A Chessable Masters online viadalon megkezdődtek a kieséses rendszerű negyeddöntők küzdelmei. Az első játéknapon a csúcsrangadót Magnus Carlsen 2,5 – 0,5-re nyerte meg az amerikai Fabiano Caruana ellen. A norvég világbajnok kettős győzelemmel kezdett, a harmadik partiban nyerőesélyt szalasztott el. Az orosz derbin Jan Nepomnjacsij is 2,5 – 0,5-re nyerte az első mérkőzést Vladiszlav Artyemijevvel szemben. . A két találkozó második mérkőzéseit szombaton játsszák le, a továbbjutáshoz két meccset kell megnyerni. Pénteken a kínai Ding Liren és az amerikai Hikaru Nakamura, a másik ágon az orosz Alekszandr Griscsuk és a holland Anish Giri összecsapásaira kerül sor
Megkezdődtek a negyeddöntők küzdelmei. A kieséses rendszerű lebonyolításban a küzdő felek négy-négyjátszmás párharcot vívnak, két mérkőzés megnyerése szükséges a továbbjutáshoz, 2-2-nél a „hirtelen halál” játszma dönt, világosnak 5, sötétnek 4 perce van, utóbbinak remifórja. A rapid partikban 15-15 perc a gondolkodási idő és lépésenként 10-10 másodperc bónusz.
A Saint Louis Chess Club szervezésében megrendezett Clutch Chess International kieséses rendszerű viadal döntőjében a világranglista első két helyezettje, a világbajnok Magnus Carlsen és két évvel korábbi kihívója, Fabiano Caruana vívta a döntőt. Carlsen és Caruana másfél év elteltével játszott 12 játszmás döntőt. A londoni világbajnoki fináléban a klasszikus játszmákban 12 döntetlen született, Carlsen három rapidparti megnyerésével védte meg címét. A Clutch Chess International online viadalon 12 rapid játszmában mérték össze erejüket, 10 – 10 perc volt a gondolkodási idő és lépésenként 5 – 5 másodperc a bónuszidő. Klasszikus partiban a fináléig ötvenegyszer viaskodta, a világbajnok 36 döntetlen mellett 10 – 5-re vezetett. Rapid-és villámpartit harmincötöt játszottak, hétszer megosztoztak a ponton, Carlsen 19-szer megadásra kényszerítette Caruanát, kilencszer az amerikai nagymester győzött.
A Clutch Chess International döntőjében párharcuk szenzációs küzdelem, váratlan fordulatok után drámai végjátékban dőlt el a norvég világelső javára. A rapidpartik izgalmai mellett a remek díjazású tornán a különleges pontozás még fokozta a csaták hevességét. Az első négy és a 7-10. játszmákban a győzelem 1-1 pontot ért, a döntetlen felet. Az ötödik és a hatodik partiban elért siker két pontot jelentett és egyet a döntetlen. A 11. és a 12. játszma megnyerése hárommal fizetett és másfél pont járt a remiért. A teljes díjalap 265 ezer dollár volt!
A félidőben 4 – 4-re álltak, Fabiano Caruana a 11. partiban elért győzelmével kétpontos vezetést szerzett, de a világbajnok a 12. játszma megnyerésével 3 pontot gyűjtött, 9,5-8,5-re legyőzte nagy riválisát. Magnus Carlsen pályafutása során sokadszor bizonyította, hogy a kritikus pillanatokban képes a nagy bajnokhoz méltó sportemberi tulajdonságait megcsillogtatni. Zseniális támadásvezetéssel nyerte meg a sorsdöntő csatát. A Chessable negyeddöntője előtt Carlsen a rapidpartijaik alapján 24-13-ra vezetett tíz döntetlen mellett.
Fokozott érdeklődéssel vártuk a sakkvilág két legjobbjának újabb csúcsrangadóját, de csalódnunk kellett. Magnus Carlsen könnyed játékkal már három játszma után megnyerte első mérkőzésüket.
A világbajnok tökéletes biztonsággal használta ki esélyeit, kettős győzelemmel kezdett, a harmadik partiban nyerőesélyt szalasztott el.
A vezércselű első játszmában Carlsen újított korábbi partijukhoz képest. A világbajnok vezérszárnyi akciója egyre nagyobb előnyt ért el, Caruana tétova királylépése csak meggyorsította vereségét.
Caruana az olasz megnyitással próbálkozott a második összecsapásukban. A korai vezércsere, majd további cserék után a különböző színű futók melletti állás inkább döntetlent ígért, de Fabiano Caruana láthatóan megingott az első parti elvesztésétől, sorozatban húzta a gyengébb lépéseket, míg a norvég világelső különösebb megerőltetés nélkül került fölénybe, a szabadgyalogok biztosították a második győzelmét is.
Magnus Carlsennek még fél pontra volt szüksége, hogy megnyerje az első meccset. Fabiano Caruana a 13…Ve7 lépésével alaposan benézte a 14.Hd5! csapást. A világbajnok csak kicsit bosszankodott, hogy „elszórakozta” a játszmát.
A két orosz nagymester korábban csak egy klasszikus és három villámpartiban mérte össze erejét, három döntetlen mellett Jan Nepomnjacsij egyszer sikerre vezette haderejét.
A párharcot Nepomnjacsij kezdte világossal, a spanyol megnyitású csatában remek taktikai csapással ért el nyert állást. Váratlanul hibázott, Vladiszlav Artyemijev megmenekülhetett a vereségtől, de időtúllépéssel vesztett. Nepomnjacsijnak örökös sakkot kellett volna tartania.
Artyemijev a Grünfeld védelmű partiban komoly esélyt szalasztott el, gyalogelőnyét a bástyavégjátékban nem tudta érvényesíteni. Nepomnjacsij pattkombinációval remizett.
A harmadik játszma korán eldőlt, Artyemijev csúnya elnézéssel ellenállás nélkül vesztett.
A negyeddöntő első játéknapjának eredményei:
Magnus Carlsen (norvég, 2881) – Fabiano Caruana (amerikai, 2773) 2,5 – 0,5 (1 – 0)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana 1 – 0 (Vezércsel, 48)
Fabiano Caruana – Magnus Carlsen 0 – 1 (Olasz megnyitás, 64)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana döntetlen (Szicíliai védelem, 52)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2778) - Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2769) 2,5 – 0,5 (1 – 0)
Jan Nepomnjacsij – Vladiszlav Artyemijev 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 47)
Vladiszlav Artyemijev – Jan Nepomnjacsij döntetlen (Grünfeld védelem, 54)
Jan Nepomnjacsij – Vladiszlav Artyemijev 1 – 0 (Szicíliai védelem, 59)
Verőci Zsuzsa
Fotók: chess24.com