Az Oslo közelében fekvő Høvikoddenben nagy meglepetéssel folytatódott a FIDE első hivatalos Fischer Random Chess világbajnokságának döntője, a címvédő Magnus Carlsen és az amerikai Wesley So párharca. A finálé második játéknapján is két rapidpartira került sor, ahol a nagymesterek az első 40 lépésre 45-45 perc gondolkodási idővel gazdálkodhattak, majd a játszma befejezéséig még 15-15 perccel. So mindkét játszmát megnyerte és összesítésben 10,5 – 1,5-re vezet. A harmadik helyért folyó küzdelemben az orosz Jan Nepomnjacsij a harmadik játszma megnyerésével szerzett előnyt, majd a negyedikben remizett az amerikai Fabiano Caruanával, 7,5 – 4,5-ös vezetéssel várhatja a folytatást. A harmadik játéknapon először 4-4 rapidpartira kerül sor, 15-15 perc és lépésenként 2-2 másodperc, a győztes játszmáért 2 pont jár, a döntetlen egyet ér, majd 4-4 villámparti zárná a csatákat, itt már klasszikus a pontozás, 3-3 perc és 2-2 másodperccel küzdenének meg. A Fischer Random Chess szabályai szerint a tisztek helyzetét számítógépes sorsolással határozzák meg. A viadal díjalapja 290 ezer dollár, a győztes, a világbajnok ebből 125 ezret nyer, a döntő vesztese 75 ezret kap, a bronzérmes 50, a negyedik helyezett 40 ezerrel vigasztalódhat.
Az Oslo közelében fekvő Høvikoddenben, a híres Henin Onstad Művészeti Központban megkezdődött a FIDE első hivatalos Fischer Random Chess világbajnokságának döntője és a harmadik helyért folyó párharc. Az eldöntő két győztese, a címvédő, a klasszikus sakkozás négyszeres világbajnoka Magnus Carlsen és az amerikai Wesley So küzd meg a világbajnoki címért. A harmadik hely sorsa az amerikai Fabiano Caruana és az orosz Jan Nepomnjacsij mérkőzésén dől el.
A Fischer Random Chess, más néven Chess960 a sakkozás legendás világbajnokának, Robert Fischernek a találmánya. Először 1996. június 19-én Buenos Airesben játszottak bemutató játszmát, ahol Fischer ellenfele a Fülöp-szigeteki Eugenio Torre volt. Az új sakkal a világbajnok célul tűzte ki, hogy a sakkozók kerüljék el a hosszú megnyitáselméleti változatokat, a partikban a kreativitásuk érvényesüljön a hosszas elemzések helyett. A kezdőállásokat már számítógép sorsolja ki, korábban dobókockás megoldás is volt, 960 állás létezik, innen az elnevezés.
Alapállásban a gyalogok a hagyományos sakkhoz hasonlóan a második és a hetedik soron helyezkednek el. A király mindig a bástyák között, a sötét haderő a világoséval megegyezően áll, a figurák ugyanúgy lépnek, ütnek, mint a hagyományos sakkban. Csak a sáncolás módja különleges, a célok is megegyeznek: a király bemattolása, döntő anyagi előny kiharcolása, a döntetlen elérése.
A négyes döntőt előcsatározások előzték meg, a világbajnok Magnus Carlsen várt három ellenfelére. A sorsolás szeszélye folytán a norvég világelső tavalyi világbajnoki döntős ellenfelével, Fabiano Caruanával küzdött meg, a másik elődöntőt Wesley So és Jan Nepomnjacsij játszotta.
A versenykiírás szerint a döntőben és a bronzmeccsen is a nagymesterek három különböző időkontrollal csatáznak. Az első két napon két-két hosszabb idejű rapidpartira került sor, 45-45 perc gondolkodási idő az első 40 lépésre, majd 15-15 perc a játszma befejezéséig. A győzelem 3 pontot ért, a döntetlen másfelet.
A harmadik napon először gyorsított rapid tempóban játszanak négy partit, 15-15 perc és 2-2 másodperc lépésenkénti gondolkodási idővel, a nyerését 2 pont jár.
A tervek szerint a küzdelmek négy villámpartival fejeződnek be, az elődöntőben már a rapidpartik után eldőltek a találkozók, Magnus Carlsennek nyolc, Wesley So-nak hét játszmára volt szüksége fölényes győzelméhez. A villámpartikban 3-3 perc és lépésenként 2-2 másodperc gondolkodási idővel küzdenének meg, a győztes játszma egy pontot ér. Ha a mérkőzés döntetlennel érne véget, akkor a Armageddon játszma dönt, világos 5, sötét 4 perccel játszhat, utóbbinak jó a döntetlen.
A 290 ezer dolláros díjalapból a világbajnok 125 ezer dollárt nyer, az ezüstérmes 75 ezret, a harmadik 50 ezerrel térhet haza, a negyedik 40 ezerrel vigasztalódhat.
A hazai pályán játszó világbajnok Magnus Carlsen számára már az első játéknap is csalódást okozott. A nyitányon fölényes állását eltékozolva csak remizett, Wesley So szerencsés kézzel sakkozva mentette meg reménytelennek tűnő állását.
A folytatásban meglepetésre a bonyodalmakban az amerikai nagymester kerekedett felül, győzelmével vezetést szerzett.
Új kezdőállással játszották le a második játéknap két rapidpartiját és nem várt eredményként a címvédő Magnus Carlsen mindkét partit elvesztette. Wesley So sorozatban háromszor mért csapást a címvédőre. A harmadik játszma nyitása nem alakult túl fényesen Carlsen számára, majd a vezércsere után kiegyenlítődtek az esélyek. Carlsen rosszul ítélte meg a pozíció nyújtotta lehetőségeket, So türelmesen megvárta a kínálkozó alkalmat, bástyájának hetedik sorra való betörése eldöntötte a parti sorsát, összekötött szabadgyalogjai ellen Carlsen tehetetlen volt.
A láthatóan nagyon csalódott Magnus Carlsen megdöbbentő kezdést választott, 1.a4 e5 2.a5 d5 3.a6-tal, ez már kicsit sok volt a sakkrajongók számára, de nem sokkolta az amerikai nagymestert, aki a 10. lépés után már nyerésre állt, végig kézben tartva a játszmát 51 lépésben győzött, s érthetően elégedetten nyilatkozott a norvég sajtónak, míg Carlsen feldúltan kikerülte a várakozó újságírókat.
A világbajnoki cím sorsa még nem dőlt el, de a 10,5 – 1,5-ös vezetés óriási előny, az első négy rapidpartiban a győztes játszma 2 pontot ér…
A világbajnoki döntő:
Magnus Carlsen (norvég, 2876) – Wesley So (amerikai, 2767) 1,5 – 10,5
Magnus Carlsen –Wesley So 1,5 – 1,5
Wesley So – Magnus Carlsen 3 – 0
Wesley So – Magnus Carlsen 3 – 0
Magnus Carlsen – Wesley So 0 - 3
A bronzéremért folyó küzdelemben Jan Nepomnjacsij világossal jól megoldotta haderejének fejlesztését, míg Fabiano Caruana nem tudott megbirkózni a feladattal. Az orosz nagymester 48 lépés után fogadhatta riválisa gratulációját. Fabiano Caruana erejéből világossal csak döntetlenre futotta, három pont a gyorsan játszó Nepomnjacsij előnye.
A harmadik helyért:
Fabiano Caruana (amerikai, 2812) - Jan Nepomnjacsij (orosz, 2776) 4,5 – 7,5
Fabiano Caruana - Jan Nepomnjacsij 3 - 0
Jan Nepomnjacsij – Fabiano Caruana 3 – 0
Jan Napomnjacsij – Fabiano Caruana 3 – 0
Fabiano Caruana – Jan Nepomnjacsij 1,5 – 1,5
Verőci Zsuzsa
Fotók: Maria Emalianova és Lennart Ootes