A Clutch Chess International online viadal elődöntőjében a világbajnok Magnus Carlsen az örmény Levon Aronjan, az amerikai derbin Wesley So is Fabiano Caruana ellen 6 – 2-es vezetéssel zárta az első játéknapot. Mindketten kettős győzelemmel kezdtek, majd az első clutch partiban elért nyeréssel fokozták előnyüket.
A Saint Louis Chess Club szervezésében zajló Clutch Chess International „Champions Showdown” kieséses rendszerű viadal elődöntőjében az első játéknap, hat játszma után Magnus Carlsen és Wesley So négypontos előnyt szerzett. A remek díjazású tornán különleges a pontozás. A 12 játszmás páros mérkőzéseken az első négy és a 7-10. játszmákban a győzelem 1-1 pontot ér, a döntetlen felet. Az ötödik és a hatodik partiban elért siker két pontot jelent és egyet a döntetlen. A 11. és a 12. játszma megnyerése hárommal fizet és másfél pont jár a remiért.
A díjazás is különleges. A torna győztese 50 ezer dollárt nyer, a döntő vesztese 35, az elődöntősök 25, az első körben búcsúzok 15 ezret kapnak. A győzelmeket még külön is díjazzák az ötödik és a hatodik játszmában 2 ezer, a 11. és a 12. partiban elért nyerés 3 ezret ér. Ha az ötödik, a hatodik és a tizenegyedik partiban nem születik döntés, akkor a tizenkettedik játszmában megszerzett győzelmet 10 ezerrel jutalmazzák! A teljes díjalap 265 ezer dollár!
Magnus Carlsen és Levon Aronjan már hatvannégy klasszikus játszmában mérte össze erejét, 40 döntetlen mellett a világbajnok 17-7-re vezet! A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronjan 2,5-1,5-re nyert. A Tal-emlékversenyen 2006-ban az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.
A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, a 7. Sinquefield Cup viadal előtt 37 döntetlen mellett 16-7-re vezetett. Aronjan három éve azonban kétszer is borsot tört Carlsen orra alá, a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt. Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a GRENKE tornán remiztek, de Stavangerben Carlsen 31 lépésben megadásra kényszerítette az örmény sakkozót. A 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. A tavalyi idei GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri tornán Aronjan óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán Aronjan megtalálta az ellenjátékot biztosító folytatást. A GCT londoni fináléjában mindketten világossal voltak eredményesek.
Rapid és villámpartit hatvanötöt vívtak, a Lindores Abbey viadalon Magnus Carlsen 22 lépéses villámgyőzelmet aratott, a statisztika az előnyét mutatja, 26 döntetlen mellett 22-17-re vezetett.
Levon Aronjan a Réti megnyitású első partiban kecsegtető állást ért el, a második sorra betört bástyái miatt Magnus Carlsen joggal aggódhatott. Egy elhibázott gyalognyerés, majd egy könnyelmű vezérlépés után az örmény nagymester többé védelmet nem találhatott.
A norvég világelső a második játszmában az Aljechin védelmet választotta, a vereségtől megingott háromszoros olimpiai bajnok simán vesztett. Középen rekedt királyának sebezhető helyzetét Carlsen remekül használta ki.
Magnus Carlsennek a végjátékban jó esélyei voltak, hogy harmadszor is nyerjen, gyalogelőnyét azonban nem tudta győzelemig fokozni.
Bosszankodhatott Levon Aronjan, oly sokat ígérő állásában rossz megoldást választott, eltékozolta előnyét, de a játszma végén örülhetett is, hogy vereség nélkül megúszta a kalandokat, örökös sakk lett a csata vége.
Két pontot ért Magnus Carlsennek az első clutch játszma megnyerése. A világbajnok tetszetős játékkal használta ki Levon Aronjan királyának helyzetét, a nehézüteg, a vezér és a bástya sikeres összjátékának köszönhetően négy pontra növelte előnyét.
Az első játéknapot lezáró hatodik játszmában Carlsen közel volt negyedik győzelméhez, nyerőesélyes állásában mentőövet dobott Aronjannak, örökös sakkal ért véget az összecsapás.
Wesley So és Fabiano Caruana a Clutch Chess első tornáján, a legjobb négy amerikai sakkozó viadalán a döntőt játszotta. A május 26-29. között megszervezett viadalon az elődöntőben Caruana kiütéses győzelmet aratott Leinier Dominguez Perez ellen, 15-3 arányú győzelemmel jutott a döntőbe. Nagy csatában dőlt el So és Hikaru Nakamura párharca, So 9,5 – 8,5-ös sikerrel jutott tovább. A 100 ezer dollárral díjazott versenyen a fináléban So és Caruana viaskodása 9-9-cel fejeződött be, So lett a győztes, mert a küzdelmükben egy clutch partit megnyert. Az amerikai tornák jól ismert kommentátora, Maurice Ashley büszke lehet ötletére, hiszen a 12 játszmás párbajokban a különleges pontozásnak köszönhetően az utolsó ütközetig nyílt a küzdelem.
So és Caruana klasszikus partiban huszonnyolcszor viaskodott, Caruana 22 döntetlen mellett 4-2-re vezet. So a gyors műfajban többször is megmutatta zsenialitását, tizenhétszer megosztoztak a ponton, Caruana húsz vereséget szenvedett el, csak tízszer tudta legyőzni riválisát.
A negyeddöntőben Fabiano Caruana világossal vesztette el Leinier Dominguez Perez ellen az első játszmát, Wesley So is sötéttel elért győzelemmel kezdte meg a párharcukat. Caruana már a nyitásban nagyot hibázott. So megengedte, hogy rendezze sorait, az újabb bakik azonban már végzetesek voltak.
A második partiban sokáig egyenlőek voltak az esélyek, az idő szorításában Fabiano Caruana hibázott, Wesley So nagy türelemmel játszott végjátékban második győzelmét aratta, a sötét gyaloggyengeségek eldöntötték a játszma sorsát.
So a spanyol megnyitás anti-berlini változatában megküzdött a remiért, Caruana sokat ígérő állását elrontotta, nem sikerült a szépítés.
Caruana másodszor is az orosz huszárjátékot választotta, So nyerőesélyes állást rontott remire.
A clutch játszmában Caruana az Evans-cselt játszotta meg, remek esélyt szalasztott el, hogy kiegyenlítsen. A küzdelem kritikus pillanataiban ismét a világranglista második helyezettje hibázott. So a felkínált lehetőséget kihasználva négy pontra növelte előnyét.
Wesley So a második clutch játszmában kedvező esélyt szalasztott el, Fabiano Caruana örülhetett a döntetlennek.
Az elődöntő első játéknapjának eredményei:
Magnus Carlsen (norvég, 2881) – Levon Aronjan (örmény, 2773) 6 – 2
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 – 0 (Réti megnyitás, 37)
Levon Aronjan – Magnus Carlsen 0 - 1 (Aljechin védelem, 37)
Magnus Carlsen – Levon Aronjan döntetlen (Angol megnyitás, 70)
Levon Aronjan – Magnus Carlsen döntetlen (Szicíliai védelem, 57)
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 – 0 (Angol megnyitás, 46)
Levon Aronjan – Magnus Carlsen döntetlen (Szicíliai védelem, 45)
Fabiano Caruana (amerikai, 2773) – Wesley So (amerikai, 2741) 2 - 6
Fabiano Caruana – Wesley So 0 – 1 (Nimzoindiai védelem, 32)
Wesley So – Fabiano Caruana 1 – 0 (Orosz huszárjáték, 78)
Fabiano Caruana – Wesley So döntetlen (Spanyol megnyitás, 52)
Wesley So – Fabiano Caruana döntetlen (Oroz huszárjáték, 55)
Fabiano Caruana – Wesley So 0 – 1 (Evans-csel, 53)
Wesley So – Fabiano Caruana döntetlen (Szicíliai védelem, 49)
Verőci Zsuzsa
Fotók: chess24.com