A Wijk aan Zee-ben zajló 84. Tata Steel Chess Masters második fordulójában Rapport Richárd megszerezte első győzelmét. A címvédő Jorden Van Foreest ellen 46 lépésben nyert, a holland sakkozó a huszárvégjátékban a 35. lépésben követte el a döntő hibát. A holland sakkozás fekete napján Anish Giri is vereséget szenvedett, az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen minőségáldozattal lepte meg ellenfelét. Giri nem találta meg a helyes védekezést jelentő folytatást, a norvég világelső hatásos győzelmet aratott. A többi játszmában pontosztozkodás született. Az azerbajdzsáni Sahrijar Mamedgyarov 3.g4 lépése okozta a legnagyobb megdöbbenést, az orosz Andrej Jeszipenko nem fogadta el a gyalogáldozatot. A 16 éves indiai Praggnanandhaa gondos felkészülésének köszönhetően remizett a lengyel Jan-Krzysztof Dudával. Kottából játszott az orosz derbin Danyil Dubov. Lépésismétléssel lett döntetlen az indiai Santosh Gujrathi Vidit és az amerikai Fabiano Caruana játszmája. Az amerikai Sam Shankland időzavarban rontott a svéd Nils Grandelius ellen. Rapport Richárd a harmadik fordulóban sötéttel játszik a svéd sakkozóval.
Rapport Richárd és a címvédő Jorden Van Foreest harmadik klasszikus partijukat játszották. A 81. Tata Steel Chess Masters viadalon nagymesterünk világossal villámgyors, 21 lépéses győzelmet aratott, a Bundesligában ellenkező színelosztásban 21 lépésben remiztek.
Az első fordulóban elszenvedett veresége után nagymesterünk óvatos játék mellett döntött, nem kerülte el a sorozatos cseréket, a küzdelem huszárvégjátékban folytatódott. Ricsi volt az aktívabb, nyomást helyezett ellenfelére, aki a 35. lépésben döntő hibát vétett, 36.Hxh7! után reménytelen állásba került. Rapport Richárd a rosszul sikerült rajtot követően azonnal javított, fontos győzelmet ért el!
A 84. Tata Steel Masters második fordulójában fokozott érdeklődés kísérte a világbajnok Magnus Carlsen és a hollandok legjobbjának, Anish Girinek a játszmáját. 2018-ban a jubileumi 80. Tata Steel Chess Masters viadalon holtversenyben végeztek az élen, a rájátszásban a norvég világelső diadalmaskodott. Három éve Carlsen félpontos előnnyel hetedszer nyerte meg az oly nagy presztízsű tornát, Giri második lett. Tavaly Giri az első helyért vívott rájátszásban az Armageddon partiban vesztett honfitársa, Jorden Van Foreest ellen.
Korábban 26 klasszikus játszmában mérték össze erejüket, huszonegy döntetlen mellett Carlsen 4-1-re vezetett. Először 2011-ben csatáztak, óriási meglepetésre a 16 éves holland sakkozó sötéttel 22 lépésben legyőzte Carlsent. Wijk aan Zee-ben sorozatban kilencszer remiztek, Magnus Carlsen ezt a szériát szakította meg.
A katalán megnyitású játszmában Carlsen a 7.Ha3-as változat mellett döntött, letértek az elméleti ösvényről, ez láthatóan a világbajnoknak kedvezett. Elképzelhető, hogy a világbajnoki döntőre való készülés közepette gondosan elemezté a varit, Dubajban Jan Nepomnjacsij ellen a finálé második összecsapásában a 7.Vc2-es főváltozat mellett döntött.
Anish Giri 15…Vd5 lépésére csattant a minőségáldozat, amely komoly zavarokat okozott a holland sakkozó soraiban. Carlsen magabiztosan sakkozott, az azonnali 20.Fxd5 helyett pontosabb volt a 20.Fe4 g6 21.Fxd5 folytatás. Giri 20…Vxd5-tel nagyobb ellenállást fejthetett volna ki, a 21…c5 lépés megpecsételte a sorsát. Magnus Carlsen biztos kézzel vezette győzelemre haderejét.
A játéknapon Sahrijar Mamedgyarov 3.g4 lépése váltotta ki a legnagyobb megdöbbenést, Andrej Jeszipenko 8 perces gondolkodás után úgy ítélte meg, hogy „mérgezett” a gyalog, nem akart jelentős fejlődési nehézségekkel küszködni. Az azerbajdzsáni nagymester királyszárnyi akciójának méregfogát is kihúzta, egyenlő állásban kötöttek korai békét.
Az orosz derbin Danyil Dubov sötéttel kottából játszott Szergej Karjakin ellen, a megegyezés pillanatában több ideje volt, mint a játszma megkezdésekor.
Lépésismétléssel ért véget Santosh Gujrathi Vidit és Fabiano Caruana partija, az indiai nagymester érthetően elégedett volt a pontosztozkodással.
A 16 éves Rameshbabu Praggnanandhaa gondos felkészüléssel remizett Jan-Krzysztof Dudával. A Semi-Tarrasch változatot mindketten mindkét színnel játsszák.
A legtöbb fordulatot Sam Shankland és Nils Grandelius összecsapásában láttuk. Kezdetben a svéd sakkozó esélyei voltak kedvezőbbek, de nem élt a királyszárnyi akció nyújtotta lehetőséggel. Az amerikai olimpiai bajnok került előnybe, időzavarban azonban rontott, Grandelius az időkontroll után megelégedett a döntetlennel.
A 2. forduló eredményei:
Sam Shankland (amerikia, 2708) - Nils Grandelius (svéd, 2672) döntetlen (Angol megnyitás, 45)
Rapport Richárd (magyar, 2763) - Jorden Van Foreest (holland, 2702) 1 - 0 (Szláv védelem, 46)
Rameshbabu Praggnanandhaa (indiai, 2612) - Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2760) döntetlen (Semi-Tarrasch védelem, 40)
Magnus Carlsen (norvég, 2865) - Anish Giri (holland, 2772) 1 – 0 (Katalán megnyitás, 36)
Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2767) - Andrej Jeszipenko (orosz, 2714) döntetlen (Szabálytalan megnyitás, 26)
Szergej Karjakin (orosz, 2743) - Danyil Dubov (orosz, 2720) döntetlen (Tarrasch védelem, 23)
Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2727) - Fabiano Caruana (amerikai, 2792) döntetlen (Félszláv védelem, 27)
A 3. forduló párosítása:
Fabiano Caruana(amerikai, 2792) - Sam Shankland (amerikai, 2708)
Danyil Dubov (orosz, 2720) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2727)
Andrej Jeszipenko (orosz, 2714) - Szergej Karjakin (orosz, 2743)
Anish Giri (holland, 2772) - Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2767)-
Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2760) - Magnus Carlsen (norvég, 2865) -
Jorden Van Foreest (holland, 2702) - Rameshbabu Praggnanandhaa (indiai, 2612)
Nils Grandelius (svéd, 2672) - Rapport Richárd (magyar, 2763)
Verőci Zsuzsa
Fotó: tatsteelcehss.com Lennart Ootes chess24.com