Vasárnap kezdődik a Magnus Carlsen Chess Tour befejező viadala, a négy résztvevős Grand Final. Négy verseny eredményei döntötték el a fináléba jutást. A világbajnok Magnus Carlsen három tornán diadalmaskodott, a Magnus Carlsen Invitational, a Chessable Masters és a Legends of Chess versenyt is megnyerte. Az orosz Daniil Dubov a Lindores Abbey Rapid Challenge első helyét szerezte meg. Az amerikai Hikaru Nakamura és a kínai Ding Liren értékes helyezéseiknek köszönhetően játszhatnak. Az „öt szettes” elődöntőkben Magnus Carlsen és Ding Liren, Daniil Dunov és Hikaru Nakamura párharcokra kerül sor. A döntőben a két győztes hét mérkőzést játszik, a torna díjalapja 300 ezer dollár, a győztes 140 ezer dollárt nyer. Lékó Péter az amerikai Yasser Seirawan és az indiai Tania Sachdev társaságában angol nyelvű kommentátor lesz a www.chess24.com portálon.
A koronavírus-járvány miatt sorban maradtak el a versenyek. A top nagymesterek oly sikeres sorozatának következő állomása, a Grand Chess Tour 2020 is elmaradt, de a szervezők ígéretet tettek, hogy jövőre folytatódik az oly népszerű versenysorozat.
Úgy tűnt, hogy a COVID-19 hosszú hónapokra bemattolja a sakkot is, de az internet, az online lehetőség mentőövet jelent szeretett sportágunk számára. Az igazi szenzációt a világbajnok Magnus Carlsen bejelentése okozta, a norvég világelső remek mezőnyű, kitűnő díjazású tornákat hirdetett meg és legnagyobb riválisai sorban fogadták el a meghívását. A négy versenyből álló sorozat záróakkordjaként vasárnap kezdődik a négy résztvevős Grand Final.
A világbajnok nem csak a szervezésben jeleskedett, hanem bizonyította, hogy a rapid műfajban is ő a király. Három tornán is diadalmaskodott, először a Magnus Carlsen Invitational viadalon győzött, majd némi meglepetésre a Lindores Abbey Rapid Chellenge elődöntőjében kikapott az amerikai Hikaru Nakamurától. Két első hellyel zárta a sorozatot, a Chessable Masters és a Legends of Chess viadalokon is győztes lett. Az orosz Daniil Dubov a Lindores Abbey tornán elért elsőségével harcolta ki a részvételi jogot.
Hikaru Nakamura és a kínai Ding Liren helyezéseiknek köszönhetően játszhatnak. Az amerikai nagymester kétszer döntőbe jutott (20 pont), egyszer negyeddöntős volt (3 pont). A kétszeres kínai olimpiai bajnok háromszor elődöntős volt (21 pont).
Magnus Carlsen még 2018-ban javasolta a világbajnoki cím eldöntésére, hogy naponta ne egy klasszikus játszmára kerüljön sor, hanem a teniszben alkalmazott szetteket játszanak. Maponta 4-4 rapid játszmára kerül sor (15-15 perc és lépésenként 10-10 másodperc bónusz), 2-2 esetén két villámpartit játszanának (5 – 5 perc és 3-3 másodperc), 3-3-nál a „hirtelen halál” játszma döntene. Az elődöntőben öt szettes a meccs, 3 – 0-nál természetesen győztest hirdetnek. A döntőben már hét párbajban küzdenek meg. Augusztus 9-től naponta dúlnak csaták, 16 órakor kezdődnek az ütközetek.
A Grand Final egyik elődöntőjében a világranglista első és harmadik helyezettje, Magnus Carlsen és Ding Liren csatázik. Első klasszikus partijukat 2015-ben Wijk aan Zee-ben játszották. Carlsen már kétszeres világbajnokként, Ding Liren olimpiai aranyérmesként nézett először farkasszemet, remivel kezdtek. Hat egymást követő döntetlen után Carlsen a Grand Chess Tour 2019 zágrábi viadalán először tudta megadásra kényszeríteni riválisát.
St. Louisban remi lett a partijuk. A 26 esztendős Ding Liren pályafutása egyik legnagyobb sikereként a 7. Sinquefield Cup viadal győztese lett. A torna rájátszásában 3-1-re legyőzte Magnus Carlsent. A két rapidpartijuk döntetlennel fejeződött be, mindkét villámjátszmát a kínai nagymester megnyerte.
2017-ben St. Louisban a „Champions Showdown” viadalon Magnus Carlsen fölényes győzelmével ért véget a világbajnokjelölt Ding Liren elleni párharca, 67-25-re nyert. A kínai nagymester hiába állt jobban több partiban is, Carlsen gyorsaságával nem tudta felvenni a versenyt, a világelső az esélyeit hibátlanul használta ki.
A Magnus Carlsen Chess Tour első tornáján, a Magnus Carlsen Invitational nyolc résztvevő körversenyének hetedik fordulójában nem kis megdöbbenést okozott a világbajnok 1-3-as veresége Ding Lirentől. A norvég világelső a négy rapidpartiban tücsköt-bogarat játszott, extrém nyitásai, extravagáns játéka azonban Ding Lirent nem hozta zavarba, a felkínált esélyeket kihasználta és másodikként jutott az elődöntőbe, ahol a párosítás szeszélye folytán ismét megmérkőztek.
A párharcuk döntetlennel kezdődött, a második parti mindössze 33 lépésig tartott, nem kis meglepetésre a világbajnok taktikailag ismét sebezhető volt. Vezetésének birtokában Ding Liren a harmadik partiban könnyen megadta magát, a sors iróniája, hogy a kínai nagymester is 33 lépés után szüntette be ellenállását. Az internetes közvetítésen jól látszott, hogy Magnus Carlsen mennyire örült az egyenlítésnek.
A befejező játszma nem nélkülözte a fordulatokat. A bonyodalmakban hol egyik, hol a másik fél szalasztott el lehetőséget. Ding Liren elkerülte a lépésismétléses döntetlent, majd elkövette a döntő hibát, Magnus Carlsen bástyája betört a második sorra.
A Lindores Abbey Challenge viadal körversenyén megosztoztak a ponton. Az elődöntőben Carlsen meglepetésre kikapott Hikaru Nakamurától, míg Ding Liren a későbbi győztes Daniil Dubovtól.
A Chessable Masters elődöntőjének első mérkőzése a nagy csaták mellett Magnus Carlsen fair play játékáról, sportemberi nagyságáról is emlékezetes marad. Az első partiban a világbajnok nyerőesélyes bástyavégjátékot játszhatott, de eltékozolta a kedvező lehetőségeit. A technika ördöge közbeszólt, Ding Liren internetes kapcsolata megszakadt, időtúllépéssel vesztett.
Magnus Carlsen az ajándékba kapott pontra a kommentátorokat, a kommentelőket is meglepő, de általános elismerést arató húzással reagált, a harmadik lépésben „beáldozta” vezérét, a találkozó 1-1-gyel folytatódott. A találkozó után adott interjújában Magnus Carlsen úgy értékelt, hogy az egyetlen korrekt megoldást választotta, de egyúttal kockázatot is vállalt…
Magnus Carlsen: "I have immense respect for Ding as a chess player and as a human being and I thought against him this was the only correct way... I might have kicked myself if I'd lost one of these last two games, but I think it was the right thing to do!"
A mérkőzést végül villámpartik döntötték el, Carlsen 3,5 – 2,5-ös győzelemmel zárta az első meccset. A második találkozón a világbajnok remekelt, 2,5 – 0,5-re nyert, kettős győzelemmel jutott a döntőbe, ahol a holland Anish Girivel szemben diadalmaskodott.
A Legends of Chess viadal körversenyén Magnus Carlsen 2,5 – 1,5-re győzte le Ding Lirent, aki meglepetésre a tízfős tornán csak nyolcadikként végzett. A Grand Final négyes döntőjébe végül a világbajnoknak is köszönhetően jutott be, Carlsen a viadal fináléjában nem kegyelmezett az orosz Jan Nepomnjacsijnak!
Magnus Carlsen és Ding Liren a párharcukig 65 rapid ás villámpartiban mérte össze erejét, 27-szer megosztoztak a ponton, a világbajnok 26-12-re vezet!
Daniil Dubov és Hikaru Nakamura a tavalyi moszkvai Grand Prix viadalon a legjobb nyolc között csatázott. A két klasszikus játszmában remiztek, a rapid rájátszást az amerikai nagymester 1,5 – 0,5-re megnyerte. Daniil Dubov eddigi pályafutása legnagyobb sikerét 2018-ban érte el, Szentpéterváron a King Salman rapid világbajnokságon elért első helyével, Nakamura a bronzérmet vehette át. A torna után derült ki, hogy Dubov többek között a világbajnok Magnus Carlsen edzőpartnere volt, azóta is jó barátságban vannak. A Lindores Abbey Rapid Challenge körversenyén Dubov és Nakamura megosztozott a ponton.
Kevesen hittek abban, hogy az első mérkőzésen elszenvedett „kiütéses” veresége után Hikaru Nakamura rendezni tudja sorait és mumusa, a négyszeres világbajnok Magnus Carlsen elleni 2,5 – 1,5-ös győzelmével kiharcolja a harmadik találkozót, életben tartotta döntőbe jutási reményeit. Párharcuk a harmadik találkozón dőlt el. Döntetlen született az első partiban, Nakamura remek játékkal győzött a második játszmában, Carlsen egyenlített a harmadikban, majd megosztoztak a ponton a negyedik összecsapásban. A „hirtelen halál” játszma döntött, Carlsen fölényes pozíciót rontott el, majd bástyát nézett el.
Daniil Dubov a döntő első két játszmájában a vártnál jóval gyengébb teljesítményt nyújtott, Hikaru Nakamura két könnyű győzelmet aratott. Az első partiban az orosz sakkozó rosszul számolt, gyaloghátrányos állását nem tudta megmenteni.
A második mérkőzésen Dubov sötéttel nyerte meg az első partit, három döntetlennel megőrizte előnyét, 2,5 – 1,5-ös győzelemmel vágott vissza az első meccsen elszenvedett vereségéért.
A 24 esztendős Daniil Dubov nagy sikerével fejeződött be a Lindores Abbey Rapid Challenge viadal. A torna döntőjének harmadik mérkőzésén 3 – 2-re győzte le Hikaru Nakamurát, a „hirtelen halál” játszmában nyerte meg az izgalmas finálét. A New in Chess 2020/5-ös számában Dubov a győzelme után adott interjújában úgy értékelt, hogy pályafutása érezhető hullámvölgyét szakította meg első helyével, és bizakodóan várja versenyeit.
A Chessable Masters tornán Dubov nem jutott tovább a csoportjából, Nakamura a negyeddöntőben Ding Lirentől 2-1-re kapott ki.
Hikaru Nakamura és Daniil Dubov korábban 25 rapid és villámpartiban néztek farkasszemet, 12 döntetlen mellett az amerikai sakkozó 8-5-re vezet.
Az elődöntő párosítása:
Ding Liren (kínai, 3836) – Magnus Carlsen (norvég, 2881)
Daniil Dubov (orosz, 2770) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2829)
Verőci Zsuzsa
Fotók: chess24.com