Zágrábban a Grand Chess Tour 2019 klasszikus tornájának első fordulójában négy játszma végződött döntéssel. A norvég világbajnok Magnus Carsen sötéttel 23 lépésben nyert a holland Anish Giri ellen. Világossal szenvedett vereséget az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand, az orosz Jan Nepomnjacsij mért vereséget a viadal doyenjére. Az amerikai szuperrangadón Fabiano Caruana legyőzte Hikaru Nakamurát. Az amerikai Wesley So a világranglista harmadik kínai Ding Lirennel szemben diadalmaskodott. Döntetlennel zárult a francia Maxime Vachier-Lagrave és az örmény Levon Aronjan, valamint az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Szergej Karjakin játszmája.
A Grand Chess Tour 2015-ben útjára indult sorozat ötletgazdája, a sakkozás tizenharmadik világbajnoka, Garri Kaszparov tette meg a kezdőlést a holland Anish Giri és a norvég világbajnok Magnus Carlsen játszmájában. Huszonharmadszor mérkőztek meg. Az első összecsapásuk a 2011-es Tata Steel Chess viadalon Carlsen világossal 22 lépésben vereséget szenvedett. Tizennégy döntetlen követte a váratlan eredményt, a norvég sakkozó már világbajnokként a Bilbao Masters tornán egyenlített, a tavalyi Gasimov emlékversenyen szerzett vezetést, az idei tornán is győzött.
A zágrábi viadal nyitányán sötéttel 23 lépésben kényszerítette megadásra 25 éves ellenfelét. Giri készülhetett arra, hogy a norvég világelső a szicíliai védelemre szavaz, a 3.Fb5-ös változatban a 3…e6-ra voksolt. Giri oly ritkán veszít játszmát villámgyors veresége egyértelmű meglepetés, Carlsen eredeti játékvezetésével, a királyszárnyi akcióval szemben nem volt ellenszere, a 18 döntetlen a világbajnok már 4-1-re vezet.
Az amerikai szuperderbin Fabiano Caruana remekelt. A vezércsere divatos változatában Hikaru Nakamura „öngyilkos” gyalograblását Caruana tökéletes játékkal büntette meg. Korábbi csatáik során harmincháromszor osztoztak meg a ponton, Caruana a nyeréssel kiegyenlített, 6-6-ra állnak.
A jelentős korkülönbség mellett érthető, hogy az exvilágbajnok Viswanathan Anand és az orosz Jan Nepomnjacsij csak nyolcadszor mérkőzött meg. 2011-ben két remivel kezdtek, 2017-ben Zürichben Nepomnjacsij győzött, Anand St. Louisban egyenlített. Napomnjacsij a horvát fővárosban vezetést szerzett a korábbi öt döntetlen után. A torna doyenje a kettős huszárjátékban újítást vetett be, a folytatásban azonban nem jeleskedett. Sorozatos hibái miatt a 32. lépésben feladásra kényszerült.
Wesley So és Ding Liren először 2004-ben az U12-es korcsoportos világbajnokságon mérkőztek meg, a kínai sakkozó győzött. A 2011-es Világkupán a rájátszásban Wesley So diadalmaskodott. Az amerikai olimpiai bajnok először győzte le klasszikus partiban a kétszeres aranyérmes kínai nagymestert. So az angol megnyitású játszmában 16 döntetlen és két vereség után meggyőző vereséget mért Ding Lirenre, sötét futója csapdába esett.
A spanyol megnyitás berlini változatában osztozott meg a ponton Maxime Vachier-Lagrave és Levon Aronjan. A Nimzoindiai védelemben nem bírt egymással Sahriyar Mamedgyarov és Szergej Karjakin.
Az első forduló eredményei:
Wesley So (amerikai, 2754) – Ding Liren (kínai, 2805) 1 - 0 (Angol megnyitás, 52)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2779) – Levon Aronjan (örmény, 2752) döntetlen (Spanyol megnyitás, 50)
Anish Giri (holland, 2779) – Magnus Carlsen (norvég, 2875) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 23)
Viswanathan Anand (indiai, 2767) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2775) 0 – 1 (Kettős huszárjáték, 32)
Fabiano Caruana (amerikai, 2819) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2754) 1 – 0 (Vezércsel, 40)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2774) – Szergej Karjakin (orosz, 2748) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 27)
A 2. forduló párosítása:
Magnus Carlsen – Viswanathan Anand
Jan Napomnjacsij – Fabiano Caruana
Ding Liren – Szergej Karjakin
Levon Aronjan – Anish Giri
Hikaru Nakamura – Sahriyar Mamedgyarov
Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave
Verőci Zsuzsa
Ftók: grandchesstour.com