A női sakkozás szupersztárjainak csúcsviadalának nagy hiányzója a világranglistát fölényesen vezető kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan, aki már három éve jelezte, hogy nem vesz részt a kieséses rendszerű világbajnokságon. Régóta nehezményezte, hogy a női világbajnoknak nincs olyan privilégiuma, mint a férfi világelsőnek. Páros mérkőzésen megszerzett címét már egy év múlva meg kell védenie a kieséses rendszerű világbajnokságon.
A FIDE új vezérkara megválasztása után gyorsan döntött a világbajnoki rendszer megváltoztatásáról, sajnálatos, hogy egyetemi tanulmányait Oxfordban megkezdő Hou Ji-fan nem élt indulási jogával, nem játszik a kazanyi döntőben. Örvendetes, hogy a női sakkozás csúcsversenyét kiemelkedően díjazzák, 200 ezer euró a díjalap, a győztes 50 ezret nyer, a világbajnoki döntőben pedig 500 ezer eurón osztoznak majd.
A rajtlistát az ukrán exvilágbajnoknő Marija Muzicsuk 2563 Élő-ponttal vezeti, négy esztendeje Szocsiban diadalmaskodott, egy évvel később Hou Ji-fannal szemben vesztette el címét. A 26 éves nagymesternő sakkolimpián 2016-ban a bronzérmes, tavaly az ezüstérmes ukrán válogatott tagja volt.
A világranglistán negyedik Katyerina Lahno (2554) még ukrán színekben lett 2006-ban olimpiai bajnok, 2005-ben és 2008-ban Európa-bajnok. 2014-ben „igazolt át” orosz színekbe és a tromsői sakkolimpián az aranyérmes csapat tagja lett, majd Eb-t és vb-t is nyert az orosz válogatottal. Egy hónappal negyedik gyermekének megszületése után már játszott Hanti-Manszijszkban a vb-n, és a döntőben óriási esélyt elszalasztva végül a rájátszásban kikapott Ju Wenjuntól. Vigasztalásul karrierje során másodszor Szentpéterváron megnyerte a villám-vb-t. Lahno második férje Alekszandr Griscsuk.
Alekszandra Kosztenjuk (2546) a női sakkozás tizenkettedik világbajnoknője, 2008-ban, Nalcsikban a döntőben Hou Ji-fant győzte le. Kosztenjuk 17 évesen már 2001-ben döntőt játszott, de az akkor még kínai színeket képviselő Zsu Csentúl a rájátszásban vereséget szenvedett. Háromszoros olimpiai bajnok (2010, 2012, 2014). Tavaly Hanti-Manszijszkban az elődöntőben a világbajnoknő Ju Wenjun-tól kapott ki.
Az ukrán Anna Muzicsuk (2539) sokáig őrizte világranglistás harmadik helyét, idén előzte meg két évvel fiatalabb húga, ők ketten fantasztikus kettőst alkotnak.2017-ben a teheráni vb-n döntőt játszott a kínai Tan Zhongyival, rájátszásban kapott ki. 2003 és 2014 között szlovén színekben szerepelt, 2018-ban az ezüstérmes, 2014-ben és 2016-ban a bronzérmes csapat tagja volt.
A mezőny legfiatalabb résztvevője, a 20 esztendős orosz Alekszandra Gorjacskina (2522) kétszeres orosz bajnok, csapat Európa-bajnokságon, majd a vb-t is nyert csapat tagja volt.
Tan Zhongyi (2513) az ötödik kínai sakkozónő, aki világbajnoki címet szerzett. 2017-ben a döntőben Anna Muzicsukot győzte le, s lett a női sakkozás tizenhatodik világbajnoka. Címét honfitársnője, Ju Wenjun ellen tavaly vesztette el. 2016-ban az aranyérmes volt a sakkolimpián, kétszer csapat-vb-t nyert az együttessel. Idén Asztanában legjobb éltáblásként is aranyérmet kapott. Kazanyban tegnap ünnepelte 28. születésnapját.
A nagy elődök árnyékában nagy teher hárul a grúz résztvevőre, Nana Dzagnidzére (2510). 2008-ban még Maja Csiburdanidze vezette válogatottal volt olimpiai aranyérmes, tavaly Batumiban érthetően nagyon örült a bronzéremnek is. Két esztendeje Európa-bajnoki címet szerzett.
A rajtlistán a nyolcadik a háromszoros olimpiai bajnok, háromszor Európa-bajnokságot is nyert Valentyina Gunyina 2506 Élő-pontjával.
A négy orosz és két ukrán résztvevő miatt a Moszkvában április 30-án megtartott sorsoláson az érintett nagymesternők irányítottan kapták a sorszámokat.
Az első forduló párosítása:
Valentyina Gunyina (orosz) - Katyerina Lahno
Alekszandra Kosztenjuk - Alekszandra Gorjacskina
Nana Dzagnidze - Tan Zhongyi
Marija Muzicsuk - Anna Muzicsuk
Verőci Zsuzsa