Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A sakkozás tizenötödik világbajnokát, Viswanathan Anandot 50. születésnapján köszöntjük

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A modern sakkozás egyik legnagyobb egyénisége, a sakkozás tizenötödik világbajnoka, Viswanathan Anand ma ünnepli 50. születésnapját. India első nemzetközi nagymestere 2007-ben szerezte meg a világbajnoki címet, háromszor sikerrel megvédte, visszaverte Vlagyimir Kramnyik, Veszelin Topalov és Borisz Gelfand támadását. 2013-ban Magnus Carlsennel szemben vesztette el világelsőségét. Parádés játszmái, remek tornagyőzelmei, szenzációs sikerei tették Indiában oly népszerűvé a sakkozást, amely kiemelt támogatást élvez. Ezrével működnek Anand nevével fémjelzett sakkiskolák, tehetségek egész sora ér el egyre kiemelkedőbb eredményeket. Vishy Anandot eddigi pályafutása eredményeinek összefoglalójával köszöntöm. Boldog születésnapot, további sikereket, jó egészséget kívánok!

A sakkozás tizenötödik világbajnoka, Viswanathan Anand 1969. december 11-én született Csennajban (Madras). Hatéves korában édesanyjától tanult meg sakkozni, édesapja Southern Railways vasútvállalat vezérigazgatójaként  gondoskodott a családról. Anand már kora gyermekkorában kitűnt azzal, hogy hihetetlenül gyorsan játszotta  a partijait, 1987-ben ifjúsági világbajnoki címet szerzett, egy évvel később lett India első nemzetközi nagymestere. 1990-ben a manilai világbajnoki zónaközi döntőről holtversenyes harmadikként jutott tovább. Világbajnok-jelölti páros mérkőzésen Alekszej Drejev ellen nyert, a nyolc között Anatolj Karpovtól kapott ki, esélyes állásokban kapkodott. Első szenzációs tornagyőzelmét 1991/92-ben Reggio Emiliában aratta, Garri Kaszparovot és Karpovot is legyőzve végzett az élen.

Anand az 1993-95-ös világbajnoki ciklusban két vasat tartott a tűzben, a FIDE világbajnoki címért és a PCA (Profi Sakkozók Szövetsége) elsőségéért is harcba szállt. A FIDE versenyében nyert Artur Juszupov ellen, de hazai pályán elvérzett az amerikai Gata Kamskyval szemben, 4-4 után a rájátszást elvesztette. Több siker koronázta szereplését a PCA ciklusban, Oleg Romanisin és Michael Adams ellen nyert. Kamskyval játszotta a világbajnok-jelölti döntőt, kísérte a múlt, de végül megbirkózott a feladattal, 6,5-4,5-tel kihívó lett. 1995-ben New Yorkban a világbajnoki címért mérkőzött meg Garri Kaszparovval. Nyolc döntetlen után vezetést szerzett, de  Kaszparov zseniális játszmában egyenlített, majd többé nem lehetett megállítani az orosz fenomént.

Viswanathan Anand 1996-ban nősült meg, indiai szokás szerint a fiatalok megismerkedése után a szülők gyorsan döntöttek házasságkötésükről. Aruna immár 23 esztendeje Vishy hű társa, a versenyeken legfőbb támasza, 2008 óta hivatalosan is menedzsere, 2011-ben született fiúk, Akhik édesanyja.

A „madrasi tigris” remekelt a FIDE 1997-ben, Groningenben megrendezett kieséses rendszerű világbajnokságán. Hat ellenfele, többek között Borisz Gelfand és Michael Adams legyőzésével jutott a döntőbe, ahol az előcsatározásoktól „megkímélt” Anatolij Karpovtól 3-3 után a rájátszásban kapott ki. Tilburgban győzött, Lékó Pétert fél ponttal előzte meg. 1999-ben Wijk aan Zee-ben fél ponttal maradt el a győztes Garri Kaszparov mögött, Linaresben Vlagyimir Kramnyikkal osztotta a második helyet. Egy évvel később a Corus tornán Kramnyik és Lékó társaságában lett holtversenyben második, majd a vb-re bemelegítésként Világkupát nyert.

2000-ben FIDE világbajnoki címet szerzett

A FIDE kieséses rendszerű világbajnokságán, Újdelhiben a legnehezebb pillanatokat a címvédő orosz Alekszandr Halifmannal szemben élte át. Anand éppen születésnapján került szinte reménytelen helyzetbe a rapid rájátszás során, de végül győztesként vághatta fel az ünnepi tortát. Michael Adams ellen nyert az elődöntőben. Következett a teheráni döntő, és a spanyol Alekszej Shirovval szemben „kiütéses” győzelmet aratva lett világbajnok.  Wijk aan Zee-ben a győztes Garri Kaszparovhoz hasonlóan megőrizte veretlenségét, de fél ponttal megelőzte őt a győztes exvilágbajnok. A moszkvai vb-n nem sikerült a címvédése, a rajtnál is bukdácsolt,  az elődöntőben nem bírt Vaszilij Ivancsukkal, búcsúzni kényszerült címétől.

A váratlan kudarcot másfél éves hullámvölgy követte, de 2003-tól ismét szárnyalt. A szakírók is értékelték sikereit, 1997 és 1998 után kétszer is, 2003-ban és 2004-ben az esztendő legjobbjává választották, Oscar-díjat kapott. Wijk aan Zee-ben duplázott, 2003-ban Polgár Judit, egy év múlva Lékó Péter előtt végzett az első helyen.  Megnyerte a dortmundi szuperversenyt. Tizennégy éve Lékó mögött másodikként végzett Wijk aan Zee-ben, ezüstérmesként zárt Szófiában is, Veszelin Topalov előzte meg. Sorban nyerte a rapid versenyeket és a rapid páros meccseket.

A FIDE világbajnokságán nem bírt Topalovval, Wijk aan Zee-ben ötödször diadalmaskodott

A világranglistán második indiai nagymestert sokan a 2005-ös 8 résztvevős világbajnokság legnagyobb esélyesének tartották, az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov elleni veresége azonban alaposan keresztülhúzta számításait. Gyorsan belátta, hogy a fantasztikus formában, nagyon eredményesen sakkozó Topalovot nem tudja megszorítani, végül Peter Szvidlerrel holtversenyben második lett.

Wijk aan Zee-ben ismét első, igaz Veszelin Topalovval osztotta a dicsőséget, ötödik győzelmét aratta a holland tengerparti városkában. Az áprilisi ranglistán átlépte a 2800 Élő-pontos álomhatárt. A torinói sakkolimpián gyengélkedett, 25 Élő-pontja bánta bakijait.

A 2007-es évben második versenyén remek tornagyőzelmet ünnepelt a Linares/Morelia szuperversenyen. A 16 éves Magnus Carlsen elleni kettős nyerése kellett elsőségéhez. Pályafutása során először, április 1-én a világranglistán átvette a vezetést. A dortmundi versenyt holtversenyben másodikként zárta.

Mexikóvárosban Viswanathan Anand megkoronázta pályafutását

A 37 éves indiai nagymester remek formában harcolta végig a 8 résztvevős világbajnokságot. Felkészülése optimálisan jól sikerült, sötéttel is harcos szisztémákat játszott meg, megőrizte veretlenségét. Az élbolyban végzettek ellen 1-1-re hozta meccseit, az ötven százalékot nem teljesítőkkel szemben valamennyi mini-párosmérkőzését megnyerte. Ötödször választották meg az év legjobbjává. Hazájában királynak kijáró fogadtatással köszöntötték.

A világbajnokság végeredménye:

Világbajnok: Viswanathan Anand (indiai) 9 pont

2-3. Vlagyimir Kramnyik (orosz) és Borisz Gelfand (izraeli) 8

4. Lékó Péter (magyar) 7

5. Peter Szvidler  (orosz) 6,5

6-7. Alekszander Morozevics (orosz) és Levon Aronjan (örmény) 6

8. Alekszander Griscsuk (orosz) 5,5

Világbajnokként megvédte elsőségét a Morelia/Linares tornán. Hatalmas rutinja érvényesült Magnus Carlsennel vívott versenyfutásában. Mainzban nyolcadszor bizonyította, hogy a rapid sakkozás koronázatlan királya. A négyes tornán Carlsennel játszotta a döntőt és győzte le 3-1-re ifjú riválisát.

Megvédte világbajnoki címét Vlagyimir Kramnyikkal szemben

Bonnban 6,5-4,5-ös győzelmével fejeződött be Vlagyimir Kramnyik elleni döntője,  megvédte trónusát. A döntő előtt a szakírók egy része a latolgatáskor nagyobb esélyt adott Kramnyiknak, akinek több tapasztalata volt hasonló párharcokban. Anandot mindenki elsősorban tornajátékosnak tartotta, de Bonnban bizonyította, hogy remekül készült fel a csatára, jobban térképezte fel ellenfele gyenge pontjait.

A partik többségében kihívójára rákényszerítette akaratát. Két sötéttel elért győzelme sorsdöntőnek bizonyult. Stratégiája tökéletesen bevált, olyan állásokat vállalt, ahol ellenfele, a finom pozíciós játék nagymestere a bonyodalmakban eltévedhetett. Az indiai sakkozótól nem volt idegen, hogy királya középen rekedt, érezte az állásban rejlő ellentámadási lehetőségeket. Könnyedén játszott, nem került időzavarba. Anand egy pillanatig sem tagadta, hogy a párharc előtt Magnus Carlsennel is dolgozott együtt, akit a jövő nagy bajnokának nevezett meg.

A világbajnoki döntő végeredménye:

Viswanathan Anand (indiai, 2783) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2772) 6,5-4,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen)

A világbajnok interjúiban számtalanszor kifejtette, hogy  felkészüléskor a számítógépnek egyre nagyobb szerepe van, korábban táblán elemezték a játszmákat, most a programok segítségével is. Tíz évvel ezelőtt nagyon pesszimistán ítélte meg a sakk jövőjét. Úgy gondolta, hogy 2010 körül kimerülnek  a lehetőségek. De belátta, hogy nem volt igaza, ahogy  a programok egyes ajtókat becsuknak, úgy újabb ajtók nyílnak ki. Igazán látványos partikat már nem is játszhatnak a programok segítsége nélkül, már nem a romantikus világban élünk, soha nem léphettünk volna előre papírral és tollal.

Nagy szerepet tulajdonított az emócióknak, de azokat tudni kell kordában tartani, nem szabad semmiféle jelzést adni az ellenfélnek hiba esetén sem, mert ezzel megkönnyíthetik a feladatát. Anand mindig is kerülte a konfliktusokat, maga körül a nyugodt légkört kedvelte, s ebben felesége, Aruna tökéletes partnere volt, aki minden versenyére elkísérte.  Egyre inkább érezhette a fiatalok előretörését, de állta a sarat.   

Anand világbajnoki címének megvédése után a hosszabb pihenést választotta, illetve társadalmi kötelezettségeinek tett eleget. Többek között felszólalt a Davosi
Világgazdasági Fórumon, bemutató előadásokon vett részt. Két nagy, a világbajnoki címért folyó versengése után a FIDE elfogadta jogos igényét, a szófiai világbajnoki döntőt 2010-re halasztotta, így elhárult az akadály, hogy Miskolcon a hagyományos Lékó & ... sakkfesztivál fénypontjaként Viswanathan Anandot köszönthettük, a világbajnokot „élőben” láthatták a honi sakkrajongók, az internet segítségével öt kontinensen kísérhették figyelemmel a játszmákat és a párharcot kísérő rendezvényeket.

Anand láthatóan nagyon örült 5-3-as győzelmének, a kísérő programok, többek között a Degenfeld Kastélyszállóban eltöltött két nap örökké emlékezetes marad számára. A sakkot kívülről, a top nagymestereket csak a játszmáikon keresztül figyelők nem is tudják, hogy a legjobbak mennyire sokoldalúak, érdeklődőek, a világ ügyes bajos-dolgait ismerők. Anand és Lékó az árnyékban jól szórakoztak, míg én a szálló kertjében a szimultánt tartottam, mentségükre szóljon, hogy nem segítettek ellenfeleimnek. A nagy sakkrajongó szállodaigazgató, Döme Aladár a látogatást megörökítő akciót szervezett meg, kéznyomaink a kertben most is megtalálhatóak, mit kívánhat többet a párharc bírója, a fantasztikus szervezői csapat tagja?

Anand a szófiai döntőben az utolsó partit sötéttel nyerte meg

Anand és stábja leggondosabban összeállított programját mattolta az izlandi vulkánkitörés miatt elrendelt légtérzár. A regnáló világbajnok közel 40 órás utazás után érkezett meg a bolgár fővárosba, a késés miatt kért háromnapos halasztást a szervezők nem fogadták el, Anand csak egy napot kapott, hogy az utazás izgalmait, a fáradtságot „kipihenje”. A kalandos kezdés ellenére a sakkozás régi-új királyát ünnepeltük.

A címvédő az utolsó partit sötéttel megnyerte, viharos támadással használta ki bolgár kihívójának, Veszelin Topalovnak sorsdöntő hibáját. „Pályafutásom legnehezebb mérkőzését játszottam, ami éveket vett el az életemből” – nyilatkozta a nagyon boldog győztes.

A mérkőzés első partijában Topalov tisztáldozattal szétzúzta Anand királyállását. Vishy azonnal egyenlített, sőt a negyedik összecsapást  remek stílusban játszotta, tisztáldozattal jutott vezetéshez. Három, korántsem békés döntetlen után - hol az egyik, hol a másik fél hagyott ki kecsegtető esélyt - Anand hihetetlen bakival bukta el a nyolcadik játszmát. A vereség nem múlt el nyomtalanul. Fölöslegesen került időzavarba a kilencedik partiban, nyerések sorozatát hagyta ki. Úgy tűnt, hogy meccslabdát hibázott.

A döntés az utolsó játszmára maradt, a hazai pálya előnyével játszó kihívó azonban nem bírta a sorsdöntő parti feszültségét. A lélektani hadviselésben Anand erősebb volt. Egy pillanatban a lépésismétlés lehetőségét is felkínálta ellenfelének, de Topalov nem akart rapidozni, élénken élhetett emlékezetében, hogy 2006-ban Vlagyimir Kramnyik ellen kikapott a rájátszásban. Furcsa manőverekbe kezdett, majd lebecsülte a nagyátlón „leselkedő” futó erejét. Királya magára maradt, a világbajnok haderejének koncentrált támadása ellen nem volt védelme. Anand az 56. lépése után fogadhatta ellenfele gratulációját. A kiegyenlített erők küzdelmében megérdemelt győzelmet aratott.

A világbajnoki döntő végeredménye:

Viswanathan Anand (indiai, 2787) – Veszelin Topalov  (bolgár, 2805) 6,5 – 5,5 (0 – 1, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 - 0)

Anand fantasztikus fogadtatásban részesült hazájában, sikereinek köszönhetően a sakk egyre nagyobb elismerést és támogatást kapott. A 2011-es májusi világranglistát ismét vezette, két ponttal előzte meg Carlsent. Augusztusban döntött a FIDE vezérkara, hogy világbajnoki döntőjét kihívójával, az izraeli Borisz Gelfanddal Moszkvában kell lejátszania. Anand szülővárosa, Csennaj is pályázott, de a moszkvai feltételek kedvezőbbnek bizonyultak a 2,55 millió dolláros díjalappal.

Moszkvában harmadszor is megvédte világbajnoki címét

Viswanathan Anand és Borisz Gelfand csatáját kiegyenlített erők küzdelme jellemezte. A vártnál talán békésebb partikat láttunk a két jól felkészült, a világbajnoki címért több mint két évtizede versengő nagymesterek összecsapásán, de a 12 játszmás lebonyolítás is kevesebb alkalmat adott a nyíltsisakos játékra. A rapid rájátszás izgalmai sok mindenért kárpótolták a sakkrajongókat, a rendkívüli feszültséget a gyorsabban játszó címvédő jobban bírta.

A világbajnoki döntő végeredménye:

Viswanathan Anand (indiai, 2791) – Borisz Gelfand  (izraeli, 2727) 8,5 – 7,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen)

Világbajnoki címének megvédése után Anand Baden-Badenben ötéves szünet után nyert szuperversenyt. Az indiai sakkozó elsősorban a világbajnoki küzdelmekre, a páros mérkőzésekre koncentrált, többször is „beáldozta” a tornákat, hogy a címmeccsekre tartogassa a megnyitási újításait, itt-ott „félgőzzel” játszott. Baden-Badenben három győzelem elegendő volt sikeréhez.

A norvég sakkozás első szuperversenyét Stavangerben 2013-ban rendezték meg. Először játszott tornán világbajnoki kihívóként a világranglistát óriási fölénnyel vezető Magnus Carlsen. Nagy kérdés volt, hogy a világbajnoki döntő helyszínének kijelölése miatti vihar mennyire zavarja meg a norvég nagymestert, ahogy a regnáló világbajnok Viswanathan Anand sem érezhette magát könnyűhelyzetben a kissé paprikás hangulatban. A norvég fél kompromisszumos javaslatát, hogy a mérkőzés egyik felét Norvégiában játsszák le, az Indiai Sakkszövetség elutasította.

A kínai Wang Hao a viadal hajrában főszereplővé vált. Magnus Carlsen elleni meglepő győzelme után az utolsó fordulóban Viswanathan Anandot is megadásra kényszerítette. A 23 éves orosz Szergej Karjakin pályafutása legnagyobb sikereként Carlsen előtt megnyerte a tornát, Anand holtversenyben negyedikként végzett,  a sorozatban lejátszott versenyektől láthatóan elfáradt indiai világbajnok.

Csennajban a világranglistát vezető norvég Magnus Carlsen játszmát sem veszítve, 6,5 – 3,5 arányban legyőzte a hazai pályán játszó Viswanathan Anandot, elhódította a világbajnoki címet. A 22 éves kihívó megbirkózott az esélyesség terhével, a párharc első négy partijában még kissé bizonytalan volt, az ötödik játszmájától kezdve irányította a küzdelmeket. Megcsillogtatta oly sokszor megcsodált technikáját, olyan állásokat játszott, ahol az ő akarata érvényesült. A norvég sakkozót a sakktörténelem második legfiatalabb világbajnokaként ünnepelhették, csak Garri Kaszparov előzi őt meg pár hónappal.

Viswanathan Anandot világbajnoki címének elvesztése, gyengébb eredményei miatt a világbajnok-jelölti döntő előtt nem tartották igazán esélyesnek. Hanti-Manszijszkban  a torna doyenje is volt 44 esztendejével, de Vishy rácáfolt a pesszimistákra, pályafutása egyik legjobb versenyét játszva diadalmaskodott. Rajt-cél győzelmet aratott, veretlenül ért célba, magabiztosan játszott, riválisainál kevesebbet hibázott. A viadalt az egyik nagy esélyesnek tartott Levon Aronjan elleni nyeréssel kezdte, ez a győzelem megalapozta diadalmenetét, okos versenyzéssel ért elsőként célba.

A világbajnok-jelölti döntő végeredménye:

1.Viswanathan Anand (indiai, 2770) 8,5

2. Szergej Karjakin (orosz, 2766) 7,5

3-5. Vlagyimir Kamnyik (orosz, 2787), Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2757) és Dmitrij Andrejkin (orosz, 2709) 7

6-7. Levon Aronjan (örmény, 2830) és Peter Szvidler (orosz, 2758) 6,5

8. Veszelin Topalov (bolgár, 2785) 6

Magnus Carlsen megvédte világbajnoki címét

A Szocsiban megrendezett világbajnoki döntő 11. partijában a címvédő Magnus Carlsen drámai csatában legyőzte kihívóját, Viswanathan Anandot. A győzelem egyúttal a páros mérkőzés megnyerését is jelentette a világelső számára, kiegyenlített erők csatájában 6,5-4,5-ös sikerével megvédte címét.

A döntőben négy játszma végződött döntéssel, valamennyi játszmát a világossal játszók nyerték meg. Carlsen szerzett vezetést, Anand azonnal egyenlített. A döntő kritikus partijának a hatodik bizonyult, amikor a kihívó óriási esélyt szalasztott el, kiskombinációval nyerőesélyhez juthatott volna. Az elszalasztott lehetőség, az elvesztett parti döntően befolyásolta a párosmérkőzés végső kimenetelét. Viswanathan Anand megnyitási felkészültségben felülmúlta Magnus Carlsent, aki azonban a sakktábla mellett többször is higgadtságát megőrizve megbirkózott a feladattal.

A világbajnoki döntő végeredménye:

Magnus Carlsen (norvég, 2863) - Viswanathan Anand (indiai, 2792) 6,5 – 4,5 (döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0)

A világbajnoki döntő elvesztése után Viswanathan Anand a londoni első hellyel vigasztalódhatott.

Zürichben és Samkirban remekelt

Sokszor megcsodáltuk már a sakkozás korszakos egyéniségének klasszisát, hogy képes felvenni a harcot jóval fiatalabb riválisaival szemben, mindössze pár nap alatt feledni tudta Baden-Badenben nyújtott gyengébb teljesítményét. Samkirban remek játékkal lett második Magnus Carlsen mögött, a győzteshez hasonlóan megőrizte veretlenségét,  a világranglista második helyére lépett előre. Sikerekben gazdag pályafutása újabb remek eredménnyel gazdagodott. A sakkot értők és szeretők számára élményt jelentettek elgondolásai, az állások egyensúlyát megbontó, esélyt adó minőségáldozatok. A stavangeri tornán  Magnus Carlsen és Maxime Vachier-Lagrave elleni partijai klasszikus példaként vonulnak be a sakktörténelembe. A támadásban résztvevő tisztek közötti harmonikus összhang a sakkot szeretők népes táborának, profiknak és amatőröknek is nagyszerű élményt nyújtottak.

Három jól sikerült versenye után nagy csalódásként élte meg sorozatban négy gyengébb szereplését. A nagy bajnoknak nem sok ideje maradt a kesergésre. A londoni világbajnok-jelöli dötőben három játszmát is vesztett, nem tudta kiharcolni a kihívói jogot. A győztes Szergej Karjakintól egy ponttal elmaradva lett holtversenyben második Fabiano Caruana társaságában. A Grand Chess Tour 2016 sorozat St. Louis-i viadalon is holtversenyben második, a „Champions Showdown” viadalt megnyerte.  A londoni GCT viadalon holtversenyben harmadik, az összetett pontversenyben Aronjannal osztotta a negyedik helyet.

Anand a GCT 2017 St. Louis-i viadalán a győztes Maxime Vachier-Lagrave mögött félpontos hátránnyal Magnus Carlsennel osztotta a második helyet. Elindult a 128 résztvevős kieséses rendszerű Világkupán, de a második fordulóban kikapott a kanadai színekben játszó Kovaljovtól. A chess.com douglasi nyílt versenyén Carlsen mögött Hikaru Nakamurával osztotta a második helyet.

Viswanathan Anand a rapid világbajnokságon Rijádban remekelt, veretlenül lett aranyérmes, a villám-vb-n a bronzérmet vehette át.

Viswanathan Anand számos alapítványon keresztül segíti a beteg gyermekeket, az indiai katasztrófák, árvizek sújtotta áldozatok családjait. Mit jelent India számára az ötszörös világbajnok?

„Úgy gondolom, hogy a fiatalság számára mindig nagy húzóerő, ha valaki a honfitársai közül a csúcsra ér. Nagyon népszerű a nevemmel fémjelzett Sakk Akadémia, amely számos városban működik. Az a célunk, hogy minél több gyerek ismerkedjen meg a sakkal. Az internet hihetetlenül pozitív fejlődést adott a sakknak, minden gyorsabb lett, az információk viharos sebességgel elérhetőek. Korábban nagy előnye volt az orosz sakkozóknak a sok jó edző, ezzel nehéz volt versenyezni. Az internet azonban azok számára is óriási lehetőséget biztosít, akik nem a hagyományos „sakk-országokban” születtek- mondta beszélgetésünk során éppen tíz éve a bajnok.  

Anand tornagyőzelmei:

1987 Baguio City

1989 Wijk aan Zee

1991/92 Reggio Emilia 

1992 Moszkva

1993 Amber (rapid), Groningen PCA

1994 Amber (rapid)

1996 Amber (rapid), Dortmund

1997 Dos Hermanas, Amber (rapid), Biel, Belgrád

1998 Wijk aan Zee, Linares, Madrid, Tilburg 

2000 Fujitsu Siemens Giants (rapid), Dortmund, FIDE Világkupa

2001 Merida, Mainz (rapid)

2002 Mainz (rapid)

2003 Wijk aan Zee, Mainz (rapid), Cap d’Agde (rapid)

2004 Wijk aan Zee, Dortmund, Mainz (rapid) 

2005 Amber (rapid), Leon (rapid), Mainz (rapid)

2006 Wijk aan Zee, Amber (rapid), Leon (rapid), Mainz (rapid)

2007 Morelia/Linares, Amber (rapid), Leon (rapid), Mainz (rapid), Mexikóváros világbajnokság

2008 Morelia/Linares, Mainz (rapid)

2011 Moszkva Botvinnik emlékverseny (rapid)

2013 Baden-Baden

2014 Hanti-Manszijszk világbajnok-jelölti döntő

2014 Bilbao Grand Slam-döntő

2014 London

2015 Zürich

2016 Zürich

2017 Rijad rapid világbajnokság

2018  Moszkva Tal-emlékverseny (rapid)

Verőci Zsuzsa

| Reblog! 0 |
Reblog hírfolyam | Like hírfolyam

Legfrissebb bejegyzések

Gukesh, Nakamura és Nepomnjacsij holtversenyben az élen, Tan Zhongyi félpontos előnnyel vezet
2024. 04. 19.

Nepomnjacsij és Tan Zhongyi félpontoe előnnyel vezet
2024. 04. 18.

Nepomnjaxsij és Gukesh D reizett, Caruana és Nakamura nyert, Lei Tingjie legyőzte Gorjacskinát
2024. 04. 16.

Gukesh D és Nepomnjacsij döntetlennel is megőrizte éllovasi pozícióját, Tan Zhongyi ismét egyedül az élen
2024. 04. 15.

A nyolcadik forduló után Gukesh és Nepomnjaxsij vezet, a női viadalon hármas holtverseny az élen
2024. 04. 14.

A világbajnok-jelölti döntők félidejében Jan Nepomnjacsij és Tan Zhongyi félpontos előnnyel vezet
2024. 04. 12.

Gukesh és Nepomnjacsij remizett, megőrizték holtversenyes első helyüket, Tan Zhongyi előnye is fél pont
2024. 04. 11.

Gukesh 87 lépéses győzelemmel beérte Neomnjacsujt, Nakamura ekőször nyert
2024. 04. 10.

A világbajnok-jelölti döntők negyedik fordulójában Nepomnjacsij myert Vidit ellen, Szalimova legyőzte Konerut
2024. 04. 08.

Praggnanandhaa sötéttel nyert az indiai rangadón Vidit ellen, már a nyitásban meglepte riválisát
2024. 04. 07.

Torontóban Tan Zhongyi kettős győzelemmel rajtolt, békés első forduló, viharos második kör a vb-jelölti döntőkben
2024. 04. 06.

Carlsen harmadszor a GRENKE Chess Classic  győztese, Rapport volt a világelső legfőbb riválisa
2024. 04. 03.

Prágai elsőségével Abduszattorov negyedik az új világranglistán
2024. 04. 01.

Az új világranglistán a trónkövetelők sokat javítottak helyezésükön
2024. 02. 02.

A villámpartikban Wei Yi jobban bírta a feszültséget, a kínai sakkozó a 86. Tata Steel Masters győztese
2024. 01. 29.

Hirdetés

Feedek

Archívum

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog