Wijk aan Zee-ben január 11. és 27. között rendezik meg a hagyományos versenysorozat 75. tornáját. A 20-es kategóriájú, 2732-es Élő-átlagú Tata Steel Chess 2013 tornán címvédőként az örmény Levon Aronjan játszik. A rajtlistát a norvég világranglista-vezető Magnus Carlsen vezeti, a top 10-ből hatan a rajtnál, többek között a regnáló világbajnok, az indiai Viswanathan Anand. Kétéves szünet után Lékó Péter immár tizenegyedszer szerepel a szuperversenyen. A 16-os kategóriájú nagymesterversenyre meghívást kapott legfiatalabb nagymesterünk, a 16 éves Rapport Richárd pályafutásának eddigi legnagyobb megmérettetése lesz a viadal. A torna hivatalos honlapja a www.tatasteelchess.com, ahol élő internetes közvetítés lesz.
A hagyományos versenyt hetvenötödször rendezik meg. A Hoogovens Művek főszponzorként 2000-ig támogatta a viadalt, a privatizáció után lett a fesztiválnak a brit Corus a névadója, és egyúttal főtámogatója. Két éve az indiai Tata Steel vette át a sakkozás kiemelt mecénásának a szerepét. A holland tengerparti városka két és fél hétig a sakk lázában ég, majd rövid pihenő után már a következő versenyre készül. Remek hangulatú a világhíres sakkfesztivál, ahol természetesen a 14 fős szuperverseny áll az érdeklődés középpontjában. A viadal 20-as kategóriájú, 2732 az Élő-átlaga. Világbajnok, olimpiai bajnok, világranglista-vezető, exvilágbajnoknő a parádés szereposztású mezőnyben. A szuperverseny mellett még két nagymestertornát is szerveznek, a „B” viadal 16-os kategóriájú, és még számtalan tornán vetélkedhetnek profik és amatőrök, a fesztivál programja ezzel válik még vonzóbbá.
Érthetően taktikáztak a világbajnok-jelölti verseny résztvevői, hogy a Tata Steel szuperversenyen játszanak-e, vagy a titkos változatokat gondosan őrizve csak a londoni viadalra koncentráljanak. A nyolcfős világbajnok-jelölti versenyt a brit fővárosban 2013. március 13. és 31. között rendezik meg. Az izraeli Borisz Gelfand az idei világbajnoki döntő veszteseként vehet részt. A világranglistáról a norvég Magnus Carlsen, az örmény Levon Aronjan és az orosz Vlagyimir Kramnyik játszhat. A tavalyi Világkupáról az orosz Peter Szvidler és Alekszandr Griscsuk, valamint az ukrán Vaszilij Ivancsuk harcolta ki a részvételi jogot.
Az Azeri Sakkszövetség egy pillanatig sem tagadta, hogy szponzorálja a viadalt, lehetővé téve, hogy legjobbjuk, a világranglistán negyedik Tejmur Radzsabov ismét harcba szállhasson a kihívó jogáért. Az Európai Sakkszövetség elnöke, a bolgár Szilvio Danajlov a lausanne-i Sportbíróságon megtámadta a FIDE döntését, hogy az AGON rendezi meg a viadalt, pályázott a bolgár főváros is, kedvező döntés esetén az exvilágbajnok Veszelin Topalov játszhatott volna. Az azeriek is benyújtották rendezési igényüket, de az örmény Levon Aronjan elutasította a részvételt, amennyiben Baku győzött volna. Ennek tükrében nyert London és az AGON, az azeriek pedig fizetnek…
Wijk ann Zee-ben a világranglista első tíz helyezettjéből végül hatan állnak rajthoz. Fokozott érdeklődés kísérheti a regnáló világbajnok Viswanathan Anand csatáját a kihívó jogáért legnagyobb eséllyel harcoló Magnus Carlsennel és Levon Aronjannal. A sakkvilág egyre nagyobb türelmetlenséggel figyeli, hogy Anand mikor mutat végre egyéni versenyen világbajnokhoz méltó teljesítményt.
Anand ötször, Aronjan háromszor, Carlsen kétszer, Lékó, Karjakin és Nakamura egyszer győzött Wijk aan Zee-ben
A holland sakkrajongók tizenhatodszor látják majd versenyezni Viswanathan Anandot. Első tornagyőzelmét 1989-ben aratta, majd 1998-ban, 2003-ban, 2004-ben és 2006-ban győzött. Parádés eredménylistáján még öt második helyezés is szerepel (1996, 1999, 2000, 2001, 2005, 2011). 2007-ben csak ötödikként végzett. Öt éve a két tornagyőztest, Levon Aronjant és Magnus Carlsent már javában ünnepelték, míg a világranglistát holtversenyben vezető Viswanathan Anand és Vlagyimir Kramnyik még vívta óriási csatáját. Presztízscsata volt javából, ráadásul Anand számára az esetleges nyerés Wijk aan Zee-i hatodik elsőségét jelentette volna. A remek csata végül pontosztozkodással zárult, Anand holtversenyben harmadikként zárta szereplését, egy ponttal megelőzte a csak ötven százalékot elérő Kramnyikot. Három éve egyedül őrizte meg veretlenségét, de csak kétszer tudott nyerni. Kramnyikot remek játékkal győzte le, Shirovot nagy bonyodalmak után, de bizonyára már tartalékolta a varikat, erejét is a világbajnoki döntőre, amit Veszelin Topalovval Szófiában sikerrel vívott meg. Két éve veretlenül, Hikaru Nakamura mögött félpontos hátránnyal lett második.
Magnus Carlsen blogjában érthető elégedettséggel értékelte a 2012-es esztendőben elért eredményeit. „Kevesebbet játszottam, mint a korábbi években, a januári Wijk aan Zee-i és a júniusi Tal-emlékverseny közötti hosszas szünet miatt kicsit „berozsdásodtam”. De lehet, hogy ez nem volt annyira rossz, hiszen rengeteg időm volt a regenerálódásra és érdekes rendezvényekre. Júniustól tele energiával és erősen motivált voltam. Tavaly ötven klasszikus gondolkodási idejű partit játszottam, három versenyt megnyertem, a Tal-emlékversenyt, a Grand Slam-döntőt és a londoni tornát, második voltam Bielben, osztottam a második helyet Wijk aan Zee-ben. Egész pályafutásom alatt – pontosabban 2006-tól, amikor az elit versenyeken kezdtem játszani – a legjobb az eredményem, 19 győzelem, 29 döntetlen és 2 vereség, 67 százalékos. A 2012 januári 2835 Élő-pontomat fokozatosan javítva értem el a 2861 pontot és egész évben vezettem a világranglistát. A klasszikus tornák mellett második voltam a rapid-és a villám-világbajnokságon, megnyertem a mexikói rapid és „vaktornát”- összegezte a 22 éves norvég nagymester az elmúlt évet. Carlsen köszönetet mondott szponzorainak, megemlítette, hogy sorozatban tízedszer játszik Wijk ann Zee-ben. „Csak egy lehetőséget látok, hogy a jubileumot miként tudnám emlékezetessé tenni” – és gondolatait egy mosolygós jellel tette még "hatásosabbá".
Az orosz Szergej Karjakin hatodszor játszik, 2009-ben nagy meglepetésre megnyerte a viadalt. Mire lesz képes a megerősített szekundánsi csapattal? Folytatódik-e az olasz Fabiano Caruana nagy sorozata? A 2011-es tornagyőztes amerikai Hikaru Nakamura vissza tud-e kapaszkodni a legjobbak közé? Nagy érdeklődéssel várjuk, hogy a kínai exvilágbajnoknő, a 18 éves Hou Ji-fan miként áll helyt a rendkívül erős mezőnyben.
Tizenegyedik szereplésére készülhet Lékó Péter. Első számú nagymesterünk, a világranglistán 19., a mezőnyben a nyolcadik 2735-ös pontjával. Lékó 2005-ben remek formában versenyezve győzött, 2000-ben és 2004-ben a második helyezést harcolta ki. Az isztambuli sakkolimpia után Pétert gazdag versenyprogram várta, Londonban és Taskentben GP-tornán játszott, a Klubcsapatok Európa-kupáján is szerepelt a moszkvai „64” csapattal, majd Pekingben a Szellemi Világjátékokon zárta az évet.
A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Magnus Carlsen (norvég, 2861)
Levon Aronjan (örmény, 2802)
Fabiano Caruana (olasz, 2781)
Szergej Karjakin (orosz, 2780)
Viswanathan Anand (indiai, 2772)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2769)
Wang Hao (kínai, 2752)
Lékó Péter (magyar, 2735)
Anish Giri (holland, 2720)
Pentala Harikrishna (indiai, 2698)
Loek van Wely (holland, 2679)
Ivan Szokolov (holland, 2663)
Erwin L’Ami (holland, 2627)
Hou Ji-fan (kínai, 2603)
Tavaly Wijk aan Zee-ben a kétszeres olimpiai bajnok, csapatvilágbajnok, Világkupa- és Grand Prix-győztes Levon Aronjant pályafutása során harmadszor köszöntötték tornagyőztesként. 2007-ben Veszelin Topalovval és Tejmur Radzsavovval, egy év múlva Magnus Carlsennel holtversenyben végzett az élen. Bár legnagyobb riválisától, Carlsentől a harmadik fordulóban vereséget szenvedett, de jöttek a tőle megszokott nyerések. Megbotlott a cseh David Navarával szemben, de izgalmas ütközetben Borisz Gelfandot is legyőzte bebiztosította első helyét. A kiegyenlített mezőnyben nagy bravúrral hét játszmát tudott nyerni!
A 74. Tata Steel szuperverseny végeredménye:
1.Levon Aronjan (örmény, 2805) 9 pont
2-4.Magnus Carlsen (norvég, 2835), Tejmur Radzsabov (azeri, 2773) és Fabiano Caruana (olasz, 2736) 8
5-6. Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2766) és Hikaru Nakamura (amerikai, 2759) 7,5
7. Gata Kamsky (amerikai, 2732) 7
8. Szergej Karjakin (orosz, 2769) 6,5
9. Loek van Wely (holland, 2692) 5,5
10-12. Borisz Gelfand (izraeli, 2739), Veszelin Topalov (bolgár, 2770) és Vugar Gasimov (azeri, 2761) 5
13-14. David Navara (cseh, 2712) és Anish Giri (holland, 2714) 4,5
A 16-os kategóriájú, 2627-es Élő-átlagú nagymesterversenyre meghívást kapott legfiatalabb nagymesterünk, a 16 éves Rapport Richárd. A junior világbajnokság holtversenyes győztese, a Bucholz-pontszámmal ezüstérmes Ricsi eddigi pályafutásának legnagyobb megmérettetése lesz a viadal, amelyen a 14 fős mezőnyben a hetedik pontszámmal rendelkezik. A holland rendezők mindig is támogatták a feltörekvő tehetségeket, a junior világbajnok török Alekszander Ipatov mellett a 16 éves orosz Daniil Dubovnak is lehetőséget adtak a bemutatkozásra. A fiatalokat tapasztalt nagymesterek is vizsgáztatják majd, többek között a holland sakkozás élő legendája, a 62 éves Jan Timman. A viadal első helyezettje jövőre a szuperversenyen játszhat.
A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Arkadij Naiditsch (német, 2708)
Szergej Movszeszjan (örmény, 2688)
Romain Edouard (francia, 2686)
Szergej Tivjakov (holland, 2655)
Ni Hua (kínai, 2646)
Makszim Turov (orosz, 2630)
Rapport Richárd (magyar, 2621)
Predrag Nikolic (boszniai, 2619)
Jan Smeets (holland, 2615)
Daniil Dubov (orosz, 2600)
Alekszander Ipatov (török, 2587)
Robin van Kampen (holland, 2581)
Nils Grandelius (svéd, 2572)
Jan Timman (holland, 2566)
A sakkozóknak 100-100 perc gondolkodási idejük lesz 40 lépésre, majd 50-50 a következő 20 húzásra, végül a játszma befejezéséig 15-15 percük, de az első lépéstől kezdve még 30-30 másodperc extraidőt is kapnak. Január 11-én tartják meg az ünnepélyes megnyitót és a sorsolást, másnap indulnak a sakkórák. Január 16-án, 21-én és 24-én szabadnap lesz, az utolsó fordulót január 27-én játsszák le. A nézőket a játszmák jobb megértésében ismert holland szakemberek szakavatott elemzésükkel segítik. A játszmákat 13 óra 30 perckor kezdik (az utolsó partikat 12 órakor), Hollandiában a sajtó nagyhatalom! A partikat élőben is követhetik a www.tatasteelchess.com honlapon.
A sakktörténelem eddigi szuperversenyei és a győztesek:
Bilbaó 2010, Grand Slam-döntő, 22-es kategória (2788)
1.Kramnyik 4 pont (4 résztvevő, kétfordulós torna)
Sao Paulo/Bilbao 2012, Grand Slam-döntő, 22-es kategória (2781)
1-2. Carlsen és Caruana 6 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Sao Paulo/Bilbao 2011, Grand Slam-döntő, 22-es kategória (2780)
1-2.Carlsen és Ivancsuk 6 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Moszkva 2011, 22-es kategória (2776)
1-2. Carlsen és Aronjan 5,5 pont (10 résztvevő)
Moszkva 2012, 22-es kategória (2776)
1.Carlsen 5,5 pont (10 résztvevő)
Bilbaó 2008, Grand Slam döntő, 21-es kategória (2768)
1.Topalov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Nanking 2010, 21-es kategória (2766)
1. Carlsen 7 pont (6 résztvevő, kétfordulós torna)
Moszkva 2009, 21-es kategória (2764)
1. Kramnyik 6 pont (10 résztvevő)
Nanking 2009, 21-es kategória (2764)
1. Carlsen 8 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Sanghaj Masters 2010, 21-es kategória (2759)
1. Shirov 4,5 pont (4 résztvevő, kétfordulós torna)
Linares 2010, 21-es kategória (2758)
1.Topalov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Bázna 2011, 21-es kategóriájú (2757)
1-2. Carlsen és Karjakin 6,5 (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Las Palmas 1996, 21-es kategória (2756)
1. Kaszparov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Linares 2009, 21-es kategória (2756)
1-2. Griscsuk és Ivancsuk 8 pont (8 résztvevős, kétfordulós torna)
Wijk aan Zee 2012, 21-es kategóriájú (2755)
1.Aronjan 9 pont(14 résztvevő)
Linares 2008, 21-es kategória (2755)
1. Anand 8,5 pont (8 résztvevős, kétfordulós torna)
Szófia 2009, 21-es kategória (2755)
1. Shirov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Dortmund 2001, 21-es kategória (2754)
1-2. Kramnyik és Topalov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Moszkva 2010, 21-es kategória (2754)
1-3. Aronjan, Karjakin és Mamedgyarov 5,5 pont (10 résztvevő)
Linares 1998, 21-es kategória (2752)
1. Anand 7,5 pont (7 résztvevős, kétfordulós torna)
Linares 2000, 21-es kategória (2752)
1 - 2. Kaszparov és Kramnyik 6 pont (6 részvevős, kétfordulós torna)
London 2012, 21-es kategória (2752)
1.Carlsen 6,5 pont (9 résztvevő)
Nanking 2008, 21-es kategória (2751)
1.Topalov 7 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Biel 2012, 20-as kategória (2749)
1.Carlsen 7 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
London 2011, 20-as kategória (2748)
1.Kramnyik 6 pont (9 résztvevő)
Szófia 2005, 20-as kategória (2747)
1. Topalov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Szófia 2006, 20-as kategória (2747)
1.Topalov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Taskent 2012, Grand Prix-verseny, 20-as kategória (2747)
1-3. Karjakin, Wang Hao és Morozevics 6,5 pont (12 résztvevő)
Bukarest 2012, 20-as kategória (2747)
1-2. Ivancsuk és Topalov 3,5 (4 résztvevős, kétfordulós torna)
Moszkva 2008, 20-as kategória (2745)
1. Ivancsuk 6 pont (10 résztvevő)
Dortmund 2009, 20-as kategória (2744)
1. Kramnyik 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna
Linares 2007, 20-as kategória (2743)
1. Anand 8,5 pont (8 résztvevős, kétfordulós torna)
Linares 2005, 20-as kategória (2743)
1-2. Kaszparov és Topalov (7 résztvevős, kétfordulós torna)
Wijk aan Zee 2008, Corus, 20-as kategória (2742)
1-2. Levon Aronjan és Magnus Carlsen 8 pont (14 résztvevős torna)
Moszkva 2007, 20-as kategória (2742)
1. Kramnyik 6 pont (10 résztvevő)
Bilbao 2009, Grand Slam-döntő, 20-as kategória (2740)
1. Aronjan 4,5 pont (4 résztvevő)
Bázna 2010, 20-as kategória (2741)
1.Carlsen 7,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Wijk aan Zee, Tata Steel 2011, 20-as kategória (2740)
1.Nakamura 9 pont (14 résztvevő)
London 2012, Grand Prix-verseny, 20-as kategória (2739)
1-3.Topalov, Gelfand és Mamedgyarov 7 pont (12 résztvevő)
Szófia 2008, 20-as kategória (2737)
1. Ivancsuk 8 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Linares 1999, 20-as kategória (2735)
1. Kaszparov 10,5 pont (8 résztvevős, kétfordulós torna)
Linares 2003, 20-as kategória (2733)
1-2. Lékó Péter és Kramnyik 8 pont (7 résztvevős, kétfordulós torna)
Asztana 2001, 20-as kategória (2733)
1. Kaszparov 7 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Morelia/Linares 2006, 20-as kategória (2732)
1. Aronjan 8,5 pont (8 résztvevős, kétfordulós torna)
Linares 2002, 20-as kategória (2732)
1. Kaszparov 8 pont (7 résztvevős, kétfordulós torna)
Wijk aan Zee, Tata Steel 2013, 20-as kategória (2732)
? 14 résztvevő
Hoogeveen 2011, 20-as kategória (2732)
1.Kramnyik 4,5 pont (4 résztvevős, kétfordulós torna)
Linares 2004, 20-as kategória (2731)
1.Kramnyik 7 pont (7 résztvevős, kétfordulós torna)
Dortmund 2011, 20-as kategóriájú (2731)
1.Kramnyik 7 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Dortmund 2010, 20-as kategória (2730)
1. Ponomarjov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Hoogoveen 2006, 20-as kategória (2730)
1-2. Mamedgyarov és Polgár Judit 4,5 pont (4 résztvevős, kétfordulós torna)
Asztrahány 2010, Grand Prix, 20-as kategória (2729)
1. Eljanov 8 pont (14 résztvevő)
Bázna 2009, 20-as kategória (2729)
1. Ivancsuk 7 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Moszkva 2006, 20-as kategória (2727)
1-3. Lékó Péter, Ponomarjov és Aronjan 5,5 pont (10 résztvevő)
Dortmund 2007, 20-as kategória (2727)
1. Kramnyik 5 pont (8 résztvevő)
Nalcsik, 2009 Grand Prix, 19-es kategória (2725)
1. Aronjan 8,5 pont (14 résztvevő)
Szófia 2007, 19-es kategória (2725)
1.Topalov5,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
London 2010, 19-es kategória (2719)
1-3. Anand, Carlsen és McShane 4,5 (8 résztvevő)
Linares 2001, 19-es kategória (2722)
1. Kaszparov 7,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Wijk aan Zee, Corus 2005, 19-es kategória (2721)
1. Lékó Péter 8,5 pont (14 résztvevő)
Dortmund 2006, 19-es kategória (2720)
1-2. Kramnyik és Szvidler 4,5 pont (8 résztvevő)
Novgorod 1997, 19-es kategória (2719)
1. Kaszparov 6,5 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Zsermuk 2009, Grand Prix, 19-es kategória (2719)
1. Ivancsuk 8,5 pont (14 résztvevő)
Wijk aan Zee, Corus 2010, 19-es kategória (2719)
1. Carlsen 8,5 pont (14 résztvevő)
Wijk aan Zee, Corus 2007, 19-es kategória (2718)
1-3. Aronjan, Topalov és Radzsabov 8,5 pont (14 résztvevő)
Baku, 2008 Grand Prix, 19-es kategória (2717)
1-3. Gasimov, Wang Yue és Carlsen 8,5 pont (14 résztvevős)
Wijk aan Zee, Corus 2006, 19-es kategória (2716)
1-2. Topalov és Anand 9 pont (14 résztvevő)
Wijk aan Zee, Corus 2009, 19-es kategória (2716)
1. Karjakin 8 pont (14 résztvevő)
Biel 2009, 19-es kategória (2716)
1.Vachier-Lagrave 6 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Dos Hermanas 1996, 19-es kategória (2714)
1 - 2. Kramnyik és Topalov 6 pont (10 résztvevő)
Eliszta 2008, Grand Prix, 19-es kategória (2713)
1-3. Radzsabov, Jakovenko és Griscsuk pont (14 résztvevő)
Havanna 2011, 19-es kategória (2712)
1-2. Ivancsuk és Le 6,5 (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Novgorod 1996, 19-es kategória (2711)
1. Topalov 6 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna
Forosz 2008, 19-es kategória (2711)
1.Carlsen 8 pont (12 résztvevő)
Dortmund 2012, 19-es kategória (2711)
1-2.Caruana és Karjakin 6 pont (10 résztvevő)
Wijk aan Zee, Corus 2000, 19-es kategória (2710)
1. Kaszparov 9,5 pont (14 résztvevő)
Dortmund 2005, 19-es kategória (2709)
1.Naiditsch 5,5 pont (10 résztvevő)
Biel 2011, 19-es kategória (2709)
1.Carlsen 7 pont (6 résztvevős, kétfordulós torna)
Szocsi 2008, Grand Prix, 19-es kategória (2708)
1.Aronjan 8,5 pont (14 résztvevő)
Szaratov 2011, 19-es kategória (2707)
1.Morozevics 8,5 pont (12 résztvevő)
Dortmund 1999, 19-es kategória (2705)
1. Lékó Péter 5 pont (8 résztvevő)
Amszterdam 2012, 19-es kategória (2705)
1.Ivancsuk 5 pont (7 résztvevő)
Szarajevó 1999, 19-es kategória (2704)
1. Kaszparov 7 pont (10 résztvevő)
Pojkovszkij 2011, 19-es kategória (2703)
1-2. Bacrot és Karjakin 5,5 pont (10 résztvevő)
Wijk aan Zee, Corus 2004, 19-es kategória (2702)
1. Anand 8,5 pont (14 résztvevő)
Szarajevó 2000, 19-es kategória (2702)
1. Kaszparov 8,5 pont (12 résztvevő)
Wijk aan Zee, Corus 2003, 19-es kategória (2701)
1. Anand 8,5 pont (14 résztvevő)
Dos Hermanas 1997, 19-es kategória (2701)
1 - 2. Anand és Kramnyik 6 pont (10 résztvevő)
Verőci Zsuzsa