Batumiban vasárnap este tartják meg a 43. sakkolimpia megnyitó ünnepségét. A grúziai város felkészülten várja a viadalt, amelyen minden korábbi részvételi rekord megdőlhet. A sakkozás legrangosabb seregszemléjére a férfi csapatok versenyében 185, a nők viadalára 151 együttes küldte el a nevezését. Lékó Péter, Erdős Viktor, Gledura Benjámin, Almási Zoltán és Berkes Ferenc összeállítású válogatottunk Balogh Csaba vezetésével a rangsorban a tizenkettedik. A rajtlistán női csapatunk Hoang Thanh Trang, Gara Anita, Gara Tícia, Lakos Nikoletta és Terbe Julianna összeállításban Papp Gábor irányításával a 13. A női és férfi világranglista első tíz sakkozója közül kilencen is játszanak, a két listavezető, a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan és a norvég világbajnok Magnus Carlsen nem vállalta a játékot. Az olimpia honlapja: http://batumi2018.fide.com/ A 11 fordulós svájci rendszerű viadalon szeptember 24-én magyar idő szerint 13 órakor kezdődnek az első játszmák. Meghívott bíróként a helyszínen figyelhetem majd a küzdelmeket és írhatom a beszámolókat.
Batumi (grúzul: ბათუმი) a Fekete-tenger partján fekvő város, az Adzsar Autonóm Köztársaság székhelye. Mintegy 150 ezer lakosával Grúzia harmadik legnagyobb városa, amelynek kiemelkedő jelentőségét forgalmas tengeri kikötője adja, emellett fontos kereskedelmi központ. A gazdasági életben lényeges a turizmus, a szerencsejáték, a hajógyártás és az élelmiszer-feldolgozás. Batumi a grúz sakkozás egyik fellegvára, számos nemzetközi versenyt rendeztek már a városban, kontinensbajnokságok, Grand Prix tornák is színesítették a palettát.
Joggal nevezzük a sakkolimpiát a sakkozás legnagyobb ünnepének. Batumi grandiózus megnyitó ünnepséggel köszönti majd az öt kontinensről érkezett résztvevőket. A norvég világbajnok Magnus Carlsen és a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan kivételével valamennyi szupernagymester játszik válogatottjuk színeiben.
A svájci rendszer különlegessége, hogy valamennyi együttes a maga versenyét játssza, megmérkőznek ugyanazon ellenfelekkel, de jelentős különbségek is előfordulnak. Egyes csapatok könnyebb utat járnak be, mások végig az élcsoportban csatáznak, fordulóról-fordulóra a legerősebb ellenfelekkel küzdenek meg, a hajrában egyetlen botlásért is súlyos árat fizetnek. Mindenki tudja, hogy a 11 fordulós lebonyolítás mellett óriási a párosítás jelentősége, kis szerencsével nagyot lehet előrelépni, vagy éppen szerényebb helyezést elérni.
A 43. sakkolimpián az előzetes nevezések alapján 185 férficsapat és 151 női együttes vesz részt. Címvédőként az amerikai férfi és a kínai női válogatott játszik. A végső sorrendet a meccspontok döntik el, a holtversenyt az ún. olimpiai Berger-Sonneborn pontszám. A rendezőkre egyre nagyobb anyagi teher hárul, más sportágak világversenyével ellentétben a csapatokat vendégül látják, kivételt az utazási költség jelent, illetve az upgrade, a kétágyas szobák egyágyasra cserélésének költsége.
Férfi válogatottunk éremgyűjteményével negyedik a rangsorban
Az eddigi olimpiákon férfi válogatottunk három olimpiai aranyérmet szerzett, 1927-ben Londonban, 1928-ban Hágában és 1978-ban Buenos Airesben nyerték el sakkozóink a Hamilton Russel aranyserleget. 1930-ban Hamburgban, 1937-ben Stockholmban, 1970-ben Siegenben, 1972-ben Szkopjéban, 1980-ban Máltán, 2002-ben Bledben és négy éve Tromsøben ezüstérmet, 1956-ban Moszkvában, 1966-ban Havannában pedig bronzérmet szerzett együttesünk. Az érmek számát tekintve negyedikek vagyunk a rangsorban. A legeredményesebb a szovjet válogatott 18 aranyéremmel, 1978-ban másodikak voltak. Az orosz együttes hatszor nyert, Calviában és Hanti-Manszijszkban ezüstösek Ukrajna, négy éve Isztambulban Örményország mögött. Bakuban harmadikok voltak. Az Egyesült Államok sakkozói hat elsőséget szereztek, 5 ezüst-és 8 bronzérem a gyűjteményükben. Az örmények 2006-ban, 2008-ban és 2012-ben aranyérmesek, még három viadalon bronzérmesek voltak. Az ukránok két aranyérem mellett kétszer másodikként, háromszor harmadikként zárták szereplésüket. A jugoszlávok egy olimpiai bajnoki cím mellett még 6-6 érmet gyűjtöttek.
Batumiban férficsapatunk tizenkettedik a rajtlistán
Nem kis nosztalgiával gondolok vissza, hogy négy esztendeje, a Tromsø-i olimpia előtt nem voltak csapatösszeállítási gondok, problémák. A nyugodt légkörnek is köszönhetően válogatottunk kitűnően szerepelt, bravúros játékkal ezüstérmet szerzett. A bakui olimpián Lékó Péter nem vállalta a játékot, idén Rapport Richárd távolmaradása borzolja a kedélyeket. Sakkéletünkben dúló viharokat hűen jellemzi, hogy elmaradt a sajtótájékoztató, válogatottjaink tagjaival való találkozás, a célok meghatározása. Őszintén remélem, hogy a válogatottakban szereplést vállalók az olimpián a minél jobb helyezés elérésére tudnak koncentrálni!
A magyar sakkrajongók népes tábora azt várja, hogy csapatunk feledteti a bakui kisiklást. Az erőviszonyok ismeretében nagy siker lenne a hatba kerülés. Egy jó kezdés sokat érne, fontos a hajrá, kell egy kis szerencse a kedvező párosításhoz. A kapitány Balogh Csaba és olimpikonjaink közösen döntötték el a táblasorrendet, Lékó Péter a várakozásnak megfelelően az éltáblás, az újoncErdős Viktor a másodikat vállalta, a 19 esztendősGledura Benjámin megelőzi a rutinos nagymestereket, Almási Zoltánt és Berkes Ferencet.
Kilencedik olimpiáján vesz részt Lékó Péter, aki 2002-ben és 2014-ben is ezüstérmes csapatunk éltáblása volt. Nagy szükség van óriási rutinjára, megbízható játékára. Korábbi szereplései alkalmából 85 partit játszott, 21 győzelme mellett 7 vereséget szenvedett el és 57-szer osztozott meg a ponton legtöbbször a sakkvilág legjobbjaival vívott csatározásaiban.
Almási Zoltán 1994-től kezdve valamennyi olimpián játszott, immár tizenharmadszor válogatottunk tagja. Két éljátékosunk, Lékó Péter és Polgár Judit távollétében 1998-ban, 2004-ben és 2006-ban is éltáblás volt. Kiemelkedő eredményt ért el mindkét ezüstérmes olimpiáján. Eddig 127 partit játszott, 49 győzelem mellett 17-szer kapott ki, a balul sikerült bakui olimpián is csapatunk motorja volt a 9 játszmából gyűjtött 7,5 pontjával.
Berkes Ferenc hetedik olimpiájára készült fel, 2004-ben Calviában játszott először. Hat fellépésén 61 partijából csak hatszor szenvedett vereséget, huszonötször megadásra kényszerítette ellenfeleit. Taktikai okokból Bakuban a második táblán szerepelt, 10-ből 6,5 pontot szerzett.
Olimpiai válogatottunkban másodszor szerepel a 19 esztendős Gledura Benjámin. Két esztendeje 8-ból 5 ponttal mutatkozott be, két négy partit nyert, kettőt vesztett a két döntetlene mellett. Az utolsó fordulóban a görögök ellen különösen fájdalmas volt a vesztése. A harmadik táblán kulcsszerepe lehet, ha megbirkózik a rá ruházott feladattal.
Csapatunk újonca Erdős Viktor, aki csapat-világbajnokságon és Európa-bajnokságokon is bizonyította már, hogy taktikai feladatok megoldásával is hasznos tagja válogatottunknak.
A címvédő, a rajtlistát vezető amerikai válogatott az első számú favorit
A csapatok rajtlistáját a szeptember 1-től érvényes Élő-pontszámok alapján állították össze. A végleges táblasorrendet szeptember 21-én 24 óráig kell leadni, a kapitányok szeptember 16-ig kézhez kapták a kódjukat és a szokásos instrukciókat, szeptember 24-én reggel tartják meg a kapitányi értekezletet.
Óvatos optimizmussal várja az olimpiát a címvédőként a rajtlistát is vezető amerikai válogatott. A győztes csapaton nem változtattak, egyetlen kérdés lehet, hogy Hikaru Nakamura vagy Wesley So játszik-e a második táblán. A világbajnoki kihívó Fabiano Caruana éltáblásként vezeti az együttest, és egy pillanatig sem gondolkodott azon, hogy a világbajnoki döntőre tekintettel lemondja szereplését.
Vlagyimir Putyin elnök az olimpia előtt Szocsiban találkozott az orosz olimpikonokkal
Az orosz csapat összeállítása két helyen változott meg, Jevgenyij Tomasevszkij mellett meglepetésre Alekszandr Griscsuk sem kapott bizalmat. Az orosz szuperbajnokságon Dmitrij Jakovenko győzött, de Nyikita Vityjugov betlizett, főhet a szakvezetés feje. Az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik és Szergej Karjakin formája sem adhat okot a magabiztosságra. Először nem vezetik a rajtlistát, az Orosz Sakkszövetség elnöke, Andrej Filatov lesz ismét a csapatkapitány, az együttest rutinos nagymesterek segítik szekundánsként.
A négy éve bajnok, két esztendeje nagy kudarcot átélt kínai válogatottban Ding Liren a „vezérevezős”, átlépte a bűvös + 2800 Élő-pontos határt, társai változatos eredményeket értek el.
Bakuban hazai pályán az azerbajdzsáni csapat a vártnál gyengébben játszott, az Eb-n szenzációs sikert értek el. Sahriyar Mamedgyarov eredményességén sok múlik majd, éremszerzésben bíznak. Az indiai válogatottban az exvilágbajnok Viswanathan Anand lesz az éltáblás, aki 12 év után vállalta ismét a szereplést, dobogós helyezés megszerzésében reménykedik.
A kétszeres olimpiai bajnok ukrán csapatban a négyszeres olimpiai bajnok Vaszilij Ivancsuk is játszik, Bakuban nélküle ért el kimagasló sikert az együttes, csak az olimpiai Berger-Sonneborn pontszámítással lettek másodikak.
A franciák Maxime Vachier-Lagrave kiemelkedő pontszámának köszönhetik rajtlistás hetedik helyezésüket. A háromszoros olimpiai bajnok örményeknél ismét formába lendült Levon Aronjan. Az angoloknál Michael Adams, az izraeli együttesnél Borisz Gelfand az éltáblás.
A rajtlista élcsoportja a legjobb négy sakkozó Élő-pontjának átlagával:
Egyesült Államok (2772): Fabiano Caruana 2827, Wesley So 2776, Hikaru Nakamura 2763, Samuel L Shankland 27227, Ray Robson 2682
Oroszország (2764): Vlagyimir Kramnyik 2779, Jan Nepomnjacsij 2768, Szergej Karjakin 2760, Dmitrij Jakovenko 2748, Nyikita Vityjugov 2726
Kína (2756): Ding Liren 2804, Yu Yangyi 2765, Wei Yi 2742, Bu Xiangzhi 2712, Li Chao 2708
Azerbajdzsán (2748): Sahriyar Mamedgyarov 2820, Tejmur Radzsabov 2751, Arkadij Naiditsch 2721, Rauf Mamedov 2699, Eltaj Safarli 2676
India (2724): Viswanathan Anand 2771, Pentala Harikrishna 2743, Santosh Gujrathi Vidit 2711, Krishnan Sasikiran 2672, Adhiban B. 2668
Ukrajna (2698): Vaszilij Ivancsuk 2710, Pavel Eljanov 2703, Jurij Krivorucsko 2695, Anton Korobov 2685, Ruszlan Ponomarjov 2681,
Franciaország (2688): Maxime Vachier-Lagrave 2780, Etienne Bacrot 2678, Laurent Fressinet 2649, Romain Edouard 2646, Christian Bauer 2629
Örményország (2688): Levon Aronjan 2780, Gabriel Szargiszjan 2691, Hrant Melkumjan 2660, Robert Hovhanniszjan 2621, Haik Martiroszjan 2597
Anglia (2688): Michael Adams 2712, David Howell 2689, Gawain Jones 2677, Luke J McShane 2672, Nicholas Pert 2549
Izrael (2676): Borisz Gelfand 2703, Tamir Nabaty 2692, Maxim Rodshtein 2674, Emil Szutovszkij 2633, Ilia Szmirin 2594
Lengyelország (2673): Jan-Krzysztof Duda 2739, Radoslaw Wojtaszek 2727, Jacek Tomczak 2614, Kacper Piorun 2612, Kamil Dragun 2568
Magyarország (2673): Lékó Péter 2690, Erdős Viktor 2609, Gledura Benjámin 2621, Almási Zoltán 2702, Berkes Ferenc 2678
Hollandia 2671, Grúzia 2 2637, Csehország 2633, Németország 2628, Fehéroroszország 2615, Horvátország 2609, Spanyolország 2609, Peru 2602, Argentina 2600, Románia 2600, Törökország 2600, Irán 2599
Visszaemlékezés az elmúlt két év legfontosabb versenyeire, Baku, Hanti-Manszijszk és Kréta
A bakui sakkolimpia végeredménye ismét bizonyította, hogy rendkívüli módon kiegyenlítődtek az erőviszonyok, még a jóval gyengébb Élő-pontosok ellen sem volt könnyű az egész pont megszerzése, a mérkőzés megnyerése, a két meccspont begyűjtése. Azok a csapatok voltak eredményesek, ahol a sakkozók a legjobban érezték meg az egészséges kockázatvállalás határait.
A megnyitó ünnepség után megtartott kapitányi értekezleten fedték fel a szakvezetők apró trükkjeiket, a végleges táblasorrendet. Polgár Judit is szolgált meglepetéssel, Rapport Richárd, Berkes Ferenc, Almási Zoltán, Balogh Csaba és Gledura Banjámin sorrendet határozta meg. A legmeglepőbb a rajtlistát vezető orosz együttes összeállítása volt, Szergej Karjakin lett az éltáblás, Vlagyimir Kramnyik vállalta a másodikat, és hihetetlen akarattal sakkozott. Alekszandr Griscsuktól a negyedik táblán remélték a pontokat. Az amerikai együttest Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura és Wesley So nagy hármasa miatt sokan gondoltuk első számú esélyesnek, de a jóval gyengébb negyedik táblájuk akár kétessé is tehette volna aranyérmes álmaikat.
Elég volt egy váratlan vereség, az erőviszonyokat tekintve látszólag egyszerűnek gondolt meccsen egy kisiklás, s borult az elképzelés. Az orosz csapat 2002 óta nem tudja érvényesíteni a „papírformát”, elhódítani az aranyérmet. Elbukták az ukrán mérkőzést, a hihetetlen média figyelmet felkeltett az Egyesült Államok elleni rangadón csak 2-2-öt értek el. Riválisaik a hajrában sem hibáztak, így az orosz csapatnak csak a bronzérem jutott. Ki gondolt arra, hogy a „veterán”, pályafutása során oly sok fényes sikert elérő, négyszeres olimpiai bajnok Vaszilij Ivancsuk távollétében az ukrán csapat sorozatban képes bravúrokra? Az aranyérem sorsa a németek meccsén múlott. Ki feledné az 1980-as máltai olimpia befejező játéknapját, amikor 18 óra 26 perckor még két aranyérmünk volt, egy perccel később két második hellyel kellett „megelégednünk”. Nakamura twitter üzenetében mondott köszönetet a német Matthias Bluebaumnak, hogy nyerésével Amerikát az olimpiai aranyéremhez segítette.
Válogatottunk egyetlen csapattal sem mérkőzött meg, amelyik a top tízben végzett! (Tromsøben az ezüstérem megszerzéséig nehéz utat járt be csapatunk, öt olyan együttessel küzdött meg, amelyik a top tízben végzett.) Három vereségét nem a legjobbak elleni csatározásban szenvedte el. Két éve nagymestereink a finisben kerültek csúcsformába, esélyeiket tökéletes biztonsággal használták ki. Ezúttal nem sikerült ütőképes csapatot hadba küldeni.
Az éltáblán Rapport Richárd nem tudta betölteni azt a pozíciót, amire Lékó Péter közel tizenöt évig képes volt. Lékónál játszmáinak menetével lehetett kalkulálni, a remi mindig kézben volt a legjobbakkal szemben is. Rapportnál ezt a legkevésbé érezhettük, négy veresége sokkolta társait.
Berkes Ferenc a tőle megszokott küzdőszellemével mindent megtett, javítani tudott vereségei után. A tábladíjat is elnyert, tizenkettedik olimpiáján játszó Almási Zoltán különösen a finisben a csapat motorjaként mesterhármasával remekelt, csapatunkban egyedül maradt veretlen. Balogh Csaba is a várakozáson felül teljesített, a 17 esztendős Gledura Benjámin jó kezdéssel átesett a tűzkeresztségen, a hajrában a rábízott feladattal már nehezebben birkózott meg.
Sakkozóink kilenc játszmában szenvedtek vereséget, két éve ez hat volt. Ha az utolsó fordulóban legyőztük volna a görögöket 3-1-re, akkor hatodik lett volna a válogatottunk, 2,5-1,5-ös nyeréssel hetedik, a döntetlennel a nagy csalódást okozó tizenötödikkel kellett beérni. Sok meglepetés született, a korábbinál is nagyobb volt a „liftezés”, váratlanul a legjobbak küzdelmeinek dobogóján meg-megjelentek esélytelennek vélt együttesek.
A 42. sakkolimpia végeredménye:
H. |
R. |
Csapat |
Ford. |
+ |
= |
- |
TB1 |
TB2 |
TB3 |
TB4 |
1 |
2 |
Egyesült Államok |
11 |
9 |
2 |
0 |
20 |
413,5 |
31,5 |
152,00 |
2 |
5 |
Ukrajna |
11 |
10 |
0 |
1 |
20 |
404,5 |
31,0 |
153,00 |
3 |
1 |
Oroszország |
11 |
8 |
2 |
1 |
18 |
419,0 |
32,0 |
151,00 |
4 |
9 |
India |
11 |
7 |
2 |
2 |
16 |
350,5 |
27,5 |
158,00 |
5 |
12 |
Norvégia |
11 |
7 |
2 |
2 |
16 |
344,5 |
26,5 |
147,00 |
6 |
19 |
Törökország |
11 |
7 |
2 |
2 |
16 |
341,5 |
30,0 |
135,00 |
7 |
7 |
Lengyelország |
11 |
7 |
2 |
2 |
16 |
331,0 |
29,5 |
132,00 |
8 |
8 |
Franciaország |
11 |
6 |
4 |
1 |
16 |
326,5 |
30,0 |
131,00 |
9 |
6 |
Anglia |
11 |
7 |
2 |
2 |
16 |
323,0 |
26,5 |
144,00 |
10 |
34 |
Peru |
11 |
7 |
2 |
2 |
16 |
306,0 |
26,5 |
139,00 |
11 |
25 |
Kanada |
11 |
7 |
1 |
3 |
15 |
368,5 |
30,5 |
148,00 |
12 |
4 |
Azerbajdzsán 1 |
11 |
7 |
1 |
3 |
15 |
352,0 |
28,5 |
149,00 |
13 |
3 |
Kína |
11 |
7 |
1 |
3 |
15 |
348,0 |
29,0 |
146,00 |
14 |
23 |
Fehéroroszország |
11 |
6 |
3 |
2 |
15 |
332,0 |
27,5 |
142,00 |
15 |
10 |
Magyarország |
11 |
7 |
1 |
3 |
15 |
329,0 |
29,0 |
136,00 |
16 |
46 |
Irán |
11 |
6 |
3 |
2 |
15 |
318,0 |
28,0 |
138,00 |
17 |
21 |
Lettország |
11 |
7 |
1 |
3 |
15 |
316,0 |
26,5 |
140,00 |
18 |
27 |
Görögország |
11 |
4 |
7 |
0 |
15 |
309,5 |
25,5 |
142,00 |
(170 csapat)
Egyéni teljesítmények
T. |
Név |
Élő |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
Pont |
J. |
Perf. |
Élő+/- |
1 |
Rapport Richárd |
2752 |
½ |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
½ |
0 |
3,0 |
8 |
2527 |
-23,2 |
|||
2 |
Berkes Ferenc |
2640 |
1 |
1 |
1 |
0 |
1 |
1 |
½ |
0 |
½ |
½ |
6,5 |
10 |
2658 |
4,8 |
|
3 |
Almási Zoltán |
2684 |
½ |
1 |
1 |
½ |
1 |
1 |
1 |
½ |
1 |
7,5 |
9 |
2845 |
17,5 |
||
4 |
Balogh Csaba |
2614 |
1 |
0 |
1 |
1 |
1 |
1 |
½ |
1 |
½ |
7,0 |
9 |
2661 |
7,3 |
||
5 |
Gledura Benjámin |
2585 |
1 |
1 |
0 |
1 |
1 |
½ |
½ |
0 |
5,0 |
8 |
2552 |
-0,5 |
A szibériai olajvárosban, a sakkozás egyik fellegvárának számító Hanti-Manszijszkban a kínai férficsapat a bakui sakkolimpián elszenvedett kudarcuk után veretlenül győztek, megvédték két éve kiharcolt elsőségüket. A hajrában a fiatal erőkből álló együttes kitűnő szakmai vezetéssel remek stratégiával játszott, két kritikus meccsen is Li Chao volt a nyerőemberük. Az első hely sorsát eldöntő oroszok elleni rangadón és a lengyelekkel vívott utolsó találkozón is győzni tudott, ami a végső sikert jelentette.
Hazai pályán három legjobbját, Vlagyimir Kramnyikot, Szergej Karjakint és Alekszandr Griscsukot nélkülöző orosz együttes az utolsó fordulóban egyfajta „erődemonstrációt” tartott, 4-0-ra győzte le a három legjobbja, Fabiano Caruana, Wesley So és Hikaru Nakamura nélkül játszó amerikai csapatot. Az éltáblán Peter Szvidler nem tudott partit nyerni, Jan Nepomnjacsij és az újonc Vlagyimir Fedoszejev voltak a legjobb pontszerzők, de ne feledjük, hogy a 21 esztendős Fedoszejev sorsdöntő partit vesztett Li Chao ellen.
A két csapat kiemelkedett a mezőnyből, a harmadik helyért vívott küzdelemben a sikeresen rajtoló lengyelek önbizalmat szereztek, három vereségük ellenére fantasztikus eredményt értek el.
A XI. csapat-világbajnokság végeredménye:
H. |
Csapat |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
MP |
Pont |
1 |
Kína |
* |
2½ |
2½ |
2½ |
2 |
2½ |
3½ |
2 |
3½ |
3½ |
16 |
24½ |
2 |
Oroszország |
1½ |
* |
3 |
2½ |
2 |
2½ |
3 |
4 |
3 |
3½ |
15 |
25 |
3 |
Lengyelország |
1½ |
1 |
* |
2½ |
1½ |
3 |
3 |
2½ |
2½ |
3 |
12 |
20½ |
4 |
India |
1½ |
1½ |
1½ |
* |
2 |
2½ |
2½ |
3½ |
3 |
2½ |
11 |
20½ |
5 |
Törökország |
2 |
2 |
2½ |
2 |
* |
2 |
1½ |
1 |
2½ |
3 |
10 |
18½ |
6 |
Ukrajna |
1½ |
1½ |
1 |
1½ |
2 |
* |
2 |
2½ |
3 |
2½ |
8 |
17½ |
7 |
Fehéroroszország |
½ |
1 |
1 |
1½ |
2½ |
2 |
* |
2 |
3½ |
3½ |
8 |
17½ |
8 |
Egyesült Államok |
2 |
0 |
1½ |
½ |
3 |
1½ |
2 |
* |
2½ |
3 |
8 |
16 |
9 |
Norvégia |
½ |
1 |
1½ |
1 |
1½ |
1 |
½ |
1½ |
* |
2½ |
2 |
11 |
10 |
Egyiptom |
½ |
½ |
1 |
1½ |
1 |
1½ |
½ |
1 |
1½ |
* |
0 |
9 |
Krétán a 21. csapat Európa-bajnokságon az azerbajdzsáni válogatott győzött. Harmadszor nyerték meg a kontinensbajnokságot a címvédő, a rajtlistát vezető orosz csapat előtt, az ukránok lettek a harmadikok. Férficsapatunk a hajrában elszenvedett két veresége miatt leszorult a dobogóról. Hihetetlenül nehéz párosítást kaptak, a legjobbakkal csatáztak, az ötödik helyezés elismerést érdemelt.
A kontinensbajnokságon a sakkolimpiától eltérően sokkal tömörebb a mezőny, korábban kezdődnek a rangadók. A hajrában a mentális felkészültség döntő lehet, a legnehezebb pillanatokban is hideg fejjel kell gondolkodni a sakktáblánál ülőknek és a kapitányoknak is.
Válogatottunk a nagy versenyfutásban a legerősebb ellenfelekkel játszva, a várakozást túlteljesítve állt helyt, eredményei alapján érmet érdemelt volna! Feledtette a tavalyi bakui sakkolimpián elért gyengébb helyezést. Izlandot 3-1-re, Romániát 3,5-0,5-re győzte le. A hollandokkal 2-2 lett a meccs és következett a címvédő orosz együttes elleni szenzációs siker, a 2,5-1,5-ös győzelem. Az örményekkel négy döntetlen és a pihenőnap után a horvátok elleni „kiütéses” győzelemmel együttesünk az élről várhatta Azerbajdzsánnal a rangadót.
Egy kis megingás is elegendő volt, hogy az oly sokáig biztosan kézben tartott mérkőzés 3-1-es balszerencsés vereséggel érjen véget. A párosítás is kegyetlen volt együttesünkhöz, a gyengébb kezdés után feljavult, a „külső körön” előretört ukránok következtek. Az időzavar itt is végzetes volt, a minimális vereséggel csapatunk a hetedik helyre csúszott vissza. A nehéz lélektani helyzetben nagymestereink túltették magukat a nagy csalódáson és az angolok elleni elsöprő, 3,5-0,5-ös győzelemmel zárták szereplésüket.
Lékó Péter az éltáblások között messze a legerősebb ellenfelekkel mérkőzött meg, a 2775-ös performance-pontszáma és a + 11 Élő-pont hű tükre eredményes játékának. Erdős Viktor is megőrizte veretlenségét, Jan Nepomnjacsij elleni győzelme, az első fordulóban elért minőségáldozatos nyerése igazolta, hogy szerényebb Élő-pontszáma ellenére képes megoldani a taktikai táblasorrendből ráháruló nehéz feladatot, kitűnő eredményt ért el, + 13,7 Élő-pont.
Hat fordulón keresztül nagymestereink játszmát sem vesztettek. Az izgalmas hajrában kár volt Rapport Richárd megingásáért, az időzavarok miatt elvesztett három parti végül végzetesnek bizonyult a dobogós helyezésekért vívott ütközetekben, a performance-pontszámok mindenkinél pluszt mutattak. Almási a negyedik táblások versenyében bronzérmes lett. A mezőnyben csapatunknak a legmagasabb az ún. Berger-Sonneborn pontszáma, a legjobb nyolc ellenfél meccspontjainak és az ellenük elért eredmények szorzata. Kapitányként jól debütált az olimpiai ezüstérmes, két éve az Eb-n bronzérmes csapatunk tagja, Balogh Csaba.
Nyolc éven belül harmadszor lett kontinensbajnok Azerbajdzsán. A rajtlistán második azeriek az olaszoktól elszenvedett vereséggel rajtoltak, a harmadik körben a spanyolokkal szemben pontot vesztettek, „külső körön” törtek előre. A nyolcadik fordulóban az aranyéremért vívott csatában a címvédő orosz együttest 3-1-re legyőzve már az élen álltak, Ukrajna elleni 2-2 a bajnoki címet jelentette számukra. Nyerőemberük Rauf Mamedov volt, 9 partijából 8 pontot ért el, de az éltáblákon Sahriyar Mamedgyarov és Tejmur Radzsabov is remekelt.
A bronzérmes, a rajtlistán harmadik ukrán csapat sokáig meglehetősen tisztes távolságból figyelhette az élcsoport küzdelmeit, hiszen a második fordulóban a hollandoktól, a negyedikben a törököktől kaptak ki. Kihasználva a párosítás adta esélyt három győzelemmel javítottak, majd a mieinket legyőzve, az azeriekkel szerencsés döntetlent játszva léphettek dobogóra. Nagy meglepetés a 14. helyre rangsorolt horvátok negyedik helyezése.
A 21. csapat Európa-bajnokság végeredménye:
H. |
R. |
Csapat |
F. |
+ |
= |
- |
TB1 |
TB2 |
TB3 |
TB4 |
TB5 |
1 |
2 |
Azerbajdzsán |
9 |
6 |
2 |
1 |
14 |
230,0 |
25,0 |
174,0 |
136,25 |
2 |
1 |
Oroszország |
9 |
7 |
0 |
2 |
14 |
217,5 |
22,0 |
185,5 |
138,00 |
3 |
3 |
Ukrajna |
9 |
6 |
1 |
2 |
13 |
210,0 |
23,0 |
172,0 |
120,00 |
4 |
14 |
Horvátország |
9 |
6 |
1 |
2 |
13 |
170,0 |
18,5 |
177,0 |
123,00 |
5 |
7 |
Magyarország |
9 |
5 |
2 |
2 |
12 |
233,0 |
22,5 |
184,0 |
116,50 |
6 |
5 |
Izrael |
9 |
5 |
2 |
2 |
12 |
172,0 |
20,0 |
173,5 |
114,50 |
7 |
20 |
Románia |
9 |
5 |
2 |
2 |
12 |
166,5 |
20,5 |
175,5 |
110,50 |
8 |
9 |
Németország |
9 |
4 |
3 |
2 |
11 |
208,5 |
21,0 |
171,0 |
102,00 |
9 |
10 |
Hollandia |
9 |
5 |
1 |
3 |
11 |
180,5 |
20,0 |
179,5 |
109,25 |
10 |
8 |
Lengyelország |
9 |
4 |
3 |
2 |
11 |
180,0 |
20,5 |
173,5 |
102,50 |
11 |
18 |
Törökország |
9 |
5 |
1 |
3 |
11 |
170,0 |
19,5 |
168,5 |
101,00 |
12 |
6 |
Örményország |
9 |
3 |
4 |
2 |
10 |
179,0 |
19,0 |
186,0 |
99,00 |
(40 csapat)
Az egyéni teljesítmények:
T. |
Név |
Élő |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Pont |
J. |
Átlag |
Perf. |
Élő+/- |
1 |
Lékó Péter |
2679 |
½ |
½ |
½ |
½ |
1 |
½ |
½ |
½ |
4,5 |
8 |
2734 |
2777 |
11,0 |
|
2 |
Erdős Viktor |
2624 |
1 |
½ |
1 |
½ |
½ |
½ |
½ |
4,5 |
7 |
2663 |
2765 |
13,7 |
||
3 |
Rapport Richárd |
2686 |
1 |
1 |
½ |
½ |
½ |
0 |
½ |
1 |
5,0 |
8 |
2658 |
2753 |
7,0 |
|
4 |
Almási Zoltán |
2707 |
½ |
1 |
½ |
½ |
1 |
0 |
1 |
4,5 |
7 |
2616 |
2718 |
1,5 |
||
5 |
Berkes Ferenc |
2661 |
½ |
1 |
½ |
1 |
0 |
1 |
4,0 |
6 |
2594 |
2719 |
4,6 |
Verőci Zsuzsa