Magnus Carlsen az FTX Crypto Cup online rapid viadal győztese. A négyszeres norvég világbajnok a Meltwater Champions Chess Tour hatodik versenyének döntőjében az amerikai olimpiai bajnok Wesley So ellen diadalmaskodott. Carlsen és So első párharca 2-2-vel ért véget, a második párbajuk igazi thriller volt. Carlsen világossal megnyerte az első partit, So azonnal egyenlített. Harcos döntetlennel folytatták, majd gyorsan remiztek a negyedik játszmában. Következett a rájátszás két villámpartija. Az amerikai nagymester sötéttel az alapsor gyengeségét kihasználó kiskombinációval vezért nyert, összecsapásaik során előszöt vezetést szerzett. Carlsen sötéttel visszavágott, az első hely sorsa az Armageddon játszmában dőlt el. So a sötét színt választotta, így remidórral játszhatott, de Carlsen többé nem hibázott. Hihetetlen volt a világbajnok emocionális reakciója, a győzelem feletti öröme. Magnus Carlsen és Wesley So a sorozaton harmadszor mérkőzött meg a döntőben, kétszer az amerikai sakkozó győzött. A világbajnokot a New in Chess Classic viadalon elért sikere után ismét győztesként ünnepelték, az összetett pontversenyben növelte előnyét, a harmadik Mastets torna megnyerésével a soroazatot lezáró döntő résztvevője lett. A harmadik helyért vívott mérkőzésen az orosz Jan Nepomnjacsij az első párharc 2-2-es eredménye után a második meccset 2,5-1,5-re nyerte meg az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov ellen. A sorozat hetedik tornáját június 24. és július 2.. között rendezik meg.
A négyszeres világbajnok Magnus Carlsen elsőségével fejeződött be az FTX Crypto Cup online rapid viadal. A döntőben az amerikai olimpiai bajnok Wesley So ellen az első párharc 2-2-es eredménye után a második mérkőzést az Armageddon partiban elért győzelmével 4-3-ra nyerte meg.
Május 23-án 16 résztvevővel kezdődött meg a kvalifikációs verseny, az első nyolc helyezett jutott a torna kieséses rendszerű szakaszába.
Wesley So magabiztos játékkal jutott be az FTX Crypto Cup döntőjébe. Kiegyensúlyozott teljesítményét jól mutatta, hogy okos versenyzéssel veretlenül játszotta végig a kvalifikációs versenyt. A negyeddöntőben a francia Maxime Vachier Lagrave ellen kettős győzelmet ért el, az elődöntőben a világbajnoki kihívó orosz Jan Nepomnjacsijjal szemben higgadt védekezéssel hárította riválisa támadási kísérleteit, két sötét parti megnyerése kettős győzelmét jelentette. A 29 lejátszott partijában nem talált legyőzőre.
Jóval rögösebb volt Magnus Carlsen útja a fináléig. A kvalifikációs versenyen csak az utolsó fordulóban tudta bebiztosítani továbbjutását, hatodikként az amerikai Hikaru Nakamurával küzdött meg a negyeddöntőben. Négy eldőlt játszmával lett 2-2- az első meccsük, a második találkozón kétszer sötét volt eredményes, 2-2 után a rájátszást nyerte meg a világbajnok. Tejmur Radzsabovval szemben is 2-2 lett az első meccse, a második párharcot 3-1-re nyerte meg. Magnus Carlsen az előcsatározások során hat játszmában is vereséget szenvedett.
Wesley So és Magnus Carlsen a Champions Chess Tour sorozaton harmadszor vívott meg a döntőben. A CCT első versenyén, a Skilling Open fináléjában küzdöttek meg először, So a 2-2-es első mérkőzés után a második találkozón 3,5-2,5-re győzött. A harmadik torna, az Opera Euro döntőjében az első találkozójuk is 2-2 lett, a második meccset So 2,5-1,5-re megnyerte. A sorozat negyedik versenyén, a Magnus Carlsen Invitational viadalon a harmadik helyért küzdöttek meg, a világbajnok 3-1-es, majd 2-1-es nyeréssel lett bronzérmes.
A döntő első párharca rosszul indult Wesley So számára, világossal szenvedett vereséget. Vezetésének birtokában a világbajnok világossal békés húrókat pengetett. A harmadik játszmában azonban meglepetés érte, So tökélezes felkészüláse, királyszárnyi akciója ellen nem volt ellenszere. A negyedik parti pontosztozkodással végződ9tt.
Az FTX Crypto Cup döntő első párharcának eredményei:
Wesley So (amerikai, 2770) – Magnus Carlsen (norvég, 2847) 2 – 2 (0 – 1, döntetlen, 1 – 0, döntetlen)
A finálé második mérkőzését Magnus carlsen győzelemmel kezdte. Az elfogadott vezércselű játszmában a korai vezércsere után a világbajnok stílusának ideális állás jött létre. Wesley So-nak esélye sem volt, a norvég világelső lépésről-lépésre növelte előnyét, a sötét tábor gyalogszerkezeti gyengeségei végzetesek bizonyultak.
Wesley So-t a vereség nem rendítette meg, a szicíliai védelem Rossolimo-változatában visszavágott, a döntő során másodszor is kiegyenlített. Magnus Carlsen egyre nagyobb hátrányba került, az amerikai nagymester taktikai csapással minőséget nyert, anyagi előnyét boiztos kézzel érvényesítette.
A harmadik összecsapásuk a Semi-tarrasch védelem elméleti párbajában zajlott, So ponzos védekezéssel hárította Carlsen kezdeményezési kísérleteit, időben érkezett az ellenjátéka, a remek csata pontosztozkodással végződött. A negyedik játszma döntetlene után következhetett a rájátszás, a két villámparti, 5-5 perc gondolkodási idővel, 3-3 másodperc bónusszal.
27...Bc6
Magnus Carlsen oly széles megnyitási repertoárjából az új fegyvert vetette be, 1.b4-gyel nyitott. A küzdelmet sokáig egyenlő esélyek jellemezték, a világbajnok huszárjainak sikeres manővereinek köszönhetően kis előnyt ért el, majd drámai fordulat történt, Carlsen taktikai csapást nézett el, az alapsor gyengesége miatt elvesztette vezérét, csak egy bástyát kapott cserébe, So a teljesen összeomló világbajnok ellen vezetést szerzett, a második villámpartit világossal játszhatta…
A világbajnok a rövid szünetben az ingét pólóra cserélte, frissítőt vett magához, és a szicíliai védelmet választotta. Wesley So a győzelem küszöbén egyre bizonytalanabbá vált, eltékozolta kedvező esélyeit, Magnus Carlsen lendületbe jött, nagy lelki erővel játszva fordítani tudott, kiegyenlített.
Az elsőséget az Armageddon játszma döntötte el. So választhatott színt, remifórral a sötétet választotta, 4 perce volt Carlsen 5 percével szemben. A csatában azonban Carlsen egy pillanatra sem adott esélyt, tökéletes játékkal győzte le nagy riválisát. Hihetetlen volt Magnus Carlsen emocionális reakciója, győzelme feletti öröme, Wesley So higgadtan vette fogadta, hogy mekkora esélyt szalasztott el, a harmadik fináléjukban a drámai csatában alul maradt.
Az FTX Crypto Cup döntő második párharcának eredményei:
Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Wesley So (amerikai, 2770) 2 – 2, 2 - 1
Magnus Carlsen – Wesley So 1 - 0
Wesley So – Magnus Carlsen 1 - 0
Magnus Carlsen – Wesley So döntetlen
Wesley So – Magnus Carlsen döntetlen
Rájátszás:
Magnus Carlsen – Wesley So 0 - 1
Wesley So – Magnus Carlsen 0 – 1
Magnus Carlsen – Wesley So 1 - 0
A harmadik helyért vívott mérkőzésen Jan Nepomnjacsij és Tejmur Radzsabov az első játéknapot négy gyors döntetlennel tudta le. A második párharcuk már igazi csatákat hozott. Döntőnek bizonyult, hogy az azerbajdzsáni nagymesternek rendszeresen meggyűlt a baja a gyorsan fogyó gondolkodási idővel. Az orosz világbajnoki kihívó győzelemmel kezdett, Radzsabov 95 lépéses nyeréssel egyenlített ki, az idő szorításában kellett megnyernie az ütközetet. Nepomnjacsij a harmadik összecsapásban ismét megadásra kényszerítette Radzsabovot, majd némi nehézség árán kiharcolta a bronzérmet jelentő döntetlent.
Az FTX Crypto Cup bronzmeccs második párharcának eredményei:
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2765) 2,5 – 1,5
Jan Nepomnjacsij – Tejmur Radzsabov 1 - 0
Tejmur Radzsabov – Jan Nepomnjacsij 1 - 0
Jan Nepomnjacsij – Tejmur Radzsabov 1 - 0
Tejmur Radzsabov – Jan Nepomnjacsij döntetlen
Az összetett pontverseny állása:
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com