Wijk aan Zee-ben megkezdődött az esztendő első szuperversenye, a 85. Tata Steel Chess Masters. Az első fordulóban két játszma végződött döntéssel. A kétszeres kínai olimpiai bajnok, a világbajnoki döntőjére készülő Ding Liren sötéttel nyert a 16 éves indiai Gukesh ellen. A tavalyi sakkolimpián nagy meglepetésre aranyérmes üzbég válogatott éltáblása, a 18 éves Nodirnek Abduszattorov a román színekben játszó Rapport Richárdot sötéttel győzte le. A nyitány szuperrangadója, a nyolcszoros győztes címvédő, az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros örmény olimpiai bajnok amerikai Levon Aronian összecsapása lépésismétléses remivel ért véget. Pontosztozkodás született a holland Jorden Van Foreest és az amerikai Wesley So, az amerikai Fabiano Caruana és a holland Anish Giri, az iráni Parham Maghsoodloo és a német Vincent Keymer és az indiai Praggnanandhaa és Arjun Erigaisi játszmáiban.
A 85. Tata Steel Masters első fordulójának csúcsrangadóját az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros örmény olimpiai bajnok, egy éve amerikai színekben játszó Levon Aronian vívta. Különböző időkontrollok mellett az összecsapásukig már 205 partiban mérték össze erejüket. A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronian 2,5-1,5-re nyert a 14 éves Magnus ellen. 2006-ban a Tal-emlékversenyen az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül a villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.
A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, klasszikus kontrollal 43 döntetlen mellett 18-8-ra vezetett. Aroniannak azonban többször is sikerült borsot törnie Carlsen orra alá. Hat éve a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt.
Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította „ősi” riválisát a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. Két esztendeje a GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri viadalon Aronian óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán és St. Louisban is remiztek. A Grand Chess Tour 2019 londoni fináléjában a harmadik helyért mérkőztek meg, Magnus Carlsen a három különböző időkontrollal vívott meccsen a különleges pontozással 17-11-re nyert.
Három éve a koronavírus-járvány miatt a stavangeri Altibox Norway Chess torna kivételével csak online rapid és villámversenyeken csatáztak. A hetvenedik klasszikus játszmájukat tavaly a 9. Sinquefield Cup viadal második fordulójában játszották, sorozatos cserék után a békés mederben folyt játszmában megosztoztak a ponton.
Utoljára a Meltwater Champions Chess Tour Generation Cup viadalán mérkőztek meg, Magnus Carlsen a kvalifikációs versenyen legyőzte Levon Aroniant, majd a negyeddöntőben 3-1-es győzelemmel tovább javította a tekintélyt parancsoló statisztikáját a rapid és a blitz műfajban, 62 döntetlen mellett 45-28-ra vezet.
Wijk aan Zee-ben a katalán megnyitás egyik népszerű változatában csatáztak. Aronian jóval gyorsabban döntött a lépésjelöltek között, Carlsen megfontoltan próbálta a legjobb esélyt adó folytatást megtalálni. A címvédő előnybe is került, de a sötét király elleni akciójának esélyeit túlértékelte. Aronian ellentámadása időben bontakozott ki. A norvég világelső elégedetlen volt az eredménnyel, hogy lépésismétléssel döntetlen lett az ütközet.
A nyitányon két játszma fejeződött be döntéssel, a kétszeres kínai olimpiai bajnok Ding Liren és a tavalyi sakkolimpián nagy meglepetésre aranyérmes üzbég válogatott éltáblása, Nodirbek Abduszattorov is sötéttel nyert.
A világbajnoki döntőjére készülő Ding Liren a 16 éves Gukesh ellen a vezérindiai védelemre voksolt és választása jó döntésnek bizonyult. Az indiai titán nem talált jó tervet, hátrányba került, a rutinos kínai sakkozó tetszetős taktikai megoldással nyert.
A tavalyi viadalhoz hasonlóan Rapport Richárd vereséggel kezdte a szereplését, Jan-Krzysztof Dudától kapott ki, de sikeres hajrával végül holtversenyben másodikként végzett. Nodirbek Abduszattorov ellen a bácsi megnyitásban egy ritkán látott változattal próbált zavart kelteni ellenfele soraiban.
Abduszattorov érdekes középjáték után előnyös végjátékra egyszerűsíthetett, a bástyavégjátékban gyalogelőnyt szerzett. Az időkontroll után szabagyalogok harcában az üzbég sakkozó Rapport nagy hibáját kihasználva a vártnál könnyebben érvényesítette előnyét.
Carlsenék döntetlene mellett még négy partiban született pontosztozkodás. Esélyt szalasztott el Anish Giri, sötéttel kedvezőbb állásból remizett Fabiano Caruanával.
Örülhetett a reminek Jorden Van Foreest, bosszankodhatott Wesley So. A két debütáns, Parham Maghsoodloo és Vincent Keymer küzdelmében a német nagymester nem tudott élni a kecsegtető lehetőséggel.
Az indiai háziderbin Praggnanandhaa és Arjun Erigaisi a Grünfeld védelemben vívott elméleti párbaja is döntetlennel ért véget.
Az első forduló eredményei:
Jorden Van Foreest (holland, 2681) – Wesley So (amerikai, 2760) döntetlen (Katalán megnyitás, 49)
Rapport Richárd (román, 2740) – Nodirbek Abduszattorov (üzbég, 2713) 0 – 1 (Bécsi megnyitás, 47)
Fabiano Caruana (amerikai, 2766) – Anish Giri (holland, 2764) döntetlen (Angol megnyitás, 31)
Gukesh D (indiai, 2725) – Ding Liren (kínai, 2811) 0 – 1 (Vezérindiai védelem, 38)
Parham Maghsoodloo (iráni, 2719) – Vincent Keymer (német, 2696) döntetlen (Angol megnyitás, 33)
Magnus Carlsen (norvég, 2859) – Levon Aronian (amerikai, 2735) döntetlen (Katalán megnyitás, 41)
Praggnanandhaa R (indiai, 2684) – Arjun Erigaisi (indiai, 2722) döntetlen (Grünfeld védelem, 41)
A 2. forduló párosítása:
Wesley So (amerikai, 2760) - Arjun Erigaisi (indiai, 2722)
Levon Aronian (amerikai, 2735) - Praggnanandhaa R (indiai, 2684)
Vincent Keymer (német, 2696) - Magnus Carlsen (norvég, 2859)
Ding Liren (kínai, 2811) - Parham Maghsoodloo (iráni, 2719)
Anish Giri (holland, 2764) - Gukesh D (indiai, 2725)
Nodirbek Abduszattorov (üzbég, 2713) - Fabiano Caruana (amerikai, 2766)
Jorden Van Foreest (holland, 2681) - Rapport Richárd (román, 2740)
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com tatasteelchess.com