Jekatyerinburgban március 16. és április 3. között rendezik meg a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnok-jelölti döntőt. A nagy érdeklődéssel várt viadalon a rajtlistát a két évvel ezelőtti világbajnoki döntős, a világranglista második helyezettje, az amerikai Fabiano Caruana vezeti a kínai Ding Liren előtt. Három orosz résztvevője is van a viadalnak, Alekszandr Griscsuk és Jan Nepomnjacsij a Grand Prix 2019 első és második helyezettjeként harcolta ki a részvételi jogot, Kirill Alekszejenko rendezői szabadkártyával játszik. Ding Liren a tavalyi Világkupa ezüstérmeseként, honfitársa, Wang Hao a Grand Swiss győzteseként szerepel. A Világkupa győztese, az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov a koronavírus-járvány miatt a torna elhalasztását kérte, a FIDE nem adott helyt kérésének, a francia Maxime Vachier-Lagrave kapott meghívást, a holland Anish Giri Élő-pontjainak köszönhetően játszhat. Az 500 ezer eurós összdíjazású verseny győztese lesz a norvég világbajnok Magnus Carlsen kihívója, a világbajnoki döntőt decemberben Dubajban rendezik meg. A résztvevőket bemutató sorozatban Alekszandr Griscsuk pályafutását, legfontosabb eredményeit idézzük fel. A már megtartott irányított sorsoláson Griscsuk a 4-es rajtszámot kapta, világossal Alekszejenkoval játszik az első fordulóban.
Az esztendő egyik legnagyobb érdeklődéssel várt versenye a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnok-jelölti döntő. A győztes lesz a norvég világbajnok Magnus Carlsen kihívója. Esetleges holtverseny esetén rájátszás döntene.
A tornán az amerikai Fabiano Caruana a két évvel ezelőtti világbajnoki döntő veszteseként játszhat. A kínai Ding Liren a tavalyi Világkupa második helyezettjeként jutott be. A győztes azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov lemondta részvételét, a koronavírus járvány miatt a viadal elhalasztását kérte, a versenyt az eredeti időpontban játsszák le, a FIDE és a rendezők minden erőfeszítést megtesznek a viadal biztonságos lebonyolításáért. A francia Maxime Vachier-Lagrave örömmel vállalta Radzsabov visszalépése miatt kapott a részvételi lehetőséget. Az orosz Kirill Alekszejenko rendezői szabadkártyával játszik. A két évvel ezelőtti mezőnyből csak Caruana, Ding Liren és Griscsuk indulhat csatába a kihívó jogáért, Nepomnjacsij, Vachier-Lagrave, Wang Hao és Alekszejenko először játszik világbajnok-jelölti döntőben.
Moszkvában február 14-én már megtartották a viadal irányított sorsolását, az orosz háziderbiket és a kínai rangadót az első és a második kör első három fordulójában lejátsszák.
A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Fabiano Caruana (amerikai, 2842)
Ding Liren (kínai, 2805)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2777)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2774)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2767)
Anish Giri (holland, 2763)
Wang Hao (kínai, 2762)
Kirill Alekszejenko (orosz, 2698)
Az első forduló párosítása:
Maxime Vachier-Lagrave – Fabiano Caruana
Ding Liren – Wang Hao
Anish Giri – Jan Nepomnjacsij
Alekszandr Griscsuk – Kirill Alekszejenko
Az első fordulót március 17-én játsszák, minden harmadik játéknapot pihenőnap követ, a befejező fordulóra április 3-án kerül sor. Játszmánként a gondolkodási idő 100-100 perc az első 40 lépésre, majd 50-50 a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc a parti befejezéséig, az első lépéstől kezdve 30-30 másodperc bónuszidővel.
Ötödször rendezik meg jelenlegi formájában a világbajnok-jelölti döntőt. 2013-ban Londonban a 22 éves Magnus Carlsen holtversenyben végzett Vlagyimir Kramnyikkal, a több győzelem döntött a norvég sakkozó javára. Felejthetetlenek az utolsó forduló izgalmai, mindketten vereséget szenvedtek, az orosz Peter Szvidler sötéttel nyert Carlsen ellen, míg az ukrán Vaszilij Ivancsuk a sötéttel túl sokat kockáztató Kramnyikot fosztotta meg reményeitől. Egy év múlva Hanti-Manszijszkban a világbajnoki címét Carlsennel szemben elvesztő Viswanathan Anand diadalmaskodott, a 45 esztendős indiai sakkozó veretlenül, egypontos előnnyel győzött. A 2016-os moszkvai döntőben az utolsó fordulóban dőlt el az elsőség sorsa, Szergej Karjakin legyőzte Fabiano Caruanát.
Két éve Berlinben a 25 esztendős Fabiano Caruana nagyszerű sikerével ért véget a világbajnok-jelölti döntő. A nyolc résztvevős, kétfordulós viadalon az amerikai sakkozó remekül bírta a hajrá izgalmait, megnyerte utolsó két partiját, egypontos előnnyel végzett az élen. Caruana öt győzelemmel, nyolc döntetlennel és egy vereséggel lett első. A háromszoros norvég világbajnok Magnus Carlsen twitter üzenetében gratulált új kihívójának.
Alekszandr Griscsuk pályafutásának legfontosabb versenyei, sikerei
A világbajnok-jelölti döntő doyenje a kétszeres olimpiai bajnok, orosz szuperbajnok, négyszeres világbajnokjelölt Alekszander Griscsuk 1983. október 31-én Moszkvában született. Vlagyimir Kramnyikhoz hasonlóan már 17 évesen aranyérmes a válogatottal. Isztambuli sikere után nagy meglepetésre Újdelhiben, a FIDE világbajnokságon az elődöntőig menetelt. Mindenki teljesen esélytelennek gondolta őt, ezért szekundáns nélkül vett részt a vb-n. Az elődöntőben nagy csatában a spanyol Alekszej Shirovtól szenvedett vereséget. 2001-ben már a linaresi szuperverseny résztvevője, - 1–gyel végzett. A moszkvai vb-n a 32 között búcsúra kényszerült. 2002-ben a Corus-tornán második, Bledben ismét tagja a sakkolimpián győztes orosz válogatottnak. 2004-ben holtversenyben első a Karpov-versenyen. Tripoliban, a vb-n a legjobb nyolc között fatális hibákkal a későbbi győztes Rusztam Kaszimdzsanovtól szenvedett vereséget.
Villámsakk világbajnok, a mexikói 8 résztvevős világbajnoki döntő résztvevője
A calviai sakkolimpián az ezüstérmes válogatottban szerepelt. A szuperbajnokságon szép sikerként második Garri Kaszparov mögött. Egy évvel később világbajnoki aranyérmes a válogatottal. Hanti-Manszijszkban a Világkupán negyedik, s ezzel világbajnokjelölt. 2006-ban világbajnoki címet szerzett a villámsakkban. Elisztában a világbajnok-jelölti páros mérkőzésen az első körben Vlagyimir Malahov ellen nyert, majd szintén honfitársát, Szergej Rublevszkijt a rájátszásban győzte le. A mexikói vb-n számos jó állást rontott el, a legfiatalabb résztvevő érdekes, színes sakkjába sok hiba csúszott. Torino után Drezdában is érem nélkül maradt az orosz válogatottal. Elisztában, a GP-versenyen hármas holtversenyben első, Linaresben Vaszilij Ivancsukkal együtt végzett az élen. A nalcsiki GP-n negyedik, a Grand Slam-döntőn Szergej Karjakinnal osztotta a második helyet. A Világkupán a nyolcaddöntőben honfitársától, Dmitrij Jakovenkotól rájátszásban, a villámpartikban kapott ki. Nem sokáig búslakodott, az orosz szuperbajnokságot veretlenül nyerte meg Peter Szvidler előtt.
2010-ben Bursában, a csapat-vb-n ismét aranyérmes a válogatottal. Linaresben második, de nyugodtan mondhatjuk, hogy tornagyőzelmi lehetőséget puskázott el. A sakkolimpián kilenc partijából 6 pontot szerzett, emlékezetes vereséget szenvedett Lékó Pétertől, ami válogatottunk bravúros 2,5-1,5-ös győzelmét jelentette. Griscsuk második olimpiai ezüstérmét szerezte meg. A Tal-emlékversenyen + 1-gyel zárt, tőle szokatlan módon nyolc játszmája is döntetlennel végződött. Eredeti stílusa sokszor párosul időzavarral, és akkor korántsem hibátlan a játéka. Rapszodikus teljesítményének ékes bizonyítéka a szinte listáról listára kilengéseket mutató Élő-pontszáma. 2010 novemberben 2771-gyel a világranglistán a hatodik, a világbajnok-jelölti párharcok előtt 2747-tel a 12. helyezett volt. Griscsuk a norvég Magnus Carlsen visszalépésének köszönhette meghívását és élni tudott a lehetőséggel.
2011-ben Kazanyban a világbajnok-jelölti döntőben Borisz Gelfandtól kapott ki
A világbajnok-jelölti párharcokban Kazanyban Griscsuk a jóval esélyesebbnek tartott örmény Levon Aronjan és honfitársa, Vlagyimir Kramnyikkal szemben is jobban bírta a feszültséget, már Houdinihez hasonlították. A 27 éves nagymester nehéz, olykor reménytelennek tűnő állásokat mentett meg. A legnagyobb esélyesnek tartott Levon Aronjan ellen a rájátszásban igazi gigászi csatában jutott tovább, a világranglistán harmadik Aronjan alighanem meccslabdát hibázott, Vlagyimir Kramnyik sem tudta megtörni Griscsuk ellenállását.
Az izraeli Borisz Gelfand elleni hatjátszmás döntő játszmáinak színvonala elég sok kritikát kapott, a két rövid, küzdelem nélküli remi miatt háborgott a sakkvilág. A második és az ötödik partiban Griscsuk esélyes álláshoz jutott, de Gelfand jó védekezése meghiúsította nyerési kísérleteit. Már arra gondoltunk, hogy rájátszás dönti el csatájukat, amikor Gelfand megvillant, Griscsuk pedig a nagy tét súlyát nem tudta elviselni.
A Világkupán ezüstérmes
Az orosz szuperbajnokságon holtversenyben harmadik volt, majd következett a Világkupa Hanti-Manszijszkban. A döntőt barátjával, elemzőtársával Peter Szvidlerrel már világbajnok-jelöltekként vívták. A négyjátszmás döntő első partijában a világossal játszó Griscsuk súlyos időzavarban egyenlő esélyű állást vesztett el hibák sorozatával. A következő három partiban döntetlen született, Szvidler 2,5-1,5-ös győzelemmel megnyerte a Világkupát. Az Európa-bajnokságon nagy meglepetésre csak ötödik lett az orosz válogatott.
2012-ben a Tal-emlékversenyen ötvenszázalékos eredményt ért el. Asztanában másodszor nyert villám-világbajnokságot. Isztambulban a válogatott második táblásaként 11-ből 7 pontot szerzett, de két nagyon fontos játszmát vesztett, az amerikai Gata Kamsky és az örmény Szergej Movszeszjan is legyőzte őt, ezüstérmes a csapattal. A Klubcsapatok Európa-kupáján a nagy hajrával győztes azeri SOCAR csapatának tagja volt. A londoni GP-viadalon jó formában sakkozott, végül negyedik lett, partijaiban több volt az elért pontszámnál.
A londoni világbajnok-jelölti döntőben egyetlen győzelmét az ukrán Vaszilij Ivancsuk ellen érte el, Magnus Carlsennel és Vlagyimir Kramnyikkal szemben is a kétjátszmás párharcot elvesztette. Borisz Gelfanddal az ötödik helyet osztotta.
A Világkupán nagy meglepetésre a legjobb 32 között búcsúzni kényszerült, a vietnami Le Quang Liem győzte le. A Grand Prix 2012/13-as sorozatában összesítésben csak ötödikként zárt, így nem jutott be a világbajnok-jelölti döntőbe.
A Petroszjan emlékversenyen elért győzelmével 2810 Élő-ponttal a világranglistán harmadik
Stavangerben Szergej Karjakin és Magnus Carlsen mögött lett harmadik, 2014 májusában a világranglistán a harmadik helyen állt. Pályafutása egyik legnagyobb sikerét érte el Moszkvában a Petroszjan emlékverseny megnyerésével. Élvezetes stílusával korábban is sokat hívet szerzett a kétszeres olimpiai bajnok, ezúttal krónikus időzavarai nem zavarták eredményességét. Mesterhármassal rajtolt, biztos kézzel irányította partijait. Nagyszerű eredményének – 5,5/7 - a decemberi Élő-listán átlépte a bűvös 2800-as ponthatárt, 2810 ponttal volt harmadik.
Nem sikerült kiharcolnia a világbajnok-jelöltséget a 2014/15-ös Grand Prix-sorozatról, összesítésben csak a tizedik helyen végzett. Meghívást kapott a Grand Chess Tour 2015 sorozatra. Stavangerben holtversenyben Magnus Carlsennel hetedik lett. St. Louisban ötven százalékot ért el. A Világkupán a legjobb 32 között az ukrán Pavel Eljanovtól kapott ki. Berlinben a villámsakk világbajnoki címmel vigasztalódott. Reykjavíkban a csapat Európa-bajnokságon az aranyérmes válogatottban csak 6-ból 3 pontot szerzett a második táblán. A London Chess Classic viadalon is ötvenszázalékos lett, az összetett pontversenyben kilencedikként végzett.
Kudarcok sorozata
Griscsuk fokozatosan vesztett világranglistás helyezéséből, a 2016. januári rangsorban már csak a 15. volt. Alig játszott versenyen, a bakui sakkolimpián az orosz válogatottban tartalékként jelölték, fontos pontokat vártak tőle. Az ukránok elleni vereségben „főszereplő” volt, világossal kapott ki, a 10-ből 7,5 pontja elmaradt a várttól. A rajtlistát vezető orosz csapat bronzérmét drukkereik nagy csalódásként élték meg. A szuperbajnokságon ezüstérmes, a decemberi listán érte el a mélypontot, 2737 Élő-ponttal a 23. helyre esett vissza.
Sardzsában holtversenyben első a Grand Prix 2017 első viadalán
A „pokol tornácáról” a visszakapaszkodást a Grand Prix 2017 első tornáján, a Sardzsában megrendezett viadalon kezdte meg, hármas holtversenyben végzett az élen, az aranyérmet ő kapta. A moszkvai GP-versenyen csak egy partit tudott nyerni, a nagy taktikázás közepette végül hetes holtversenyben lett harmadik. A genfi tornán holtversenyben második, s végül az összetett pontversenyben elért második helyezésével világbajnokjelölt lett. A 2017 augusztusi rangsorban már ismét a top tízben, a kilencedik 2783 ponttal. Az előretörést újabb hullámvölgy szakította meg.
A Világkupán hetedik kiemeltként játszott. A nyolcaddöntőben a francia Maxime Vachier Lagrave ellen nagy csatában maradt alul. A Klubcsapatok Európa-kupáján az aranyérmes Globusz harmadik tábláján játszott, Élő-pontjai kevés fellépése ellenére veszteségbe fordultak. Az IMSA Mind Games viadalon a villámversenyen második, a „Basque” tornát megnyerte.
A berlini világbajnok-jelölti döntőben Alekszandr Griscsuk két partit tudott megnyerni, három játszmát vesztett el. Két fordulóval a befejezés előtt még szép álmokat dédelgethetett, kettős vereséggel zárt. Krónikus időzavaraitól nem tudott szabadulni.
Meghívást kapott a Grand Chess Tour 2018 sorozatra. A párizsi rapid-és villámversenyen hetedik, St. Louisban nyolcadik, a Sinquefield Cup viadalon holtversenyben ötödik, az összetett pontversenyben nyolcadik lett.
Meglepetésre nem volt tagja a sakkolimpián bronzérmes válogatottnak. Tavaly Asztanában a csapat-világbajnokságon aranyérmes együttes harmadik tábláján játszott. A Gasimov emlékversenyen ötven százalékot ért el.
A Grand Prix 2019 összetett pontversenyének győzteseként negyedszer világbajnokjelölt
A GP sorozat első versenyén, Moszkvában a döntőt honfitársával, Jan Nepomnjacsijjal vívta, a rájátszásban a második rapidpartit vesztette el, második helyével a 14 ezer euró mellé még 7 GP pontot gyűjtött. Rigában az elődöntőig jutott, Maxime Vachier-Lagrave elleni párharcát 1,5-0,5-re elvesztette.
Hamburgban Alekszandr Griscsuk elsőségével fejeződött be a Grand Prix 2019 harmadik tornája. A döntőben 3,5-2,5-re győzött a lengyel Jan-Krzysztof Duda ellen. Griscsuk tíz GP pontot kapott, 24 ezer eurós első díjat vehetett át, Duda 14 ezret nyert.
A Grand Prix pontverseny élcsoportja:
H |
Játékos |
Moszkva |
Riga |
Hamburg |
Jeruzsálem |
|
Díj |
|
1 |
Alekszandr (RUS) |
7 |
3 |
10 |
20 |
€48,000 |
||
2 |
Jan Nepomnjacsij (RUS) |
9 |
0 |
10 |
19 |
€29,000 |
||
3 |
Maxime Vachier-Lagrave (FRA) |
8 |
5 |
3 |
16 |
€24,000 |
||
4 |
Sahriyar Mamedgyarov (AZE) |
0 |
10 |
0 |
10 |
€29,000 |
||
5 |
Jan-Krzysztof Dua (POL) |
0 |
1 |
7 |
8 |
€27,000 |
||
6 |
Wei Yi (CHN) |
2 |
0 |
5 |
7 |
€13,000 |
||
7 |
Wesley So (USA) |
1 |
3 |
2 |
6 |
€18,000 |
||
8 |
Daniil Dubov (RUS) |
2 |
0 |
3 |
5 |
€23,000 |
||
8 |
Radoslaw Wojtaszek (POL) |
5 |
0 |
0 |
5 |
€15,000 |
||
10 |
David Navara (CZE) |
0 |
1 |
4 |
5 |
€13,000 |
Hanti-Manszijszkban a Világkupán Griscsuk a kilencedik kiemelt volt, a negyeddöntőben Ding Lirentől szenvedett vereséget, sötéttel kapott ki, a kritikus állásban időzavarban hozott rossz döntést.
Alekszandr Griscsuk tíz sakkolimpián volt tagja az orosz válogatottnak, 2000-ben és 2002-ben aranyérmes, 2004-ben, 2010-ben és 2012-ben az ezüstérmes, 2016-ban a bronzérmes csapatban játszott. 2005-ben, 2010-ben, 2013-ban és 2019-ben a csapat-világbajnokságon aranyérmes együttesben szerepelt, csapat Európa-bajnokságon 2003-ban, 2007-ben és 2015-ben aranyérmes a válogatottal.
Verőci Zsuzsa