A Chessable Masters elődöntőjének első mérkőzésén a világbajnok Magnus Carlsen 3,5 – 2,5-re győzte le a kínai Ding Lirent. Az első partiban a kétszeres olimpiai bajnok technikai hiba miatt vesztett, megszakadt az internetes kapcsolata. A norvég világelső nem örült az „ajándék pontnak”, „vezéráldozattal” egyenlített. Két döntetlennel folytatták, majd a villámpartik következtek, ahol érvényesült Carlsen gyorsasága, az ötödik ütközetben még kihagyta a nyerést, a hatodik összecsapás a javára dőlt el. A holland Anish Giri 3-1-es nyeréssel kezdte az orosz Jan Nepomnjacsij elleni párharcát. A második játszmában tetszetős kombinációval használta ki az orosz nagymester taktikai hibáját, majd a negyedik parti bonyodalmaiban is jobban bírta a feszültséget. A 150 ezer dollár összdíjazású viadalon szerdán a nagymesterek másodszor is megmérkőznek, két mérkőzést kell nyerni a döntőbe jutáshoz.
A világranglista első és harmadik helyezettje, Magnus Carlsen és Ding Liren első klasszikus partijukat 2015-ben Wijk aan Zee-ben játszották. Carlsen már kétszeres világbajnokként, Ding Liren olimpiai aranyérmesként nézett először farkasszemet, remivel kezdtek. Hat egymást követő döntetlen után Carlsen a Grand Chess Tour 2019 zágrábi viadalán először tudta megadásra kényszeríteni riválisát.
St. Louisban remi lett a partijuk. A 26 esztendős Ding Liren pályafutása egyik legnagyobb sikereként a 7. Sinquefield Cup viadal győztese lett. A torna rájátszásában 3-1-re legyőzte Magnus Carlsent. A két rapidpartijuk döntetlennel fejeződött be, mindkét villámjátszmát a kínai nagymester megnyerte.
2017-ben St. Louisban a „Champions Showdown” viadalon Magnus Carlsen fölényes győzelmével ért véget a világbajnokjelölt Ding Liren elleni párharca, 67-25-re nyert. A kínai nagymester hiába állt jobban több partiban is, Carlsen gyorsaságával nem tudta felvenni a versenyt, a világelső az esélyeit hibátlanul használta ki.
A Magnus Carlsen Chess Tour első tornáján, a Magnus Carlsen Invitational nyolc résztvevő körversenyének hetedik fordulójában nem kis megdöbbenést okozott a világbajnok 1-3-as veresége Ding Lirennel szemben. A norvég világelső a négy rapidpartiban tücsköt-bogarat játszott, extrém nyitásai, extravagáns játéka azonban Ding Lirent nem hozta zavarba, a felkínált esélyeket kihasználta és másodikként jutott az elődöntőbe, ahol a párosítás szeszélye folytán ismét megmérkőztek.
A párharcuk döntetlennel kezdődött, a második parti mindössze 33 lépésig tartott, nem kis meglepetésre a világbajnok taktikailag ismét sebezhető volt. Vezetésének birtokában Ding Liren a harmadik partiban könnyen megadta magát, a sors iróniája, hogy a kínai nagymester is 33 lépés után szüntette be ellenállását. Az internetes közvetítésen jól látszott, hogy Magnus Carlsen mennyire örült az egyenlítésnek.
A befejező játszma nem nélkülözte a fordulatokat. A bonyodalmakban hol egyik, hol a másik fél szalasztott el lehetőséget. Ding Liren elkerülte a lépésismétléses döntetlent, majd elkövette a döntő hibát, Magnus Carlsen bástyája betört a második sorra.
A Lindores Abbey Challenge viadal körversenyén megosztoztak a ponton. Az elődöntőben Carlsen meglepetésre kikapott Hikaru Nakamurától, míg Ding Liren a későbbi győztes Daniil Dubovtól.
Magnus Carlsen a mai elődöntőig rapid-és villámpartit – beleszámítva az online viadalon vívott küzdelmeiket is – 23-12-re vezetett 23 döntetlen mellett.
A Chessable Masters elődöntőjének első mérkőzése a nagy csaták mellett Magnus Carlsen fair play játékáról, sportemberi nagyságáról is emlékezetes marad. Az első partiban a világbajnok nyerőesélyes bástyavégjátékot játszhatott, de eltékozolta a kedvező lehetőségeit. A technika ördöge közbeszólt, Ding Liren internetes kapcsolata megszakadt, a szabályok értelmében vesztesnek nyilvánították.
Magnus Carlsen az ajándékba kapott pontra a kommentátorokat, a kommentelőket is meglepő, de általános elismerést arató húzással reagált, a harmadik lépésben „beáldozta” vezérét, a találkozó 1-1-gyel folytatódott. A találkozó után adott interjújában Magnus Carlsen úgy értékelt, hogy az egyetlen korrekt megoldást választotta, de egyúttal kockázatot is vállalt…
Magnus Carlsen: "I have immense respect for Ding as a chess player and as a human being and I thought against him this was the only correct way... I might have kicked myself if I'd lost one of these last two games, but I think it was the right thing to do!"
A harmadik összecsapás során Carlsen végig irányította a küzdelmet, Ding Liren nagyot küzdött a remiért.
A világbajnok a negyedik partiban kockáztatott a királyindiai védelemmel, Ding Liren jobb eséllyel játszhatott, a különböző színű futók miatt megosztoztak a ponton.
Következtek a villámjátszmák, az 5-5 perc és lépésenként 3-3 másodperc bónuszidővel vívott csaták izgalmasan alakultak. Ding Liren minőségáldozattal dinamikus egyensúlyú állást játszhatott, de az idő szorításában hibázott. A kínai sakkozó elkeseredett küzdelmet folytatott, a bónuszként kapott másodpercek tartották életben. Carlsen nyerést hagyott ki, Ding Liren hősies védekezéssel megmentette a játszmát.
A hatodik összecsapásban is az idő játszotta a főszerepet. Ding Liren kedvező állást játszhatott, de áttörést nem tudott elérni. A sorozatos cserék után egyenlő esélyek mellett dúlt a csata, míg a kapkodásban az olimpiai bajnok hibázott.
Jan Nepomnjacsij és Anish Giri nyolc klasszikus játszmában mérte össze erejét, kétszer megosztoztak a ponton, mindketten három-három játszmát nyertek. Rapid és villámpartiban huszonhatszor csatáztak, az orosz nagymester 12 döntetlen mellett 9 – 5-re vezetett. A Magnus Carlsen Invitational viadalon Nepomnjacsij 2,5 – 1,5-re nyert Giri ellen. Chessbrah May Invitational tornán Anish Giri volt sikeres, 3-1-re győzött. A Chessable előcsatározásaiban kétszer remiztek.
Az orosz nagymester párharcuk első partijában kecsegtető esélyt hagyott kihasználatlanul, majd fordult a kocka, Anish Giri ellenjátékot kapott, a küzdelem végül elcsendesedett.
A második játszmában Anish Giri tetszetős győzelmet aratoot, szerzett vezetést. Jan Nepomnjacsij elhibázott bástyalépésére dördült a huszáráldozat, a világos haderő tökéletes harmóniában támadta az orosz sakkozó királyállását, tökéletesen vezette az akciót.
Nehéz jelzőt találni a harmadik összecsapásuk pontos leírására, őrült egy parti volt. Giri jó darabig jól állta a rohamot, de eltévedt a bonyodalmakban. Nepomnjacsij egy csendes királylépéssel nyerhetett volna, ehelyett örökös sakkot engedélyezett.
Nepomnjacsij mindent egy lapra tett fel, Giri a győzelem küszöbén bizonytalanná vált. Az orosz nagymester támadása biztatóan bontakozott ki, de elvétette a helyes folytatást, Anish Giri ellentámadása sikerrel zárult.
Az elődöntő első mérkőzéseinek eredményei:
Magnus Carlsen (norvég, 2881) – Ding Liren (kínai, 2836) 1 - 0
Magnus Carlsen (norvég, 2881) – Ding Liren (kínai, 2836) 3,5 – 2,5
Magnus Carlsen – Ding Liren 1 – 0 (Ragozin védelem, 43)
Ding Liren – Magnus Carlsen 1 - 0
Magnus Carlsen – Ding Liren döntetlen (Grünfeld védelem, 64)
Ding Liren – Magnus Carlsen döntetlen (Királyindiai védelem, 35)
Magnus Carlsen – Ding Liren döntetlen (Ragozin védelem, 83)
Ding Liren – Magnus Carlsen 0 – 1 (Angol megnyitás, 55)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2778) – Anish Giri (holland, 2731) 0 - 1
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2778) – Anish Giri (holland, 2731) 1 - 3
Jan Nepomnjacsij – Anish Giri döntetlen (Angol megnyitás, 45)
Anish Giri – Jan Nepomnjacsij 1 – 0 (Semi-Tarrasch védelem, 27)
Jan Nepomnjacsij – Anish Giri döntetlen (Angol megnyitás, 39)
Anish Giri – Jan Nepomnjacsij 1 – 0 (Pirc védelem, 35)
Verőci Zsuzsa
Fotók: chess24.com