Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyar Sakkszövetség augusztus 14 és 20. között rendezi meg Lékó Péter és a kínai Li Chao hatjátszmás páros mérkőzését. A világranglista 14. helyezettje elleni mérkőzés első számú nagymesterünk felkészülését szolgálja a bakui Világkupára. Szeged immár hetedszer házigazdája jelentős sakkversenynek, a sorozat 2004-ben Magyarország-Lengyelország női válogatottak összecsapásával kezdődött meg. Egy évvel később a női bajnokság küzdelmeire került sor. 2006-ban „III. Szeged Kupa” címmel a Nemzetközi Női Nyílt Magyar Sakkbajnokságot rendezték meg, 2007-ben a nagy hagyományokkal bíró Mitropa Kupát. 2009-ben és 2010-ben a férfiak bajnoki küzdelmeit követhettük nyomon a „napfény városában”.
Szegeden szeretik a sakkjátékot, és tisztelik hagyományait. Aki a sakk élményét a szegediekkel valójában megszerettette, Maróczy Géza nemzetközi sakknagymester volt. A világhírű nagymester 1870-ben Szegeden született, és az 1927. évi londoni sakkolimpián szövetségi kapitánya voplt az olimpiai aranyérmet nyert magyar együttesnek, és az 1936-os berlini olimpián veretlenül győztes magyar csapatnak. Maróczy Géza sikerei, életműve kiváló alapot nyújtanak ahhoz, hogy szegedi fiatalok ezrei rajongjanak e sportág iránt, és a város egyesületeiben rendszeresen tanulják fortélyait. Lékó versenyeit mindig óriási érdeklődés kíséri. Amikor 2004. októberében a Lékó-Kramnyik világbajnoki döntő zajlott a svájci Brissagóban, Szeged valóságos sakklázban égett, és közel tízezer támogató, bátorító levelet küldtek el a szegediek Péternek. Lékó Pétert 2005-ben Szeged Díszpolgárává választották.
A sakk az informatika gyors fejlődésével egyre inkább internetes sportággá fejlődött, sakkrajongók százezrei, milliói követik érdeklődéssel a szupernagymesterek legjobbjainak küzdelmeit. Érdeklődéssel várjuk a Lékó-Li Chao párharcot, amely augusztus 13-án közös sajtótájékoztatóval és a sorsolással kezdődik. A játéknapokon (augusztus 14-16 és 18-20) az IH Rendezvényközpontban (Felső Tisza-part 2) a játszmákat 15 órakor kezdik, és a partik befejezése után a nagymesterek értékelik a küzdelmeket. A játszmákat az interneten Balogh Csaba nemzetközi nagymester kommentálja majd, a páros mérkőzésen e sorok írója, nemzetközi versenybíró bíráskodik. A játszmákban a küzdő felek az első negyven lépésre 90-90 perc gondolkodási idővel rendelkeznek, majd fél-fél órával a játszma befejezéséig, lépésenként még 30-30 másodperc ún. bonusz idővel gazdálkodnak.
Lékó Péter és Li Chao korábban csak egyszer mérte össze erejét, 2012-ben Malmőben a 20. Sigeman & Co tornán nagymesterünk sötéttel játszva nyert.
Elsőként vendégünk, Li Chao pályafutásának legfontosabb állomásait idézem fel. Kétszer volt tagja csapat-világbajnokságon ezüstérmes kínai válogatottnak, nyílt versenyeken remek első helyek egész sorát érte el.
Li Chao Taiyuanban (Shanxi tartomány) 1989. április 21-én született. 2007-ben 18 évesen Kína 23. nagymestere lett. Hatéves korában kezdett el sakkozni és a Peking Sakk-klubban játszik. 2005-ben hatodik volt az Isztambulban megrendezett junior világbajnokságon.
Li Chao legjobb eredményei közül kiemelkedik 2007-es győzelme Taby-ban (Svédország) a Skandinavian versenyen, ugyanebben az évben a 4. IGB Dato’Arthur Tan Malajzia nyílt verseny megnyerése Kuala Lumpurban. Első volt Manilában, majd egy évvel később a második Fülöp-szigeteki nemzetközi nyílt tornán az SBF zónában, az 5. IGB Dato’ Arthur Tan Malajzia nyílt versenyen Kuala Lumpurban. Ningbóban az ötödik Oroszország-Kína válogatott mérkőzésen 5-ből 3 ponttal 2767 performance-pontszámot ért el.
2009-ben kvalifikálta magát a Világkupára, a harmadik fordulóba jutott, Vugar Gasimovtól kapott ki.
2010-ben megnyerte a Corus verseny C csoportját, ezzel meghívást nyert egy évvel később a 2011-es Tata Steel verseny B csoportjába. Shenzenben, a Nyári Universiadén egyéniben és a vegyes csapattal is aranyérmes. Li Chao a 3.5 zónaversenyről kijutott a Világkupára, de az első fordulóban vesztett a vietnami Ngoc Truongson Nguyen ellen.
2012-ben megnyerte a Queenstown Chess Classic tornát, majd az 5. Colombo nemzetközi bajnokságot 9-ből 9 ponttal. A kínai válogatottban harmadik táblán játszott a 17. ázsiai csapat-bajnokságon Zaozhuangban, aranyérmes lett a csapattal és egyéniben bronzérmes. A 2012-es sakkolimpián Isztambulban 2794-es performance-pontszámot ért el a 7 partiból szerzett 6 ponttal, de egy játszmával kevesebbet játszott az előírtnál, hogy tábladíjas legyen. A 2. Indonéz Nyílt Bajnokságon holtversenyben végzett az első helyen.
Decemberben és 2013 januárjában az Egyesült Államokban versenyzett, harmadik volt a 22. Észak-amerikai nyílt versenyen, majd megnyerte a kombinált rapid/klasszikus Boston Chess Congress és a Golden State nyílt versenyt, utóbbit Kaliforniában, Concordban játszották. 2013 márciusában Canberrába tért vissza, hogy megnyerje az 51. Doeberl Kupát 9-ből 7,5 ponttal és röviddel utána második volt Loek van Wely mögött Sydneyben a nemzetközi nyílt versenyen.
Kazanyban a Nyári Universiadén bronzérmes, a csapattal aranyérmes. Megnyerte Ázsia bajnokságát, ezzel ismét jogot szerzett a Világkupán való részvételre, amely a világbajnoki ciklus következő állomása volt. Holtversenyben másodikként végzett a kínai bajnokságon. A Világkupán az első fordulóban legyőzte Evgeny Postnyt, de a második fordulóban kikapott a holland Anish Giritől.
2014 januárjában a 17. Guben New Year nyílt versenyt és a 16. NordWest kupát Bad Zwischenahmban. Holtversenyben második lett a Casino Open Graz 2014 tornán. Reykjavíkban Li Chao második kiemeltként döntetlennel rajtolt egy 2000 Élő-pontos kanadai sakkozóval szemben, de ezután négy játszmát nyert, majd remizett, három egymást követő győzelem után az utolsó fordulóban döntetlennel biztosította be első helyét. Októberben a 9. Deizisauer nyílt versenyen győzött 7-ből 7 ponttal. Decemberben a Barcelona Masters versenyen holtversenyben végzett az élen.
A 2015-ös esztendőt egy nagy győzelemmel kezdte, a 20. Nektar nemzetközi nyílt versenyen egyenesen 9-ből 8,5 ponttal, egy ponttal Andreas Heimann és másféllel a holtversenyben harmadik Arkadij Naiditsch és Etienne Bacrot előtt nyert. Kevéssel utána februárban a hagyományos Capelle la Grande versenyen a tavalyi reykjavíkihez hasonlóan „lassú rajtot” vett, remizett az első fordulóban. Ez a stratégia láthatóan dolgozott, mindkét versenyt stílusosan nyerte meg.
Li Chao először a 38. sakkolimpián, Drezdában képviselte Kínát, majd még kétszer, 2010-ben és 2012-ben. Li Chao még számos csapatversenyen is szerepelt. 2011-ben Ningbóban és 2013-ban Antalyában a csapat-világbajnokságon ezüstérmes csapat tagja volt.
Verőci Zsuzsa
Fotók: www.chessbase,com