakin elleni győzelmével, csatlakozott az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov, aki a kétszeres villám-világbajnokra, az orosz Alekszandr Griscsukra mért vereséget. Lékó Péter az örmény Szergej Movszeszjannal osztozott meg a ponton. Messze volt a vége, egy-egy megingás, elnézés, egy kis szerencse, s nagyot változik a helyezés a szoros mezőnyben.

A 13. fordulóban MVL könnyen nyert az izraeli Borisz Gelfand ellen, Radzsabov bonyolult csatában Carlsenre mért vereséget, Vachier-Lagrave az azerbajdzsáni sakkozó előtt vezetett egy ponttal, Carlsen másfél pontos hátránnyal négyes holtversenyben, Aronjan, Karjakin és Dominguez társaságában harmadik volt. Lékó az orosz Nyikita Vityjugovval remizett. Egyre nagyobb szerepet kapott a párosítás, a kedvező színelosztás.

Remek volt a szereposztás a következő körben. Az eredmények az éllovas francia nagymesternek kedveztek. MVL remizett az ukrán Vlagyimir Oniscsukkal, Radzsabov és Karjakin sem bírt egymással. Carlsen nem kis szerencsével úszta meg vereség nélkül Peter Szvidler elleni partiját. Dominguez elvesztette veretlenségét, Karjakin győzte le. Vachier-Lagrave egy ponttal előzte meg Radzsabovot és Karjakint, Carlsen a negyedik helyet osztotta Aronjannal, Kramnyikkal és Tomasevszkijjel. (A norvég tv közvetítése miatt Carlsen helyezésétől függetlenül végig az első táblán játszott.) Lékó tízedik döntetlenét könyvelte el, ezúttal a német Daniel Fridmannal szemben.

Folytatódtak a nagy ütközetek, Carlsen-Griscsuk, Vachier-Lagrave-Kramnyik, Karjakin-Radzsabov és Aronjan-Tomasevszkij derbik következtek, Lékó az orosz Daniil Dubovval csapott össze. Folytatódott a címvédő norvég világbajnok rossz sorozata, Griscsuktól is kikapott, a tízedik helyre csúszott vissza, utolsó öt partijából három vesztés mellett csak két remit ért el. MVL előnye Radzsabov ellen győztes Karjakin előtt fél pontra csökkent, Aronjan egyedüli harmadikként zárta a 15. fordulót. Lékó sorozatban hatodszor remizett.

Az élmezőny állása a 15. forduló után:

H.

R.

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

Perf.

1

2

Maxime Vachier-Lagrave

FRA

2854

12,0

2724

138,0

2956

2

16

Szergej Karjakin

RUS

2759

11,5

2705

133,0

2907

3

4

Levon Aronjan

ARM

2817

11,0

2711

131,0

2877

4

6

Tejmur Radzsabov

AZE

2808

10,5

2718

133,0

2857

5

15

Vlagyimir Kramnyik

RUS

2763

10,5

2681

126,0

2823

6

5

Alekszandr Griscsuk

RUS

2814

10,5

2676

122,0

2816

7

18

Borisz Gelfand

ISR

2743

10,5

2659

128,0

2802

8

25

Peter Szvidler

RUS

2726

10,5

2653

123,5

2796

9

33

Hrant Melkumjan

ARM

2701

10,5

2628

116,5

2772

10

1

Magnus Carlsen

NOR

2914

10,0

2731

136,0

2848

11

113

Juri Vovk

UKR

2566

10,0

2712

128,5

2816

12

73

Szergej Zsigalko

BLR

2635

10,0

2689

127,5

2795

25

22

Lékó Péter

HUN

2736

9,5

2622

119,5

2713

A 16. fordulóban az első hét táblán csak döntetlenek születtek. Vachier-Lagrave ügyes védekezéssel hárította Griscsuk kezdeményezését. Aronjan fölényes állást rontott el honfitársa, Hrant Melkumjan ellen, Karjakin megőrizte második helyét. A címvédő Carlsen döntetlennel folytatta, a fehérorosz Zsigalko keserítette el a világbajnokot. Lékó Péter az orosz Jan  Nepomnjacsijt túljátszotta, de a kapkodásban remire rontotta pozícióját.

Úgy tűnt, hogy Vachier-Lagrave nagy lépést tett a végső győzelem felé, három döntetlen után nyert Szvidler ellen. Számára kedvezően alakultak a riválisok eredményei is. Karjakin kikapott Kramnyiktól, vesztett Aronjan is, az ukrán Yuri Vovk volt eredményes az örmény sakkozóval szemben. MVL előnye másfél pontra nőtt, 13,5 ponttal állt az élen, Vovk, Karjakin, Kramnyik és Griscsuk osztotta a második helyet. A mai játéknapon először nyert Magnus Carlsen, csak fél pont választotta el a holtversenyes második helyezettektől. Lékó Péter elvesztette veretlenségét, hetes remiszéria után vereséget szenvedett a lengyel Bartosz Sockotól, a 45. helyre esett vissza.

A 18. körben rendkívül izgalmas összecsapásokra került sor és bonyolódott a helyzet. Maxime Vachier-Lagrave tizenkét fordulón át nem vesztett játszmát, Vovk legyőzte a francia éllovast. MVL előnye fél pontra csökkent Vovk, Kramnyik és Griscsuk előtt. Az exvilágbajnok Aronjan ellen győzött, Griscsuk is fontos meccset nyert Karjakinnal szemben. Carlsen a felzárkózott Gelfandot kényszerítette megadásra. Lékó a lengyel Dudától kapott ki.

A váratlan vereség után Vachier-Lagrave magabiztossága tovatűnt, újabb partit vesztett, Vaszilij Ivancsuk győzte le. Vovk kiremizte Carlsent. Két fordulóval a befejezés előtt négyen álltak 13,5 ponttal az élen, Vovk, Vachier-Lagrave, Kramnyik  és Griscsuk. Fél pont hátránnyal Carlsen, Ivancsuk, Tomasevszkij és Napomnjacsij követte a vezető négyest. Lékó a paraguayi Bachmannal megosztozott a ponton.

A villám-vb-k történetében még nem láttunk ennyire izgalmas, fordulatokban gazdag hajrát. A befejező forduló előtt Vlagyimir Kramnyik és Alekszandr Griscsuk vezetett félpontos előnnyel. Az exvilágbajnok Vovk ellen nyert, Griscsuk nagy harcot vívott a másodpercekkel is, de bírta a kapkodást, ezt Tomasevszkij bánta. Ivancsuk visszavágott Carlsennek a rapid-vb-n elszenvedett vereségéért. Vachier-Lagrave és Ivancsuk osztotta a harmadik helyet az orosz duó mögött, Carlsen visszaesett a kilencedik helyre. Lékó az azerbajdzsáni Safarlival is remizett.

A befejező körben Griscsuk megszerezte az első helyet jelentő győzelmet Gelfanddal szemben. Vachier-Lagrave könnyen verte Kaszimdzsanovot, bánhatja, hogy a finisben megingott. Kramnyik a második játéknapon játszott jobban. Lékó Péter az orosz Ildar Hajrullinnal osztozott a ponton, tizenötödik döntetlenével zárta a vb-t,

Alekszandr Griscsuk harmadszor lett a villámsakk világbajnoka. 2006-ban és 2012-ben elért elsősége után Berlinben is diadalmaskodott. Az első játéknapot 7,5 ponttal a 19. helyen zárta. A mai első fordulóban Tejmur Radzsabovtól kikapott, de utána nagy sorozatba kezdett, hét győzelem mellett csak Maxime Vachier-Lagrave és Vlagyimir Kramnyik ellen remizett, hét partiban nyerni tudott, a hajrá izgalmait riválisainál jobban bírta.

Alekszandr Griscsuk útja a győzelemig

1

98

Yasser Seirawan

2598

USA

9,0

s 1

2

70

Mateusz Bartel

2636

POL

9,5

w 1

3

56

Alekszander Rjazancev

2658

RUS

11,5

s ½

4

78

Tigran L Petroszjan

2630

ARM

12,5

w 0

5

66

Rusztam Kaszimdzsanov

2641

UZB

13,5

s 0

6

111

Katyerina Lahno

2574

RUS

10,0

w ½

7

109

Simen Agdestein

2575

NOR

9,0

s 1

8

123

Sethuraman S. P.

2550

IND

9,5

w 1

9

41

Gadir Guszejnov

2688

AZE

12,0

s 1

10

40

Ivan Cseparinov

2688

BUL

11,5

w 1

11

39

Ehsan Ghaem Maghami

2689

IRI

11,0

s ½

12

6

Tejmur Radzsabov

2808

AZE

12,5

w 0

13

46

Pavel Eljanov

2680

UKR

11,5

s 1

14

48

Dmitrij Bocsarov

2679

RUS

11,0

w 1

15

1

Magnus Carlsen

2914

NOR

14,0

s 1

16

2

Maxime Vachier-Lagrave

2854

FRA

15,0

w ½

17

33

Hrant Melkumjan

2701

ARM

12,5

s 1

18

16

Szergej Karjakin

2759

RUS

13,0

w 1

19

15

Vlagyimir Kramnyik

2763

RUS

15,0

w ½

20

37

Jevgenyij Tomasevszkij

2694

RUS

13,0

s 1

21

18

Borisz Gelfand

2743

ISR

13,5

s 1

Maxime Vachier-Lagrave az első öt fordulóban, a hetediktől a 10. fordulóig holtversenyben vezetett. A tizenegyediktől a tizennyolcadik fordulóig egyedül állt az élen, a 19. fordulóban elszenvedett veresége miatt hárman beérték, az újabb vesztéssel búcsúznia kellett az első hely elérésének lehetőségétől, a nagy versenyfutásban kivívott ezüstéremre joggal lehet büszke.

Az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik az első játéknap után 8 ponttal másfél pont hátrányban volt az éllovas francia nagymesterrel szemben, ma megőrizte veretlenségét, a befejező partiban nem bírt Vaszilij Ivancsukkal. Az ukrán nagymester remekül hajrázott, az orosz Jan Nepomnjacsij mai tíz játszmájából 9 pontot szerzett!

Nem tudta megvédeni világbajnoki címét Magnus Carlsen. A mai játéknapon csak ötven százalékot ért el, három vereséget is elszenvedett.

Lékó Péter a második játéknapon nyolc döntetlen mellett kétszer kikapott, mindkét vereségét lengyel nagymestertől szenvedte el, az 57.helyen zárta szereplését.

A svájci rendszerre jellemzően hihetetlenül hullámzott a mezőny, jó szériával nagyot lehetett előrelépni, a hajrában a vereségért nagy árat kellett fizetni. Élvezetes nagy csatákat kísérhettünk figyelemmel.

A villám-világbajnokság végeredménye:

H.

R.

 

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

Perf.

1

5

Alekszandr Griscsuk

RUS

2814

15,5

2699

241,0

2876

2

2

Maxime Vachier-Lagrave

FRA

2854

15,0

2727

264,0

2877

3

15

Vlagyimir Kramnyik

RUS

2763

15,0

2705

245,0

2856

4

10

Vaszilij Ivancsuk

UKR

2789

14,5

2691

243,0

2827

5

3

Jan Nepomnjacsij

RUS

2831

14,5

2642

228,5

2775

6

1

Magnus Carlsen

NOR

2914

14,0

2720

259,0

2837

7

25

Peter Szvidler

RUS

2726

14,0

2691

247,0

2810

8

7

David Navara

CZE

2806

14,0

2646

225,5

2767

9

113

Juri Vovk

UKR

2566

13,5

2742

255,0

2827

10

66

Rusztam Kaszimdzsanov

UZB

2641

13,5

2720

259,5

2810

11

4

Levon Aronjan

ARM

2817

13,5

2710

252,5

2805

12

18

Borisz Gelfand

ISR

2743

13,5

2700

247,0

2795

13

28

Leinier Dominguez Perez

CUB

2717

13,5

2687

243,5

2781

14

12

Rauf Mamedov

AZE

2777

13,5

2659

237,0

2757

15

17

Sahriyar Mamedgyarov

AZE

2749

13,5

2648

234,0

2744

16

54

Pavel Ponkratov

RUS

2666

13,5

2608

222,0

2694

17

16

Szergej Karjakin

RUS

2759

13,0

2720

257,0

2800

18

59

Nyikita Vityjugov

RUS

2655

13,0

2711

243,5

2774

19

37

Jevgenyiju Tomasevszkij

RUS

2694

13,0

2683

245,0

2761

20

31

Anton Korobov

UKR

2705

13,0

2663

241,5

2744

21

11

Dmitrij Andrejkin

RUS

2781

13,0

2663

232,0

2734

22

9

Viswanathan Anand

IND

2791

13,0

2658

236,5

2739

 

 

 

 

 

 

 

 

 

57

22

Lékó Péter

HUN

2736

11,5

2634

233,0

2667

(188 résztvevő)

Verőci Zsuzsa

Fotók: www.worldchess.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

A monacói Grand Prix-verseny kilencedik fordulójában a kínai exvilágbajnoknő, Hou Ji-fan újabb győzelmet aratott, egy pontra növelte előnyét az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsuk előtt. Kettőjük összecsapására szerdán kerül sor. A világbajnoknő remizett az orosz Natalija Pogonyinával. az indiai Humpy Koneru az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk ellen nyert. A grúz Nana Dzagnidze a bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanovát győzte le. Sorozatban hatodszor vesztett az iráni Sarasadat Khademalsharieh, legyőzője a francia Almira Szkripcsenko volt. Gyors döntetlen született a svéd Pia Cramling és az ukrán Anna Muzicsuk partijában.

A kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan egypontos előnnyel várhatja az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsuk elleni játszmát. Jövőre Lvovban tízjátszmás világbajnoki döntőt játszanak. Hou Ji-fan az ukrán Natalija Zsukova ellen nyert, a spanyol megnyitású partiban az olimpiai bajnoknő sokáig jól játszotta a partit, a végjáték kritikus állásában nagyon rossz döntést hozott, többé nem volt védelme.

Az orosz Natalija Pogonyina és Marija Muzicsuk Szocsiban, a kieséses rendszerű vb-n a döntőben mérkőzött meg egymással, Marija 2,5-1,5-re győzött. Ezúttal a Grünfeld védelem ismét divatossá vált változata került terítékre, a sorozatos cserék pontosztozkodáshoz vezettek.

A nyolcadik fordulóban csúnya elnézéssel vereséget szenvedő indiai Humpy Koneru az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk ellen javított. Vezérszárnyi akciójára Szasa nem a legjobban reagált, a világos királyszárny meggyengítése nem hozta meg a kívánt eredményt, Humpy pontos játékkal érvényesítette anyagi előnyét, pontszámban beérte Muzicsukot.

Oly sok kudarcos játszma után a grúz Nana Dzagnidze második győzelmét aratta. A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova rosszul értékelte a bástyavégjáték esélyeit. Gyenge gyalogja lekötötte erejét, Dzagnidze bástyáinak betörése eldöntötte a játszma sorsát.

Az iráni Sarasadat Khademalsharieh sorozatban hatodik vereségét szenvedte el. A francia Almira Szkripcsenkoval sokáig manővereztek, mindketten kisebb pontatlanságokat is elkövettek. Almira nem használta ki ellenfele nagy hibáját, de végül megnyerte a partit.

A svéd Pia Cramling és az ukrán Anna Muzicsuk lépésismétléssel gyorsan remizett.

A 9. forduló eredményei:

Pia Cramling (svéd, 2513) – Anna Muzicsuk (ukrán, 2549)  döntetlen (Félszláv védelem, 20)

Humpy Koneru (indiai, 2578) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2525)  1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 42)

Natalija Pogonyina (orosz, 2445) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2528) döntetlen (Grünfeld védelem, 38)

Hou Ji-fan (kínai, 2671) – Natalija Zsukova (ukrán, 2485) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 53)

Almira Szkripcsenko (francia, 2441) - Sarasadat Khademalsharieh (iráni, 2402)  1 – 0 (Réti megnyitás, 56)

Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2500) – Nana Dzagnidze (grúz, 2573)  0 – 1 (Vezérindiai védelem, 42)

A verseny állása:

1.Hou Ji-fan 7,5

2-3. Marija Muzicsuk és Humpy Koneru 6,5

4-5. Pia Cramling és Natalija Pogonyina 5

6. Alekszandra Kosztenjuk 4,5

7. Antoaneta Sztefanova 4

8-10. Almira Szkripcsenko, Natalija Zsukova és Anna Muzicsuk 3,5

11. Nana Dzagnidze 3

12. Sarasadat Khademalsharieh 1,5

A 10. forduló párosítása:

Anna Muzicsuk – Nana Dzagnidze

Sarasadat Khademalsharieh – Antoanata Sztefanova

Natalija Zsukova - Almira Szkripcsenko

Marija Muzicsuk – Hou Ji-fan

Alekszandra Kosztenjuk - Natalija Pogonyina

Pia Cramling - Humpy Koneru

Hou Ji-fan (2671) - Zsukova,N (2485)
Spanyol megnyitás [C92]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 Fe7 6.Be1 b5 7.Fb3 d6 8.c3 0-0 9.h3 Be8 10.d4 Fb7 11.Hbd2 Ff8 12.d5 Hb8 13.Hf1 Hbd7 14.H3h2 Hc5 15.Fc2 c6 16.b4 Hcd7 17.dxc6 Fxc6 18.Fg5 Vc7 19.Fxf6 Hxf6 20.Hg4 Hxg4 21.hxg4 Fe7 22.Fb3 Fg5 23.Vf3 Vb7

A hosszú elméleti változatban Natalija Zsukova nem a 23...Bf8 lépésre szavazott.

24.Bad1 Bed8 25.Bd3 a5 26.Hg3 g6 27.Bed1 a4 28.Fd5 Bac8 29.He2 Kg7 30.g3 Vd7 31.Kg2 h6 32.Fxc6 Vxc6 33.a3 Vc4

houzsukova_1831

34.Bd5 Vb3 35.Vd3 Bb8

Számításba jött a 35...Vxa3 36.Vxb5 (36.Bxb5 Vb2 37.Ba5 a3) 36...Vb2 37.Bxd6 Ff6 38.Bxd8 (38.Bxf6 Bxd1 39.Bxf7+ Kxf7 40.Vb7+ Kf6 41.Vxc8 Vxe2 42.Vf8+ Ke6 43.Ve8+ Kd6 44.Vd8+) 38...Bxd8 39.Bxd8 Fxd8 40.Vxe5+ Ff6 41.Vb5 a3 42.e5 Fg5 43.e6 a2 44.Vd7 a1V 45.Vxf7+ Kh8 folytatás.

36.Ba1 Vb2 37.Vd1 Bdc8 38.Kf1 Bc4 39.f3 Bb6

houzsukova_1832

40.Vb1 Vxb1+ 41.Bxb1 Kf8 42.Kf2 Ke7 43.f4 Ff6 44.Ke3 exf4+ 45.gxf4 Fxc3 46.Kd3 Ff6 47.Bxb5 Bbc6?

Natalija Zsukova sokáig jól játszotta a játszmát, most nagyot hibázott. 47...Bxb5 48.Kxc4 Bb8 49.b5 Kd7 50.Bb4 Bc8+ 51.Kd3 Ba8 után még nagy küzdelem lett volna.

48.Ba5 Bc2 49.b5 Bc8 50.Ba7+ Ke6 51.b6 Ba2 52.f5+ Ke5 53.Ba5+ és sötét feladta

Koneru,H (2578) - Kosztenjuk,A (2525)
Nimzoindiai védelem [E33]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hc3 Fb4 4.Vc2 Hc6 5.Hf3 d6 6.Fd2 Ve7 7.a3 Fxc3 8.Fxc3 e5 9.d5 Hb8 10.Hd2 a5 11.b3 0-0 12.e3 Hbd7 13.Fe2 Hc5

konerukosztenjuk_1833

14.b4 axb4 15.axb4 Bxa1+ 16.Fxa1 Ha6 17.Fc3 c6 18.dxc6 bxc6 19.Vb2 Be8 20.0-0 d5 21.b5 d4 22.Fa5 cxb5?!

Az orosz exvilágbajnoknő a [22...Hb8 23.exd4 exd4 24.Fd3 c5-tel jobban játszhatott volna.

23.cxb5 Hc5 24.exd4 exd4 25.Ff3 Va7 26.Hc4 Hce4 27.b6

Figyelmet érdemelt a 27.Bd1 Vc5 28.Bxd4 Fd7 29.b6 folytatás.

27...Vd7 28.Bd1 Hg5?!

Sötét nagy reményeket fűzött a királyszárny meggyengítéséhez, de a gyalogért nem kapott elég ellenértéket.

konerukosztenjuk_1834

29.Vxd4 Hxf3+ 30.gxf3 Vh3? 31.Hd6 Bd8 32.Vc4 Fe6 33.Vf4 Vh5 34.Ba1 Hd5? 35.Vg3 f5 36.Ve5 Vg5+ 37.Kh1 Hf4 38.Bg1 Vh6 39.Fd2 Fd5 40.Vxd5+ Hxd5 41.Fxh6 Bxd6 42.b7 és sötét feladta

Pogonyina,N (2445) - Muzicsuk,M (2528)
Grünfeld védelem [D85]

1.d4 Hf6 2.c4 g6 3.Hc3 d5 4.cxd5 Hxd5 5.Fd2 Fg7 6.e4 Hxc3 7.Fxc3 0-0 8.Fe2 c5 9.d5 e6 10.Hf3 exd5 11.exd5 Hd7 12.0-0 Hf6 13.Fc4 He4 14.Fxg7 Kxg7 15.Bc1 Vf6 16.Fd3 Hd6 17.Bxc5 Vxb2 18.Va4 Bd8 19.Bc7 b5 20.Vh4 Vf6 21.Vb4 Fb7 22.Fxb5

pogonyinamuzicsuk_1835

22...Bab8 23.Fe2 Fa6 24.Vd2 Bb2 25.Bc2 He4 26.Vc1 Fxe2 27.Vxb2 Vxb2 28.Bxb2 Fxf1 29.Kxf1 Bxd5 30.Bc2 Bd3 31.Bc4 Bxf3 32.Bxe4 Ba3 33.Be2 g5 34.f3 f5 35.Kf2 Kf6 36.g3 f4 37.gxf4 gxf4 38.Kg2 Kf5 és döntetlen

Sztefanova,A (2500) - Dzagnidze,N (2573)
Vezérindiai védelem [E14]

1.d4 Hf6 2.Hf3 e6 3.e3 b6 4.c4 Fb7 5.Hc3 d5 6.cxd5 exd5 7.Fb5+ c6 8.Fd3 Fd6 9.0-0 0-0 10.e4 dxe4 11.Hxe4 Hxe4 12.Fxe4 Hd7 13.Fg5 Fe7 14.Fxe7 Vxe7 15.Be1 Vd6 16.He5 Bae8 17.Bc1 Hxe5 18.dxe5 Vb8 19.Vd6

Többet ígért a 19.Vd3 h6 20.f4 c5 21.Fxb7 Vxb7 22.Bcd1 Vb8 23.Vd6 folytatás.

19...c5 20.Vxb8 Bxb8 21.Fxb7 Bxb7 22.Bcd1 Be7 23.f4 f6 24.Bd6 h5 25.g3 Bfe8

sztefanovadzagnidze_1836

26.Bd5

Az exvilágbajnoknő lebecsülte, hogy támadható lesz e5 gyalogja. 26.e6 f5 27.Be5 g6 28.a4 Kg7 29.a5 Bb8 30.axb6 Bxb6 31.Bd7 Kf6 32.Bxc5 Kxe6 33.Bxe7+ Kxe7 34.Bc7+ Kf6 35.Bxa7 Bxb2 döntetlenhez vezetett volna.

26...Kf7 27.Kg2 fxe5 28.fxe5 Ke6 29.Bd2 Bd7 30.Bf2?!

sztefanovadzagnidze_1837

30...Bed8 31.Bfe2 Bd2 32.Kf3 g5 33.h4 gxh4 34.gxh4 Bf8+ 35.Kg3 Bg8+ 36.Kf3 Bd7 37.Be4 Bf7+ 38.Ke3 Bg3+ 39.Kd2 Bf2+ 40.Kc1? Bgg2 41.Ba4 Bxb2 42.Bxa7 Bxa2 és világos feladta

Szkripcsenko,A (2441) - Khademalsharieh,S (2402)
Réti megnyitás [A07]

1.Hf3 Hf6 2.g3 d5 3.Fg2 c6 4.0-0 Ff5 5.d3 e6 6.Hh4 Fg6 7.Hxg6 hxg6 8.Hd2 Hbd7 9.e4 Fe7 10.Ve2 dxe4 11.dxe4 Vc7 12.Be1 e5 13.Hf3 Hc5 14.Hg5 Hfd7 15.Vc4 0-0 16.h4 a5 17.Fh3 b5 18.Ve2 Hf6 19.Fd2 Bad8 20.Bad1 Bd4 21.Fg2 Bfd8 22.Fc1 B8d7 23.Bxd4 Bxd4 24.a3 Bd8 25.Vf3 Vd7 26.Vc3 Vc7 27.Vf3 Ff8 28.Ff1 Bd7 29.Fh3 Bd8 30.Ff1 Bd7

szkripcsnkosade_1838

31.b4 Hb7 32.Vb3 axb4 33.axb4 Bd4 34.c3 Bd8 35.Fe3 Ba8 36.Bd1 Hg4?

Vesztőlépés, de Almira Szkricsenko nem használta ki a felkínált lehetőséget.

szkripcsnkosade_1839

37.Fd2?!

Döntő előnyt adott a 37.Fh3 Hxe3 (37...Hf6 38.Bd7 Hxd7 39.Vxf7+ Kh8 40.Fe6 Fc5 41.Fxd7 Fxe3 42.He6) 38.Bd7 Ba1+ 39.Kh2 Vxd7 40.Fxd7 Hc4 41.Fxc6 Ba3 42.Vd1 Hbd6 43.Vd3 változat.

37...Hd6 38.Fe1 Hf6 39.f3 Va7+ 40.Ff2 Va4 41.Vb1 Hc4 42.Fxc4 bxc4 43.Bd2 Fe7 44.Kg2 Va3 45.Vc2 Va1 46.Bd1 Va2 47.Vc1 Vb3 48.Bd2 Kf8 49.Bb2 Va4?! 50.Vf1 Va3? 51.Vxc4 Hd5 52.Bc2 Fxg5 53.hxg5 He7 54.Fc5 Va6 55.Fxe7+ Kxe7 56.Vc5+ és sötét feladta

Cramling,P (2513) - Muzicsuk,A (2549)
Félszláv védelem [D43]

1.Hf3 d5 2.d4 Hf6 3.c4 c6 4.Hc3 e6 5.Fg5 h6 6.Fxf6 Vxf6 7.e3 g6 8.Fd3 dxc4 9.Fxc4 Hd7 10.0-0 Fg7 11.a4 0-0 12.a5 Ve7 13.Vc2 Bd8 14.Bfd1 Bb8 15.h3 Vb4 16.Ba4 Ve7 17.Baa1 Vb4 18.Ba4 Ve7 19.Baa1 Vb4 20.Ba4 és döntetlen

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Berlinben zajló villám-világbajnokság első játéknapja, 11 forduló után a francia Maxime Vachier-Lagrave félpontos előnnyel vezet a címvédő Magnus Carlsen előtt. Vachier-Lagrave egyetlen vereségét a norvég világbajnoktól szenvedte el. Carlsen a 11. körben Szergej Karjakintól kapott ki, az orosz sakkozó a kubai Leinier Dominguez Perezzel holtversenyben harmadik. Lékó Péter megőrizte veretlenségét, négy győzelemmel és hét döntetlennel a 23. helyen várja a holnapi folytatást, a befejező 10 fordulót.

Ötven ország 188 résztvevője kezdte el a 21 fordulós, svájci rendszerű viadalt. A mezőnyben 181 címviselő is játszik, 153-an nemzetközi nagymesteri címmel.

A villám-világbajnokság rajtlistájának élcsoportja:

Magnus Carlsen (norvég, 2914)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2854)

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2854)

Levon Aronjan (örmény, 2817)

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2814)

Tejmur Radzsabov (azeri, 2808)

David Navara (cseh, 2806)

Sztaniszlav Bohdanovics (ukrán, 2804)

Viswanathan Anand (indiai, 2791)

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2789)

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2781)

Rauf Mamedov (azeri, 2777)

Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2770)

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2765)

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2763)

Szergej Karjakin (orosz, 2759)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2749)

Borisz Gelfand (izraeli, 2743)

Alekszandr Morozevics (orosz, 2743)

Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2743)

Alekszej Drejev (orosz, 2741)

Lékó Péter (magyar, 2736)

Játszmánként 3-3 perc és lépésenként 2-2 másodperc gondolkodási idővel zajlottak  a csaták. A 11 forduló során a villámsakkra jellemzően mindent láttunk. A kapkodásban elpuskázott lehetőségeket, szerencsés meneküléseket, nagy bakikat és remek kombinációkat, tökéletesen végrehajtott taktikai csapásokat. Nem könnyű a játszmák közti időt is felhasználni, hiszen a következő forduló párosítását csak valamennyi parti befejeződése után lehet elkészíteni, és a technikai előkészítés is időt vesz igénybe.

Az első három fordulóban kevés kivétellel a várt eredmények születtek, a negyedikben már „csillaghullás” volt, Vlagyimir Kramnyik, Vaszilij Ivancsuk és Alekszandr Griscsuk is vesztett. Az ötödik körben az örmény Tigran L Petroszjan fél pontot rabolt a címvédő Magnus Carlsentől. A francia Maxime Vachier-Lagrave egyedül vezetett 5 ponttal. Az orosz Daniil Dubov második exvilágbajnoki skalpját is begyűjtötte, Kramnyik után Viswanathan Anandot is legyőzte.

A hatodik fordulóban Carlsen nyert Vachier-Lagrave ellen, Petroszjannal holtversenyben vezetett. A következő kör slágermeccsét Carlsen és Levon Aronjan játszotta, az örmény nagymester „túlélte”, hogy kevesebb ideje volt. A lengyel Bartosz Socko, Carlsen és Vachier-Lagrave állt az élen. Carlsen és MVL versenyfutása folytatódott, mindketten nyerték nyolcadik partijukat. A spanyol Francisco Vallejo Pons és Szergej Karjakin jött fel a harmadik helyre. Kilencen gyűjtöttek 6 pontot, Lékó Péter nehezebben lendült játékba, veretlenségét megőrizte, de sorozatban négyet is remizett, az 5,5 pontosok húszfős csoportjába tartozott.

Carlsen könnyen verte a spanyol sakkozót, MVL sötéttel Karjakint. A vezető duót Socko, Aronjan és Petroszjan követte egypontos hátránnyal. Lékó újabb győzelemmel a harmadik pontcsoportba jött fel, még tizenkét társa is 6,5 pontnál tartott.

Carlsen és MVL nem lankadt, Socko, illetve Aronjan volt következő áldozatuk, másfél pontra nőtt az előnyük Petroszjan, Karjakin, Radzsabov és Dominguez előtt, tizennégyen, köztük Lékónak is 7 pontja volt.

Következett a mai befejező forduló, a címvédő Magnus Carlsen elszenvedte első vereségét. Királyállásának gyengesége végzetes volt Szergej Karjakinnal vívott csatájában. Maxime Vachier-Lagrave nagyon gyanús végjátékát elremizte Tejmur Radzsabovval szemben, a döntetlennel a francia nagymester félpontos előnnyel zárta a mai játéknapot. Nagymesterünk döntetlent ért el, 7,5 ponttal a 23. helyen várja a folytatást.

Lékó Péter eddigi eredményei:

F.

R,

Név

Élő

FED

Pont

Res.

1

115

Falko Bindrich

2562

GER

6,0

s 1

2

86

Ivan Ivanisevic

2615

SRB

5,5

w ½

3

113

Juri Vovk

2566

UKR

7,5

s ½

4

90

Jurij Krivorucsko

2610

UKR

5,0

w ½

5

93

Alekszander Mojszejenko

2607

UKR

6,5

s ½

6

109

Simen Agdestein

2575

NOR

5,0

w 1

7

70

Mateusz Bartel

2636

POL

7,0

s ½

8

72

Zhang Zhong

2635

SIN

6,5

w 1

9

67

Martyin  Kravcsiv

2640

UKR

6,5

s 1

10

66

Rusztam Kaszimdzsanov

2641

UZB

7,5

w ½

11

74

Francisco Vallejo Pons

2634

ESP

7,5

w ½

Az élcsoport állása:

H.

R.

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

1

2

Maxime Vachier-Lagrave

FRA

2854

9,5

2717

77,0

2

1

Magnus Carlsen

NOR

2914

9,0

2712

75,0

3

16

Szergej Karjakin

RUS

2759

8,5

2691

74,5

4

28

Leinier Dominguez Perez

CUB

2717

8,5

2615

66,0

5

4

Levon Aronjan

ARM

2817

8,0

2697

70,0

6

6

Tejmur Radzsabov

AZE

2808

8,0

2675

71,0

7

15

Vlagyimir Kramnyik

RUS

2763

8,0

2639

59,0

8

78

Tigran L Petroszjan

ARM

2630

7,5

2767

77,5

9

85

Bartosz Socko

POL

2616

7,5

2755

72,0

10

81

Milos Perunovic

SRB

2623

7,5

2750

74,5

11

74

Francisco Vallejo Pons

ESP

2634

7,5

2750

72,5

12

66

Rusztam Kaszimdzsanov

UZB

2641

7,5

2730

70,0

13

113

Juri Vovk

UKR

2566

7,5

2716

66,5

14

59

Nyikita Vityjugov

RUS

2655

7,5

2684

62,0

15

48

Dmitrij Bocsarov

RUS

2679

7,5

2670

66,0

16

39

Ehsan Ghaem Maghami

IRI

2689

7,5

2653

63,5

17

46

Pavel Eljanov

UKR

2680

7,5

2649

63,0

18

57

Szergej Movszeszjan

ARM

2657

7,5

2640

61,5

19

5

Alekszandr Griscsuk

RUS

2814

7,5

2638

64,0

20

18

Borisz Gelfand

ISR

2743

7,5

2636

69,0

21

37

Jevgenyij Tomasevszkij

RUS

2694

7,5

2628

62,0

22

25

Peter Szvidler

RUS

2726

7,5

2623

66,0

23

22

Lékó Péter

HUN

2736

7,5

2616

65,5

24

20

Vlagyimir Oniscsuk

UKR

2743

7,5

2615

63,0

25

42

Romain Edouard

FRA

2684

7,5

2590

57,0

Verőci Zsuzsa

Fotók: www.worldchess.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Berlinben a rapid sakkozás régi-új királyát, a norvég világbajnok Magnus Carlsent ünneplik. Címvédőként veretlenül, egypontos előnnyel győzött a 15 fordulós, svájci rendszerű viadalon. A második helyen előállt holtverseny az orosz Jan Nepomnjacsijnak kedvezett, ő vehette át az ezüstérmet, az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov végzett a harmadik helyen, a kubai Leinier Dominguez Perez leszorult a dobogóról. A 158 fős mezőnyben Lékó Péter a 64., Almási Zoltán a 99. lett. Meglepetésekben is bővelkedett a viadal, ahol játszmánként  15-15 perc és lépésenkénti 10-10 másodperc volt a gondolkodási idő. Kedden és szerdán 14 órától a 21 fordulós villám-világbajnokságra kerül sor, partinként 3-3 perc és lépésenként 2-2 másodperces tempóval.

A harmadik játéknap első körében az éltáblán a holtversenyben vezetők, a címvédő norvég világbajnok Magnus Carlsen és a vb-n szereplésével meglepetést okozó fehérorosz Szergej Zsigalko összecsapását kísérte fokozott érdeklődés. Zsigalko a spanyol megnyitású partiban egyenlő esélyű állást ért el, de jelentős időhátrányba került. Magnus a gyalogáldozatért bőséges ellenértéket kapott, ellenfele egy-két „gyávább” lépés elegendő volt, hogy a világbajnok esélyt kapjon, amit könyörtelenül kihasznált.

Sokan úgy vélik, hogy a rapid tempó a fiatalok műfaja, a legnagyobb cáfolat az örökifjú 46 éves Vaszilij Ivancsuk, aki  a „góllövő cipőjét” ma sem felejtette a szállodában. A lett Igor Kovalenkot mattolta be, egyedüli másodikként várhatta a nagy meccset Magnussal. Döcögősen kezdte a vb-t, 4-ből 2 ponttal, aztán 6,5 pontot gyűjtött! Jól hajrázik a kubai Leinier Dominguez Perez, a Világkupa győztese, Szergej Karjakin nem bírta a tempót. Négyen követték Ivancsukot fél ponttal lemaradva, tizenegyen álltak 7,5 ponttal. Almási Zoltán minőségelőnyt nem tudta érvényesíteni. Lékó Péter folytatta hihetetlen szériáját, újabb vereséget szenvedett.

Az élcsoportban a 11. forduló eredményei:

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 8) – Magnus Carlsen (norvég, 284, 8)  0 - 1

Igor Kovalenko (lett, 2687, 7,5) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 7,5)  0 - 1

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 7) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 7,5)  döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 7) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 7)  0 - 1

Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 7) – Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577, 7) 0 - 1

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 7) – Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 2667, 7)  döntetlen

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 7) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 7)  döntetlen

Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 6,5) – Szergej Karjakin (orosz, 2805, 6,5) 1 - 0

Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 6,5) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 6,5)  0 - 1

Etienne Bacrot (francia, 2733, 6,5) – Borisz Szavcsenko (orosz, 2696, 6,5)  0 - 1

Milos Perunovic (szerb, 2617, 6,5) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2733, 6,5)  0 - 1

Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 6,5) – Daniil Dubov (orosz, 2667, 6,5)  döntetlen

Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 6,5) – Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662, 6,5)  1 - 0

Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2711, 6,5) – Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 6,5)  döntetlen

Almási Zoltán (magyar, 2700, 6) – Dariusz Swiercz (lengyel, 2612, 6)  döntetlen

Lékó Péter (magyar, 2747, 5) – Mihail Antipov (orosz, 2590, 5)  0 – 1

Magnus Carlsen a 12. fordulóban Vaszilij Ivancsuk legyőzésével óriási lépést tett címvédéséért. Az orosz huszárjátékban sokáig az ukrán nagymester állt kedvezőbben, majd a sorozatos cserék után döntetlent ígérő bástyavégjáték alakult ki. A kapkodásban Magnus bizonyult jobbnak, kölcsönösen vezérré változtatták szabadgyalogjukat, a vezérvégjátékban Ivancsuk hibázott, Magnus Carlsen másfél pont előnyre tett szert. Almási Zoltán az indiai exvilágbajnok csapatának egyik tagja, Gujrathi Vidish Santos ellen vesztett, megtört a jég Lékó Péternél, végre nyert.

Az élcsoportban a 12. forduló eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847, 9) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 8,5) 1 - 0

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 8) – Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 8) döntetlen

Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577, 8) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 8) döntetlen

Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 7,5) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 7,5) 0 - 1

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 7,5) – Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 7,5) döntetlen

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 7,5) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 7,5) döntetlen

Erneszto Inarkijev (orosz, 2733, 7,5) – Igor Kovalenko (lett, 2687, 7,5) 1 - 0

Borisz Szavcsenko (orosz, 2696, 7,5) – Rusztam Kasimdzsanov (üzbég, 2619, 7,5) 1 - 0

Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 2667, 7,5) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 7) 0 - 1

Mateusz Bartel (lengyel, 2670, 7) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 7) 0 - 1

Tigran L Petroszjan (örmény, 2639, 7) – Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 7) döntetlen

Peter Szvidler (orosz, 2735, 7) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2681, 7) döntetlen

Gujrathi Vidit Santosh (indiai, 2534, 6,5) – Almási Zoltán (magyar, 2700, 6,5) 1 – 0

Juri Vovk (ukrán, 2572, 5) – Lékó Péter (magyar, 2747, 5) 0 – 1

A világbajnok a kubai Leinier Dominguez Perezzel lépésismétléssel remizett, a régi nagy ellenfelek, Vaszilij Ivancsuk és Vlagyimir Kramnyik is megosztoztak a ponton. Az üldözők közül Jan Napomnjacsij tudott nyerni, egy pontra megközelítette Magnust. Heten másfél pont hátrányban voltak, a dobogós helyezésekért küzdöttek. Almási Zoltán és Lékó Péter is remizett a 13. körben.

Az élcsoportban a 13. forduló eredményei:

Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 8,5) – Magnus Carlsen (norvég, 2847, 10)  döntetlen

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 8,5) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 8,5) döntetlen

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 8,5) – Borisz Szavcsenko (orosz, 2696, 8,5)  1 - 0

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 8,5) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2733, 8,5) döntetlen

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 8) – Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577, 8,5) 1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 8) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 8)  döntetlen

Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 2705, 8) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2754, 8)  döntetlen

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 8) – Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 8)  0 - 1

Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 8) – Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 7,5) döntetlen

Alekszandr Motiljev (orosz, 2627, 7,5) – Peter Szvidler (orosz, 2735, 7,5) döntetlen

Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 7,5) – Dmitrij Andrejkin (orosz, 2720, 7,5) 1 - 0

Almási Zoltán (magyar, 2700, 6,5) – Vagyim Zvjagincev (orosz, 2658, 6,5) döntetlen

Lékó Péter (magyar, 2747, 6) – Katyerina Lahno (orosz, 2582, 6) döntetlen

Némi csalódást érezhettek a sakkrajongók, hogy Magnus Carlsen és Vlagyimir Kramnyik játszmája csak 16 lépésig tartott. A címvédő az utolsó forduló előtt megőrizte egypontos előnyét. Igazi drámát élt át Vaszilij Ivancsuk. Nyerőesélyes állásban több ideje is volt, de utolsó lépésénél nem kezelte jól a sakkórát, nem ütötte át, túllépte a gondolkodási időt Tejmur Radzsabov ellen, aki a mázlis győzelemmel hármas holtversenyben másodikként várhatta a befejező fordulót. Hatan félpontos hátránnyal kezdték a sorsdöntő csatákat. Almási Zoltán vereséggel, Lékó Péter győzelemmel zárta a kört.

Az élcsoportban a 14. forduló eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847, 10,5) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 9)  döntetlen

Erneszto Inarkijev (orosz, 2733, 9) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 9,5)  döntetlen

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 9) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 9) 0 - 1

Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 9) – Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 9) 1 - 0

Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 9) – Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 2705, 8,5) döntetlen

Borisz Szavcsenko (orosz, 2696, 8,5) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 8,5)  0 - 1

Maxime Vcahier-Lagrave (francia, 2756, 8,5) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2681, 8,5) 1 - 0

Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577, 8,5) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 8,5)  1 - 0

Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 8,5) – Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 8,5)  döntetlen

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 8,5) – Igor Kovalenko (lett, 2687, 8,5)  döntetlen

Szergej Karjakin (orosz, 2805, 8) – Daniil Dubov (orosz, 2667, 8)  1 - 0

Tigran L Petroszjan (örmény, 2639, 8) – Viswanathan Anand (indiai, 2800, 8)  0 - 1

Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 8) – Alekszandr Motiljev (orosz, 2627, 8)  döntetlen

Peter Szvidler (orosz, 2735, 8) – Saleh A. R. Saleh (Egyesült Emírségekbeli, 2631, 8) 0 - 1

Sztaniszlav Bogdanovics (orosz, 2619, 7) – Almási Zoltán (magyar, 2700, 7)  1 - 0

Lékó Péter (magyar, 2747, 6,5) – Simen Agdestein (norvég, 2594, 6,5)  1 - 0

A rapid sakkozás régi-új királyának, Magnus Carlsennek szólt a taps. A címvédő veretlenül játszotta végig a 15 fordulós viadalt, egypontos előnnyel végzett az élen. Az első játéknap után azt jósolta, hogy 12 pont elegendő lesz első helyéhez, a hajrában már „lazíthatott”, taktikai döntetlenekkel is célba ért, 11,5 pont elegendő volt világbajnoki címéhez. A második helyen előállt hármas holtverseny az orosz Jan Nepomnjacsijnak kedvezett, az ezüstérmet vehette át. Az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov nem kis szerencsével harmadikként zárt, a kubai Leinier Dominguez Perez leszorult a dobogóról. Joggal bosszankodhat az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, nyert állásban hibázott nagyot, kénytelen volt örökös sakkot tartani, ez a bronzérmébe került. A legnagyobb vesztes Vaszilij Ivancsuk, hihetetlen koncentrálással élvezetes sakkot játszott, egy finom órakezelés megfosztotta az éremszerzés lehetőségétől. Lékó Péter jó kezdés után a második játéknapon többször is leblokkolt, kimaradtak a jobb lépések, esélyek. Almási Zoltán vasárnap játszott jobban, a hajrában sokat hibázott.

A rapidsakkra jellemzően remek támadásokat, élvezetes kombinációkat, minimális idő mellett is szuperül megjátszott végjátékokat, csúnya elnézéseket, kihagyott lehetőségeket láttunk. Élmény volt az interneten keresztül is nézni a párharcokat. A chess24 honlapon a német Jan Gustafsson kitűnően kommentálta a legérdekesebb ütközeteket, villámgyors volt az eredmények közlése.

Az élcsoportban az utolsó forduló eredményei:

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 9,5) – Magnus Carlsen (norvég, 2847, 11)  döntetlen

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 10) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 10)  döntetlen

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 10) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 9,5)  döntetlen

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 9,5) – Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577, 9,5)  döntetlen

Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 9,5) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2733, 9,5)  döntetlen

Vlagyimir Akopjan (örmény, 2684, 8) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 9) 0 - 1

Salem A. R. Salem (Egyesült Emírségekbeli, 2631, 9) – Szergej Karjakin (orosz, 2805, 9) döntetlen

Viswanathan Anand (indiai, 2800, 9) – Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 9)  döntetlen

Igor Kovalenko (lett, 2687, 9) – Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 9)  1 - 0

Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2711, 9) – Vlagyimir Malahov (2662, 9)  döntetlen

Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 9) – Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 2705, 9)  döntetlen

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 9) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 9) döntetlen

Bartosz Socko (lengyel, 2639, 7,5) – Lékó Péter (magyar, 2747, 7,5) döntetlen

Almási Zoltán (magyar, 2700, 7) – Juri Vovk (ukrán, 2572, 7)  0 - 1

A rapid-világbajnokság végeredménye:

H.

R.

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

Perf.

1

1

Magnus Carlsen

NOR

2847

11,5

2723

130,5

2917

2

8

Jan Nepomnjacsij

RUS

2789

10,5

2712

129,0

2849

3

16

Tejmur Radzsabov

AZE

2741

10,5

2681

128,5

2822

4

13

Leinier Dominguez Perez

CUB

2749

10,5

2673

126,0

2813

5

89

Dmitrij Bocsarov

RUS

2577

10,0

2712

125,0

2819

6

7

Vlagyimir Kramnyik

RUS

2798

10,0

2696

128,5

2813

7

38

Vlagyimir Bocsarov

UKR

2692

10,0

2696

122,0

2809

8

3

Vaszilij Ivancsuk

UKR

2835

10,0

2690

130,0

2804

9

39

Igor Kovalenko

LAT

2687

10,0

2686

124,0

2800

10

9

Sahriyar Mamedgyarov

AZE

2784

10,0

2676

130,0

2791

11

11

Maxime Vachier-Lagrave

FRA

2756

10,0

2673

122,5

2792

12

19

Erneszto Inarkijev

RUS

2733

10,0

2648

125,0

2767

13

92

Denisz Hiszmatullin

RUS

2574

9,5

2737

127,0

2805

14

71

Rusztam Kaszimdzsanov

UZB

2619

9,5

2735

123,5

2803

15

53

Vlagyimir Malahov

RUS

2662

9,5

2733

128,0

2811

16

36

Jurij Krivorucsko

UKR

2694

9,5

2722

133,5

2804

17

51

Anton Korobov

UKR

2664

9,5

2706

126,5

2781

18

34

Szergej Zsigalko

BLR

2698

9,5

2698

130,0

2782

19

5

Szergej Karjakin

RUS

2805

9,5

2678

128,0

2767

20

66

Saleh A. R. Salem

UAE

2631

9,5

2672

108,5

2748

21

44

Vlagyimir Fedoszejev

RUS

2681

9,5

2668

117,0

2752

22

27

Radoslaw Wojtaszek

POL

2711

9,5

2659

123,5

2746

23

45

David Navara

CZE

2673

9,5

2655

117,0

2740

24

29

Gadir Guszejnov

AZE

2705

9,5

2651

126,5

2736

25

6

Viswanathan Anand

IND

2800

9,5

2646

117,5

2737

64

14

Lékó Péter

HUN

2747

8,0

2626

118,5

2641

99

31

Almási Zoltán

HUN

2700

7,0

2594

112,5

2569

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A monacói GP-verseny nyolcadik fordulójában az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsuk legyőzte a tisztet elnéző indiai Humpy Konerut. Nehéz pillanatokat élt át a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan, az iráni Sarasadat Khademalsharieh többször is nyerőesélyes folytatást hagyott kihasználatlanul. A grúz Nana Dzagnidze megszerezte első győzelmét, ehhz a francia Almira Szkripcsenko hathatós segítséget nyújtott. A svéd Pia Cramling kedvezőbb állásban lépésismétléssel remizett az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjukkal. A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova jobb állást remire rontotta az ukrán Anna Muzicsukkal szemben. Az ukrán Natalija Zsukova és az orosz Natalija Pogonyina békés partiban remizett. A hétfői pihenőnap után kedden folytatódik a pontvadászat.

A Szocsiban megrendezett világbajnokságon Marija Muzicsuk és Humpy Koneru a negyeddöntőben mérkőzött meg egymással. A meccsen Marija nyerte az első partit, majd Humpy kiegyenlített. A rájátszás nagy izgalmak után dőlt el az ukrán nagymesternő javára, Humpy mindkét rapidpartiban előnyös állásban taktikailag sebezhetőnek bizonyult, az egyik partit el is vesztette, a másikat „csak” remire rontotta.

Monacóban a holtversenyben vezető Koneru a spanyol megnyitás nyílt változatát választotta, minimálisan hátrányos pozícióban taktikai elnézést követett el, tisztet nézett el. Marija Muzicsuk anyagi előnyét gond nélkül érvényesítette, a győzelemmel megelőzte egyik riválisát.

Nehéz pillanatokat élt át a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan. A bakui Világkupa elődöntőjének rájátszásában az ukrán Pavel Eljanov előadásában látott változat mellett döntött az iráni Sarasadat Khademalsharieh ellen. Négy egymást követő veresége ellenére Sarasadat jól játszotta a partit, Hou Ji-fan vezérével veszélyes manőverekre, gyalognyerésekre vállalkozott. Az iráni nagymesternő többször is nyerőesélyt hagyott kihasználatlanul, a végjátékban már nem volt védelme.

A grúz Nana Dzagnidze öt veresége után a francia Almira Szkripcsenko ellen minden áron javítani akart, kockáztatott, tisztet áldozott. Almira a kritikus állásban hidegvérrel háríthatta volna Nana látszatfenyegetését, ehelyett döntő hibával reménytelen helyzetbe került, kikapott.

A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova a szláv védelem egyik ritka változatát vetette be az ukrán Anna Muzicsukkal szemben. Kölcsönösen pontatlankodtak, kimaradtak jobb lépések, megosztoztak a ponton.

A svéd Pia Cramling kedvezőbb esélyt hagyott kihasználatlanul, gyalogot is nyerhetett volna, lépésismétlésbe bocsátkozott. A döntetlennek az orosz Alekszandra Kosztenjuk jobban örülhetett.

Békés remivel végződött az ukrán Natalija Zsukova és az orosz Natalija Pogonyina játszmája.

A 8. forduló eredményei:

Anna Muzicsuk (ukrán, 2549) – Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2500) döntetlen (Szláv védelem, 53)

Nana Dzagnidze (grúz, 2573) – Almira Szkripcsenko (francia, 2441)  1 – 0 (Bogoindiai védelem, 50)

Sarasadat Khademalsharieh (iráni, 2402) – Hou Ji-fan (kínai, 2671)  0 – 1 (Szabálytalan megnyitás, 56)

Natalija Zsukova (ikrán, 2485) – Natalija Pogonyina (orosz, 2445) döntetlen (Angol megnyitás, 32)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2528) – Humpy Koneru (indiai, 2578) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 55)

Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2525) – Pia Cramling (svéd, 2513) döntetlen (Szicíliai védelem, 35)

A verseny állása:

1.Hou Ji-fan 6,5

2. Marija Muzicsuk 6

3. Humpy Koneru 5,5

4-6. Pia Cramling, Natalija Pogonyina és Alekszandra Kosztenjuk 4,5

7. Antoaneta Sztefanova 4

8. Natalija Zsukova 3,5

9. Anna Muzicsuk 3

10. Almira Szkripcsenko 2,5

11. Nana Dzagnidze 2

12. Sarasadat Khademalsharieh 1,5

A keddi 9. forduló párosítása:

Pia Cramling – Anna Muzicsuk

Humpy Koneru – Alekszandra Kosztenjuk

Natalija Pogonyina – Marija Muzicsuk

Hou Ji-fan – Natalija Zsukova

Almira Szkripcsenko - Sarasadat Khademalsharieh

Antoaneta Sztefanova – Nana Dzagnidze

Muzicsuk,M (2528) - Koneru,H (2578)
Spanyol megnyitás [C81]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 Hxe4 6.d4 b5 7.Fb3 d5 8.dxe5 Fe6 9.Ve2 Fe7 10.Bd1 0-0 11.c4 bxc4 12.Fxc4 Fc5 13.Fe3 Fxe3 14.Vxe3 Vb8 15.Fb3 Vb6 16.Vxb6 cxb6 17.Ha3 Bfd8

Az idei csapat-világbajnokságon Marija Muzicsuk sötéttel játszotta meg a nyílt spanyolt. Alekszandra Kosztenjuk ellen a 17...Hc5 18.Fxd5 Fxd5 19.Bxd5 Bfd8 20.Bad1 Bxd5 21.Bxd5 Hb4 22.Bd4 Hxa2 folytatást választotta, döntetlen lett a parti.

18.Hc2 Hc5 19.Hcd4 Hb4 20.a3 Hbd3 21.Bd2 Hxb3 22.Hxb3 Hc5 23.Hxc5 bxc5 24.Bc1 Bdc8 25.Bdc2 Bab8 26.Bxc5 Bxc5 27.Bxc5 Bxb2 28.h3 Bb3 29.Ba5

muzicsukkoneru_1815

29...Fxh3?

Humpy Koneru elnézte, hogy a bástya d5-ről megvédi majd d2-ön a huszárt.

30.Bxd5 h6 31.Hd2 Bxa3 32.gxh3 Bxh3 33.Hc4 Bh4 34.Bd8+ Kh7 35.Hd6 Bd4 36.Bf8 Bd1+ 37.Kg2 Be1

muzicsukkoneru_1816

38.Hxf7 g5 39.Be8 a5 40.Be6 a4 41.Ba6 a3 42.Bxa3 Kg6 43.Ba7

Egyszerűbb volt a 43.Bf3 Be2 44.Bf6+ Kg7 45.Bf5 Kg6 46.Hd6 megoldás.

43...g4 44.Hh8+ Kf5 45.Bf7+ Kg5 46.Bg7+ Kf4 47.Hf7 h5 48.Bh7 Kf5 49.Bxh5+ Kg6

muzicsukkoneru_1817

50.Bh1 Bxh1 51.Kxh1 Kxf7 52.Kg2 Ke6 53.Kg3 Kxe5 54.Kxg4 Kf6 55.Kf4 és sötét feladta

Khademalsharieh,S (2402) – Hou Ji-fan (2671)
Szabálytalan megnyitás [A40]

1.d4 g6 2.c4 Fg7 3.Hf3 c5 4.d5 d6 5.Hc3 Fxc3+ 6.bxc3 f5

A bakui Világkupa elődöntőjének rájátszásában Pavel Eljanov játszotta meg Szergej Karjakinnal szemben.

7.h4 Hf6 8.Fh6 Va5 9.Vc2 Hbd7 10.e3 Bg8 11.Fe2 Hb6 12.Hd2 Fd7 13.f3

Számításba jött a 13.0-0 Ha4 14.Bfc1 0-0-0 15.Bab1 Kb8 16.Bb3 Hb6 17.Vb2 terv.

13...Va4 14.Vb3 0-0-0 15.Kf2 e6 16.dxe6 Fxe6 17.Vb5 Vc2 18.Bhd1 Vxc3 19.Bac1 Va3?

kadehou_1818

20.Vb1

Kellemetlen lett volna a 20.Fg5 Bgf8 21.Hb1 Vxa2 22.Hc3 Va3 23.Vb1 Fxc4 24.Fxc4 Hxc4 25.Fxf6 Bxf6 26.Hd5 folytatás.

20...Ha4 21.Vc2 Bd7? 22.Hb1 Vb4 23.Bd3! Hb6 24.Bb3 Va4

kadehou_1819

25.Vb2

Bajban lett volna az exvilágbajnoknő a 25.Hc3 Vc6 26.Hb5 Kb8 27.Vc3 Hh5 28.Hxa7 Va4 29.Bxb6 Vxa7 30.Vb2 folytatásban.

25...Bf7 26.Hc3 Vc6 27.Hb5 Kb8

kadehou_1820

28.Hxd6! He4+ 29.fxe4

Jobb volt a 29.Hxe4 fxe4 30.Ff4+ Ka8 31.Bb5 Bgf8 32.Ve5 Ha4 33.Vxe4 folytatás.

29...Vxd6 30.Ff4?

Sarasadat még mindig jó esélyt szalasztott el a 30.exf5 Bxf5+ 31.Kg1 Fc8 32.Bd1 Vc7 33.Vd2 változatban.

30...fxe4 31.g3 Ka8 32.Kg2 Vc6 33.Bxb6? Vxb6 34.Vxb6 axb6 35.Bc3 Bxf4 36.exf4 Bd8 37.Bc2 h5 38.Kf2 Ka7 39.Ke3 Bd4 40.Bc3 Ff7 41.Ba3+ Kb8 42.Bc3 Kc7 43.Bc2 Fe6 44.Bc3 Kd6 45.Bc2

kadehou_1821

45...b5 46.cxb5 Ba4 47.Bd2+ Fd5 48.f5 gxf5 49.Fxh5 Ke5 50.Bc2 Ba3+ 51.Kf2 b6 52.Fe2 Fxa2 53.h5 Fd5 54.Bc1 e3+ 55.Ke1 Ba7 56.Fc4 Ff3 és világos feladta

Dzagnidze,N (2573) - Szkripcsenko,A (2441)
Bogoindiai védelem [E11]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hf3 Hc6 4.g3 Fb4+ 5.Fd2 Ve7 6.Fg2 Fxd2+ 7.Hbxd2 d6 8.0-0 0-0 9.a3 a5 10.Vc2 Fd7 11.b3 h6 12.e3 Bfc8 13.Bfc1 Ve8 14.Vb2 e5 15.d5 He7 16.e4 c6 17.He1

Számításba jött a 17.c5 cxd5 18.cxd6 dxe4 19.Hxe5 Bxc1+ 20.Bxc1 Hc6 21.Hxd7 Vxd7 22.Fxe4 Vxd6 23.Fxc6 bxc6 24.Hc4 folytatás.

17...cxd5 18.cxd5 b5 19.Hd3 Vd8 20.b4 a4

dzagnidzeszkrip_1822

21.Hxe5?!

Öt vereség után Hana Dzagnidze minden áron javítani akart, tisztáldozata meglepetéssel érte Almirát.

21...dxe5 22.Vxe5 Fe8 23.Hf1?! Hd7 24.Vb2 f6 25.He3 Vb6 26.Fh3 Bd8 27.Fe6+ Kh8 28.Fxd7 Fxd7 29.Bc5 Hg6 30.f4 Vd6 31.Hg2 Be8 32.Be1 Be7 33.h4 Kg8?

A világos gyalogok lendületbe jöhettek volna. 33...Bae8 34.h5 Hf8 után nincs igazi ellenérték az áldozott anyagért.

34.h5 Bae8?

Almira megijedt a 34...Hf8 35.e5 Vb6 36.e6 Fe8 37.Kh2 változattól, ekkor visszaáldozhatta volna a tisztet. 37...Hxe6 38.Bxe6 Bxe6 39.dxe6 Vxe6 után a vereségtől nem kellett volna félnie...

35.hxg6 Bxe4 36.Bxe4 Bxe4 37.Vc2 f5 38.Hh4 Ve7 39.Kf2 Vd6 40.Vd3 Kf8 41.Vc3 Ve7 42.Bc7!? Be2+ 43.Kf1 Ba2 44.Ve5 Bxa3? 45.Bb7! Be3 46.Vxe7+ Bxe7 47.d6 Be8 48.Bxd7 Ba8 49.Hxf5 a3 50.Bf7+ és sötét feladta

Muzicsuk,A (2549) - Sztefanova,A (2500)
Szláv védelem [D10]

1.d4 d5 2.c4 c6 3.cxd5 cxd5 4.Hc3 e5 5.dxe5 d4 6.He4 Va5+ 7.Fd2 Vxe5 8.Hg3 Hc6 9.Hf3 Vd6 10.a3 Hf6 11.e4 dxe3 12.Fxe3 Hd5 13.He4 Vd7 14.Fc4 Hxe3 15.fxe3 Fe7 16.0-0 0-0 17.Hfg5 Vxd1 18.Baxd1 He5 19.Fd5 Fg4 20.Bc1 Bad8 21.Fxb7? h6 V

ilágos hibájára a 21...Bb8 22.Fd5 Bb5 23.Fa2 (23.Hc3 Bxd5 24.Hxd5 Fxg5) 23...Bxb2 24.Fd5 h6 változat mutatott volna rá.

22.Hf3 Hxf3+ 23.gxf3 Fh3 24.Bf2 f5 25.Hg3 Bd3 26.Hf1 Bfd8 27.Be2 f4 28.Fa6?! Bd1 29.Be1 Bxe1 30.Bxe1 Fc5 31.b4 Fb6 32.Kf2 Bd6 33.Fc4+ Kf8 34.Ke2

Anna Muzicsuk fellélegezhetett, kiegyenlítette esélyeit.

34...Fxf1+ 35.Bxf1 Fxe3 36.Fd3 Bc6 37.Ba1 Bc3 38.h4 Fd4 39.Ba2 Bc1 40.Bd2 Ba1 41.Fg6 Ff6 42.Bd7 Bxa3 43.h5 a6 44.Ba7 Bb3 45.Bf7+ Kg8 46.Bb7 Kf8 47.Kf2 Bb2+ 48.Kf1 Fc3 49.Bf7+ Kg8 50.Bb7 Kf8 51.Bf7+ Kg8 52.Bb7 Kf8 53.Bf7+ Kg8 és döntetlen

Kosztenjuk,A (2525) - Cramling,P (2513)
Szicíliai védelem [B45]

1.e4 c5 2.Hf3 e6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 Hc6 5.Hc3 Hf6 6.Hdb5 Fb4 7.a3 Fxc3+ 8.Hxc3 d5 9.exd5 Hxd5

Pia Cramling elkerülte a 9...exd5 10.Fd3 0-0 11.0-0 d4 főváltozatot, amelyet Alekszandra Kosztenjuk férje, Pavel Tregubov nagymester is előszeretettel játszik.

10.He4 f5 11.Hg5 0-0 12.Fc4 h6 13.Hf3 Hb6

Jobb volt a 13...Vf6 14.0-0 Bd8 elgondolás.] 14.Fa2

Számításba jött a vezércsere, a 14.Vxd8 Bxd8 15.Fb3 Kh7 16.Fe3 g5 17.Bd1 Bxd1+ 18.Kxd1 változat.

14...Vf6 15.Ve2 Kh7 16.h4 Fd7 17.c4

Logikusabb a 17.c3 lépés.

17...Hd4 18.Hxd4 Vxd4 19.Fe3 Ve5 20.0-0-0 Bac8 21.f4 Vc7 22.Kb1 Fc6 23.Ka1 Fe4 24.Bhg1 Bfd8 25.Bc1 Vd7 26.c5 Hd5 27.Fd2 Ve7 28.Vf2 Hf6 29.Fa5 Bd7 30.Bge1 Fd5 31.Fb4 Vf7

Mi szólt 31...He4 32.Ve3 Vxh4 ellen?

32.Fb1 Fe4 33.Fa2 Fd5 34.Fb1 Fe4 35.Fa2 és döntetlen

Zsukova,N (2485) - Pogonyina,N (2445)
Angol megnyitás [A28]

1.c4 e5 2.Hc3 Hf6 3.Hf3 Hc6 4.e3 Fe7 5.d4 exd4 6.Hxd4 0-0 7.Fe2 Be8 8.0-0 Ff8 9.b3 g6 10.Fb2 Fg7 11.Hxc6 dxc6 12.Vxd8 Bxd8 13.Bfd1 Ff5 14.f3 Bxd1+ 15.Bxd1 Be8 16.g4 Fc8 17.Kf2 Fh6 18.Bd3 Hd7 19.He4 f5 20.gxf5 gxf5 21.Hf6+ Hxf6 22.Fxf6 f4 23.e4 Fg7 24.Fxg7 Kxg7 25.Bd4 c5 26.Bd5 b6 27.Ff1 h6 28.Bd1 Kf6 29.Bd5 Fe6 30.Bh5 Kg6 31.Be5 Kf6 32.Bh5 Kg6 és döntetlen

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Berlinben zajló rapid-világbajnokság második játéknapja, tíz forduló után a címvédő norvég világbajnok Magnus Carlsen és a fehérorosz Szergej Zsigalko 8-8 ponttal holtversenyben vezet. A lett Igor Kovalenko, az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik és az ukrán Vaszilij Ivancsuk fél ponttal, kilencen egy ponttal gyűjtöttek kevesebbet. Almási Zoltán a mai öt játszmájából 3,5 pontot szerzett, 6 pontjával a 47. Lékó Péter a jó kezdés után váratlanul három vereséget is elszenvedett, kettőt remizett, 5 pontjával csak a 73. a 158 fős mezőnyben. A hétfői befejező játéknapon ismét öt fordulóra kerül sor.

Nagy csaták, váratlan fordulatok, kihagyott esélyek jellemezték a mai öt fordulót is. A 15-15 perc és a lépésenkénti 10-10 másodperc gondolkodási idővel folyó viadalon az idő szorításában még a legnagyobbak is hibáznak. Magnus Carlsen tegnap úgy nyilatkozott, ha minden öt partiból 4 pontot hoz össze, akkor megvédheti címét. A hatodik játszmájában Carlsen egyre aggodalmaskodóbb tekintettel nézte pozícióját az orosz Daniil Dubov ellen, időhátrány is súlyosbította helyzetét. Dubov egylépéses nyerést hagyott ki, a norvég világbajnok örökös sakkal végül megmenekült a vereségtől.

A forduló orosz rangadója, Szergej Karjakin és Jan Nepomnjacsij játszmája 23 lépésben döntetlennel ért véget. Csak egy lépéssel tartott tovább Lékó Péter partija a fehérorosz Szergej Zsigalkoval szemben. A zárt állásban logikus volt a békekötés. Az élcsoportban Jurij Krivorucsko és Gadir Guszejnov nyert, ők ketten befogták Karjakint. Felzárkózott az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, Borisz Gelfand és Levon Aronjan. Javított Vaszilij Ivancsuk és Peter Szvidler. Sorozatban negyedszer remizett Almási Zoltán.

Az élcsoportban a 6. forduló eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847, 4) – Daniil Dubov (orosz, 2667, 4)  döntetlen

Szergej Karjakin (orosz, 2805, 4,5) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 4)  döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 4) – Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 4)  0 - 1

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 4) – Lékó Péter (magyar, 2747, 4)  döntetlen

Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2743, 4) – Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 4)  döntetlen

Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 4) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 4)  döntetlen

Gujrathi Vidit Santosh (indiai, 2534, 4) – Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2711, 4)  döntetlen

Anton Korobov (ukrán, 2664, 4) – Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 2705, 4)  0 - 1

Levon Aronjan (örmény, 2830, 3,5) – Predrag Nikolic (boszniai, 2606, 4)  1 - 0

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 3,5) – Georg Meier (német, 2686, 3,5)  1 - 0

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2681, 3,5) – Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 3,5)  0 - 1

Pavel Ponkratov (orosz, 2629, 3,5) – Etienne Bacrot (francia, 2733, 3,5)  döntetlen

Riszlan Ponomarjov (ukrán, 2720, 3,5) – Lazaro Bruzon Batista (kubai, 2682, 3,5)  döntetlen

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 3,5) – Alekszandr Morozevics (orosz, 2717, 3,5)  1 - 0

Alekszander Huzman (izraeli, 2585, 2,5) – Almási Zoltán (magyar, 2700, 2,5)  döntetlen

A hetedik körben Lékó Péter elszenvedte első vereségét. Az ukrán Vlagyimir Oniscsukkal szemben esélyes minőségáldozatot hozhatott volna, passzív játékával átengedte a kezdeményezést ellenfelének. Almási Zoltán az indiai Adhibant legyőzte. Nagy csatában, időelőnyét kihasználva nyert Magnus Carlsen a kapkodásban hibázó Radoslaw Wojtaszek ellen. Jan Nepomnjacsij és Szergej Zsigalko is fontos győzelemnek örülhetett, az éllovasok remiztek. Hetes holtverseny alakult ki az élen!

Az élcsoportban a 7. forduló eredményei:

Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2711, 4,5) – Magnus Carlsen (norvég, 2847, 4,5)  0 - 1

Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 270,5, 5) – Szergej Karjakin (orosz, 2805, 5) döntetlen

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 5) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 4,5)  döntetlen

Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 4,5) – Levon Aronjan (örmény, 2830, 4,5)  döntetlen

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 4,5) – Makszim Matlakov (orosz, 2705, 4,5)  1 - 0

Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 4,5) – Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 4,5)  0 - 1

Lékó Péter (magyar, 2747, 4,5) – Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 4,5)  0 - 1

Daniil Dubov (orosz, 2667, 4,5) - Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2743, 4,5)  döntetlen

Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 4,5) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 4,5) döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 4) – Gujrathi Vidit Santosh (indiai, 2534, 4,5)  1 - 0

Francisco Vallejo Pons (spanyol. 2683, 4) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 4)  döntetlen

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 4) – David Navara (cseh, 2673, 4)  1 - 0

Lazaro Bruzon Batista (kubai, 2682, 4) – Peter Szvidler (orosz, 2735, 4)  0 – 1

Almási Zoltán (magyar, 2700, 3)  - Basharan Adhiban (indiai, 2590, 3) 1 – 0

A nyolcadik fordulóban mindkét nagymesterünk sötéttel játszva vereséget szenvedett. Lékó Péter az orosz Pavel Ponkratovtól, Almási Zoltán az örmény Tigran L Petroszjantól kapott ki. Az éllovasok közül csak Magnus Carlsen és Jan Nepomnjacsij tudott nyerni, Szergej Karjakin vesztésével búcsút mondhatott hét fordulón át őrzött első, illetve holtversenyes első helyezésétől. Carlsent és Nepomnjacsijt nyolcan követték félpontos hátránnyal.

Az élcsoportban a 8. forduló eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847, 5,5) – Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 2705, 5,5) 1 - 0

Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 5,5) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 5,5) 0 - 1

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 5,5) – Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 5,5) döntetlen

Szergej Karjakin (orosz, 2805, 5,5) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2741, 5) 0 - 1

Levon Aronjan (örmény, 2830, 5) – Igor Kovalenko (lett, 2687, 5)  0 - 1

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 5) – Daniil Dubov (orosz, 2667, 5) 1 - 0

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 5) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 5)  döntetlen

Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2743, 5) – Anton Korobov (ukrán, 2664, 5)  0 - 1

Peter Szvidler (orosz, 2735, 5) – Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 5) döntetlen

Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662, 5) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 5)  1 - 0

Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 5) – Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 5)  döntetlen

Alekszej Drejev (orosz, 2716, 5) – Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577, 5)  0 - 1

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 4.5) – Bartosz Socko (lengyel, 2639, 4,5)  1 - 0

Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 2667, 4,5) – Viswanathan Anand (indiai, 2800, 4,5)  1 – 0

Vladiszlav Kovalev (fehérorosz, 2649, 4,5) – Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 4,5)  0 - 1

Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 4,5) – Georg Meier (német, 2686, 4,5)  döntetlen

Pavel Ponkratov (orosz, 2629, 4,5) – Lékó Péter (magyar, 2747, 4,5) 1 - 0

Tigran L Petroszjan (örmény, 2639, 4) – Almási Zoltán (magyar, 2700, 4)  1 – 0

A két éllovas a kilencedik körben mérkőzött meg egymással, Jan Nepomnjacsij és Magnus Carlsen barátok, elemzőtársak is, remiztek. Igor Kovalenko és Vlagyimir Kramnyik taktikai csapásokban gazdag partiban örökös sakkal osztozott meg a ponton. Tejmur Radzsabov, Szergej Zsigalko és Jurij Krivorucsko beérte Jant és Magnust. Két vesztés után Lékó Péter remizett, Almási Zoltán az orosz olimpiai bajnoknőt, Katyerina Lahnot győzte le.

Az élcsoportban a 9. forduló eredményei:

Jan Nepomnajcsij (orosz, 2789, 6,5) – Magnus Carlsen (norvég, 2847, 6,5)  döntetlen

Igor Kovalenko (lett, 2687, 6) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 6) döntetlen

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsá2741, 6) – Anton Korobov (ukrán, 2664, 6) 1 - 0

Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577, 6) – Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 6) 0 - 1

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 6) – Alekszander Onicsuk (amerikai, 2662, 6)  1 - 0

Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2711, 5,5) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 5,5)  0 - 1

Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 5,5) – Szergej Karjakin (orosz, 2805, 5,5)  0 - 1

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 5,5) – Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 5,5)  1 - 0

Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 5,5) – Pavel Ponkratov (orosz, 2629, 5,5)  döntetlen

Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 5,5) – Peter Szvidler (orosz, 2735, 5,5)  döntetlen

Etienne Bacrot (francia, 2733, 5,5) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 5,5)  döntetlen

Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 2705, 5,5) – Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 5,5)  0 - 1

Szergej Rublevszkij (orosz, 2757, 5) – Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 2667, 5,5)  0 - 1

Makszim Matlakov (orosz, 2705, 5) – Levon Aronjan (örmény, 2830, 5)  döntetlen

Lékó Péter (magyar, 2747, 4,5) – Dariusz Swiercz (lengyel, 2612, 4,5)  döntetlen

Almási Zoltán (magyar, 2700, 4) – Katyerina Lahno (orosz, 2582, 4)  1 - 0

A mai befejező fordulóban Almási Zoltán ismét győzött, az indiai Gangulyt kényszerítette megadásra. Lékó Péter harmadszor kapott ki, Daniil Dubov volt a legyőzője. Jan Nepomnjacsij meglepően gyors vereséget szenvedett,  Szergej Karjakin másodszor vesztett. Ismételten elismeréssel adózhattunk a mezőnyben „veteránnak” számító Vaszilij Ivancsuknak és Borisz Gelfandnak. Az éltáblán Magnus Carlsen egyenlő esélyű állásban is talált megoldást, hogy időzavarba kergesse Tejmur Radzsabovot. Minőséget áldozva jutott veszélyes szabadgyaloghoz, az azerbajdzsáni nagymester nem talált védelmet. A címvédő norvég világbajnok a fehérorosz Szergej Zsigalkoval holtversenyben vezet a hétfői öt forduló előtt, Igor Kovalenko, Vlagyimir Kramnyik és Vaszilij Ivancsuk félpontos hátránnyal követik a duót.

Az élcsoportban a 10. forduló eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847, 7) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 7) 1 - 0

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 7) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 7)  1 - 0

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 6,5) – Jurij Krivoruscsjo (ukrán, 2694, 7)  1 - 0

Szergej Karjakin (orosz, 2805, 6,5) – Igor Kovalenko (lett, 2687, 6,5)  0 - 1

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 6,5) – Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 6,5)  1 - 0

Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 2667, 6,5) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 6,5)  döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 6) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 6)  döntetlen

Anton Korobov (ukrán, 2664, 6) – Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 6)  0 - 1

Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 6) – Pavel Ponkratov (orosz, 2629, 6)  1 - 0

Peter Szvidler (orosz, 2735, 6) – Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577, 6)  0 - 1

Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662, 6) – Etienne Bacrot (francia, 2733, 6)  döntetlen

Erneszto Inarkijev (orosz, 2733, 6) – Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 6)  döntetlen

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 6) – Viswanathan Anand (indiai, 2800, 5,5)  1 - 0

Borisz Szavcsenko (orosz, 2696, 5,5) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2846, 5,5)  1 - 0

Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 5,5) – Levon Aronjan (örmény, 2830, 5,5) 1 - 0

Daniil Dubov  (orosz, 2667, 5,5) – Lékó Péter (magyar, 2747, 5)  1 - 0

Surya Ganguly (indiai, 2633, 5) – Almási Zoltán, 2700, 5)  0 - 1

Az élcsoport állása:

H.

R.

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

Perf.

1

1

Magnus Carlsen

NOR

2847

8,0

2696

55,0

2912

2

34

Szergej Zsigalko

BLR

2698

8,0

2674

53,0

2900

3

39

Igor Kovalenko

LAT

2687

7,5

2676

53,0

2854

4

7

Vlagyimir Kramnyik

RUS

2798

7,5

2665

53,5

2850

5

3

Vaszilij Ivancsuk

UKR

2835

7,5

2655

52,5

2836

6

92

Denisz Hiszmatullin

RUS

2574

7,0

2755

53,0

2861

7

36

Jurij Krivorucsko

UKR

2694

7,0

2740

62,5

2867

8

8

Jan Nepomnjacsij

RUS

2789

7,0

2697

57,0

2830

9

50

Rauf Mamedov

AZE

2667

7,0

2693

50,5

2822

10

89

Dmitrij Bocsarov

RUS

2577

7,0

2689

54,5

2814

11

16

Tejmur Radzsabov

AZE

2741

7,0

2680

55,5

2817

12

12

Borisz Gelfand

ISR

2751

7,0

2658

59,0

2799

13

9

Sahriyar Mamedgyarov

AZE

2784

7,0

2638

58,5

2777

14

13

Leinier Dominguez Perez

CUB

2749

7,0

2636

50,0

2775

15

53

Vlagyimir Malahov

RUS

2662

6,5

2753

59,0

2835

16

71

Rusztam Kaszimdzsanov

UZB

2619

6,5

2745

52,5

2814

17

49

Daniil Dubov

RUS

2667

6,5

2728

53,5

2815

18

5

Szergej Karjakin

RUS

2805

6,5

2699

57,0

2797

47

31

Almási Zoltán

HUN

2700

6,0

2582

48.0

2657

73

14

Lékó Péter

HUN

2747

5.0

2643

56.0

2632

A 11. forduló párosítása:

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 8) – Magnus Carlsen (norvég, 284, 8)

Igor Kovalenko (lett, 2687, 7,5) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 7,5)

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 7) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 7,5)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 7) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 7)

Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 7) – Dmitrij Bocasrov (orosz, 2577, 7)

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 7) – Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 2667, 7)

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 7) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 7)

Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 6,5) – Szergej Karjakin (orosz, 2805, 6,5)

Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 6,5) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 6,5)

Etienne Bacrot (francia, 2733, 6,5) – Morisz Szavcsenko (orosz, 2696, 6,5)

Milos Perunovic (szerb, 2617, 6,5) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2733, 6,5)

Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 6,5) – Daniil Dubov (orosz, 2667, 6,5)

Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 6,5) – Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662, 6,5)

Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2711, 6,5) – Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 6,5)

Almási Zoltán (magyar, 2700, 6) – Dariusz Swiercz (lengyel, 2612, 6)

Lékó Péter (magyar, 2747, 5) – Mihail Antipov (orosz, 2590, 5)

Verőci Zsuzsa

Fotók: www.worldchess.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

A monacói Grand Prix-verseny hetedik fordulójában az indiai Humpy Koneru és a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan újabb győzelmet aratott, fél pont az előnyük a játéknapon a svéd Pia Cramlinggal remiző ukrán világbajnoknő, Marija Muzicsuk előtt. Koneru az ukrámn Natalija Zsukovát győzte le, Hou Ji-fan a grúz Nana Dzagnidzére mért vereséget. Sorozatban negyedszer kapott ki az iráni Sarasadat Khademalsharieh, az orosz Natalija Pogonyina a nyeréssel javított helyezésén. Kölcsönös hibák jellemezték az orosz Alekszandra Kosztenjuk és az ukrán Anna Muzicsuk összecsapását, örökös sakk lett a vége. Döntetlennel zárult a francia Almira Szkripcsenko és a bolgár Antoaneta Sztefanova játszmája is.

A hetedik játéknap a svéd Pia Cramling és az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsuk gyors lépésismétléses remijével indult, meglepő volt a két harcos sakkot játszó nagymesternőtől.

Az indiai Humpy Koneru és az ukrán Natalija Zsukova a félszláv védelemben küzdött meg. Natasa egy darabig jól játszotta a partit, de kedvezőbb körülmények között is adhatta volna a gyalogot. A torna során már másodszor húzott végzetes királylépést, azonnali feladásra kényszerült.

A kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan a grúz Nana Dzagnidze ellen nyert. Az olimpiai bajnoknőre nem lehet ráismerni, ötödször szenvedett vereséget. A francia védelem egyik ritkább változatában már korán hibázott, Hou Ji-fan nem a legerélyesebb folytatást játszotta meg, de előnyét megőrizte, kiskombinációval biztosította szabadgyalogjának előrenyomulását.

A forduló harmadik győzelmét az orosz Natalija Pogonyina könyvelhette el, az iráni Sarasadat Khademalsharieh sorozatban negyedszer kapott ki.

A legérdekesebb összecsapást az orosz Alekszandra Kosztenjuk és az ukrán Anna Muzicsuk vívta. A szicíliai védelem sárkány-változatában mindketten esélyt hagytak kihasználatlanul, örökös sakk lett a csatájuk befejezése.

A francia Almira Szkripcsenko és a bolgár Antoaneta Sztefanova békés nyitást választottak, a sorozatos cserék után kezet fogtak.

A 7. forduló eredményei:

Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2525) – Anna Muzicsuk (ukrán, 2549) döntetlen (Szicíliai védelem, 53)

Pia Cramling (svéd, 2513) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2528) döntetlen (Angol megnyitás, 13)

Humpy Koneru (indiai, 2578) – Natalija Zsukova (ukrán, 2485)  1 – 0 (Félszláv védelem, 34)

Natalija Pogonyina (orosz, 2445) - Sarasadat Khademalsharieh (iráni, 2402)  1 – 0 (Spanyol megnyitás, 29)

Hou Ji-fan (kínai, 2671) – Nana Dzagnidze (grúz, 2573)  1 – 0 (Francia védelem, 49)

Almira Szkripcsenko (francia, 2441) – Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2500)  döntetlen (Olasz megnyitás, 27)

A verseny állása:

1-2. Humpy Koneru és Hou Ji-fan 5,5

3. Marija Muzicsuk 5

4-6. Pia Cramling, Natalija Pogonyina és Alekszandra Kosztenjuk 4

7. Antoaneta Sztefanova 3,5

8. Natalija Zsukova 3

9-10. Almira Szkripcsenko és Anna Muzicsuk 2,5

11. Sarasadat Khademalsharieh 1,5

12. Nana Dzagnidze 1

A 8. forduló párosítása:

Anna Muzicsuk – Antoaneta Sztefanova

Nana Dzagnidze – Almira Szkripcsenko

Sarasadat Khademalsharieh – Hou Ji-fan

Natalija Zsukova – Natalija Pogonyina

Marija Muzicsuk – Humpy Koneru

Alekszandra Kosztenjuk – Pia Cramling

Hou Ji-fan (2671) - Dzagnidze,N (2573)
Francia védelem [C15]

1.e4 e6 2.d4 d5 3.Hc3 Fb4 4.Vd3

Az időzavarra hajlamos, a tornán oly rossz formában sakkozó ellenféllel szemben Hou Ji-fan lélektani fegyverrel, ritkább változattal élt.

4...dxe4 5.Vxe4 Hf6 6.Vh4 c5 7.dxc5 Fxc3+ 8.bxc3 Va5 9.Vb4 Vc7 10.Hf3 0-0? 11.Ff4 Vd8 12.Bd1 Hd5 13.Va3 Fd7 14.Fd6 Be8

houdzagnidze_1806

15.c4 He7 16.Fxb8

Hou Ji-fan a 16.Fd3 Hf5 17.0-0 Fc6 18.He5 Vg5 19.Hxc6 Hxc6 20.Vb2 folytatással nagyobb előnyt érhetett volna el.

16...Bxb8 17.He5 Vc7 18.Hxd7 Bbd8 19.Vxa7 Bxd7 20.Bxd7 Vxd7 21.Fe2 Hc6 22.Va3 e5 23.0-0 e4?! 24.Bd1 Ve7 25.Ve3 Ve5 26.c3 Ba8 27.Bd5 Ve6 28.Vd2 h6 29.h3 Vf6 30.Bd7 Bd8 31.Bxd8+ Hxd8 32.Fg4 Hc6

houdzagnidze_1807

33.Fc8 Ha5 34.Vd4 Vg5 35.Vxe4 g6 36.Vd4 h5 37.Fxb7! Hxb7 38.c6 Ve7 39.cxb7 Vxb7 40.a4 Vb1+ 41.Kh2 Vb8+ 42.g3 Vc7 43.h4 Vc6 44.a5 Va4 45.Vd5 Vc2 46.Kg2 Va2 47.Va8+ Kg7 48.a6 Vxc4 49.Vb7 és sötét feladta

Koneru,H (2578) - Zsukova,N (2485)
Félszláv védelem [D46]

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Hc3 Hf6 4.e3 e6 5.Hf3 Hbd7 6.Vc2 Fd6 7.Fd3 0-0 8.0-0 dxc4 9.Fxc4 e5 10.Bd1 Vc7 11.h3 h6 12.Fb3 Be8 13.a3 a6 14.dxe5 Hxe5 15.Hd4 Ff8 16.f4 Hed7 17.e4 Hc5 18.e5 Hxb3 19.Hxb3 Vb6+ 20.Kh2 Hd5 21.Hxd5 cxd5 22.Vd3 Fd7?!

Natalija Zsukova nem találta meg a 22...Vg6 23.Vxg6 fxg6 24.Bxd5 Fe6 25.Bd3 Bad8 26.Hd4 Ff7 27.Fe3 g5 jobb lehetőséget.

23.Fe3 Vb5 24.Vxd5 Vxd5 25.Bxd5 Fc6 26.Bd3 f6 27.exf6 gxf6 28.Bc1 Be4?! 29.Fc5 Fxc5 30.Bxc5 Bxf4 31.Hd4 Fe4 32.Bg3+ Kh8 33.Bh5 Kh7??

koneruzsukova_1808

34.He6 és sötét feladta

Pogonyina,N (2445) - Khademalsharieh,S (2402)
Spanyol megnyitás [C70]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 g6 4.c3 a6 5.Fa4 Fg7 6.d4 exd4 7.cxd4 b5 8.Fc2 d6 9.d5 Ha5 10.0-0 He7 11.Hbd2 0-0 12.Hb3 c5 13.Hxa5 Vxa5 14.h3 Fd7 15.Ff4 Hc8 16.e5 Vc7 17.Be1 dxe5 18.Hxe5 Hd6 19.Vf3 Vb7

pogokade_1809

20.Hc6 Hc8 21.Bab1

Döntő előnyt adott a 21.Fe3 c4 22.Fc5 Vc7 (22...Be8 23.Bxe8+ Fxe8 24.Be1) 23.a4 folytatás.

21...Ha7? 22.He7+ Kh8 23.Fe5 Fxe5 24.Bxe5 Vb6 25.Bbe1 Kg7 26.h4?!

Kimaradt a 26.d6 Vxd6 27.Bd5 nyerés.

26...Hc8?! 27.h5 Hxe7 28.Bxe7 Bae8 29.Vc3+ és sötét feladta

Kosztenjuk,A (2525) - Muzicsuk,A (2549)
Szicíliai védelem [B76]

1.e4 c5 2.Hf3 d6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 Hf6 5.Hc3 g6 6.Fe3 Fg7 7.f3 0-0 8.Vd2 Hc6 9.0-0-0 d5 10.exd5 Hxd5 11.Hxc6 bxc6 12.Fd4 Fxd4 13.Vxd4 Vb6 14.Ha4 Vc7 15.Fc4 Bd8

A 2014/15-ös GP-sorozat utolsó versenyén Hanti-Manszijszkban Hikaru Nakamura a 15...Hb6 16.Fb3 Hxa4 17.Vxa4 c5 18.Bhe1 e6 19.Ve4 Fa6 20.Fxe6 Fb7 21.Fd5 Fxd5 22.Vxd5 Vxh2 23.Vg5 Bfe8 24.Bh1 Ve5 25.Vxe5 Bxe5 változatban végül érdekes végjátékban remizett Fabiano Caruanával.

16.Bhe1

A legtöbbször világossal a 16.Fb3 Ff5 17.Hc5 Hb6 18.Vc3 változatot játszották meg.

16...Vxh2 17.Fb3 Bd6?!

kosztenjukmuzicsuka_1810

18.Bxe7 Fe6 19.Hc3 Bad8 20.Fxd5 Fxd5 21.Bde1 Fe6 22.Ve3 Vxg2 23.He4 Ff5 24.Vf4 Be6 25.Bxe6 fxe6 26.Vc7 Bf8 27.Vxc6

kosztenjukmuzicsuka_1811

27...h5 28.Hd6 Vg5+

Anna Muzicsuk megőrizhette volna előnyét a 28...Fh3 29.Kb1 Vxf3 30.Vd7 Vf2 31.Bc1 h4 folytatással.

29.Kb1 h4 30.Hxf5 exf5 31.Vc4+ Kg7 32.Vd4+ Vf6 33.Vxa7+ Bf7 34.Vb8 Be7 35.Bh1 g5 36.Vb4 Bd7 37.a4 Vd4 38.Vb5 Bd5 39.Vb7+ Bd7 40.Vc6 Be7

kosztenjukmuzicsuka_1812

41.a5 Vf2 42.Vc3+ Kf7 43.b4 Ve2

kosztenjukmuzicsuka_1813

44.Vb3+?!

Esélyt adott a 44.Kb2 Be3 (44...Be6 45.Vb3 Kg6 46.f4) 45.Vc6 Bxf3 46.a6 folytatás.

44...Kf6 45.f4 g4 46.Vc3+ Kf7 47.Kb2 h3 48.Ba1

kosztenjukmuzicsuka_1814

48...h2?

Az ukrán nagymesternőnek volt jóval több ideje, de hibázott. 48...Ve3! 49.Vc4+ (49.Vxe3 Bxe3 50.Bh1 Be8 51.a6 Bg8 52.a7 g3 53.Bxh3 g2 54.Bg3 Bxg3 55.a8V g1V; 49.Vh8 Vxf4 50.Vh7+ Kf6 51.Vh8+ Kg5 52.Vg8+ Kh4 53.Vh8+ Kg3 54.Vc3+ Be3) 49...Ve6 50.Vb5 Vf6+ folytatás nyeréssel kecsegtetett.

49.Vh8 Ve4 50.Vh7+ Kf8 51.Vh8+ Kf7 52.Vh7+ Kf8 53.Vh8+ és döntetlen

Cramling,P (2513) - Muzicsuk,M (2528)
Angol megnyitás [A35]

1.Hf3 c5 2.c4 Hc6 3.Hc3 g6 4.e3 Hf6 5.d4 cxd4 6.exd4 d5 7.cxd5 Hxd5 8.Vb3 e6 9.Fg5 Fe7 10.Fh6 Ff8 11.Fg5 Fe7 12.Fh6 Ff8 13.Fg5 Fe7 és döntetlen

Szkripcsenko,A (2441) - Sztefanova,A (2500)
Olasz megnyitás [C54]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fc4 Fc5 4.c3 Hf6 5.d4 exd4 6.cxd4 Fb4+ 7.Fd2 Fxd2+ 8.Hbxd2 d5 9.exd5 Hxd5 10.0-0 0-0 11.Bc1 Fg4 12.h3 Fh5 13.Fxd5 Vxd5 14.Bc5 Fxf3 15.Hxf3 Vxa2 16.d5 Hb4 17.Bxc7 Vxd5 18.Vxd5 Hxd5 19.Bxb7 Bfb8 20.Bxb8+ Bxb8 21.Ba1 Bxb2 22.Bxa7 f6 23.Ba8+ Kf7 24.Ba7+ Kg8 25.Ba8+ Kf7 26.Ba7+ Kg8 27.Ba8+ és döntetlen

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Berlinben az első öt fordulóval megkezdődött a rapid-világbajnokság. A 15 fordulós svájci rendszerű viadal első játéknapja után az orosz Szergej Karjakin félpontos előnnyel vezet. Tizenhatan, a címvédő világbajnok Magnus Carlsenhez hasonlóan Lékó Péter is 4 pontot gyűjtött, Almási Zoltán ötvenszázalékos. Játszmánként 15-15 perc és lépésenként 10-10 másodperc  a gondolkodási idő. Számos meglepetés tarkította már a nagy érdeklődéssel kísért vb-t, amelyen 130 nemzetközi nagymester is játszik. Vasárnap 14 órától újabb öt fordulóra kerül sor.

A berlini világbajnokság honlapján két napja megjelentett névsorhoz képest még az utolsó pillanatban is történtek változások. A viadalon végül 46 ország 158 sakkozója játszik, százötvennégyen címviselők, köztük 130 nemzetközi nagymester jelent meg a rajtnál. A legnépesebb az orosz delegáció  harminckét fővel, Ukrajnából tizenegyen játszanak. A világbajnokságok közvetítésére is szerkesztett honlap, a www-worldchess.com kezdetben teljes csődöt mondott, még szerencse, hogy a chess24.com, a playchess, a chessdom honlapoknak késéssel, de sikerült a közvetítés, nézhettük a játszmákat.

Lékó Péter és Almási Zoltán győzelemmel kezdte szereplését. A 14. helyre rangsorolt Lékó az orosz Jevgenyij Romanov ellen nyert.  A 2015. január és augusztus közti időszak legmagasabb „klasszikus” pontszámával, 2700 ponttal a 31. helyezett Almási Zoltán az izlandi Johann Hjartsonra mért vereséget. Már a 15 fordulós viadal első körében is születtek meglepetések. A címvédő norvég világbajnok Magnus Carlsen sötéttel jelentős időelőnyét sem tudta kihasználni az iráni Ehsan Ghaem Maghami ellen, döntetlennel végződött a parti. Csodával határos módon remizett az örmény Levon Aronjan.  Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik nem bírt az azerbajdzsáni Namig Gulijevvel. A Világkupa döntőjében a drámai rájátszást elvesztő orosz Peter Szvidler is remivel rajtolt.

Az első forduló érdekesebb eredményei:

Ehsan Ghaem Maghami (iráni, 2591) – Magnus Carlsen (norvég, 2847)  döntetlen

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2846) – Baskaran Adhiban (indiai, 2590)  1 - 0

Mihail Antipov (orosz, 2590) - Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835)  0 - 1

Levon Aronjan (örmény, 2830)Alekszander Huzman (izraeli, 2585)  döntetlen

Jure Borisek (szlovén, 2582) – Szergej Karjakin (orosz, 2805)  0 - 1

Viswanathan Anand (indiai, 2800) – Katyerina Lahno (orosz, 2582)  1 - 0

Namig Gulijev (azerbajdzsáni, 2581) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798)  döntetlen

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789) – Sebastian Maze (francia, 2581)  1 - 0

Dmitrij Bocsarov (orosz, 2577) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784)  0 - 1

Szergej Rublevszkij (orosz, 2757) – David Anton Guijarro (spanyol, 2576)  0 - 1

Rinat Jumabajev (kazah, 2575) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756)  0 - 1

Borisz Gelfand (izraeli, 2751) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574) döntetlen

Yuri Vovk (ukrán, 2572) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749)  0 - 1

Lékó Péter (magyar, 2747) – Jevgenyij Romanov (orosz, 2569)  1 - 0

Almási Zoltán (magyar, 2700) – Johann Hjartarson (izlandi, 2529)  1 – 0

Az eredmények közlésekor bosszantóan sok hiba jelentkezett, nehezen derült ki, hogy 63 győztese volt az első partiknak. Alapos késéssel kezdődött a második kör. Lékó Péter az amerikai sakkozás egykori legjobbjával, Yasser Seirawannal megosztozott a ponton. Almási Zoltán jól megjátszott nyitást követően szenvedett vereséget a szerb Milos Perunovicstól. Meglepően sok döntetlen született a fordulóban, az első körben remiző szupersztárok, Carlsen, Aronjan, Kramnyik, Szvidler és Gelfand sorban nyertek. Tizenheten vették sikerrel a második akadályt is.

A 2. forduló érdekesebb eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847, 0,5)  - Dennis Wagner (német, 2459, 1)  1 - 0

Ildar Hairullin (orosz, 2662, 1) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2846, 1)  döntetlen

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 1)  - Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 1)  döntetlen

Szergej Karjakin (orosz, 2805, 1) – Grzegorz Gajewski (lengyel, 2661, 1)  1 - 0

Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662, 1) - Viswanathan Anand (indiai, 2800, 1)  0 - 1

Ivan Ivanisevic (szerb, 2653, 1) - Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 1)  0 - 1

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 1)  - Eltaj Safarli (azerbajdzsáni, 2643, 1)  döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 1)  - Axel Bachmann (paraguayi, 2639, 1)  döntetlen

Leinier Dominguez Perez (kubai, 2749, 1)  - Bartosz Socko (lengyel, 2639, 1) döntetlen

Yasser Seirawan (amerikai, 2641, 1) – Lékó Péter (magyar, 2747, 1)  döntetlen

Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2743, 1) – Krishnan Sasikiran (indiai, 2631, 1)  1 - 0

Tigran L Petroszjan (örmény, 2639, 1) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2741, 1) döntetlen

Milos Perunovic (szerb, 2617, 1) – Almási Zoltán (magyar, 2700, 1)  1 – 0

A harmadik fordulóban Lékó Péter második győzelmét aratta, a fehérorosz Vladiszlav Kovalev ellen nyert. Almási Zoltán remizett a német Matthias Bluebaummal. A legnagyobb meglepetéseket az orosz Alekszandr Griscsuk és Peter Szvidler veresége jelentette. Négyen álltak mesterhármassal az élen, az indiai Gujrathi Vidit Santosh, az orosz Szergej Karjakin és Jan Nepomnjacsij és az ukrán Jurij Krivorucsko, húsz nagymester, köztük a címvédő Magnus Carlsen és Lékó Péter gyűjtött fél ponttal kevesebbet.

Az élcsoportban a 3. forduló érdekesebb eredményei:

Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2683, 1,5) – Magnus Carlsen (norvég, 2847, 1,5) 0 - 1

Anton Korobov (ukrán, 2644, 2) - Szergej Karjakin (orosz, 2805, 2)  0 - 1

Viswanathan Anand (indiai, 2800, 2) – Salem A. R. Saleh (Egyesült Emírségekbeli, 2631, 2)  döntetlen

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 2)  - Viorel Bologan (moldáviai, 2623, 2)  1 - 0

Predrag Nikolic (boszniai, 2606, 2) - Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2743, 2)  döntetlen

Maxim Dlugy (amerikai, 2535, 2) – Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 2)  döntetlen

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 2) – Sztaniszlav Bogdanovics (ukrán, 2619, 2)  1 - 0

Lazaro Bruzon Batista (kubai, 2682, 2) – Milos Perunovic (szerb, 2617, 2)  döntetlen

Daniil Dubov (orosz, 2667, 2) – Szergej Grigorjanc (orosz, 2595, 2)  döntetlen

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2846, 1,5) – Gujrathi Vidit Santosh (indiai, 2534, 2)  0 - 1

David Navara (cseh, 2673, 1,5) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 1,5)  döntetlen

Levon Aronjan (örmény, 2830, 1,5) – Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 2667, 1,5) döntetlen

Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 1,5) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 1,5)  döntetlen

Axel Bachmann (paraguayi, 2639, 2) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 1,5) 0 - 1

Eltaj Safarli (azerbajdzsáni, 2643, 1,5) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 1,5) 0 - 1

Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 1,5) – Ildar Hairullin (orosz, 2662, 1,5)  döntetlen

Lékó Péter (magyar, 2747, 1,5) – Vladiszlav Kovalev (fehérorosz, 2649, 1,5)  1 - 0

Almási Zoltán (magyar, 2700, 1) – Matthias Bluebaum (német, 2543, 1) döntetlen

A negyedik fordulóban bonyolult küzdelemben Lékó Péter újabb győzelmet aratott, Salem A. R. Saleh kevésbé bírta a feszültséget. Almási Zoltán remivel folytatta. A döntetlennel rajtoló Magnus Carlsen mesterhármassal már holtversenyben az élre került, az éllovasok játszmái nagy csatában döntetlennel értek véget. A forduló legnagyobb meglepetését az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand veresége jelentette, az orosz Daniil Dubov egy pillanatnyi esélyt sem engedélyezett Vishynek. Az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov is értékes  győzelmet ért el.

Az élcsoportban a negyedik forduló eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847, 2,5) – Lazaro Bruzon Batista (kubai, 2682, 2,5)  1 - 0

Szergej Karjakin (orosz, 2805, 3) – Jurij Krivoruscsko (ukrán, 2694, 3)  döntetlen

Gujrathi Vidit Santosh (indiai, 2534, 3)  - Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 3)  döntetlen

Daniil Dubov (orosz, 2667, 2,5) - Viswanathan Anand (indiai, 2800, 2,5)  1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 2,5) – Bartosz Socko (lengyel, 2639, 2,5)  1 - 0

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2756, 2,5) – Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 2,5)  0 - 1

Salem A. R. Saleh (Egyesült Emírségekbeli, 2631, 2,5) – Lékó Péter (magyar, 2747, 2,5)  0 - 1

Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2743, 2,5)  - Milos Perunovic (szerb, 2617, 2,5)  döntetlen

Szergej Grigorjanc (orosz, 2595, 2,5) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 2,5)  döntetlen

Alekszandr Rjazancev (orosz, 2716, 2,5) – Predrag Nikolic (boszniai, 2606, 2,5)  0 - 1

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 2,5) – Simen Agdestein (norvég, 2594, 2,5) 1 - 0

Georg Meier (német, 2686, 2,5) – Maxim Dlugy (amerikai, 2535, 2,5) döntetlen

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2835, 2) – Anton Korobov (ukrán, 2664, 2)  0 - 1

Ildar Hairullin (orosz, 2662, 2) – Levon Aronjan (örmény, 2830, 2) döntetlen

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 2) – Surya Ganguly (indiai, 2633, 2)  döntetlen

David Anton Guijarro (spanyol, 2576, 1,5) – Almási Zoltán (magyar, 2700, 1,5)  döntetlen

Tizenketten várták 3,5 ponttal a mai befejező fordulót. Két gyors remivel indult az ötödik kör, Jan Nepomnjacsij és Daniil Dubov, valamint Rusztam Kaszimdzsanov és Sahriyar Mamedgyarov döntött a békekötés mellett. Lékó Péter hamarosan követte példájukat. Jurij Krivorucsko kissé kedvezőbb pozícióból remizett Magnus Carlsennel. Az orosz Szergej Karjakin megnyerte ötödik játszmáját, félpontos előnnyel várhatja a vasárnapi második játéknapot, az újabb öt fordulót. Tizenhatan(!) követik Karjakint félpontos hátránnyal, Lékó Péter is az üldözőboly tagja. Borisz Gelfand, Levon Aronjan és Vlagyimir Kramnyik 3,5 pontos, míg Viswanathan Anand csak 2,5-öt gyűjtött, kettős vereséggel zárta a játéknapot.

Az élcsoportban az 5. forduló eredményei:

Jurij Krivoruscsko (ukrán, 2694, 3,5) – Magnus Carlsen (norvég, 2847, 3,5)  döntetlen

Georg Meier (német, 2686, 3,5) – Szergej Karjakin (orosz, 2805, 3,5)  0 - 1

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 3,5) – Daniil Dubov (orosz, 2667, 3,5)  döntetlen

Rusztam Kaszimdzsanov (orosz, 2619, 3,5) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 3,5)  döntetlen

Lékó Péter (magyar, 2747, 3,5) – Gujrathi Vidit Santosh (indiai, 2534, 3,5) döntetlen

Predrag Nikolic (boszniai, 2606, 3,5) – Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 3,5) döntetlen

Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 3) – Igor Kovalenko (lett, 2687, 3)  döntetlen

Vlagyimir Akopjan (örmény, 2684, 3) -  Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2743, 3) 0 - 1

Etienne Bacrot (francia, 2733, 3) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2681, 3)  döntetlen

Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 3) – David Navara (cseh, 2673, 3)  1 - 0

Pavel Eljanov (ukrán, 2714, 3) – Anton Korobov (ukrán, 2664, 3)  0 - 1

Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2711, 3)  - Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662, 3)  1 - 0

Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 2705, 3) – Szergej Grigorjanc (orosz, 2595, 3)  1 - 0

Vlagyimir Malahov (orosz, 2662, 3) – Makszim Matlakov (orosz, 2705, 3)  döntetlen

Milos Perunovic (szerb, 2617, 3) – Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 3) 0 - 1

Almási Zoltán (magyar, 2700, 2) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2560, 2) döntetlen

Az élcsoport állása:

H.

R.

Név

FED

ÉLő

Pont

 TB1 

 TB2 

1

5

GM

Szergej Karjakin

RUS

2805

4,5

2676

13,5

2

108

GM

Gujrathy Vidit Santosh

IND

2534

4,0

2772

15,0

3

71

GM

Rusztam Kaszimdzsanov

UZB

2619

4,0

2738

12,0

4

36

GM

Jurij Krivorucsko

UKR

2694

4,0

2721

14,0

5

76

GM

Predrag Nikolic

BIH

2606

4,0

2712

15,0

6

51

GM

Anton Korobov

UKR

2664

4,0

2708

12,0

7

49

GM

Daniil Dubov

RUS

2667

4,0

2678

12,5

8

1

GM

Magnus Carlsen

NOR

2847

4,0

2663

12,5

9

9

GM

Sahriyar Mamedgyarov

AZE

2784

4,0

2635

13,5

10

15

GM

Nguyen Ngoc Truong Son

VIE

2743

4,0

2635

12,5

11

20

GM

Jevgenyij Tomasevszkij

RUS

2731

4,0

2634

12,5

12

8

GM

Jan Nepomnjacsij

RUS

2789

4,0

2631

12,5

13

34

GM

Szergej Zsigalko

BLR

2698

4,0

2627

13,0

14

14

GM

Lékó Péter

HUN

2747

4,0

2623

12,0

15

27

GM

Radoslaw Wojtaszek

POL

2711

4,0

2612

10,5

16

38

GM

Vlagyimir Oniscsuk

UKR

2692

4,0

2588

12,0

17

29

GM

Gadir Guszejnov

AZE

2705

4,0

2573

12,5

87

31

GM

Almási Zoltán

HUN

2700

2,5

2574

9.5

Az élcsoportban a 6. forduló párosítása:

Magnus Carlsen (norvég, 2847, 4) – Daniil Dubov (orosz, 2667, 4)

Szergej Karjakin (orosz, 2805, 4,5) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2789, 4)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2784, 4) – Jurij Krivorucsko (ukrán, 2694, 4)

Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2698, 4) – Lékó Péter (magyar, 2747, 4)

Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2743, 4) – Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2619, 4)

Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2692, 4) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731, 4)

Gujrathi Vidit Santosh (indiai, 2534, 4) – Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2711, 4)

Anton Korobov (ukrán, 2664, 4) – Gadir Guszejnov (azerbajdzsáni, 2705, 4)

Levon Aronjan (örmény, 2830, 3,5) – Predrag Nikolic (boszniai, 2606, 4)

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2798, 3,5) – Georg Meier (német, 2686, 3,5)

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2681, 3,5) – Borisz Gelfand (izraeli, 2751, 3,5)

Pavel Ponkratov (orosz, 2629, 3,5) – Etienne Bacrot (francia, 2733, 3,5)

Riszlan Ponomarjov (ukrán, 2720, 3,5) – Lazaro Bruzon Batista (kubai, 2682, 3,5)

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2574, 3,5) – Alekszandr Morozevics (orosz, 2717, 3,5)

Alekszander Huzman (izraeli, 2585, 2,5) – Almási Zoltán (magyar, 2700, 2,5)

Verőci Zsuzsa

Fotók: www.worldchess.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Budapest 12 napig a sakkozás fővárosa, kezdődik a 45. Sakkpépmpia7
2024. 09. 11.

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog