Bukarestben november 6. és 13. között rendezik meg a júniusról elhalasztott „Királyi versenyt”. A négy résztvevős, kétfordulós viadalon a világranglistán ötödik olasz Fabiano Caruana, a nyolcadik bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov, a 2009-es tornagyőztes ukrán Vaszilij Ivancsuk és a románok legjobbja, Liviu-Dieter Nisipeanu játszik. A verseny honlapján, a www.turneulregilor.com-on élő közvetítés lesz.
Csalódtak a meghívott résztvevők, a versenyprogramjukat a torna időpontjához igazító szupernagymesterek, a sakkrajongók is, amikor a belpolitikai feszültség, anyagi nehézségek miatt elhalasztották a Romgaz június 23. és július 4. közötti időpontra tervezett szuperversenyét. A korábbi viadalok megkoronázása lett volna, ha Báznán a norvég világranglista-vezető Magnus Carlsen, a regnáló indiai világbajnok Viswanathan Anand, az azeri Tejmur Radzsabov, az orosz Szergej Karjakin, az ukrán Vaszilij Ivancsuk és a román Liviu-Dieter Nisipeanu viaskodott volna egymással.
A halasztás, az átszervezett program miatt a szervezők már nem tudták biztosítani az eredetileg tervezett mezőnyt. Megváltozott a lebonyolítás, négyen játszanak a Bukarestbe költöztetett 20-as kategóriájú, 2747-es Élő-átlagú viadalon. A világranglistán ötödik, idén szenzációs sikereket elérő olasz Fabiano Caruana először játszik a hagyományos tornán. „Újonc” a top tízbe visszakapaszkodott bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov is. Az ukrán Vaszilij Ivancsuk harmadszor szerepel. A románok legjobbja, Liviu-Dieter Nisipeanu nem játszott a válogatottban az isztambuli sakkolimpián.
A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Fabiano Caruana (olasz, 2786)
Veszelin Topalov (bolgár, 2769)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2763)
Liviu-Dieter Nisipeanu (román, 2668)
Magyar idő szerint naponta 14 óra 30 perckor kezdődnek a fordulók, az első november 7-én. A harmadik játéknapot követően, november 10-én pihenőnapot kapnak a nagymesterek. Negyven lépésre 2-2 óra a gondolkodási idő, majd 1-1 óra a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc és 30-30 másodperc lépésenként a parti befejezéséig.
A versenysorozat 2007-ben kezdődött, az orosz FIDE exvilágbajnok Alekszandr Halifman győzött a 11 résztvevős tornán. Ribli Zoltán holtversenyben negyedik, Portisch Lajos a nyolcadik helyen végzett. Egy évvel később az angol Nigel Short diadalmaskodott, Portisch holtversenyben második lett. 2009-ben rendezték meg az erdélyi fürdővárosban, Báznán a harmadik tornát, amely ezúttal már szupernagymesterek vetélkedése volt. Az ukrán Vaszilij Ivancsuk veretlenül, egypontos előnnyel ért célba. A 40 éves nagymester fantasztikus sikerekben gazdag pályafutása során mindig is képes volt hullámzó teljesítményt nyújtani. 2008-ban megnyerte a szófiai és a moszkvai szuperversenyt, a drezdai sakkolimpián elkövetett doppingvétségének utózöngéjeként is értékelhettük nankingi utolsó helyét. A januári világranglistán még harmadik volt, majd beszámolták kínai „kiruccanását”, a Corus-tornán mutatott gyengébb eredményét, s ezeket csak részben korrigálta linaresi holtversenyes első helye. A nalcsiki GP-viadalon is osztotta az utolsó helyét, majd címvédőként nagyot bukott Szófiában. Báznán egy jól játszó, pontosan számoló, alig hibázó Ivancsukot láttunk, teljesen megérdemelt volt a tornagyőzelme. A viadal 30 játszmájából 10 végződött döntéssel, 6-4-re a világossal játszók voltak eredményesek.
A torna végeredménye:
1.Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2746) 7 pont
2. Borisz Gelfand (izraeli, 2733) 6
3-4. Alekszej Shirov (spanyol, 2745) és Tejmur Radzsabov (azeri, 2756) 5,5
5-6. Gata Kamsky (amerikai, 2720) és Liviu-Dieter Nisipeanu (román, 2675) 3
2010-ben a világranglistát vezető Magnus Carlsen kétpontos előnnyel ért célba, sorozatban harmadik tornagyőzelmét aratta, újabb Élő-pontokat gyűjtött. Szereplését három döntetlennel kezdte, de ezután begyújtotta a rakétákat, négyes nyerősorozattal tört előre. Remek a performance-pontszáma, 2918, 12,6 Élő-pontot is kasszírozott.
Az azeri Tejmur Radzsabov vereséggel rajtolt, de profihoz illő módon tette túl magát a csalódásán. Az izraeli Borisz Gelfandra a zárónapon másodszor mért vereséget, a győzelemmel befogta riválisát. Nem véletlen, hogy a három világbajnok-jelölt végzett a dobogón. A torna 30 játszmájából 15 dőlt el, a sötéttel játszók 8-7-re nyertek.
A verseny végeredménye:
1. Magnus Carlsen (norvég, 2813) 7,5
2. Tejmur Radzsabov (azeri, 2740) és Borisz Gelfand (izraeli, 2741) 5,5
4. Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2733) 4,5
5. Liviu-Dieter Nisipeanu (román, 2672) 4
6. Wang Yue (kínai, 2752) 3
Tavaly a norvég Magnus Carlsen és az orosz Szergej Karjakin holtversenyben végzett az élen, de a versenykiírás szerint a címvédő Carlsen lett a torna győztese. Mindketten három-három játszmát nyertek, egymás ellen kétszer megosztoztak a ponton, a Berger-Sonneborn értékelés alapján Magnus pontszáma a magasabb, hiszen az amerikai Hikaru Nakamura, az ukrán Vaszilij Ivancsuk és a román Liviu-Dieter Nisipeanu ellen nyert, míg Karjakin kétszer egykori honfitársát, Ivancsukot győzte le és Nisipeanu ellen szerzett még egész pontot. Carlsen és Karjakin is megőrizte veretlenségét, esélyeiket jól használták ki, igazi megingásuk nem volt a tornán. Carlsen szuperversenyen immár tizedszer győzött.
A viadal végeredménye:
1.Magnus Carlsen (norvég, 2815) 6,5
2. Szergej Karjakin (orosz, 2776) 6,5
3. Hikaru Nakamura (amerikai, 2774) 4,5
4. Tejmur Radzsabov (azeri, 2744) 4,5
5. Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2776) 4
6. Liviu-Dieter Nisipeanu (román, 2662) 4
Verőci Zsuzsa