Stavangerben megkezdődött az esztendő második szuperversenye, az Altibox Norway Chess 2020 viadal. Az első játéknap rangadóját a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan és a címvédőként játszó négyszeres világbajnok Magnus Carlsen játszotta. A klasszikus partiban békés döntetlen született, az Armageddon játszma döntött. A sötéttel játszó norvég világelsőnek remifórja volt, míg világosnak 10 perce sötét 7 percével szemben, a kapkodásban Aronjan döntetlen helyett bástyát nézett el. Carlsen másfél ponttal rajtolt, Aronjan eggyel. A világranglista második amerikai Fabiano Caruana a norvég Aryan Tari ellen győzött. Kalandos partiban a FIDE színeiben játszó Alireza Firouzja is sötéttel nyert a lengyel Jan-Krzysztof Dudával szemben, a győzelem a tornán 3 pontot ér.
A hagyományos torna első fordulójában a 2017-es viadal győztese, Levon Aronjan és a címvédő Magnus Carlsen már hatvanötödik csatájukat vívták. A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronjan 2,5-1,5-re nyert. A Tal-emlékversenyen 2006-ban az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.
A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, az Altibox Norway Chess viadal előtt 40 döntetlen mellett 17-7-re vezetett. Aronjan három éve azonban kétszer is borsot tört Carlsen orra alá, a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt. Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a GRENKE tornán remiztek, de Stavangerben Carlsen 31 lépésben megadásra kényszerítette az örmény sakkozót. A 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. Tavaly a GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri viadalon Aronjan óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán Aronjan megtalálta az ellenjátékot biztosító folytatást, St. Louisban is remiztek. A Grand Chess Tour 2019 londoni fináléjában a harmadik helyért mérkőztek meg, Magnus Carlsen a három különböző időkontrollal vívott meccsen a különleges pontozással 17-11-re nyert. Idén a koronavírus-járvány miatt csak online rapid és villámversenyeken csatáztak.
Levon Aronjan és Magnus Carlsen első játszmája békés döntetlennel fejeződött be. Az ősi riválisok lépésismétléssel remiztek. Húsz perces szünet után az Armageddon partival folytatták, Aronjannak 10 perce volt Carlsen 7 percével szemben, de sötétnek remifórja.
A háromszoros örmény olimpiai bajnok kedvező esélyt szalasztott el, majd az esélyek kiegyenlítődtek, Aronjan időelőnye is tovatűnt. A nyerési kényszer miatt elkerülte a döntetlenhez vezető folytatást, a másodpercekkel való viaskodás közepette bástyát nézett el. Magnus Carlsen győzelméért másfél pontot kapott, Levon Aronjan egyet.
A másik két összecsapás is a sötéttel játszók sikerét hozta, Fabiano Caruana és Alireza Fitrouzja is 3-3 ponttal zárta az első játéknapot.
A világranglista második amerikai nagymester a szicíliai védelem Paulsen-változatában gyalogot áldozott, aktív tisztjátékot remélt ellenértékként. A 21 esztendős Aryan Tari többször is elmulasztotta, hogy jobb tervet játsszon meg, az idő szűkében végül döntő hibát vétett. A gondolkodási idő az első 40 lépésre 2 óra, majd lépésenként 10-10 másodperc, nem könnyű alkalmazkodni a szokatlan időbeosztáshoz.
Győzelemmel rajtolt a mezőny legfiatalabb résztvevője, a 17 éves Alireza Firouzja. A Caro-Kann védelmű összecsapásban Jan-Krzysztof Duda elfogadta a gyalogáldozatot, a FIDE színeiben játszó egykori iráni sakkozó bőséges ellenjátékot kapott. A lengyel nagymester minőséget áldozott, Firouzja pontatlankodott, kiegyenlítődtek az esélyek, amikor a kapkodásban Duda taktikailag sebezhetőnek bizonyult, az előretört sötét gyalogok Firouzja nyerését eredményezték.
Az első forduló eredményei:
Levon Aronjan (örmény, 2767) – Magnus Carlsen (norvég, 2863) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 30)
Aryan Tari (norvég, 2633) – Fabiano Caruana (amerikai, 2828) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 55)
Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2757) – Alireza Firouzja (FIDE, 2728) 0 - 1 (Caro-Kann védelem, 52)
Armageddon játszma:
Levon Aronjan – Magnus Carlsen 0 – 1 (Vezércsel, 37)
A verseny állása:
1-2. Fabiano Caruana és Alireza Firouzja 3 pont
3. Magnus Carlsen 1,5
4. Levon Aronjan 1
4-5. Jan-Krzysztof Duda és Aryan Tari 0
A 2. forduló párosítása:
Magnus Carlsen – Alireza Firouzja
Fabiano Caruana - Jan-Krzysztof Duda
Levon Aronjan - Aryan Tari
Verőci Zsuzsa
Fotók: chess24.com