A Meltwater Champions Chess Tour döntőjének negyedik fordulójában megszületett a bombameglepetés, a 23 éves orosz Vladiszlav Artyemijev 3-1-re legyőzte a világbajnok Magnus Carlsent. A sorozat kilencedik versenyén, az Aimchess US Rapid tornán a döntőben mérkőztek meg, a norvég világelső könnyen győzte le Artyemijevet, aki az idő szorításában sokat hibázott. Az orosz sakkozó sokat tanult a meccsen történtekből és visszavágott vereségéért. A bonyolult állásokban Carlsen kapkodva játszott, hibáit Artyemijev kihasználta és a világbajnok utolsó trükkjét sem nézte be, az ütésbe tett vezért leütötte. Carlsen előnye 4 pontra csökkent Wesley So előtt, aki az amerikai rangadón négy gyors döntetlen után a rapid rájátszást 2-0-ra vesztette el Hikaru Nakamurával szemben. Az örmény Levon Aronjan vereséggel kezdte a holland Anish Giri elleni párharcot, de mesterhármassal folytatta. Első győzelmüket érték el az azerbajdzsáni nagymesterek, Sahriyar Mamedgyarov a francia Maxime Vachier-Lagrave, Tejmur Radzsabov a lengyel Jan-Krzysztof Duda ellen nyert 2,5-1,5-re.
A Meltwater Champions Chess Tour kilenc versenyből álló sorozaton Vladiszlav Artyemijev csak a három utolsó tornára kapott meghívást, de a nagy eséllyel élni tudott, a versenyeken elért sikereivel kiharcolta a döntőben való szereplés jogát.
Az utolsó viadalon, az Aimchess US Rapid versenyen a döntőt vívta Magnus Carlsennel. Nagy reményekkel vágott neki a küzdelemnek, de rutintalansága kiütközött, az idő szorításában sokat hibázott, a norvég világbajnok könnyen győzte le. Vladiszlav Artyemijev tanult a történtekből.
A negyedik forduló párosításában az MCCT versenyeken az egymás ellen játszott partik statisztikája:
Vladiszlav Artyemijev és Magnus Carlsen párbaja egy békés döntetlennel indult, a világbajnok választása a Caro-Kann védelemre esett.
A szicíliai védelem divatos változatait Magnus Carlsen elkerülte a második partiban, kissé kedvezőbben állt, majd az állás teljesen kiegyenlítődött, amikor a norvég világelső nagyot hibázott. Bástyája nem tudott megbirkózni az orosz nagymester futójával és huszárjával, az 50. lépésben feladásra kényszerült.
Vladiszkav Artyemijev a harmadik játszmában vezetésének birtokában belement a lépésismétléses döntetlenbe, közel 10 perccel kevesebb ideje volt, a fenyegető időzavar miatt nem folytatta az oly kedvező lehetőséget kínáló királyszárnyi támadást.
A negyedik összecsapásban történtek sokkolóan hatottak. Magnus Carlsen stratégiáját nehéz volt megérteni, a zárt gyalogszerkezet mellett próbált összehozni támadást Artyemijev királyával szemben. Gyalogot áldozott, majd elnézett egy vízszintes kötést, második gyalogját bukta el. Artyemijev a győzelem kapujában kissé megingott, döntetlenre rontotta a nyert állását. Carlsen nem akart örökös sakkal remizni, ami a vereségét jelentette volna, egy trükköt még kipróbált, ütésbe tette a vezérét, de Artyemijev résen volt, megköszönte az ajándékot, 3-1-re győzött.
Magnus Carlsen előnye a váratlan veresége csak eggyel csökkent Wesley So-val szemben, az amerikai sakkozó a rájátszásban kikapott Hikaru Nakamurától.
Négy gyors döntetlennel letudták a rapid partikat, mindketten bíztak a rájátszásban. Az első villámparti nagy csatában dőlt el Nakamura javára, So világossal nem tudott javítani, elnézése gyors vereségéhez vezetett.
Az azerbajdzsáni nagymesterek első győzelmeiket aratták. Fordulatokban gazdag csatákban ezúttal ellenfeleik voltak sebezhetőek. Maxime Vachier-Lagrave és Sahriyar Mamedgyarov párharcában a francia nagymester szerzett vezetést a második pattiban sötéttel elért győzelmével.
A harmadik összecsapásuk a tévedések vígjátéka volt, lépésről-lépésre változott a kép, aki húzott, hibázott. Mamedgyarov könnyű nyerést hagyott ki, majd MVL beírhatta volna magának a mérkőzés megnyerésért a 3 pontot, de eltékozolta a lehetőségeket, az utolsó bakit ő követte el, Mamedgyarov a kalandokban bővelkedő játszma megnyerésével kiegyenlített.
A negyedik játszmában az átélt izgalmak után MVL nem tudott igazi ellenállást kifejteni, Sahriyar Mamedgyarov három elvesztett meccs után a 3 pontnak örülhetett.
Nem nélkülözte a fordulatokat Tejmur Radzsabov és Jan-Krzysztof Duda párbaja sem. Az első ütközetben a sorozatos cserék után létrejött állásban világosnak a kedvezőbb gyalogszerkezet adott némi esélyt a különböző színű futók ellenére. Mindketten saját igazukat akarták bizonyítani, a nagyobb rutin Radzsabovnak segített.
Duda a harmadik összecsapást 82 lépésben nyerte meg. Élvezetes volt a vezérek harca a különböző színű futók mellett, a lengyel sakkozó nagyot küzdött az egyenlítésért.
Biztató pozíciót játszhatott a negyedik partiban is, a kezdetben oly lendületes játéka azonban megakadt, Radzsabov átvette a kezdeményezést, Duda kitálya került bajba, tetszetős volt a mattkép.
A háromszoros olimpiai bajnok Levon Aronjan vereséggel kezdte Anish Giri elleni párharcát, a javítás parádés volt, mesterhármast ért el. Türelmes manőverekkel sikerült szabadgyalogjával tisztet nyernie, anyagi előnyét érvényesítette.
Az orosz huszárjátékban is nagy odafigyeléssel játszott, sikerült Girir hibázásra kényszerítenie. Anish Giri a nyerési kényszerben a negyedik partit is elvesztette.
A 4. forduló eredményei:
Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2699) – Magnus Carlsen (norvég, 2855) 3 – 0 (3 – 1)
Vladiszlav Artyemijev – Magnus Carlsen döntetlen
Magnus Carlsen – Vladiszlav Artyemijev 0 - 1
Vladiszlav Artyemijev – Magnus Carlsen döntetlen
Magnus Carlsen – Vladiszlav Artyemijev 0 - 1
Hikaru Nakamura (amerikai, 2736) - Wesley So (amerikai, 2778) 2 – 1 (4 – 2)
Hikaru Nakamura – Wesley So döntetlen
Wesley So – Hikaru Nakamura döntetlen
Hikaru Nakamura – Wesley So döntetlen
Wesley So – Hikaru Nakamura döntetlen
Rájátszás:
Hikaru Nakamura – Wesley So 1 – 0
Wesley So – Hikaru Nakamura 0 - 1
Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2763) – Jan-Krzysztof Duda (l3ngyel, 2756) 3 – 0 (2,5 – 1,5)
Tejmur Radzsabov – Jan-Krzysztof Duda 1 - 0
Jan-Krzysztof Duda – Tejmur Radzsabov döntetlen
Tejmur Radzsabov – Jan-Krzysztof Duda 0 - 1
Jan-Krzysztof Duda – Tejmur Radzsabov 0 - 1
Anish Giri (holland, 2777) – Levon Aronjan (örmény, 2782) 0 – 3 (1 – 3)
Anish Giri – Levon Aronjan 1 - 0
Levon Aronjan – Anish Giri 1 - 0
Anish Giri – Levon Aronjan 0 - 1
Levon Aronjan – Anish Giri 1 - 0
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2763) – Sahryar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2762) 0 – 3 (1,5 – 2,5)
Maxime Vachier-Lagrave – Sahriyar Mamedgyarov döntetlen
Sahriyar Mamedgyarov – Maxime Vachier-Lagrave 0 - 1
Maxime Vachier-Lagrave – Sahriyar Mamedgyarov 0 - 1
Sahriyar Mamedgyarov – Maxime Vachier-Lagrave 1 - 0
Az 5. forduló párosítása:
Jan-Krzysztof Duda – Maxime Vachier-Lagrave
Sahriyar Mamdgyarov – Vladiszlav Artyemijev
Magnus Carlsen – Hikaru Nakamura
Wesley So – Anish Giri
Levon Aronjan – Tejmur Radzsabov
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com