A Miamiban zajló FTX Crypto Cup online rapid viadal harmadik fordulója után az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen és a 17 éves indiai Rameshbabu Pragnanandhaa mesterhármassal vezet. A harmadik játéknapon Carlsen az ősi rivális, az amerikai színelben játszó háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronian ellen nyert 2,5 – 1,5-re. A norvég világelső az első partiban sötéttel győzött, három dötéen született még a rangadón. Praggnanandjhaa az amerikai Hans Moke Niemannal vívott meccsén elvesztette az első játszmát, azonnal egyenlített, majd fordulatokban gazdag ütközetet nyert meg, 2,5 – 1,5-ös sikert ért el. A kettős vereséggel rajtoló vietnami Le Quang Liem ellen a lengyel Jan-Krzysztof Duda kedvező esélyű állásokat vesztett el, 2,5 – 0,5-re kapott ki. A francia Alireza Firouzja hat döntetlen után az Armageddon partit nyerte meg a holland Anish Girivel szemben,
Az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronian különböző időkontrollok mellett a mérkőzésükig már 194 partiban mérték össze erejüket. A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronian 2,5-1,5-re nyert. 2006-ban a Tal-emlékversenyen az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül a villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.
A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, klasszikus kontrollal 43 döntetlen mellett 18-8-ra vezet. Aronian öt éve azonban kétszer is borsot tört Carlsen orra alá, a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt.
Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a GRENKE tornán remiztek, de Stavangerben Carlsen 31 lépésben megadásra kényszerítette az örmény sakkozót. A 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. Két esztendeje a GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri viadalon Aronjan óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán és St. Louisban is remiztek. A Grand Chess Tour 2019 londoni fináléjában a harmadik helyért mérkőztek meg, Magnus Carlsen a három különböző időkontrollal vívott meccsen a különleges pontozással 17-11-re nyert.
Két éve a koronavírus-járvány miatt a stavangeri Altibox Norway Chess torna kivételével csak online rapid és villámversenyeken csatáztak. A sorozat negyedik tornáján, a Magnus Carlsen Invitational viadalon a negyeddöntőben mérkőztek meg, a világbajnok kettős győzelmet aratott, 2,5 – 0,5 és 2-1-es nyerésekkel jutott az elődöntőbe.
A Meltwater Champions Chess Tour New in Chess Classic tornán az elődöntőben csatáztak, az első meccs 2-2 lett, a második párharcot Carlsen 3-1-re nyerte meg.
A sorozat hetedik versenyén, a Goldmoney Asian Rapid viadal elődöntőjében Levon Aronian az első párharcot 2,5-1,5-re elvesztette Magnus Carlsennel szemben, de a második meccsen szerencsésebb kézzel sakkozott. A norvég világelsőt hosszú évek óta nem láttuk ennyit hibázni, jó, nyert állásokat is elveszteni. A visszavágón vereséggel kezdett, remivel folytatták, nagyot rontott a harmadik játszmában is, majd a negyedik partiban is kikapott. Aronjan 3-1-es győzelme után Carlsen nem tudta rendezni megtépázott sorait, mindkét villámpartiban is vereséget szenvedett. Levon Aronjan a fináléban Vladiszlav Artyemijevet legyőzve lett első.
Az Aimchess US Rapid viadalon az elődöntőben csatáztak, 2-2 lett az első meccsük, a második párbajt Magnus Carlsen 3-1-re megnyerte.
Az MCCT oslói döntőjében a nyolcadik fordulóban néztek farkasszemet, Magnus Carlsen a 2,5 – 1,5.ös győzelemmel tovább javította a tekintélyt parancsoló statisztikáját, 58 döntetlen mellett 44-27-es vezetássel várhatta az újabb összecsapásukat.
Miamiban Levon Aronian kezdte világossal a párbajukat, a vezérgyalog megnyitású partiban a torna doyenje a 32. lépésben hibázott. A világbajnok átvette a kezdeményezést, 68 lépésben győzött.
A világos parti elvesztése után Levon Aronian a királyindiai védelem mellett döntött, nagy csata bontakozott ki, Magnus Carlsen kis előnynel játzsotta az összecsapást, amely 67 lépésben ért véget pattal.
Kitűnő küzdelmet láttunk a harmadik játszmában is. Aronian minőségáldozatot hozott, hogy megtörje Carlsen ellenállását. A világbajnok vezérével és bástyájával megakadályozta, hogy a futó játékba avatkozzon, a „király’ királyát igazi veszély nem fenyegette, 76 lépést követően kötöttek békét, ismét patt született.
Levon Aronian még nagyobb kockázatot vállalt a negyedik partiban, Magnus Carlsen döntő előnyt érhetett volna el, , az izgalmas összecsapás örökös sakkal lett döntetlen, Magnus Carlsen harmadik meccsét is megnyerte.
A norvég világbajnokkal a 17 éves Praggnanandhaa tud lépést tartani. Az indiai titán elvesztette Hans Moke Niemann elleni meccsén az első partit elvesztette, a tornán ez volt az első veresége.
Praggnanadhaa nem esett kétségbe, világossal azonnal javított, kiegyenlített. A harmadik partiban remi született. A negyedik ütközetet Praggnanadhaa fordulatokban gazdag összecsapás végén harmadik győzelmének örülhetett. Az indiai csodagyerek a korai vezércserét követően fokozatosan került előnybe, Niemann hősiesen védekezett. Praggnanadhaa nyerőesélyes állásában hibázott, az amerikai sakkozó közel állt a rájátszás kiharcolásához, amikor vesztőt húzott, tisztet vesztett, elnukta a mérkőzést.
A viadalon kettős vereséggel rajtoló Le Quang Liem első győzelmét aratta, Jan-Krzysztof elleni sikerét a végeredmény nem tükrőzi hűen, a lengyel nagymester kapitélis hibákat követett el. Az első partiban előnyös pozíciójában addig erőszakoskodott, amíg az idő szorításában döntő hibát vétett.
A vesztést Duda nem tudta feledni, játékában érezhető volt, hogy más eredményre számított. Le Quang Liem söttel esélyes támadáshoz jutott, a vietnami sakkozó is pontatlan volt, kölcsönös pontatlanságok fokozták a feszültséget, Le másodszor is nyert.
Le a harmadik játszmában a 10. lépésben kiskombinációval döntő előnyt érhetett volna el, ezt kihagyva Duda mindent megpróbált a szépítésért, de erőfeszítéseit nem kísérte siker, újabb esély maradt kihasználatlanul. A vietnami nagymester a 72 lépéses remivel megszerezte első 3 pontját.
Nehéz pontosan leírni Alireza Firouzja és Anish Giri összecsapásának legfontosabb mozzanatait.. A maratoni csata 71 lépéses döntetlennel kezdődött meg, Firouzjának kellett jobban figyelnie.
A francia nagymester nem játszott meggyőzően a második partiban, küzdenie kellett a fél pontért, amit 56 lépésben ért el.
A küzdő felek kicsit megpihentek a harmadik játszmában, a második katalán megnyitású partiban 32 lépésben remiztek.
Kitűnő csatát hozott a negyedik összecsapásuk. Folytatták a Nimzoindiai védelemben az elméleti párbajukat, Giri volt a jobban felkészült. A holland nagymester előnybe is került, nagyon bíztatóak voltak az esélyei, de az i-re a pontot nem tudta feltenni. A negyedik döntetlen után készülhettek a rájátszásra.
Az első villámpartiban ismét a katalán megnyitás került terítékre, ötödször sem bírtak egymással. Spanyol megnyitású partival folytatták, Firouzja foghatta a fejét, nyerőesélyt szalasztott el.
A párharcuk az Armageddon játszmával ért véget. A világossal játszó Firoizjának 5 perce volt Giri 4 percével szemben, de nyerési kényszerrel játszott. A feladatot megoldotta, Giri elnézett egy taktikai csapást, a francia sakkozó örülhettet a 2 pontnak, Giri eggyel „vigasztalódhatott”.
A 3. forduló eredményei:
Anish Giri (holland, 2783) – Alireza Firouzja (francia, 2793) 1 – 2 (2 – 2, 1 – 1, 0 – 1)
Anish Giri – Alireza Firouzja döntetlen
Alireza Firouzja – Anish Giri döntetlen
Anish Giri – Alireza Firouzja döntetlen
Alireza Firouzja – Anish Giri döntetlen
Rájátszás:
Anish Giri – Alireza Firouzja döntetlen
Alireza Firouzja – Anish Giri döntetlen
Alireza Firouzja – Anish Giri 1 - 0
Hans Moke Niemann (amerikai, 2615) – Praggnannadhaa (indiai, 2751) 0 – 3 (1,5 – 2,5)
Hans Moke Niemann – Praggnanandhaa 1 - 0
Praggnanandhaa – Hans Moke Niemann 1 - 0
Hans Moke Niemann – Praggnanandhaa döntetlen
Praggnanandhaa – Hans Moke Niemann 1 - 0
Levon Aronian (amerikai, 2793) – Magnus Carlsen (norvég, 2822) 0 – 3 (1,5 - 2,5)
Levon Aronian – Magnus Carlsen 0 - 1
Magnus Carlsen – Levon Aronian döntetlen
Levon Aronian – Magnus carlsen döntetlen
Magnus Carlsen – Levon Aronian döntetlen
Le Quang Liem (vietnami, 2775) - – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2792) 3 – 0 (2,5 – 0,5)
Le Quang Liem – Jan-Krzysztof Duda 1 - 0
Jan-Krzysztof Duda – Le Quang Liem 0 - 1
Le Quang Liem – Jan-Krzysztof Duda döntetlen
A 4. forduló párosítása:
Alireza Firouzja – Jan-Krzysztof Duda
Magnus Carlsen – Le Quang Liem
Praggnanandhaa – Levon Aronian
Anish Giri – Hans Moke Niemann
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com