Folytatódik a nagy sikerű Grand Chess Tour sorozat. Bukarestben június 5. és 14. között rendezik meg a GCT 2021 első tornáját, a Superbet Chess Classic viadalt. A rajtlistát a világranglista második amerikai Fabiano Caruana vezeti. Rapport Richárd az utolsó pillanatban betegség miatt lemondta részvételét. A torna díjalapja 325 ezer dollár, a győztes 90 ezret kap. Az új idényben öt versenyre kerül sor, két klasszikus és három rapid-és villámversenyt szerveznek. Az összetett pontverseny első három helyezettje 175 ezer dolláron osztozik, a győztes 100 ezret nyer. A GCT 2021 sorozaton a világbajnoki döntőre készülő címvédő Magnus Carlsen és kihívója. Jan Nepomnjacsij csak egy-egy versenyen játszik.
A Grand Chess Tour 2021-es sorozatában öt versenyt rendeznek meg, Bukarestben és St. Louis-ban 10 résztvevős klasszikus tornát, Párizsban, Zágrábban és St. Louisban rapid-és villámversenyen vesznek részt a meghívottak. A GCT v 2015-ben kezdődött sorozata során először kapott meghívást első számú sakkozónk, Rapport Richárd, a kínai Ding Liren lépett vissza. Nagymesterünk az utolsó pillanatban betegség miatt azonban lemondta részvételét a bukaresti viadalon.
A túlzsúfolt versenyprogram, a világbajnoki döntő miatt a regnáló világbajnok Magnus Carlsen nem vesz részt az idei sorozaton, a szervezők reménykednek, hogy a norvég világelső elvállalja a 8. Sinquefild Cup-on való részvételt.
Kihívója, az orosu Jan Nepomnjacsij is megkezdte felkészülését. Az orosz sakkozó nem titkolódzik, elárulta, hogy Lékó Péter is tagja lett a szekundánsi csapatának, nagymesterünk már a világbajnok-jelölölti döntő idején is segítette eddigi pályafutása legnagyobb sikerének elérésében.
A Superbet Chess Classic résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:
Fabiano Caruana (amerikai, 2820)
Levon Aronjan (örmény, 2781)
Anish Giri (holland, 2780)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2776)
Wesley So (amerikai, 2770)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2770)
Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2765)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2760)
Constantin Lupulescu (román 2656)
Bogdan-Danuel Deac (román, 2627)
Párizsban június 17. és 22. között rendezik meg a rapid-és villámversenyt, a mezőny már ismert. Érdekesség, hogy az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik szabadkártyával játszik a villámversenyen, a francia Etienne Bacror a rapid tornán.
A résztvevők:
Fabiano Caruana (amerikai, 2820)
Levon Aronhjan (örmény, 2781)
Wesley So (amerikai, 2770)
Tejmur radzsabov (azerbajdzsáni, 2765)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2760)
Rapport Richárd (magyar, 2763)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) – szabadkártya
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2753) – szabadkártya
Etienne Bacrot (francia, 2678) – szabadkártya
Alireza Firouzja (FIDE, 2759) – szabadkártya
Peter Szvidler (orosz, 2714) - szabadkártya
A sakkozás 13. világbajnoka, Garri Kaszparov ötletére 2015-ben rendezték meg először a Grand Chess Tour sorozatot. Három nagy torna szervezői csatlakoztak a kezdeményezéshez, Stavanger, St. Louis és London rendezett GCT tornát, az összetett pontversenyt Magnus Carlsen nyerte meg. Öt éve a világelső csak a párizsi és a leuveni kombinált rapid-és villámversenyt vállalta, a norvégok kiléptek a sorozatból, St. Louis és London emlékezetes klasszikus viadalokat szervezett meg. Wesley So a két tornán elért kitűnő első helyezésével a sorozat győztese lett.
Négy esztendeje a program St. Louis-ban rapid-és villámversennyel bővült, amelynek szenzációját Garri Kaszparov részvétele jelentette. Carlsen Párizsban és Leuvenben győzött, St. Louis-ban a francia Maxime Vachier-Lagrave és az örmény Levon Aronjan, Londonban az amerikai Fabiano Caruana diadalmaskodott. Az összetett versenyt Carlsen nyerte.
2018-ban zsúfolt versenyprogramjára, a világbajnoki döntőjére hivatkozással Magnus Carlsen csak a 6. Sinquefield Cup-on játszott, holtversenyben végzett az élen kihívója, Fabiano Caruana és Levon Aronjan társaságban. A londoni döntőben Hikaru Nakamura győzött, Maxime Vachier-Lagrave ellen nyerte meg a finálét.
A Grand Chess Tour 2019 sorozat hét versenye után dőlt el az összetett pontverseny, a 12 meghívott nagymester öt-öt tornán vett részt. Az első négy helyezett jutott a londoni fináléba.
Az első tornát Abidjanban rendezték meg, a rapid-és villámversenyen Magnus Carlsen győzött.
Zágrábban klasszikus tornán csatáztak a sakkvilág ászai, a norvég világbajnok folytatta bámulatos sorozatát, az év hetedik fellépésén is győztesként ünnepelték. Párizsban a rapid-és villámversenyen hazai pályán fordulatos küzdelemben Maxime Vachier-Lagrave ért elsőként a célba.
Saint Louisban az örmény Levon Aronjan elsőségével fejeződött be a Grand Chess Tour negyedik tornája, a rapid-és villámverseny.
A torna szenzációjaként megszakadt a világelső Magnus Carlsen páratlan sikersorozata, csak a hatodik helyen végzett. A szabadkártyával játszó Rapport Richárd hetedikként zárta szereplését.
Ding Liren és Magnus Carlsen holtversenyben végzett az élen a 7. Sinquefield Cup-on. A rájátszásban a kínai nagymester 3-1-re legyőzte a norvég világbajnokot. Ding Liren veretlenségét megőrizve lett a torna győztese.
Bukarest volt a hatodik verseny színhelye. A Superbet rapid-és villámversenyen Levon Aronjan nagy izgalmak után az orosz Szergej Karjakinnal holtversenyben végzett az élen, a rájátszásban 1,5-0.5-re legyőzte riválisát.
Kalkuttában Magnus Carlsen fölényes elsőségével fejeződött be a Tata Steel Chess India rapid-és villámverseny, a Grand Chess Tour 2019 hetedik tornája. A norvég világelső saját rekordját javította meg a 27 ponttal. A viadalon dőlt el, hogy Magnus Carlsen, Ding Liren és Levon Aronjan mellett Maxime Vachier-Lagrave örülhetett a végeredménynek, lett a londoni döntő negyedik résztvevője.
A kétszeres olimpiai bajnok Ding Liren lett a Grand Chess Tour 2019 sorozat győztese. A londoni fináléban 16-12-re nyert Maxime Vachier-Lagrave ellen. A harmadik helyért vívott csatában is elmaradt az igazi küzdelem. A világbajnok Magnus Carlsen 17-11-re győzte le Levon Aronjant.
Tavaly a koronavírus-járvány miatt nem tudták megrendezni a már meghirdetett versenyeket. A sakkvilág legjobbjainak részvételével kitűnő díjazással megrendezett viadalokat kitüntető érdeklődés kísérte, és a szervezők tehetős szponzoroknak köszönhetően a folytatás mellett döntöttek.
A GCT 2021 tornák helyszínei és az időpontok:
Bukarest, Superbet Chess Classic, június 5-14. 10 résztvevő, 325 ezer follár a díjalap
Párizs, június 17-13. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő 150 ezer dollár a díjalap
Zágráb, július 5-12. 10 résztvevős rapid-és villámverseny, 150 ezer dollár díjalap
St. Louis, augusztus 9-16. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő 150 ezer dollár a díjalap.
8. Sinquefield Cup (St. Louis), augusztus 16-28. 10 résztvevő, 325 ezer dollár a díjalap
Bukarestben, a Hotel Sheratonban június 5-én helyi idő szerint 15 órakor kezdődik a viadal. Játszmánként 90-90 perc a gondolkodási idő az első 40 lépésre, majd a parti befejezéséig 30-30 perc idő és lépésenként 30-30 másodperc bónuszidő. A 325 ezer dolláros díjalapból a győztes 90 ezret nyer, 20 GCT pontot kap. Az első helyen előálló esetleges holtversenyt rájátszással eldöntenék.
Az első forduló párosítása:
Sahriyar Mamedgyarov – Wesley So
Alekszandr Griscsuk – Maxime Vachier-Lagrave
Bogdan-Daniel Deac – Anish Giri
Tejmur Radzsabov – Fabiano Caruana
Constantin Lupulescu – Levon Aronjan
Verőci Zsuzsa