Szocsiban november 7-én tartják meg a címvédő norvég Magnus Carlsen és kihívója, az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand 12 játszmás világbajnoki döntőjének ünnepélyes megnyitóját, majd a sorsolást. Carlsen tavaly Csennajban hódította el a világbajnoki címet Anandtól, 6,5-3,5-re győzte le a hat évig uralkodó világelsőt, aki 2007-ben a mexikói nyolcfős, kétfordulós világbajnoki versenyen végzett az első helyen. Anand világbajnoki címét 2008-ban megvédte az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik elleni döntőn, 6,5-4,5-re nyert. Négy éve Szófiában a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovot 6,5-5,5-re győzte le. 2012-ben az izraeli Borisz Gelfand ellen a rapid rájátszásban győzött, összesítésben 8,5-7,5-re nyerte meg a kiegyenlített erők küzdelmét. Kevesen hitték, hogy világbajnoki címének elvesztése után képes lesz kiharcolni a kihívói jogot a világbajnok-jelölti verseny megnyerésével. Hanti-Manszijszkban egy fordulóval a befejezés előtt már tornagyőztesként ünnepelhették. A hatszoros Oscar-díjas exvilágbajnokot, Viswanathan Anandot pályafutásának legfontosabb állomásaival, sikereinek felidézésével mutatom be.
Szocsiban rendezik meg a nagy érdeklődéssel várt világbajnoki döntőt, a generációs párviadalt, a 23 éves címvédő norvég Magnus Carlsen és 44 éves kihívója, az indiai Viswanathan Anand 12 játszmás páros mérkőzését. Anand tavaly szülővárosában, Csennajban játszotta a párharcot Carlsennel szemben, és összecsapásuk már a 10. parti után a norvég nagymester 6,5-3,5-ös győzelmével ért véget. Viswanathan Anand nagy bravúrral, veretlenül nyerte meg az idei világbajnok-jelölti versenyt, a Téli Olimpia sajtóközpontjában rendezik meg a visszavágó mérkőzést. A döntőig 40 játszmában vívtak meg klasszikus időkontrollal. Huszonnyolc döntetlen mellett 6-6-ra állnak. Legutolsó partijukat Zürichben vívták, remivel zárult küzdelmük. Anand a norvég titánt a 2010-es londoni szuperversenyen tudta utoljára megadásra kényszeríteni. Különböző gyorsított időkontrollal még 37 partiban viaskodtak, Vishy 18 döntetlen mellett tízszer nyert és kilencszer kapott ki.
A küzdő felek a 12 játszmás párharc során két-két parti után kapnak pihenőnapot, az első partit november 8-án játsszák. Kivételt jelent, hogy a 11. összecsapásra november 23-án kerül sor és szükség szerint 25-én küzdenek meg a 12. partiban. A játéknapok: november 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 20, 21, 23, 25. Az első partit világossal játszó nagymester a párharc második félidejében színt vált, a sötét bábukat vezeti a 7. játszmában. Az időkontroll a klasszikus: 2-2 óra az első 40 lépésre, majd 1-1 óra a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc a játszma befejezéséig, de ekkor 30-30 másodperc lépésenkénti bónuszidő is a nagymesterek rendelkezésére áll.
6-6 esetén november 27-én rájátszás következne, négyjátszmás rapid párharc, 25-25 perc és 10-10 másodperc lépésenként. Ha ez sem döntene, akkor 2 villámpartira kerülne sor, 5-5 perc és 3-3 másodperc lépésenként. Szükség szerint öt ilyen meccsre kerülhet sor. Összesítésben 13-13 esetén a „hirtelen halál” játszma döntene, ahol világosnak 5, sötétnek 4 perce van, de utóbbinak remifórja. A 61. lépéstől 3-3 másodpercet kapnának a sakkozók. Egymillió euró a díjalap, a győztes hatvan százalékát kapja a díjnak, amennyiben a párharc csak a rájátszásban dől el, akkor 55-45 arányban osztoznak a díjon. A döntő honlapja a http://www.sochi2014.fide.com/ Az első játszmát november 8-án magyar idő szerint 13 órától játsszák.
Viswanathan Anand hat évig, 2007 és 2013 között volt a sakkozás világbajnoka, tavaly hazai pályán, Csennajban szenvedett vereséget Magnus Carlsentől. Exvilágbajnokként kisebb tűnődés után élt jogával, nevezett a világbajnok-jelölti tornára. Nem tartották esélyesnek, sokkal inkább az örmény Leon Aronjan és az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik párharcát várták. Anand álomszerűen kezdett, világossal Aronjant győzte le. Vezetést szerzett, és éllovasi pozícióját egy pillanatra sem engedte ki a kezéből. Ha a parti menete úgy diktálta, akkor nem vállalt túlzott kockázatotokat. A viadal doyenjeként jól osztotta be gondolkodási idejét, hatalmas rutinja érvényesült. Az azeri Sahriyar Mamedgyarov és a bolgár Veszelin Topalov ellen tudott még nyerni, a többi játszmája döntetlennel ért véget.
A világbajnoki kihívó, az ötszörös világbajnok Viswanathan Anand pályafutásának legfontosabb versenyei, sikerei
A sakkozás tizenötödik világbajnoka, Viswanathan Anand 1969. december 11-én született Csennajban (Madras). Hatéves korában édesanyjától tanult meg sakkozni, már kora gyermekkorában kitűnt azzal, hogy hihetetlenül gyorsan játszotta a partijait. Anand 1987-ben ifjúsági világbajnoki címet szerzett, Vaszilij Ivancsukot fél ponttal előzte meg. 1988-ban lett nemzetközi nagymester, két évvel később a manilai világbajnoki zónaközi döntőről holtversenyes harmadikként jutott tovább. Világbajnok-jelölti párosmérkőzésen Alekszej Drejev ellen nyert, a nyolc között Anatolj Karpovtól kapott ki, „villámkezű” Vishy kapkodva esélyes állásokat rontott el. Első szenzációs tornagyőzelmét 1991-92-ben Reggio Emiliában aratta, Garri Kaszparovot és Karpovot is legyőzve végzett az élen. „Barátságos” meccsen Linaresben 5-3-ra legyőzte a világranglistán előkelőbben jegyzett ukrán Vaszilij Ivancsukot.
Anand másokhoz hasonlóan az 1993-95-ös világbajnoki ciklusban két vasat tartott a tűzben, a FIDE világbajnoki címért és a PCA (Profi Sakkozók Szövetsége) elsőségért is harcba szállt. A FIDE versenyében nyert Artur Juszupov ellen (4,5-2,5), de hazai pályán vérzett el az amerikai Gata Kamskyval szemben, a rájátszást 4-4 után elvesztette. Több siker koronázta szereplését a PCA ciklusban, Oleg Romanisint 5-2-re verte, Michael Adams ellen 5,5-1,5-re nyert. Kamskyval játszotta a világbajnok-jelölti döntőt, kísérte a múlt, de végül megbirkózott a feladattal, 6,5-4,5-tel kihívó lett. 1995-ben New Yorkban a világbajnoki címért mérkőzött meg Garri Kaszparovval. Anand nyolc remi után vezetést szerzett, de Kaszparov zseniális játszmában egyenlített, majd többé nem lehetett megállítani az orosz fenomént.
A „madrasi tigris” remekelt a FIDE 1997-ben, Groningenben megrendezett kieséses rendszerű világbajnokságán. Hat ellenfele, többek között Borisz Gelfand és Michael Adams legyőzésével került a döntőbe, ahol az előcsatározásoktól „megkímélt” Anatolij Karpovtól 3-3 után a rájátszásban, a rapid partikban kapott ki. Tilburgban győzött, Lékó Pétert fél ponttal előzte meg. 1999-ben Wijk aan Zee-ben fél ponttal maradt el a győztes Garri Kaszparov mögött, Linaresben Kramnyikkal osztotta a második helyet. Egy évvel később a Corus-tornán Vlagyimir Kramnyik és Lékó Péter társaságában lett holtversenyben második, majd a vb-re „bemelegítésként” Világkupát nyert, majd nagy álmát is valóra váltotta.
2000-ben FIDE világbajnoki címet szerzett
A FIDE világbajnokságán, Újdelhiben a legnehezebb pillanatokat a címvédő orosz Alekszandr Halifmannal szemben élte át. Anand éppen születésnapján került szinte reménytelen helyzetbe a rapid rájátszás során, de végül győztesként vághatta fel az ünnepi tortát. Michael Adams ellen nyert az elődöntőben. Következett a teheráni döntő, és a spanyol Alekszej Shirovval szemben „kiütéses” győzelmet aratva lett világbajnok. Wijk aan Zee-ben a győztes Garri Kaszparovhoz hasonlóan megőrizte veretlenségét, de fél ponttal megelőzte őt a győztes exvilágbajnok. Egy évvel később Moszkvában a vb-n nem sikerült a címvédése, a rajtnál is bukdácsolt, az elődöntőben nem bírt Vaszilij Ivancsukkal, 2,5-1,5-ös vereséggel búcsúzni kényszerült címétől.
A váratlan kudarcot másfél éves hullámvölgy követte, nehezen tette túl magát a nagy csalódáson, de 2003-tól ismét szárnyalt. A szakírók is értékelték sikereit 1997 és 1998 után kétszer is, 2003-ban és 2004-ben az esztendő legjobbjává választották, Oscar-díjat kapott. Wijk aan Zee-ben duplázott, 2003-ban Polgár Judit, egy év múlva Lékó Péter előtt végzett az első helyen. Megnyerte a dortmundi szuperversenyt. Nyolc éve Lékó mögött másodikként végzett Wijk aan Zee-ben, ezüstérmesként zárt Szófiában is, Veszelin Topalov előzte meg. Sorban nyerte a rapid versenyeket és a rapid párosmeccseket.
A FIDE világbajnokságán nem bírt Topalovval, Wijk aan Zee-ben ötödször diadalmaskodott
A világranglistán második indiai nagymestert sokan a 2005-ös argentin világbajnokság legnagyobb esélyesének tartották, az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov elleni veresége azonban alaposan keresztülhúzta számításait. Gyorsan belátta, hogy a fantasztikus formában, nagyon eredményesen sakkozó Topalovot nem tudja megszorítani, végül Peter Szvidlerrel holtversenyben második lett.
Wijk aan Zee-ben ismét első, igaz Veszelin Topalovval osztotta a dicsőséget, ötödik győzelmét aratta a holland tengerparti városkában. Monacóban az orosz Alekszander Morozeviccsel holtversenyben első. Az áprilisi ranglistán átlépte a 2800 pontos álomhatárt. Szófiában harmadik, bár az első kör után még vezetett az M-tel viadalon. A torinói sakkolimpián gyengélkedett, 25 Élő-pontja bánta bakijait. A leoni rapid tornán a döntőben legyőzte Topalovot, Mainzban az azeri Tejmur Radzsabov ellen nyert meccset.
A 2007-es évet a Corus versenyen elért ötödik helyezésével kezdte, majd remek tornagyőzelmet ünnepelt a Linares/Morelia szuperversenyen. Arra kevesen gondoltak, hogy a 16 éves Magnus Carlsen elleni kettős nyerése kellett elsőségéhez. Az Amber-versenyen ezüstérmes Kramnyik mögött. Pályafutása során először, április 1-én a világranglistán átvette a vezetést. A dortmundi versenyt holtversenyben másodikként zárta, Leonban hatodszor diadalmaskodott, a döntőben ismét Topalovot győzte le. Siker koronázta mainzi szereplését, az örmény Levon Aronjan ellen nyert, ez már a hetedik elsősége volt a német városban.
Mexikóvárosban Viswanathan Anand megkoronázta pályafutását
A 37 éves indiai nagymester remek formában harcolta végig a 8 résztvevős, 14 fordulós világbajnokságot. Felkészülése optimálisan jól sikerült, sötéttel is harcos szisztémákat játszott meg, megőrizte veretlenségét. Az élbolyban végzettek ellen 1-1-re hozta meccseit, az ötven százalékot nem teljesítőkkel szemben valamennyi mini-párosmérkőzését megnyerte. Ötödször választották meg az év legjobbjává. Hazájában királynak kijáró fogadtatással köszöntötték.
A világbajnokság végeredménye:
Világbajnok: Viswanathan Anand (indiai) 9 pont
2-3. Vlagyimir Kramnyik (orosz) és Borisz Gelfand (izraeli) 8
4. Lékó Péter (magyar) 7
5. Peter Szvidler (orosz) 6,5
6-7. Alekszander Morozevics (orosz) és Levon Aronjan (örmény) 6
8. Alekszander Griscsuk (orosz) 5,5
Világbajnokként első igazi megmérettetése a Corus-tornán volt. A két tornagyőztest, az örmény Levon Aronjant és a norvég Magnus Carlsent már ünnepelték, közben a világranglistát holtversenyben vezető Viswanathan Anand és Vlagyimir Kramnyik még vívta óriási csatáját. Presztízscsata volt javából összecsapásuk, ráadásul Anand számára az esetleges nyerés Wijk aan Zee-i hatodik elsőségét jelentette volna. A remek csata pontosztozkodással zárult, Anand holtversenyben harmadik lett, egy ponttal megelőzte a csak ötven százalékot elérő Kramnyikot.
Az indiai világbajnok megvédte elsőségét a Morelia/Linares tornán. Hatalmas rutinja érvényesült Magnus Carlsennel vívott versenyfutásában. Mainzban, nyolcadszor bizonyította, hogy a rapid sakkozás koronázatlan királya. A négyes tornán Carlsennel játszotta a döntőt és győzte le ifjú riválisát 3-1-re. Anand a világbajnoki döntő főpróbájaként Bilbaóban, a Grand Slam-döntőn játszott, nyeretlenül utolsóként végzett a 6 fős mezőnyben. Eredményével elvesztette első helyét a világranglistán, ideiglenesen az ötödik helyre csúszott vissza, de egy hónap múlva kiderült, hogy nem hiába hozott „áldozatot”.
Megvédte világbajnoki címét Vlagyimir Kramnyikkal szemben
Bonnban 6,5-4,5-ös győzelmével fejeződött be Vlagyimir Kramnyik elleni sakkvilágbajnoki döntője. A 12 játszmásra tervezett párharc 11. partijában az indiai világbajnok világossal 24 lépésben remizett, ami végső sikerét jelentette. A sakkozás 15. világbajnoka megvédte „trónusát”, kihívója, a 14. világelső orosz exvilágbajnokkal szemben. A döntő előtt a szakírók egy része nagyobb esélyt szavazott Kramnyiknak, akinek nagyobb tapasztalata volt hasonló párharcokban. Anandot mindenki elsősorban tornajátékosnak tartotta, de Bonnban bizonyította, hogy remekül készült fel a csatára, jobban térképezte fel ellenfele gyenge pontjait.
A partik többségében rákényszerítette akaratát kihívójára. Két sötéttel elért győzelme sorsdöntőnek bizonyult. Stratégiája tökéletesen bevált, olyan állásokat vállalt, ahol a finom pozíciós játék nagymestere eltévedhetett a bonyodalmakban. Az indiai sakkozótól nem volt idegen, hogy királya középen rekedt, érezte az állásban rejlő ellentámadási lehetőségeket. Könnyedén játszott, nem került időzavarba. A segítők, a szekundánsok csapata is összecsapott. A nevek tekintetében Kramnyik stábja volt az erősebb, 4 évvel ezelőtti, brissagói kihívója Lékó Péter mellett az orosz Szergej Rublevszkij és a francia Laurent Fressinet elemzéseire, ötleteire, tanácsaira támaszkodhatott, de számos orosz sakkozó állt még készenlétben… Anandot honfitársa, Surya Shekhar Ganguly, a dán Peter Heine Nielsen, az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov és a lengyel Radoslav Wojtaszek segítette a küzdelem során. Anand egy pillanatig sem tagadta, hogy a párbaj előtt Magnus Carlsennel is dolgozott együtt, akit a jövő nagy bajnokának tart.
A világbajnoki döntő végeredménye:
Viswanathan Anand (indiai, 2783) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2772) 6,5-4,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen)
Anand világbajnoki címének megvédése után a hosszabb pihenést választotta, illetve társadalmi kötelezettségeinek tett eleget. Többek között felszólalt a DavosiVilággazdasági Fórumon, bemutató előadásokon vett részt. A hagyományos linaresi szuperversenyen játszott először, a második fordulóbeli, az örmény Levon Aronjan elleni nagy hibáján nem tudta túltenni magát, csak ötvenszázalékos eredményt ért el. Nizzában, az Amber-tornán Kramnyikkal végzett holtversenyben a második helyen, fél ponttal gyűjtöttek kevesebbet, mint a címét megvédő Aronjan. Májusban Bakuban szerepelt az Azerbajdzsán-Világválogatott rapid találkozón. Kérésére a FIDE 2010-re halasztotta a bolgár Veszelin Topalov elleni világbajnoki döntőjét.
Miskolcon a hagyományos Lékó & ... sakkfesztivál fénypontjaként Viswanathan Anandot köszönthettük. A sors, az eredmények úgy hozták, hogy a borsodi megyeszékhelyen mindig az a világklasszis Lékó Péter új ellenfele, aki éppen pályafutása csúcsán van. Így volt ez 2007-ben, amikor Vlagyimir Kramnyik látogatott el Miskolcra, két évvel később Viswanathan Anandot láthatták „élőben” a honi sakkrajongók és az internet segítségével öt kontinens sakkrajongói kísérhették figyelemmel a játszmákat és a párharcot kísérő rendezvényeket. A Miskolci Nemzeti Színházban Viswanathan Anand 5-3-ra győzött. Vishy a párharc során a második és az ötödik partit nyerte meg, a többi összecsapás pontosztozkodással ért véget.
Mainzben megszakadt Viswanathan Anand bámulatos sorozata, nyolc sikerrel megívott párosmérkőzés, illetve a körverseny utáni döntő megnyerése után elvesztette rapid világbajnoki címét. A négyes körversenyen rossz rajt után nem tudott a döntőbe bejutni, nem ismétlődhetett meg az örmény Levon Aronjan elleni 2007-es álomdöntője. A végső győzelmet Aronjan szerezte meg.
Az indiai világbajnok a Moszkvában megrendezett Tal-emlékversenyen mérsékelt teljesítményt nyújtott. A zárónap, de a verseny egyik szenzációját jelentette, hogy világossal 25 lépésben szenvedett vereséget Aronjantól, s csak holtversenyes negyedik helyen zárta szereplését. A villám-világbajnokságon Magnus Carlsen mögött 3 pontos hátránnyal végzett a második helyen.
A Corus 2010 szuperverseny volt Viswanathan Anand utolsó versenye a szófiai világbajnoki döntője előtt. Arra aligha gondoltunk, hogy a torna remikirálya lesz. Vlagyimir Kramnyikot remek partiban legyőzte, de éppen a gyengékkel szemben bizonytalankodott. A „nyerővarikat” már bizonyára a szófiai világbajnoki döntőre tartogatta….
Anand az utolsó partit sötéttel nyerte meg, megvédte címét
A sakkozás régi-új királyát ünnepeltük. A szófiai világbajnoki döntőben a címvédő Viswanathan Anand az utolsó partit sötéttel megnyerte, viharos támadással használta ki bolgár kihívójának, Veszelin Topalovnak sorsdöntő hibáját. „Pályafutásom legnehezebb mérkőzését játszottam, ami éveket vett el az életemből” – nyilatkozta a nagyon boldog győztes.
A meccset a kihívó Veszelin Topalov kezdhette világossal, és tisztáldozattal szétzúzta Anand királyállását. A vesztés felett nem volt sok idő keseregni, Vishy azonnal egyenlített. Topalov a tőle megszokott túlzott erőszakossággal játszott, elhibázott huszársakk után Anand egyre nagyobb fölénybe került. A harmadik parti remije után a negyedik összecsapást Vishy remek stílusban játszotta, tisztáldozattal jutott vezetéshez.
Három, korántsem békés döntetlen után - hol az egyik, hol a másik fél hagyott ki kecsegtető esélyt - Anand hihetetlen bakival bukta el a nyolcadik játszmát. A vereség nem múlt el nyomtalanul. Fölöslegesen került időzavarba a kilencedik partiban, nyerések sorozatát hagyta ki. Úgy tűnt, hogy meccslabdát hibázott.
A döntés az utolsó játszmára maradt, a hazai pálya előnyével játszó kihívó azonban nem bírta a sorsdöntő parti feszültségét. A lélektani hadviselésben Anand erősebb volt. Egy pillanatban a lépésismétlés lehetőségét is felkínálta ellenfelének, de Topalov nem élt a lehetőséggel. „Villámkezű” Vishyvel szemben nem akart rapidozni, élénken élt emlékezetében, hogy 2006-ban Vlagyimir Kramnyik ellen kikapott a rájátszásban? Furcsa manőverekbe kezdett, majd lebecsülte a nagyátlón „leselkedő” futót. Királya magára maradt, a világbajnok haderejének koncentrált támadása ellen nem volt védelme. Anand az 56. lépése után fogadhatta ellenfele gratulációját. A kiegyenlített erők küzdelmében megérdemelt győzelmet aratott.
A világbajnoki döntő végeredménye:
Viswanathan Anand (indiai, 2787) – Veszelin Topalov (bolgár, 2805) 6,5 – 5,5 (0 – 1, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 - 0)
Fantasztikus fogadtatásban részesült hazájában, sikereinek köszönhetően a sakk egyre nagyobb elismerést és támogatást kapott. Anand a kimerítő csata után az augusztusi norvégiai Kristiansundban megrendezett rapidtornán játszott ismét és a döntőben kikapott Magnus Carlsentől. A bilbaói Grand Slam-döntőn Kramnyik, a nankingi szuperversenyen Carlsen mögött lett második. A londoni Chess Classic tornán bár legyőzte Carlsent, veretlenségét is megőrizte, de Magnus négy nyeréssel, két vesztéssel és egy remivel a 3 pontos szabály miatt megnyerte a viadalt a csak kettőt nyerő és ötöt remiző világbajnok előtt. A 2011-es esztendőt is ezüstéremmel kezdte, Wijk aan Zee-ben az amerikai Hikaru Nakamura gyűjtött fél ponttal többet. Monacóban az utolsó Amber-tornán a rapid műfajban Levon Aronjan mögött második, gyengélkedett „vakon”, összesítésben harmadik lett.
Április 9-án megszületett kisfia, aki az Akhil nevet kapta. A trónörökös érkezésével egy kicsit átalakult Anandék élete. A boldog apa bevallotta, hogy sok mindent meg kell tanulnia, de élvezni fogja a gyermek és felesége, Aruna körüli gondoskodást, mert oly régen vártak a boldog pillanatra. A pár 1996 júliusában házasodott össze, Anand szülővárosában, Csennajban igazi népünnepély volt a lakodalom, kétezer meghívott három napig ünnepelt.
Vishy a májusi világranglistát ismét vezette, két ponttal előzte meg Magnus Carlsent. Augusztusban döntött a FIDE vezérkara, hogy világbajnoki döntőjét kihívójával, az izraeli Borisz Gelfanddal Moszkvában kell lejátszania. Anand szülővárosa, Csennaj is pályázott, de a moszkvai feltételek kedvezőbben bizonyultak a 2,55 millió dolláros díjalappal. Anand könnyed játékkal győzött a moszkvai rapidtornán, amelyen Kramnyik, Aronjan és Carlsen játszott még. Mihail Botvinnik születésének 100. évfordulójára emlékeztek meg a viadallal.
A Grand Slam-döntőn gyengén sakkozott, ötvenszázalékos eredménnyel zárta szereplését. Nagy csalódást okozott a Tal-emlékversenyen, valamennyi partija remivel végződött, csak hatodik a 10 fős szuperversenyen. A londoni szuperversenyen sem tudta túllépni az ötvenszázalékos küszöböt, egy nyerés és egy vesztés mellett hatszor megosztozott a ponton.
Moszkvában harmadszor is megvédte világbajnoki címét
Viswanathan Anand és Borisz Gelfand csatáját kiegyenlített erők küzdelme jellemezte. A vártnál talán békésebb partikat láttunk a két jól felkészült, a világbajnoki címért több mint két évtizede versengő nagymesterek összecsapásán, de a 12 játszmás lebonyolítás is kevesebb alkalmat ad a nyíltsisakos játékra. A rapid rájátszás izgalmai sok mindenért kárpótolták a sakkrajongókat, a rendkívüli feszültséget a gyorsabban játszó címvédő jobban bírta. A világbajnoki cím sorsát eldöntő rájátszást a címvédő Viswanathan Anand 2,5-1,5-re megnyerte Borisz Gelfanddal szemben. Az indiai világbajnok három döntetlen mellett a második partiban aratott győzelemmel védte meg koronáját.
A világbajnoki döntő végeredménye:
Viswanathan Anand (indiai, 2791) – Borisz Gelfand (izraeli, 2727) 8,5 – 7,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen)
Világbajnoki címének megvédése után Viswanathan Anand először a Grand Slam-döntőn játszott. Nyeretlen maradt, kilenc döntetlen mellett Magnus Carlsentől kikapott. A London Chess 2012 szuperversenyen ötvenszázalékos eredményt ért el.
A tavalyi esztendőt Wijk aan Zee-ben kezdte, holtversenyben harmadik lett, két ponttal gyűjtött kevesebbet a győztes Magnus Carlsennél. Játszmáiban több volt, remek házielemzéssel győzte le Levon Aronjant.
Baden-Badenben Vishy Anand ötéves szünet után nyert szuperversenyt. Az indiai sakkozó az elmúlt években elsősorban a világbajnoki küzdelmekre, a páros mérkőzésekre koncentrált, többször is „beáldozta” a tornákat, hogy a címmeccsekre tartogassa a megnyitási újításait, itt-ott „félgőzzel” játszott. Baden-Badenben három győzelem, a + 3 is elegendő volt sikeréhez.
Zürichben a négy résztvevős, kétfordulós tornán Anand ötven százalékot ért el. A győztes Fabiano Caruantól elszenvedett vereségért Vlagyimir Kramnyik elleni 27 lépéses nyerése némileg vigasztalhatta.
A sakkozás negyedik világbajnoka, Alekszander Aljechin emlékére Párizsban és Szentpéterváron megszervezett torna bővelkedett meglepő eredményekben, érdekes csatákban. A viadalt vereséggel kezdő örmény Levon Aronjan nyerte meg a remek szervezésű, a sakkozás hagyományaihoz méltó helyszíneken megrendezett versenyt. Csak a verseny doyenje, a 44 éves Borisz Gelfand őrizte meg veretlenségét Párizsban öt, Szentpéterváron négy fordulót játszottak le. Viswanathan Anand harmadik lett, Michael Adams legyőzte a világbajnokot, aki két győzelmet ért el.
A norvég sakkozás első szuperversenyét Stavangerben rendezték meg. Először játszott tornán világbajnoki kihívóként a világranglistát óriási fölénnyel vezető Magnus Carlsen. Nagy kérdés volt, hogy a világbajnoki döntő helyszínének kijelölése miatti vihar mennyire zavarta meg a norvég nagymestert, ahogy a regnáló világbajnok Viswanathan Anand sem érezhette magát könnyű helyzetben a kissé paprikás hangulatban. A norvég fél kompromisszumos javaslatát, hogy a mérkőzés egyik felét Norvégiában játsszák le, az Indiai Sakkszövetség elutasította.
A kínai Wang Hao a viadal hajrában főszereplővé vált. Magnus Carlsen elleni meglepő győzelme után az utolsó fordulóban Viswanathan Anandot is megadásra kényszerítette. Vishy alaposan elszámolta magát, a biztos egált biztosító folytatás helyett kalandokba bocsátkozott, vezére bajba került. A 23 éves Szergej Karjakin pályafutása legnagyobb sikereként Carlsen előtt megnyerte a tornát, Anand holtversenyben negyedikként végzett. A sorozatban lejátszott versenyektől láthatóan elfáradt indiai világbajnok a moszkvai Tal-emlékversenyen három játszmát is elveszítve kilencedik lett.
Csennajban a világranglistát vezető norvég Magnus Carlsen játszmát sem veszítve, 6,5 – 3,5 arányban legyőzte a hazai pályán játszó Viswanathan Anandot, elhódította a világbajnoki címet. A 22 éves kihívó megbirkózott az esélyesség terhével, a párharc első négy partijában még kissé bizonytalan volt, az ötödik játszmájától kezdve irányította a küzdelmeket. Megcsillogtatta oly sokszor megcsodált technikáját, olyan állásokat játszott, ahol az ő akarata érvényesült.
A világranglistát fölényesen vezető Carlsen a párharc egyértelmű esélyese volt, de fiatal életkora, a páros mérkőzések terén rutintalansága, Anand közismert remek megnyitási repertoárja óvatosságra intette a 22 éves norvég nagymestert.
A párharc első két játszmája „árnyékbokszolás” volt, szabadkoztak is a küzdő felek. A harmadik összecsapástól kiéleződtek a csatát. Vishy Anand a harmadik partiban kecsegtető esélyt szalasztott el, Magnus Carlsen a negyedikben hagyott kihasználatlanul esélyt. Az ötödik és a hatodik partikban Magnus megcsillogtatta oly sokszor megcsodált technikáját, míg Vishy két tarthatónak ítélt végjátékban is hibázott.
Carlsen kétpontos vezetésének birtokában nyugodtan remizhetett kettőt, majd a kilencedik játszma bonyodalmai közepette is megőrizte hidegvérét, sorban húzta a legjobb védőlépéseket. Anand döbbenetes hibája eldöntötte a világbajnoki cím sorsát, érdekes partiban lett döntetlen a befejező csata.
Magnus Carlsen a modern sakkozás egyik legnagyobb egyéniségét győzte le. A norvég sakkozót a sakktörténelem második legfiatalabb világbajnokaként ünnepelhették, csak Garri Kaszparov előzi őt meg pár hónappal.
A világbajnoki címét elvesztő Anand a London Chess Classic 2013 rapidtornán továbbjutott a csoportból, a negyeddöntőben azonban simán kikapott Vlagyimir Kramnyiktól. A világbajnok-jelölti verseny főpróbájaként Zürichben játszott. A villámversenyen sokat hibázott, a hat résztvevős tornán 2 pontot szerzett, a rapidban utolsó lett.
Viswanathan Anandot világbajnoki címének elvesztése, gyengébb eredményei miatt a világbajnok-jelölti verseny előtt nem tartották igazán esélyesnek. A torna doyenje is volt 44 esztendejével, de Vishy rácáfolt a pesszimistákra, pályafutása egyik legjobb versenyét játszva diadalmaskodott. Rajt-cél győzelmet aratott, veretlenül ért célba, magabiztosan játszott, riválisainál kevesebbet hibázott. A viadalt az egyik nagy esélyesnek tartott örmény Levon Aronjan elleni nyeréssel kezdte, ez a győzelem megalapozta diadalmenetét, okos versenyzéssel ért célba, hatalmas rutinja érvényesült.
A világbajnok-jelölti verseny végeredménye:
1.Viswanathan Anand (indiai, 2770) 8,5 pont
2. Szergej Karjakin (orosz, 2766) 7,5
3. Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2787) 7
4. Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2757) 7
5. Dmitrij Andrejkin (orosz, 2709) 7
6. Levon Aronjan (örmény, 2830) 6,5
7. Peter Szvidler (orosz, 2758) 6,5
8. Veszelin Topalov (bolgár, 2785) 6
Dubaiban a rapid világbajnokságon a győztes Magnus Carlsentől egy ponttal elmaradva Fabiano Caruana mögött lett bronzérmes, a villám-vb-n holtversenyben ötödik. A világbajnoki döntőjének főpróbáját Viswanathan Anand tornagyőzelemmel zárta. A VII. Grand Slam-döntő befejező játéknapján már első helyezettként szenvedett vereséget Levon Aronjantól. A viadalon a győzelmet 3 ponttal jutalmazták, Anand 11, Aronjan 10 pontot gyűjtött, a klasszikus pontozás szerint mindketten 4-4 pontot szereztek.
Anand tornagyőzelmei:
1987 Baguio City
1989 Wijk aan Zee
1991/92 Reggio Emilia
1992 Moszkva
1993 Amber (rapid), Groningen PCA
1994 Amber (rapid)
1996 Amber (rapid), Dortmund
1997 Dos Hermans, Amber (rapid), Biel, Belgrád
1998 Wijk aan Zee, Linares, Madrid, Tilburg
2000 Fujitsu Siemens Giants (rapid), Dortmund, FIDE Világkupa
2001 Merida, Mainz (rapid)
2002 Mainz (rapid)
2003 Wijk aan Zee, Mainz (rapid), Cap d’Agde (rapid)
2004 Wijk aan Zee, Dortmund, Mainz (rapid)
2005 Amber (rapid), Leon (rapid), Mainz (rapid)
2006 Wijk aan Zee, Amber (rapid), Leon (rapid), Mainz (rapid)
2007 Morelia/Linares, Amber (rapid), Leon (rapid), Mainz (rapid), Mexikóváros világbajnokság
2008 Morelia/Linares, Mainz (rapid)
2011 Moszkva Botvinnik emlékverseny (rapid)
2013 Baden-Baden
2014 Hanti-Manszijszk világbajnok-jelölti verseny, Bilbao Grand Slam-döntő
Verőci Zsuzsa