Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A sakkolimpián az amerikai férficsapat vezeti a rajtlistát, válogatottunk a tizenhatodik

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Csennaiban csütörtökön este tartják meg a 44. sakkolimpia megnyitó ünnepségét. Az indiai város felkészülten várja a viadalt, amelyen minden korábbi részvételi rekord megdőlhet. A sakkozás legrangosabb seregszemléjére a férfi csapatok versenyében 188, a nők viadalára 162 együttes küldte el a nevezését. Erdős Viktor, Berkes Ferenc, Gledura Benjámin, Bánusz Tamás és Kántor Gergely összeállítású válogatottunk Ács Péter vezetésével a rangsorban a tizenhatodik. A rajtlistán női csapatunk Hoang Thanh Trang, Gara Tícia, Lázárné Vajda Szidónia, Gaál Zsóka és Terbe Julianna összeállításban Papp Gábor irányításával a 12. Csennaiban nem lesz címvédés, a négy évvel ezelőtti olimpián Batumiban győztes kínai férfi és női csapat a járványhelyzet miatt nem játszik. Az orosz együttesek a háború miatt nem szerepelhetnek. A férfi világranglista első tíz sakkozója közül öten is játszanak, a norvég együttesben Magnus Carlsen az éltáblás! Az amerikai csapat abszolút favorit. A legjobb női sakkozók közül négyen szerepelnek, az indiai Humpy Koneru vezetésével a házigazdák válogatottja az első a rajtlistán. Az olimpia honlapja: http://chessolympiad.fide.com/ A 11 fordulós svájci rendszerű viadalon július 29-én magyar idő szerint 11 óra 30 perckorkezdődnek az első játszmák.

Csennai, az egykori Madrász  Tamilnádu állam székhelye a Bengáli-öböl Koromandel-part nevű szakaszán fekszik. India negyedik legnagyobb városa, elővárosaival a világ egyik legnépesebb települése. A várost a 17. század közepén alapította a Brit Kelet-indiai Társaság, később a britek fejlett urbanizált régióvá és haditengerészeti bázissá építették ki. A 20. századra közigazgatási központtá és a Madrász tartomány fővárosává vált. Csennai India harmadik legnagyobb kereskedelmi és ipari központja, kulturális örökségéről és templomépítészetéről ismert.

Joggal nevezzük a sakkolimpiát a sakkozás legnagyobb ünnepének. Csennai grandiózus megnyitó ünnepséggel köszönti majd az öt kontinensről érkezett résztvevőket. A  norvég világbajnok Magnus Carlsennel az élen  szupernagymester játszanak válogatottjuk színeiben. Nagy hiányzó a két francia sakkozó, Alireza Firouzja ls Maxime Vachier-Lagrave, Rapport Richárd és az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov.

A svájci rendszer különlegessége, hogy valamennyi együttes  a maga versenyét játssza, megmérkőznek ugyanazon ellenfelekkel, de jelentős különbségek is előfordulnak. Egyes csapatok könnyebb utat járnak be, mások végig az élcsoportban csatáznak, fordulóról-fordulóra a legerősebb ellenfelekkel küzdenek meg, a hajrában egyetlen botlásért is súlyos árat fizetnek. Mindenki tudja, hogy a 11 fordulós lebonyolítás mellett óriási a párosítás jelentősége, kis szerencsével nagyot lehet javítaii, vagy éppen szerényebb helyezést elérni.

A 44. sakkolimpián az előzetes nevezések alapján 188 férficsapat és 162 női együttes vesz részt. A koronavírus-járvány miatt nem neveztek a címvédő kínai  csapatok, nem játszhatnak az orosz és a fehérorosz válogatottak.  A végső sorrendet a meccspontok döntik el, a holtversenyt az ún. olimpiai Berger-Sonneborn pontszám. Az orosz-ukrán háború miatt Moszkva visszalépett a rendezéstől.  Csennai rövid időn belül vállalta a „beugró” szerepet, a jelentős anyagi terhet,  más sportágak világversenyeivel ellentétben a csapatokat vendégül látják, kivételt az utazási költség jelent, illetve az upgrade, a kétágyas szobák egyágyasra cserélésének költsége.

Férfi válogatottunk éremgyűjteményével negyedik a rangsorban

Az eddigi olimpiákon férfi válogatottunk három olimpiai aranyérmet szerzett, 1927-ben Londonban, 1928-ban Hágában és 1978-ban Buenos Airesben nyerték el sakkozóink a Hamilton Russel aranyserleget. 1930-ban Hamburgban, 1937-ben Stockholmban, 1970-ben Siegenben, 1972-ben Szkopjéban, 1980-ban Máltán, 2002-ben Bledben és négy éve Tromsøben ezüstérmet, 1956-ban Moszkvában, 1966-ban Havannában pedig bronzérmet szerzett együttesünk. Az érmek számát tekintve negyedikek vagyunk a rangsorban. A legeredményesebb a szovjet válogatott 18 aranyéremmel, 1978-ban másodikak voltak. Az orosz együttes hatszor nyert, Calviában, Hanti-Manszijszkban és Isztambulban ezüstérmes,  Bakuban és Batumiban bronzérmes. Az Egyesült Államok sakkozói hat elsőséget szereztek, 6 ezüst és 8 bronzérem a gyűjteményükben. Az örmények 2006-ban, 2008-ban és 2012-ben aranyérmesek, még három viadalon bronzérmesek Az ukránok két aranyérem mellett háromszor másodikként, háromszor harmadikként zárták szereplésüket. A kínaiak 2014-ben és 2018-ban aranyérmesek. A jugoszlávok egy olimpiai bajnoki cím mellett még 6-6 érmet gyűjtöttek.

Csennaiban férficsapatunk tizenhatodik a rajtlistán

Nem kis nosztalgiával gondolok vissza, hogy nyolc éve a Tromsø-i olimpia előtt nem voltak csapatösszeállítási gondok, problémák. A nyugodt légkörnek is köszönhetően válogatottunk kitűnően szerepelt, bravúros játékkal ezüstérmet szerzett. A bakui olimpián Lékó Péter nem vállalta a játékot, Batumiban  Rapport Richárd távolmaradása borzolta a kedélyeket. Május végén sokkolta a sakkot szeretők népes táborát, hogy Rapport országváltási kérelmet nyújtott be a FIDE felé,  a jövőben román színekben akar játszani egy kedvező szponzori szerződés feltételeként. A Magyar Sakkszövetség még nem tett le arról, hogy Rapport ,  válogatott tagja maradjon, különös tekintettel arra. hogy két év múlva Budapest lesz a 45. sakkolimpia házigazdája! A kétszeres olimpiai ezüstérmes Lékó Péter és Almási Zoltán sem állt együttesünk rendelkezésére. Lékó edzőként, szekundánsként és a legjelentősebb nemzetközi tornák kommentátoraként remekel. Almási 1994 óta valamennyi olimpián játszott, bejelentette visszavonulását.  Közel egy hónappal az olimpia megkezdése előtt, az ellenfelek ismerete nélkül megtartott sajtótájékoztatóról szóló híradás a hatodik hely megszerzésének reményéről  tájékoztatott, nagy bravúr lenne, ha nagymestereink elérnék ezt a helyezést.    

A magyar sakkrajongók a nehézségek ellenére szeretnék, hogy csapatunk feledtetné a bakui kisiklást, négy éve Batumiban a  még gyengébb szereplést. Egy jó kezdés sokat érne, fontos a hajrá, kell egy kis szerencse a kedvező párosításhoz. A kapitány Ács Péter tagja volt a 2002-es bledi sakkolimpián ezüstérmes válogatottunknak. A másodszor olimpikon Erdős Viktorra bízta az éltáblát, Batumiban a második emberünk volt, 8 partijából 4,5 pontot szerzett.  Berkes Ferenc nyolcadik olimpiájára készült fel, 2004-ben Calviában játszott először. Hét fellépésén 71 partijából csak hatszor szenvedett vereséget, harminc játszmában megadásra kényszerítette ellenfeleit.

Olimpiai válogatottunkban harmadszor szerepel a 23 esztendős Gledura Benjámin. Bakuban 8-ból 5 ponttal mutatkozott be, eredményét Batumiban megismételte.

Csapatunk újoncai Bánusz Tamás és Kántor Gergely, mindketten a tavalyi csapat Európa-bajnokságon tagjai voltak együttesünknek.

A rajtlistát vezető amerikai válogatott  az első számú favorit

A csapatok rajtlistáját a július 1-től érvényes Élő-pontszámok alapján állították össze. A végleges táblasorrendet a kapitányok július 28-án 24 óráig kell leadni kell leadni, a kapitányok már kézhez kapták a kódjukat és a szokásos instrukciókat, július 29-én reggel tartják meg a kapitányi értekezletet.

Érthetőoptimizmussal várja az olimpiát a rajtlistát fölényesen vezető amerikai válogatott.  Bakuban aranyérmes egyóttes Batumiban az olimpiai Berger-Sonneborn pontszámítással lettek másodikok a kínai csapat mögött. A háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aroniannal és az egykori kubai Leinier Dominguez Perezzel erősödött válogatottjuk, de Hikaru Nakamura nélkül játszanak.

A házigazdák első számú együttesében rutinos nagymesterek mellett két újonc is szerepel. Nagy kérdés, hogy a hazai pálya előnyt, vagy hátrányt jelent-e majd számukra a nagy elvárás miatt. A „B” együttesük ifjú titánokból áll, a 11. helyre rangsorolt ötös nagy meglepetést is okozhat.

Magnus Carlsen Élő-pontszámának köszönhető a norvég csapat harmadik helye, hat éve világbajnokukkal az éltáblán ötödikek voltak. Az évek alatt Carlsen honfitársai sokat javultak.Magnus Carlsen 2013-ban a világbajnoki döntőn Viswanathan Anandot legyőzve lett világbajnok. Az indiai fenomént szülővárosában megrendezett fináléban fosztotta meg hat évig viselt, háromszor sikerrel megvédett címétőé.

Meglepő a spanyolok negyedik helye, az ötödiknek rangsorolt lengyeleknél sok múlik Jan-Krzysztof Duda eredményességén.

Az utolsó pillanatban betegség miatt Tejmur Radzsabov lemondta szereplését, ez nagy vérveszteség az azerbajdzsáni együttesnek. Anish Giri a hollandok éltáblása. Az ukránok okozhatnak meglepetést. A német csapat éltábláján a 17 éves Vincent Keymer játszik. Az angoloknál az örökifjú Michael Adams.

A franciáknál a két nagy hiányzó Alireza Firouzja és Maxime Vachier-Lagrave Maxime Vachier-Lagrave, távolmaradásukat a járvánnyal és a nehéz klímával indokolták.

A rajtlista élcsoportja a legjobb négy sakkozó Élő-pontjának átlagával:

Egyesült Államok (2771): Fabiano Caruana 2783, Levon Aronian 2775, Wesley So 2773, Leinier Dominguez Perez 2754, SamL Shankland 2720,

India (2696): Santosh Gujrathi Vidit 2714, Pentala Harikrishna 27203, Erigaisi Arjun 2689, S.L. Narayanan 2659, Krishnan Sasikiran 2638

Norvégia (2692): Magnus Carlsen 2864, Aryan Tari 2672, Jon Ludwig Hammer 2638, Johan-Sebastian Christiansen 2593, Frode Olav Olsen Urkedal 2555

Spanyolország (2687): Alexei Shirov 2704, Francisco Vallejo Pons 2702, David Anton Guijarro 2667, Jaime Santos Latasa 2675, Eduardo Ituzziraga Bonelli 2619

Lengyelország (2683): Jan-Krzysztof Duda 2750, Radoslaw Wojtaszek 2708,  Kacper Piorun 2636, Wojciech Moranda 2636, Mateusz Bartel 2559

Azerbajdzsán (2680): Sahriyar Mamedgyarov 2759, Rauf Mamedov 2656,  Gadir Guszeinov 2668, Vasif Durarbayli 2638, Nijat Abaszov 2633

Hollandia (2672): Anish Giri 2760, Jorden Van Foreest 2678, Erwin L’Ami 2634, Benjamin Bok 2616, Max Varmerdam 2610

Ukrajna (2666): Anton Korobov 2692, Kirill Sevcsenko 2654,  Andrej Volokityin 2674, Jurij Kuzubov 2642, Vologyimir Oniscsuk 2614

Németország 2664, Anglia 2662, India 2 2649, Örményország 2642, Irán 2636, Üzbegisztán 2625, Franciaország 2621

Magyarország (2621): Erdős Viktor 2586, Berkes Ferenc 26498, Gledura Benjámin 2637, Bánusz Tamás 2611, Kántor Gergely 2582

India 3  2619, Csehország 2612, Horvátország 2611, Románia 2605, Törökország 2602, Izrael 2598, Szerbia 2595

Visszatekintés az elmúlt négy év legfontosabb versenyeire, sakkolimpia Batumiban, csapat-világbajnokság Aztanában, csapat Európa-bajnokság Batumiban és Terme Catezben

A Batumiban megrendezett sakkolimpia végeredménye ismét bizonyította, hogy rendkívüli módon kiegyenlítődtek az erőviszonyok, még a jóval gyengébb Élő-pontosok ellen sem volt könnyű az egész pont megszerzése, a mérkőzés megnyerése, a két meccspont begyűjtése. Azok a csapatok voltak eredményesek, ahol a sakkozók a legjobban érezték meg az egészséges kockázatvállalás határait.

A férficsapatok viadalán nagy versengést vártunk, a rajtlista első hat helyezettjének párharcát, az amerikai, az orosz, kínai, az azerbajdzsáni, az indiai és az ukrán együttesek küzdelmét. A címvédő amerikai csapatot neveztük meg első számú favoritnak. A meglepő összeállításban játszó orosz csapat arra készült, hogy megtörje az „átkot”, a 2002 óta tartó aranyérem nélküli időszakot.

A 12. helyre rangsorolt válogatottunk  korántsem készülhetett optimális körülmények között. Elsősorban Rapport Richárd kimaradása okozott nagy csalódást, Sokáig érkeztek az aggasztó hírek mire eldőlt, hogy a többiek honorárium nélkül is vállalták a játékot. 

Egy váratlan vereség, az erőviszonyokat tekintve látszólag egyszerű meccs elmulasztott megnyerése, s máris borult a taktika.  Sokkoló volt csapatunk albánokkal játszott 2-2-es mérkőzése. Az orosz együttes a negyedik körben bukott nagyot, a lengyelektől elszenvedett vereség „külső körre” küldte Kramnyikékat, éppen az exvilágbajnok súlyos bakija okozta a mérkőzés elvesztését. Szomorú, hogy csapatunkmak a németek  elleni találkozón reális nyerőesélye egy pillanatra sem volt, a minimális vereséget azonban senki sem prognosztizálta. Még nagyobb döbbenetet okozott a kínai együttes botlása a csehekkel szemben.

Elgondolkodtató, ha az érmesek ellenfeleit összehasonlítjuk válogatottunk riválisaival. Együttesünk egy csapattal mérkőzött meg, amelyik a top tízben végzett! Négy éve az ezüstérmes Tromső-i olimpián nagymestereink a hajrában kerültek csúcsformába, Batumiban az első húszba kerülés lett a finisben a cél. Persze minden másképp alakul, ha az állások alapján nyerhető franciák elleni találkozón időzavarokban nem rontanak sakkozóink. Erejüket megfeszítve küzdöttek, de a kevés versenyzés visszaütött, az intuíció nem segített, mindent kiszámolni pedig nem lehet. Hasonló okok miatt ment el az izraeli meccs is, s két fordulóval a vége előtt a 41. helyen állt csapatunk.

Berkes Ferenc a tőle megszokott küzdőszellemével mindent megtett a sikerért, két éve a második táblán játszott, miért volt most ő az ötödik ember? Az újonc Erdős Viktor taktikai feladatot kapott, világossal vívott játszmáiban sem volt átütő erő a játékában. Gledura Benjámintól én többet vártam.

Lékó Péter az albánok elleni tragikus rontása, kezében volt a francia Maxime Vachier-Lagrave-vel vívott csatája, nem tudta megismételni a csapat Eb-n mutatott remek játékát. Tizenharmadik olimpiáján Almási Zoltán is csalódást okozott. Facebook bejegyzésében kifakadt a szövetségre, mindenkire a beígért támogatás elmaradása miatt. Nagy kár, hogy mindezt a 18.hely után tette meg, s nem korábban kongatta meg a vészharangot a szövetség vezetésének érthetetlen a hozzáállása miatt.

Sakkozóink hat játszmában szenvedtek vereséget, tizenöt partit tudtak nyerni, szerencse, hogy az utolsó két játéknapon javítottak a szorzón.

Válogatottban az egyéni teljesítmények

T.

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Pont

J.

Perf.

Élő+/-

1

Lékó Péter

2690

0

1

½

½

½

0

½

½

½

1

5,0

10

2592

-12,6

2

Erdős Viktor

2609

½

½

½

½

½

½

½

1

4,5

8

2560

-4,6

3

Gledura Benjámin

2621

1

½

½

1

1

0

½

½

5,0

8

2563

-5,1

4

Almási Zoltán

2702

1

½

0

1

½

½

0

1

4,5

8

2552

-13,5

5

Berkes Ferenc

2678

½

1

½

1

1

0

1

½

1

1

7,5

10

2612

-4,9

Az olimpiai bajnoki cím sorsa az utolsó fordulóban dőlt el, a címvédő amerikai csapat és a négy évvel korábbi győztes kínai együttes közötti párharcban. A világbajnoki kihívó Fabiano Caruana vezette amerikai ötösnek a mérkőzés előtt négy ponttal jobb volt az ún. olimpiai Berger-Sonneborn pontszáma (az ellenfelek ellen elért eredmény és az ellenfelek táblapontjainak szorzata), de ez semmiféle biztosítékot nem jelentett számukra. A négy döntetlen végül a kínai csapatnak kedvezett!

Az olimpiai bajnok éltáblása, Ding Liren három aranyérem boldog tulajdonosa lett. A legjobb éltáblásként is ünnepelték, a kínai csapatok nyerték a Nona Gaprindasdasvili kupát! A nyolcadik forduló után is csak hatodikok voltak, a kilencedik játéknapon nagyon fontos győzelmet értek el a remekül kezdő, sokáig éllovas Azerbajdzsán ellen, a tizedikben pedig vereséget mértek a meglepetések sorozatát elérő lengyelekre.

Az amerikai csapatban a gyenge láncszem Hikaru Nakamura volt, Caruana két ezüstérmet vehetett át. Az orosz válogatottnak a hajrában sikerült „külső körön” felzárkóznia. A lengyelek teljesítménye érmet érdemelt volna, a kínai meccsen nem bírták a feszültséget, valamennyi jóval erősebb együttessel megmérkőztek.

Sok meglepetés született, a korábbinál is nagyobb volt a „liftezés”, váratlanul a legjobbak küzdelmeinek dobogóján meg-megjelentek esélytelennek vélt együttesek.

A 43. sakkolimpia végeredménye:

H.

R.

 

Csapat

F.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

3

Kína

11

8

2

1

18

372,5

28,5

2

1

Egyesült Államok

11

8

2

1

18

360,5

29,0

3

2

Oroszország

11

8

2

1

18

354,5

29,0

4

11

Lengyelország

11

7

3

1

17

390,0

28,0

5

9

Anglia

11

8

1

2

17

340,0

27,5

6

5

India

11

7

2

2

16

388,0

29,0

7

27

Vietnam

11

6

4

1

16

379,5

30,5

8

8

Örményország

11

7

2

2

16

371,0

27,5

9

7

Franciaország

11

7

2

2

16

366,0

28,5

10

6

Ukrajna

11

7

2

2

16

337,0

26,0

11

32

Svédország

11

8

0

3

16

333,0

29,0

12

15

Csehország

11

7

2

2

16

331,5

27,5

13

16

Németország

11

5

6

0

16

317,5

27,0

14

35

Ausztria

11

8

0

3

16

300,5

27,0

15

4

Azerbajdzsán

11

7

1

3

15

402,5

29,5

16

36

Üzbegisztán

11

6

3

2

15

341,0

30,5

17

23

Irán

11

7

1

3

15

337,0

28,5

18

12

Magyarország

11

7

1

3

15

321,0

26,5

19

40

Egyiptom

11

6

3

2

15

298,5

26,0

20

25

Görögország

11

7

1

3

15

295,0

26,5

(185 csapat)

Asztanában 2019- márciusában megrendezett XII. csapat-világbajnokságon  kínai-orosz versengést vártunk, de a címvédő, a kétszeres olimpiai bajnok kínai együttes a második és harmadik fordulóban elszenvedett vereségükkel csak távcsővel figyelhette az élmezőnyt. Az utóbbi évek csapatversenyein gyengélkedő orosz válogatott legerősebb összeállításában ezúttal nem hibázott. Kibírták, hogy Szergej Karjakin betlizett az éltáblán, mert a 21 esztendős újonc, a gibraltári győztes Vladiszlav Artyemijev rendkívüli magabiztossággal gyűjtögette a pontokat. A társak sem hibáztak, mindössze két partit vesztettek, mindkettőt Karjakin. Már az utolsó forduló előtt ünnepelhették a világbajnoki címet, a befejező játéknapon az indiai négyest keserítették el, a dobogó harmadik fokára végül a kínaiak léphettek fel.

Várakozáson felüli az angolok ezüstérme. India nélkülözte két legjobbját, Viswanathan Anandot és Pentala Harikrishnát. Az amerikai együttesből hiányzott az olimpiai arany-és ezüstérmes négy nagymester.

A XII. férfi csapat-világbajnokság végeredménye:

H.

Csapat

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 MP 

 Pont 

1

Oroszország

 * 

2

2

3

3

16

23,5

2

Anglia

2

 * 

1

2

2

3

13

21,0

3

Kína

3

 * 

2

2

12

21,0

4

India

2

2

 * 

2

2

2

11

22,0

5

Egyesült Államok

2

2

 * 

3

1

2

3

11

20,5

6

Irán

1

2

1

 * 

2

3

8

18,0

7

Azerbajdzsán

2

½

2

3

2

 * 

2

1

8

16,5

8

Kazahsztán

1

½

2

2

 * 

3

4

14,5

9

Svédország

½

½

½

½

½

3

1

 * 

4

10,5

10

Egyiptom

1

2

½

1

1

 * 

3

12,5

Batumiban izgalmas uolsó fordulóval fejeződött be a kontinensviadal, kiélezett küzdelem zajlott a bajnoki címért és a dobogós helyekért.  Az ukrán együttes éllovasként kezdte a befejező kört, a párosításuk is kedvezőnek tűnt. Az orosz gárda a lengyelekkel mérkőzött meg, és a tavalyi sakkolimpián éppen a fiatal együttes váratlan győzelme okozott zavart Kramnyikék soraiban.

Az ukrán-horvát mérkőzésen az éltáblán Vaszilij Ivancsuk jelentős előnyt ért el, és a minimális győzelem elérhető közelségben volt. A horvátok legjobbja, Ivan Saric nagyot küzdött és a küzdelem hevességében elfáradt Ivancsuk nem tudott nyerni. A 2-2 az oroszok aranyérmét jelentette, három döntetlen mellett a csapatba az utolsó pillanatban jelölt 22 esztendős Kirill Alekszejenko győzött. 

Az angol csapat a már veteránnak számító Michael Adams vezetésével lett bronzérmes.

Válogatottunk nélkülözte három legjobbját, így csak a tizedik helyre rangsorolták. Nem sikerült fényesen a rajt, korán jött az oroszok elleni  párharc és a vereség. A „külső körön” sem jöttek a várt győzelmek, a szerbek elleni vereség igazi hidegzuhany volt. A norvégok elleni győzelem megcsillantotta a reményt, hogy a szoros mezőnyben sikerül előrelépni, ehelyett a törököktől elszenvedett vereség a végelszámoláskor csapatunk 26. helyét jelentette.

A taktikai táblasorrend nem vált be. Gledura Benjámin életében nagy változás, hogy amerikai ösztöndíja miatt távol került a megszokott hátországától. Túl nagy terhet jelentett számára az első tábla, az első kisiklás végképp megtépázta önbizalmát. Erdős Viktor az eredeti tervek szerint szállította a döntetleneket.

A nyolcszoros bajnok, a csapat legmagasabb Élő-pontszámú nagymestere, Berkes Ferenc taktikai okokból játszott a harmadik táblán, eredményesen, jól sakkozott. Bánusz Tamástól és Prohászka Pétertől is többet vártunk. Nagymestereink a lejátszott 36 partiból kilencet vesztettek el, csak nyolcat tudtak megnyerni.

Az Eb tükröt tartott sakkozásunk elé, eddig sem volt kétséges, hogy férficsapatunk csak legerősebb összeállításában tudja felvenni a versenyt a riválisokkal.

A 22. csapat Európa-bajnokság végeredménye:

H.

R.

Csapat

F.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

1

Oroszország

9

6

3

0

15

224,5

22,5

2

8

Ukrajna

9

6

2

1

14

236,5

22,5

3

2

Anglia

9

6

2

1

14

219,0

22,5

4

5

Örményország

9

6

1

2

13

222,5

22,5

5

15

Horvátország

9

5

2

2

12

187,0

19,0

6

4

Azerbajdzsán

9

5

1

3

11

197,5

20,5

7

6

Spanyolország

9

4

3

2

11

184,5

22,0

8

9

Németország

9

4

3

2

11

180,0

18,5

9

13

Franciaország

9

4

3

2

11

169,0

20,5

10

12

Csehország

9

5

1

3

11

166,0

19,5

11

14

Grúzia

9

3

4

2

10

171,0

21,0

12

3

Lengyelország

9

4

2

3

10

170,0

19,5

13

11

Izrael

9

2

6

1

10

158,5

19,5

14

18

Görögország

9

4

2

3

10

157,0

19,5

15

19

Szlovénia

9

5

0

4

10

156,0

19,5

16

17

Törökország

9

4

2

3

10

139,0

17,5

17

7

Hollandia

9

4

1

4

9

155,0

17,5

18

28

Svájc

9

4

1

4

9

148,0

19,0

19

22

Ausztria

9

2

5

2

9

139,5

17,0

20

16

Románia

9

3

3

3

9

135,5

18,0

21

20

Svédország

9

3

3

3

9

130,5

18,5

22

25

Norvégia

9

3

3

3

9

130,0

17,5

23

24

Szerbia

9

4

1

4

9

126,5

16,5

24

23

Fehéroroszország

9

3

3

3

9

126,0

18,0

25

26

Olaszország

9

3

3

3

9

92,0

18,0

26

10

Magyarország

9

2

4

3

8

141,5

17,5

(40 csapat)

Csapatunkban az egyéni eredmények:

T.

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Pont

J.

Élő-átlag

Perf.

Élő+/-

1

Gledura Benjámin

2654

½

½

0

0

0

0

1,0

6

2625

2352

-22,3

2

Erdős Viktor

2604

½

½

½

½

½

0

½

½

3,5

8

2596

2553

-5,8

3

Berkes Ferenc

2667

1

½

1

½

1

1

1

6,0

7

2535

2844

13,2

4

Bánusz Tamás

2619

1

½

½

0

0

1

½

3,5

7

2501

2501

-10,7

5

Prohászka Péter

2610

0

½

½

1

½

0

½

½

3,5

8

2519

2476

-14,8

A koronavírus-járvány miatt elmaradt a 2020. július-augusztus hónapra tervezett moszkvai sakkolimpia. Az online tornák miatt szeretett sportágunkat a COVID-19 nem tudta mattolni, de elsősorban a legjobbak játszhattak a kitűnő díjazásúrapid versenyeken. Az online rapid sakkolimpiát 2020-ban két elsőt hírdettek, a fináléban az orosz-indiai meccsen megszakadt az internetes kapcsolat. Egy év múlva orosz győzelem született, a fináléban a fiatal erőkből álló amerikai hatost ellen két minimális nyerést értek el. Válogatottunk mindkét viadalon a negyeddöntőben nagy csatákban szenvedett vereséget az orosz csapattól-

A Szlovéniában is súlyos koronavírus-járvány ellenére rendezték meg a 23. csapat Európa-bajnokságot. Szigorú egészségügyi óvintézkedések segítették a rendezést

Azelső helyre rangsorolt orosz együttes nélkülözte két legjobbját, Jan Nepomnjacsijt és Szergej Karjakint. A francia csapatban először játszott Alireza Firouzja, az Eb többek között a 18 éves nagymester szenzációs eredményéről marad emlékezetes. A spanyolok a 49 éves Alexei Shirov vezetésével remekeltek, a lengyeleknél a Világkupa győztese, Jan-Krzysztof Duda volt a „vezérevezős”, az azerieknél szerepelt a két szuperklasszis, Sahrijar Mamedgyarov és Tejmur Radzsabov. Tehetséges, sikerre „éhes” fiatalok egész sora kapott kitűnő játéklehetőséget.

Sajnos válogatottunk nélkülözte legjobbját, Rapport Richárdot, aki 2017-ben játszott utoljára a nemzeti csapatban. Lékó Péter igazoltan volt távol, a világbajnoki döntőn Jan Nepomnjacsij egyik szekundánsa volt. Új kapitánnyal, a 2002-es bledi sakkolimpián ezüstérmes csapatunk tagjával, Ács Péter vezetésével a tizedikként rangsorolt együttestől az első tízbe kerülés volt a cél. A többi riválistól eltérően nálunk nem a legmagasabb értékszámú nagymester, Berkes Ferenc játszott az éltáblán, Erdős Viktor kapta feladatként, hogy kockázatmentes játékával „védelmezze” a társakat.

Erdős hat döntetlen mellett két vereséget szenvedett el, Firouzja és Shirov győzte le, elkaphatta volna Anish Girit. Az első öt fordulóban Gledura Benjámin ötös nyerősorozattal remekelt, a viadal félidejét csapatunk négyes holtversenyben az élen állt és következett az oroszok elleni találkozó. A minimális vereséggel együttesünk a hetedik helyre csúszott vissza. Váratlan volt a szerbekkel szemben a fiaskó, majd a hollandoktól is kikapott együttesünk.

A kitűnően sikerült rajt fényében is nagy csalódás a 16. hely. A játszmákban több volt, esélyek maradtak kihasználatlanul, játékosaink kedvező lehetőségekkel nem tudtak élni. A párosítás is lehetett volna kegyesebb csapatunkhoz, a lejátszott 36 partiból nyolcat is elvesztettek, Gledura és Berkes öt, illetve három nyerése javítja a statisztikát, Bánusz egy, Kántor kétszer volt eredményes. Hat olyan csapattal mérkőztünk meg, amelyik az első tízben végzett, három minimális vereség az orosz, a szerb és a holland együttestől, bravúros győzelem a franciák ellen és két papírforma siker Montenegró és Szlovénia együtteseivel szemben. Két értékes döntetlen az azeriekkel és a spanyolokkal és zárásként Izraellel is 2-2.  

Hat forduló után a címvédő orosz válogatott egypontos előnnyel vezetett a veretlenségét őrző öt 9 pontos csapat előtt, Azerbajdzsán, Ukrajna, Spanyolország, Örményország és Hollandia alkotta az üldöző bolyt, a francia csapat két vereséggel a tizedik helyen állt. A hetedik kör eredményei döntően befolyásolták a végeredményt. Az ukránok legyőzték az éllovas orosz négyest.

A bajnoki cím és a dobogós helyek sorsa az utolsó fordulóban dőlt el, a négy 12 pontos együttes egymás elleni csatáiból a franciák és az ukránok kerülte ki győztesen, az aranyérmet az un. olimpiai Berger-Sonneborn pontszámítás döntött az ukránok javára, 3-1-re győzték le az örményeket, a franciák csak 2,5-1,5-re az azerieket.

Az ukránok elsősége megérdemelt, veretlenül, játszmát sem veszítve lettek aranyérmesek, két éve az utolsó fordulóban bukták el a bajnoki címet. Nehéz jelzőket találni Alireza Firouzja teljesítményére. A Grand Swiss tornán elért elsősége, világbajnok-jelölti címe után bámulatos motiváltsággal játszott, a 3015-ös performance-pontszám, a + 22,3 Élő-pont hű tükre újabb bravúros szereplésének. Sakktörténelmet írt, hogy 18 évesen átlépte a 2800 Élő-pontos álomhatárt. Csapattársai Élő-pontokat veszítettek, de ezüstérmet ünnepelhettek. A svájci rendszer egyik furcsaságát jól mutatja, hogy a holtversenyben végzett két válogatott elkerülte egymást.

A lengyelek jól hajráztak, „külső körön” törtek előre, a riválisok eredményei is számukra kedvezően alakultak,

Az orosz csapat hatodik helyezése bombameglepetés, de Danyil Dubov, Kirill Alekszejenko és Andrej Jeszipenko a Grand Swiss versenyen is gyengélkedett, az éltáblán Alekszandr Griscsuk mind a kilenc játszmája döntetlennel ért véget.

A 23. csapat Európa-bajnokság végeredménye:

H.

R.

 

Csapat

F.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

7

Ukrajna

9

5

4

0

14

212,5

21,5

2

3

Franciaország

9

7

0

2

14

207,5

21,5

3

4

Lengyelország

9

5

3

1

13

192,5

22,5

4

8

Spanyolország

9

4

5

0

13

190,0

20,0

5

2

Azerbajdzsán

9

4

4

1

12

224,0

21,5

6

1

Oroszország

9

5

2

2

12

206,5

20,5

7

11

Örményország

9

4

4

1

12

206,0

21,0

8

13

Szerbia

9

6

0

3

12

160,5

20,0

9

6

Hollandia

9

4

3

2

11

175,5

20,5

10

9

Németország

9

5

1

3

11

167,0

21,0

11

25

Georgia

9

4

2

3

10

162,5

18,0

12

15

Izrael

9

3

4

2

10

158,5

20,0

13

5

Anglia

9

3

4

2

10

154,5

19,0

14

20

Görögország

9

5

0

4

10

152,0

19,5

15

14

Horvátország

9

3

4

2

10

148,5

19,0

16

10

Magyarország

9

3

3

3

9

185,5

19,5

(39 csapat)

Csapatunktban az egyéni eredmények:

T.

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Pont

J.

Élő-átlag

Perf.

Élő+/-

1

Erdős Viktor

2615

½

½

0

½

0

½

½

½

3,0

8

2674

2587

-3,5

2

Berkes Ferenc

2676

1

½

½

½

½

1

0

1

5,0

8

2656

2751

7,7

3

Bánusz Tamás

2607

1

½

0

0

0

1,5

5

2596

2447

-10,7

4

Gledura Benjámin

2635

1

1

1

1

1

½

0

½

½

6,5

9

2605

2771

16,6

5

Kántor Gergely

2566

1

1

½

½

0

½

3,5

6

2583

2640

6,5

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Magnus Carlsen a Grand Chess Tour SuperUnited Croatia rapid és villámverseny győztese

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Zágrábban az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen elsőségével fejeződött be a Grand Chess Tour 2022 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia rapid és villámverseny. A norvég világelső félpontos előnnyel végzett az élen. A 9 fordulós rapid tornán holtversenyes második volt, a villámverseny első játéknapja után másfél pontos előnnyel állt az élen. A viadal utolsó fordulója előtt már a verseny győztese volt, némi szépséghiba, hogy utolsó két partiját is elvesztette. Magnus Carlsen a 175 ezer dolláros díjalapból 40 ezret nyert.A dobogós helyek sorsa nagy küzdelemben dőlt el, a villámverseny első játéknapján gyengén snellező francia duó, Alireza Firouzja és Maxime Vachier-Lagrave kettőse nagy hajrával szerezte meg az ezüst és a bronzérmet. Az amerikai Wesley So lecsúszott a dobogóról. A világbajnoki kihívó orosz Jan Nepomnjacsij nem tudott javítani. A holland Jorden Van Foreest a rapid torna megnyerésé után a gyorsabb tempót már nem bírta.A GCT sorozat két befejező versenyét St. Louisban augusztusban és szeptemberben rendezik meg, először a rapid és villámversenyt, majd a 9. Sinquefield Cup klasszikus viadalt.

 

A SuperUnited Croatia rapid és villámversenyének befejező játéknapja előtt Magnus Carlsen másfél pontos előnnyel vezetett.

 

 

A világbajnok Magnus Carlsen sorozatban hatodik játszmáját is megnyerte. Az olasz megnyitású partiban a norvég világelső eredeti ötletével szemben Jorden Van Foreest nem talált ellenszert, a korai vezércsere után haderejének optimális fejlesztését nem tudta megoldani. Carlsent másfél pontos hátránnyal követő Wesley So is győzelemmel folytatta, Sahrijar Mamedgyarov ellen nyert. Jan Nepomnjacsij végjátékban  a kölcsönös kapkodásban kisebb bizonytalankodás után megadásra kényszerítette Leinier Dominguez Perezt. A világbajnoki kihívó már harmadik volt a versengésben, de két és fél pont hátránnyal Carlsennel szemben. Maxime Vachier-Lagrave  legyőzte Ivan Saricsot, Alirez Firouzja csak remizett Veszelin Topalovval.

Teljes lehetett volna a 11. forduló meglepetési hullám, ha Veszelin Topalov a nyert végjátékát jelentős időelőnnyel megnyerte volna Magnus Carlsen ellen. A világbajnok nagy mázlival megúszta a vereséget, sőt 2 pontra növelte előnyét Wesley So előtt, aki kikapott Alireza Firouzjától. MVL sötéttel mért vereséget Jan Nepomnjacsijra. Visszahódította a harmadik helyet Jorden Van foreest, hozta a kötelező győzelmet Ivan Sariccsal szemben. Sahrijar Mamedgyarov megosztozott a ponton Leinier Dominguez Perezzel.

A 12. fordulóban mérkőzött meg a viadal első két helyén álló nagymester. A döntetlen a 2 pontos előnnyel vezető Magnus Carlsennek kedvezett. Jan Nepomnjacsij a horvátok reménységét, Ivan Saricsot legyőzve fél pontra megközelítette Wesley Sot. MVL mesterhármassal már a negyedik helyet osztotta Dominguezt Perezt legyőző Firouzjával és Topalovtól vereséget szenvedő Van Foreesttel.

A 12. forduló után az élcsoport állása:

1.Magnus Carlsen 20 pont

2. Wesley So 18

3. Jan Nepomnjacsij 17,5

4-6. Alireza Firouzja, Maxime Vachier-Lagrave és Jorden Van Foreest 17

A 2 pontos előnnyel élen álló Magnus Carlsen harmadszor is remizett, Leinier Dominguez Perez eltékozolta előnyös állását, a világbajnok később esélyt szalasztott el. Wesley So újabb remijével engedélyezte, hogy Jan Nepomnjacsij beérje. So megosztozott a ponton Foreesttel az orosz sakkozó Mamedgyarov ellen nyert. Negyedszer is győzött MVL, a háziderbin sötéttel mázlival kényszerítette megadásra Firouzját. A sereghajtók meccsén Saric volt eredményes.

Négy fordulóval a befejezés előtt Magnus Carlsen előnye másfél pontra csökkent. Megszakadt MVL nyerőszériája, a világbajnokkal remizett. Wesley So legyőzte Topalovot. Világossal szenvedett gyors vereséget Jan Nepomnjacsij, Firouzja fél pontra megközelítette Nepomnjacsij, MVL és Van Foreest a harmadik helyet osztó trióját.

 

A 15. fordulóban Magnus Carlsen megnyerte a presztízsrangadót Jan Nepomnjacsijjal szemben, megőrizte másfél pontos előnyét Wesley So előtt, aki Ivan Saricsot győzte le. MVL a villámverseny második félidejében ötödik nyerését könyvelte el. Van Foreest és Nepomnjacsij lépéshátrányba került a dobogós helyekért folyó küzdelemben. Mélyrepülésben Leinier Dominguez Perez, Topalovtól kapott ki. Firouzja lépést tartott Mamedgyarov legyőzésével.

A

15. forduló után az élcsoport állása:

1.Magnus Carlsen 22 pont

2. Wesley So 20,5

3. Maxime Vachier-Lagrave 19,5

4. Alireza Firouzja 19

5-6. Jan Nepomnjacsij és Jorden Van Foreest 18,5

 

Izgalmakban, látványos rontásokban gazdag összecsapásokat láttunk a 16. körben. Magnus Carlsen reménytelen állását Sahrijar Mamedgyarov hathatós segítségével mentette döntetlenre, 2 pontra növelte előnyét. Wesley So hősies védekezés után remit ígérő pozícióban huszárjával leütötte a „mérgezett” gyalogot, Leinier Dominguez Perez győzelmével többeknek „segített”. Nem kis szerencsével nyert MVL, Topaov a kapkodásban elnézte a vezérét. Jan Nepomnjacsij könnyedén nyert Jorden Van Foreest ellen. Alireza Firouzja tovább javított pozícióján Saric legyőzésével.

 

 

A 17. fordulóban Magnus Carlsen vereséget szenvedett Alireza Firouzjától, de a vesztése ellenére már a SuperUnited rapid és villámversenyének győztese lett. So és MVL küzdelem nélkül remizett, Firouzjával hármas holtversenyben  osztották a második helyet, egy ponttal előzték meg a Topalovval remiző Nepomnjacsijt.

Az élcsoport állása az utolsó forduló előtt:

1.Magnus Carlsen 22,5 pont

2-4. Alireza Firouzja, Wesley So és Maxime Vabhier-Lagrave 21

5. Jan Nepomnjacsij 20

6. Jorden Van Foreest 19

 

A SuperUnited Croatia rapid és villámverseny utolsó fordulójában Ivan Saric bemattolta a viadal győztesét, Magnus Carlsent. A világbajnok a villámverseny első kilenc fordulójában 7 pontot szerzett, a második körben csak ötven százalékot ért el, félpontos előnnyel ért végül célba.

 

A francia nagymesterek, Alireza Firouzja és Maxime Vachier-Lagrave nagyot hajrázva végeztek a dobogón. A befejező körben taroltak a világossal játszók, Firouzja a rapidverseny győztese, Jorden Van Foreest ellen nyert, a második körben ellenfeleinek csak két döntetlent engedélyező MVL  hetedik győzelmét Leinier Dominguez Perezzel szemben érte el.

 

 

Wesley So végül lecsúszott a dobogóról, Jan Nepomnjacsij győzte le. Sahrijar Mamedgyarov végzett hetedikként, a torna első hat helyezettje külön versenyt vívott.

A vllámverseny első félidejének eredményei:


 

H.

Név

Fed.

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Pont

1

Magnus Carlsen

NOR

2828

x

1 

0 

0 

1 

1 

1 

1 

1 

1 

7.0

2

Jan Nepomnjacsij

FID

2740

0 

x

½ 

1 

1 

1 

½ 

½ 

1 

1 

6.5

3

Wesley So

USA

2763

1 

½ 

x

½ 

½ 

0 

½ 

1 

½ 

1 

5.5

4

Leinier Dominguez Perez

USA

2729

1 

0 

½ 

x

0 

½ 

1 

1 

½ 

1 

5.5

5

Maxime Vachier-Lagrave,

FRA

2784

0 

0 

½ 

1 

x

0 

½ 

0 

1 

1 

4.0

6

Jorden Van Foreest

NED

2609

0 

0 

1 

½ 

1 

x

0 

½ 

0 

1 

4.0

7

Alireza Firouzja

FRA

2791

0 

½ 

½ 

0 

½ 

1 

x

½ 

½ 

0 

3.5

8

Sahrijar Mamedgyarov

AZE

2778

0 

½ 

0 

0 

1 

½ 

½ 

x

0 

1 

3.5

9

Veszelin Topalov

BUL

2667

0 

0 

½ 

½ 

0 

1 

½ 

1 

x

0 

3.5

10

Ivan Saric

CRO

2550

0 

0 

0 

0 

0 

0 

1 

0 

1 

x

2.0

A villámverseny második körének eredményei:
 

H.

Név

Fed.

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Pont

1

Maxime Vachier-Lagrave

FRA

2784

x

1 

1 

½ 

½ 

1 

1 

1 

1 

1 

8.0

2

Alireza Firouzja

FRA

2791

0 

x

1 

1 

1 

1 

½ 

1 

1 

1 

7.5

3

Jan Nepomnjacsij

FID

2740

0 

0 

x

0 

1 

1 

½ 

1 

1 

1 

5.5

4

Magnus Carlsen

NOR

2828

½ 

0 

1 

x

½ 

½ 

½ 

1 

½ 

0 

4.5

5

Wesley So

USA

2763

½ 

0 

0 

½ 

x

1 

1 

½ 

0 

1 

4.5

6

Sahrijar Mamedgyarov

AZE

2778

0 

0 

0 

½ 

0 

x

1 

½ 

½ 

1 

3.5

7

Veszelin Topalov

BUL

2667

0 

½ 

½ 

½ 

0 

0 

x

1 

1 

0 

3.5

8

Jorden Van Foreest,

NED

2609

0 

0 

0 

0 

½ 

½ 

0 

x

1 

1 

3.0

9

Leinier Dominguez Perez

USA

2729

0 

0 

0 

½ 

1 

½ 

0 

0 

x

½ 

2.5

10

Ivan Saric

CRO

2550

0 

0 

0 

1 

0 

0 

1 

0 

½ 

x

2.5

 

 

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: grandchesstour.com Lennart Ootes chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Zágrábban a villámverseny első játéknapja után az összetett versenyben Carlsen előnye másfél pont

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Zágrábban zajló SuperUnited Croatia villámversenyének első játéknapja után az összetett pontversenyben a világbajnok Magnus Carlsen másfél pontos előnnyel vezet. A rapidversenyt a holland Jorden Van Foreest egypontos előnnyel nyerte meg, Carlsen hármas holtversenyben a második helyen állt. A világbajnok az első villámpartiban nyert Van Foreest ellen, fordulóról fordulóra változott az éllovas személye, a hatodik kör után a holland sakkozó félpontos előnnyel még vezetett. A hajrában Magnus Carlsen mesterhármast ért el, sorozatban öt játszmát nyert. Carlsen mögött az amerikai Wesley So a második,  Jorden Van Foreest hátránya két pont. Carlsen a 9 villámpartiból hetet nyert meg, kétszer kapott ki. Az orosz Jan Nepomnjacsij felzárkózott, 6,5 pontot snellezett össze, negyedikként várja a második játéknapot, a sakkvilág ászai ellenkező színelosztással ismét megmérkőznek. A 175 ezer dolláros díjaalapból a győztes 40 ezret nyer.

Remek csatákat, jelentős fordulatokat, meglepő elnézéseket, szerencsés győzelmeket, váratlan mentéseket is láttunk a Grand Chess Tour 2022 öt versenyből álló sorozatának harmadik állomásán, a lhorvát fővárosban zajló viadalon. A háromnapos rapidverseny után még nagyobb sebességre kapcsoltak a sakkvilág ászai, játszmánként 5-5 perc és 2-2 másodperc gondolkodási idővel a villámversenyen kilenc fordulóra került sor. A rapidversenyen elért elsőségével Jorden Van Foreest egypontos előnnyel kezdhette az első játéknapot.

A holland nagymester az első fordulóban Magnus Carlsen ellen sötéttel játszva vereséget szenvedett, a világbajnok a győzelemmel beérte a 23 éves sakkozót. Magabiztos nyeréssel indított Wesley So, Sahrijar Mamedgyarov bánta az amerikai olimpiai bajnok jó játékát. Maxime vachier-Lagrave a horvát Ivan Saricsot győzte le, Jan Nepomnjacsij nem adott esélyt Leinier Dominguez Pereznek. Alireza az idő fogságában nem tudtaanyagi előnyét érvényesíteni Veszelin Topalovval szemben.  Carlsen, So és Van Foreest 12 ponttal állt az élen.

Magnus Carlsen az exvilágbajnok Veszelin Topalov hibáit használta ki, Jorden Van Foreest javított, Ivan Saric ellen nyert. Jan Nepomnjacsij sötéttel mért csapást MVL-re. Megosztozott a ponton Wesley So és Alireza Firouzja. Másodszor kapott ki Sahrijar Mamedgyarov, a horvát fővárosban először nyert Leinier Dominguez Perez.

A harmadik fordulóban a veretlenségét őrző Wesley So sötéttel legyőzte Magnus Carlsent, átvette a vezetést. Jorden Van Foreest váratlanul világossal kikapott Veszelin Topalovtól. Folytatta előretörését Jan Nepomnjacsij, két döntetlen után Alireza Firouzja vereséggel folytatta. A címvédő Maxime vachier-Lagrave nem találta a tőle megszokott erőteljes játékát.

Az élcsoportban az összetett pontverseny állása:

1.Wesley So 13,5 pont

2-3. Magnus Carlsen és Jorden Van Foreest 13

4-5. Alireza Firouzja és Jan Nepomnjacsij 12

6. Maxime Vachier-Lagrave 11

A negyedik fordulóban elszenvedett vereséget Carlsen rosszul viselte,  vesztését Leinier Dominguez Perez elleni kudarccal tetézte. So a világbajnok legyőzését követően éllovasként  fölényes állábül kapott ki Van Foreesttől, a gyalogvégjátékban vesztőt húzott. Döntetlennel zárult MVL és Firouzja, valamint Nepomnjacsij és Mamedgyarov összecsapása. Saric nyert Topalovval szemben.  

Az egypontos előnnyel élen álló Van Foreest világossal remizett Dominguez Perezzel. Két egymást követő vereség után Carlsen nyert MVL ellen. Megosztozott a ponton Firouzja és Nepomnjacsij. So nem bírt a sereghajtó Topalovval, a sok hibával játszó Mamedgyarov legyőzte Saricsot.

A hatodik fordulóban Magnus Carlsen kihívóját, Jan Nepomjacsijt sötéttel győzte le. Jorden Van Foreest is sötéttel volt eredményes, MVL árnyéka volt önmagának. So megszerezte a „kötelező” győzelmet Ivan Sariccsal vívott partijában. Sahrijar Mamedgyarov remizett Alireza Firouzjával, Leinier Dominguez Perez és Veszelin Topalovval.

A 6. forduló után az élcsoport állása:

1.Jorden Van Foreest 15,5 pont

2-3. Magnus Carlsen és Wesley So 15

4. Alireza Firouzja 13,5

5. Jan Nepomnjacsij 13

6. Maxime Vachier-Lagrave 11,5

Magnus Carlsen számára kedvezően alakultak a hetedik forduló játszmái. A világbajnok könnyedén győzte le Sahrijar Mamedgyarovot. Az éllovas Jorden Van Foreest addig ügyetlenkedett Jan Nepomnjacsijjal vívott partijában, míg az orosz sakkozónak sikerült megnyernie az egyenlő állást. Wesley So csak remizett Leinier Dominguez Perezzel, ráadásként Alireza Firouzja kikapott Ivan Saricstól. A jelentős hátrányban levő címvédő MVL végre játszmát nyert, Veszelin Topalov az utolsó helyre esett vissza. Magnus Carlsen 16 ponttal állt az élen, Wesley So és Jorden Van Foreest félpontos hátránnyal követte, Jan Nepomnjacsij 14 pontnál tartott.

A nyolcadik körben a norvég világelső folytatta nyerőszériáját, Alireza Firouzja sem tudta megállítani szárnyalásában, egy pontra nőtt az előnye. Két nagy riválisa remizett, Wesley So sötéttel MVL ellen, Jorden Van Foreest megosztozott a ponton Sahrijar Mamedgyarovval. Egy pontra megközelítette a duót Jan Nepomnjacsij, negyedszer kapott ki Veszelin Topalov. Újabb pontnak örülhetett Leinier Dominguez Perez.

A villámverseny első játéknapjának befejező körében Magnus Carlsen sorozatban ötödik győzelmét is megszerezte, Ivan Saric elleni nyerésével másfél pontos előnyre tett szert. Wesley So remizett Jan Nepomnjacsijjal. Negyedik vereségét szevedte el Jorden Van Foreest, első(!) nyerését könyvelhette el Alireza Firouzja. Javított MVL, So és Leinier Dominuez Perez a villámversenyen holtversenyben a harmadik helyen állnak. Veszelin Topalov másodszor győzött, Sahrijar Mamedgyarov negyedszer vesztett. Magnus Carlsen 7, Jan Nepomnjacsij 6,5 pontot gyűjtött a kilenc partijukból.

A villámverseny állása:

SuperUnited Blitz 2022 Zágráb 2022. július 23-24.

cat. XXI (2756)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1.

Magnus Carlsen

g

NOR

2864

*

*

1

.

0

.

0

.

1

.

1

.

1

.

1

.

1

.

1

.

7

2963

2.

Jan Nepomnjacsij

g

FID

2766

0

.

*

*

½

.

1

.

1

.

1

.

½

.

1

.

½

.

1

.

2920

3.

Wesley So

g

USA

2773

1

.

½

.

*

*

½

.

0

.

½

.

½

.

½

.

1

.

1

.

2833

4.

Leinie Dominguez Perez

g

USA

2754

1

.

0

.

½

.

*

*

½

.

0

.

1

.

½

.

1

.

1

.

2835

5.

Jorden Van Foreest

g

NED

2678

0

.

0

.

1

.

½

.

*

*

1

.

0

.

0

.

½

.

1

.

4

2721

6.

Maxime Vachier-Lagrave

g

FRA

2760

0

.

0

.

½

.

1

.

0

.

*

*

½

.

1

.

0

.

1

.

4

2712

7.

Alireza Firouzja

g

FRA

2793

0

.

½

.

½

.

0

.

1

.

½

.

*

*

½

.

½

.

0

.

2671

8.

Veszelin Topalov

g

BUL

2728

0

.

0

.

½

.

½

.

1

.

0

.

½

.

*

*

1

.

0

.

2678

9.

Sahrijar Mamedgyarov

g

AZE

2759

0

.

½

.

0

.

0

.

½

.

1

.

½

.

0

.

*

*

1

.

2675

10.

Ivan Saric

g

CRO

2680

0

.

0

.

0

.

0

.

0

.

0

.

1

.

1

.

0

.

*

*

2

254

Verőci Zsuzsa

Fotó: grandchesstour.com Lennart

Komment 0 | Reblog! 0 |

A 23 éves holland Jorden Van Foreest a rapidverseny győztese, villámversennyel folytatódik a viadal

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Zágrábban a 23 éves holland Jorden Van Foreest elsőségével fejeződött be a Grand Chess Tour SuperUnited Croatia rapid versenye. Magnus Carlsen, Wesley So és Alireza Firouzja előtt egypontos előnnyel végzett az élen. Van Foreest a befejező játéknap előtt az éllovas francia Alireza Firouzja mögött egypontos hátránnyal holtversenyben az amerikai Wesley Soval a második helyen állt. A hetedik fordulóban a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovot legyőzve beérte Firouzját, de a nyolcadik körben kikapott a világbajnok Magnus Carlsentől, a francia nagymester remivel is visszahódította az egyedüli elsőséget. A rapid torna utolsó fordulójában Jorden Van Foreest megfosztotta veretlenségétől Alireza Firouzját, megnyerte a viadalt. A harmadik játéknapon Magnus Carlsen  a holland tirán mellett a horvát Ivan Saricsot is legyőzte, So ellen kedvező esélyű állásból remizett. So három döntetlennel zárta a tornát. Szombaton és vasárnap a villámversenyre kerül sor, a sakkvilág ászai világossal és sötéttel is megmérkőznek egymással. Játszmánként 5-5 perc a gondolkodási idő lépésenként 2-2 másodperc bónusszal. A 175 ezer dolláros díjalapból a győztes 40 ezret nyer.

 

A SuperUnited Croatia rapidversenyen a befejező játéknap előtt Alireza Firouzja egypontos előnnyel vezetett Wesley So és Jorden Van Foreest előtt.

 

A

torna hetedik fordulójában fordulatokban gazdag játszmákat láttunk. Nehéz pillanatokat élt ár az éllovas Alireza Firouzja, hátrányos állásból remizett Leinier Dominguez Perezzel.

A francia nagymester döntetlenének köszönhetően Jorden Van Foreest az exvilágbajnok Veszelin Topalov elleni győzelmével holtversenyben az élre állt.

Nagy esélyt szalasztott el Magnus Carlsen. A világbajnok kihasználta, hogy Wesley So passzívan játszott, átvette a kezdeményezést, Carlsen gyalogot is nyert, de taktikai elnézését követően az amerikai nagymester kiegyenlítette esélyeit, megőrizte veretlenségét.

 Fölényes pozícióból szenvedett vereséget Sahrijar Mamedgyarov, szerencsés győzelmet aratott Maxime Vachier-Lagrav, beérte Wesley Sot.

Harmadszor kapott ki a világbajnok-elölti döntő győztese, Jan Nepomnjacsij, első partját nyerte meg Ivan Saric. A horvát sakkozás legjobbja Nepomnjacsij középen rekedt királya ellen tisztáldozattal indított döntő akciót.

 

A 7. forduló eredményei:

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2759) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2760) 0 - 1

Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2754) - Alireza Firouzja (francia, 2793) döntetlen

Wesley So (amerikai, 2773) - Magnus Carlsen (norvég, 2864) döntetlen

Jorden Van Foreest (holland, 2678) -  Veszelin Topalov (bolgár, 2728) 1 - 0

Ivan Saric (horvát, 2680) - Jan Neponjacsij (FID, 2766) 1 – 0

 

A nyolcadik körben Magnus Carlsen megszerezte második győzelmét, Jorden Van Foreest második vereségét szenvedte el. Az angol megnyitású játszmában Van Foreest újítással próbálkozott, Carlsen előnybe került, minőséget nyert, anyagi előnyének érvényesítésében nem hibázott.

Alireza Firouzja a spanyol megnyitás anti-berlini változatában remizett Wesley Soval, ismét egyedül vezette a versenyfutást. Firouzja 11 ponttal állt az élen, Wesley So és Jorden Van Foreest tízzel követte, Magnus Carlsen és MVL 9 ponttal osztotta a negyedik helyet.

 

Az orosz huszárjátékban mérkőzött meg MVL és Jan Nepomnjacsij. A francia sakkozó kihagyta a 9.c4 lehetőséget, tetszetős előnyt érhetett volna el. Nepomnjacsij rendezte sorait, MVL többször is hibázott, az orosz nagymester támadása átütött,

Megszerezte eső győzelmét Veszelin Topalov

A 8. forduló eredményei:

Maxime Vachier-Lagrave - Jan Nepomnjacsij 0 - 1

Veszelin Topalov - Ivan Saric  1 - 0

Magnus Carlsen -  Jorden Van Foreest 1 - 0

Alireza Firouzja - Wesley So döntetlen

Sahrijar Mamedgyarov - Leinier Dominguez Perez döntetlen

A rapidverseny utolsó fordulójának a legfontosabb meccsét Jorden Van Foreest és Alireza Firouzja. A francia sakkozó a spanyol megnyitás anti-berlini változatában bízott. Jorden Van Foreest gyalogáldozattal ragadta meg a kezdeményezést. Vezére és futópárja a sötét királyszárnyat vette célba, az akció sikerrel zárult, Van Foreest a nyeréssel az első helyen végzett, egypontos előnnyel várhatja a kétfordulós villámversenyt.

 

Magnus Carlsen fordulatos csatában győzte le Ivan Saricsot. A horvát sakkozó kedvező esélyt is elszalasztott.

 

Örülhetett Wesley So, hogy hátrányos állásból remizett Sahrihjar Mamedgyarovval. Au azerbajdzsáni nagymester sokáig remekül játszotta az összecsapást. So a gyalogvégjákban  talált mentséget.

MVL ötödikként várja a villámversenyt, feljött ötven százalékra Jan Nepomnjacsij .

 

Az utolsó forduló eredményei:

Leinier Dominguez Perez - Maxime Vachier-Lagrave  döntetlen

Wesley So - Sahrijar Mamedgyarov döntetlen

Jorden Van Foreest - Alireza Firouzja 1 - 0

Ivan Saric -  Magnus Carlsen 0 - 1

Jan Nepomnjacsij - Veszelin Topalov 1 - 0

 

 

SuperUnited Rapid 2022 Zágráb  2022. július 20-24.

kat. XXI (2756)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

1.

Jorden Van Foreest

g

NED

2678

*

0

0

1

½

1

1

1

½

1

6

2889

2.

Wesley So

g

USA

2773

1

*

½

½

½

½

½

½

1

½

2833

3.

Magnus Carlsen

g

NOR

2864

1

½

*

½

½

½

0

½

1

1

2823

4.

Alireza Firouzja

g

FRA

2793

0

½

½

*

½

½

1

½

1

1

2831

5.

Maxime Vachier-Lagrave

g

FRA

2760

½

½

½

½

*

0

1

½

½

1

5

2798

6.

Jan Nepomnjacsij

g

RUS

2766

0

½

½

½

1

*

0

1

0

1

2754

7.

Sahrijar Mamedgyarov

g

AZE

2759

0

½

1

0

0

1

*

½

½

½

4

2712

8.

Leinier Dominguez Perez

g

USA

2754

0

½

½

½

½

0

½

*

½

½

2675

9.

Ivan Saric

g

CRO

2680

½

0

0

0

½

1

½

½

*

0

3

2638

10.

Veszelin Topalov

g

BUL

2728

0

½

0

0

0

0

½

½

1

*

2592

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: grandchesstour.comm Lennart Ootes  Chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Firouzja egyponto előnnyel vezet, Mamedgyarov legyőzte Carlsent

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Zágrábban zajló Grand Chess Tour SuperUnited Croatia rapid versenyének második játéknapja, hat forduló után a francia Alireza Firouzja egypontos előnnyel vezet. Firouzja a negyedik fordulóban sötéttel gond nélkül remizett Magnus Carlsennel. Honfitársa, Maxime Vachier-Lagrave elleni szerencsés pontosztozkodással folytatta, MVL agyonnyert állásból remizett. A hatodik körben az azerbajdzsáni Sahrijar Mamedgyarov legyőzésével őrizte meg éllovasi pozícióját. Az amerikai Wesley So és a holland Jorden Van Foreest követi a 19 éves francia sakkozót. A világbajnok Magnus cCrlsen az ötödik körben kikapott Mamedgyarovtól, majd nyerőesélye állását elremizte az amerikai Leinier Dominguez Perezzel, csak ötven százalékon áll. Az orosz Jan Nepomnjacsij a hatodik fordulóban "kiütéses" vereséget szenvedett Van Foreestől. Pénteken a rapid torna három befejező fordulójára kerül sor, szombaton és vasárnap a villámversenyt bonyolítják le.

 

A Grand Chess Tour 2022 öt versenyből álló sorozatának harmadik tornáján, a zágrábi SuperUnibet rapidverseny első játéknapja, három forduló után Alureza Firouzja egypontos előnnyel vezetett.

 

A viadal második játéknapja Magnus Carlsen és Alireza Firouzja rangadójával kezdődött. Az egyontos hátrányban levő világbajnok erőtlenül játszotta a partit, a 19 éves francia nagymester sötéttel gond nélkül remizett.

 

Wesley So kalandok végén érvényesítette anyagi előnyét Ivan Sariccsal szemben, aki jó huszársakkal remizhetett volna, So győzelmével beérte Firouzját.

Nagy csatát vívott Maxime Vachier-Lagrave és Jorden Van Foreest. A címvédő  francia sakkozó előnyös állásában rossz tervet választott,  vesztőgyanús pozícióját a különböző színű futóknak köszönhetően mentette döntetlenre.

Megszerezte első győzelmét Jan Nepomnjacsij, az idő szorításában nyert állásból remizett Veszelin Topalov. A bolgár exvilágbajnok a tornát három vereséggel kezdte, első pontját szerezte meg.

A 4. forduló eredményei:

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2760) - Jorden Van Foreest (holland, 2678)  döntetlen

Ivan Saric (horvát, 2680) - Wesley So (amerikai, 2773) 0 - 1

Jan Neponjacsij (FID, 2766) - Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2754) 1 - 0

Veszelin Topalov (bolgár, 2728) - Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2759) döntetlen

Magnus Carlsen (norvég, 2864) – Alireza Firouzja (francia, 2793) döntetlen

 

Az ötödik körben csak egy játszma végződött döntéssel, Magnus Carlsen vereséget szenvedett Sahrijar Mamedgyarovtól. A Grünfeld védelmű partiban a nyitást követően az azerbajdzsáni nagymester előnyösebb állást játszhatott. Carlsen fokozatosan kiegyenlítette esélyeit, Mamedgyarov minőségáldozatra szánta el magát, alaposan megváltoztatta a játszma nyugodt menetét.

 

Szabadgyalogja, a meggyengült sötét királyállás nyújtott kompenzációt, erős futója de egy jó formában levő Carlsen megbirkózott volna a feladattal. Mamedgyarov jól használta ki a felkínált lehetőséget, vezére és futója hatásos összjátékával szemben a borvég világelső nem talált védelmet.

A francia háziderbin nagy bajban volt Alireza Firouzja, szívós védekezéssel és Maxime Vachier-Lagrave hathatós segítségével megmenekült a vereségtől.

Wesley So is hátrányosabb helyzetből érte el a döntetlent Jan Nepomnjacsijjal vívott küzdelmében.

 

Nagy esélyt szalasztott el Jorden Van Foreest a szicíliia védelmű bonyodalmakban Ivan Sariccsal szemben. A lépésismétlést választotta a nyerést adó 28.Vd4 helyett.

Bosszankodhatott Leinier Dominguez Perez is, nyerőesélyt szalasztott el Veszelin Topalov elleni partijában.

Az 5. forduló eredményei:

Alireza Firouzja   - Maxime Vachier-Lagrave döntetlen

Sahrijar Mamedgyarov   - Magnus Carlsen  1 - 0

Leinier Dominguez Perez - Veszelin Topalov  döntetlen

Wesley So -  Jan Nepomnjacsij  döntetlen

Jorden Van Foreest - Ivan Saric  döntetlen

 

A második játéknap befejező fordulója Jan Nepomnjacsij sokkoló vereségével kezdődött. Az olasz megnyitású ütközetben Jorden Van Foreest korán átvette a kezdeményezést, az orosz nagymester csak tehetetlen szemlélője volt a gyorsan kibontakozó sötét akciónak, a holland sakkozó 28 lépéses „kiütéses” győzelmet aratott.

 

Sahrihar Mamedgyarov legyőzésével Alireza Firouzja éllovasként várhatja a rapid torna harmadik játéknapját. Fordulatokban gazdag csatában Firouzja többször is eltékozolta előnyét, Mamedgyarov a döntetlent szalasztotta el.  játszma végén Firouzjának volt oka az örömre.

 

Örökös sakkal ért véget Magnus Carésen és Leinier Dominguez Perez csatája. A világbajnok fölényes állását nem tudta megnyerni, két vezére is volt a táblán, de királya nem tudott ellépni az amerikai sakkozó vezérének sakkjai elől.

Wesley So sem bírt Veszelin Topalovval, MVL is csak remizett Ivan Sariccsal.

 

A 6. forduló eredményei:

Maxime Vachier-Lagrave - Ivan Saric döntetlen

Jan Nepomnjacsij  - Jorden Van Foreest  0 - 1

Veszelin Topalov - Wesley So döntetlen

Magnus Carlsen -  Leinier Dominguez Perez döntetlen

Alireza Firouzja - Sahrijar Mamedgyarov  1 - 0

 

 

SuperUnited Rapid 2022 Záráb 2022. július 20-24.

kat. XXI (2756)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

1.

Alireza Firouzja

g

FRA

2793

*

.

.

½

½

1

½

1

.

1

2952

2.

Wesley So

g

USA

2773

.

*

1

½

.

.

½

1

½

½

4

2852

3.

VJorden an Foreest

g

NED

2678

.

0

*

½

.

1

1

½

1

.

4

2873

4.

Maxime Vachier-Lagrave

g

FRA

2760

½

½

½

*

½

.

.

½

.

1

2809

5.

Magnus Carlsen

g

NOR

2864

½

.

.

½

*

0

½

.

½

1

3

2760

6.

Sahrijar Mamedgyarov

g

AZE

2759

0

.

0

.

1

*

1

½

.

½

3

2751

7.

Jan Nepomnjacsij

g

FID

2766

½

½

0

.

½

0

*

.

1

.

2713

8.

Ivan Saric

g

CRO

2680

0

0

½

½

.

½

.

*

½

.

2

2627

9.

Leinier Dominguez Perez

g

USA

2754

.

½

0

.

½

.

0

½

*

½

2

2623

10.

Veszelin Topalov

g

BUL

2728

0

½

.

0

0

½

.

.

½

*

2590

 

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: Lenart Ootes  grandchestour.com chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Grand Chess Tour zágrábi rapid versenyén  Firouzja vezet, Carlsen és Nepomnjacsij partija remi lett 

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Zágrábban megkezdődött a Grand Chess Tour 2022 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia rapid és villámsakk tornája. A rapid viadalon az első játéknap, három forduló után a francia Alireza Firouzja áll az élen. A világbajnok Magnus Carlsen a világbajnok-jelölti döntő győztesével, az orosz Jan Nepomnjacsijjal az első körben békésen remizett. A verseny rajtja előtt Carlsen bejelentette, hogy jövőre nem játssza le a döntőt, nem akarja megvédeni világbajnoki címét. Játszmánként 25.25 perc a gondolkodási idú lépésenként 10-10 másodperc bónusszal. A tornán a győzelen 2 pontot ér, a döntetlen egyet. Csütörtökön újabb három fordulóra kerül sor.

 

Az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen és a világbajnok-jelölti döntő győztese, Jan Nepomnjacsij döntetlenével kezdődött meg Zágrábban a Grand Chess Tour 2022 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia rapid viadala. Jövőre elmarad a második világbajnoki döntőjük, Carlsen játék nélkül lemond címéről. Bejelentése sokkolta a sakkvilágot, bár már korábban is nyilatkozta, hogy meg kellene reformálni a világbajnoki rendszert, a jelenlegi nem jelent igazi kihívást számára.

 

A sakkozás 13. világbajnoka, Garri Kaszparov megérti Magnus Carlsen döntését, mert egyre nehezebb motivációt találni, ha már kilenc éve a világ legjobbja vagy.

 

Tavaly Dubajban Magnus Carlsen 7,5-3,5-ös győzelemmel védte meg világbajnoki címét. Jan Nepomnjacsij a súlyos vereség után négy hónapon keresztül megfeszített erővel készült a nagy megmérettetésre, a madridi világbajnok-jelölti döntőre és másfél pontos előnnyel veretlenül lett első, világbajnoki kihívó. Sikere után először játszhatott  Magnus Carlsennel, küzdelmük békésnek nevezhető döntetlennel ért véget.

Győzelemmel rajtolt a címvédő Maxime Vachier-Lagrave, az utolsó pillanatban Levon Aronian lemondása miatt meghívott exvilágbajnok Veszelin Topalov világossal 32 lépésben szenvedett vereséget.

 

Remekül játszva nyert Jorden Van Foreest, még nem heverte ki Sahrijar Mamedgyarov az FTX Road to Miami kvalifikációs torna kudarcát, három utolsó partiját elvesztette, nem jutott a legjobb nyolc közé.

 

Alireza Firouzja 97 lépésben törte meg Ivan Saric ellenállását, azamerikai rangadón pontosztozkodás született.

Az első forduló eredményei:

Veszelin Topalov (bolgár, 2728) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2760) 0 - 1

Magnus Carlsen (norvég, 2864) – Jan Neponjacsij (FID, 2766) döntetlen

Alireza Firouzja (francia, 2793) – Ivan Saric (2680) 1 - 0

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2759) – Jorden Van Foreest (holland, 2678) 0 - 1

Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2754) – Wesley So (amerikai, 2773) döntetlen

A második fordulóban Magnus Carlsen nem túl meggyőző játékkal győzte le Veszelin Topalovot. A bolgár exvilágbajnok a norvég világelső hibáit nem tudta kihasználni, döntetlenre menthette volna az összecsapást.

Az olasz megnyitású játszmában Jan Nepomnjacsij örülhetett a döntetlennek Alireza Firouzjával vívott csatájában. A 19 éves francia nagymester kecsegtető esélyű állását nem tudta győzelemig fokozni.

Maxime Vachier-Lagrave és Wesley So a spanyol megnyitás anti-berlini változatában remizett.

Bosszankodhatott Ivan Saric, többször is fonalas nyerést hagyott ki Sahrijar Mamedgyarovval szemben.

 

Második győzelmét aratta Jorden Van Foreest, bemattolta Leinier Dominguez Perezt.

A 2. forduló eredményei:

Maxime Vachier-Lagrave – Wesley So  döntetlen

Jorden Van Foreest – Leinier Dominguez Perez  1 - 0

Ivan Saric – Sahrijar Mamedgyarov  döntetlen

Jan Nepomnjacsij – Alireza Firouzja  döntetlen

Veszelin Topalov – Magnus Carlsen  0 - 1

 

A harmadik körben Magnus Carlsen és MVL szicíliai védelmű játszmája csak 19 lépésig tartott, de igen szórakoztató volt. Carlsen újítására MVL jól reagált, lépésismétléssel remiztek.

Elsiette a minőségáldozatot Jan nepomnjacsij a minőségáldozatot, elnézte, hogy Sahrijar Mamedgyarov vezére sikerrel vesz részt a király elleni akció kivédésében. Az orosz sakkozó 16  sikerel megjátszott parti után szenvedett vereséget, az azerbajdzsáni sakkozó rossz szériája ért véget.

 

Alireza Firouzja könnyű győzelemmel zárta az első játéknapot, második győzelmével átvette a vezetést.

Először nyert Wesley So. Előnyös állását elrontotta Jorden Van Foreest ellen, mentőövet dobott ellenfelének. A bonyodalmakban a holland sakkozó megragadta a felkínált ellenesélyt, már kezében volt az örökös sakk lehetősége, amikor vezérével rossz mezőn adta a sakkot, So királya menedéket talált.

Döntetlennel végződött Leinier Dominguez Perez és Ivan Saric szicíliia védelmű partija.

 

A 3. forduló eredményei:

Magnus Carlsen - Maxime Vachier-Lagrave  döntetlen

Alireza Firouzja - Veszelin Topalov  1 - 0

Sahrijar Mamedgyarov - Jan Nepomnjacsij  1 - 0

Leinier Dominguez Perez - Ivan Saric döntetlen

Wesley So - Jorden Van Foreest  1 - 0

 

SuperUnited Rapid 2022 Zagráb CRO 2022. július 20-24.

kat. XXI (2756)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

1.

Alireza Firouzja,

g

FRA

2793

*

.

.

.

.

.

½

.

1

1

2997

2.

Wesley So

g

USA

2773

.

*

1

½

.

.

.

½

.

.

2

2855

3.

Jorden Van Foreest

g

NED

2678

.

0

*

.

.

1

.

1

.

.

2

2887

4.

Maxime Vachier-Lagrave,

g

FRA

2760

.

½

.

*

½

.

.

.

.

1

2

2913

5.

Magnus Carlsen

g

NOR

2864

.

.

.

½

*

.

½

.

.

1

2

2876

6.

Sahriyjr Mamedgyarov

g

AZE

2759

.

.

0

.

.

*

1

.

½

.

2708

7.

Jan Nepomnjacsuh

g

RUS

2766

½

.

.

.

½

0

*

.

.

.

1

2680

8.

Lainier Dominguez Perez

g

USA

2754

.

½

0

.

.

.

.

*

½

.

1

2585

9.

Ivan Saric

g

CRO

2680

0

.

.

.

.

½

.

½

*

.

1

2643

10.

Veszelin Topalov

g

BUL

2728

0

.

.

0

0

.

.

.

.

*

0

 

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: Lennart OOtes chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Grand Chess Tour zágrábi versenyén Carlsen vezeti a rajtlistát, Vachier-Lagrave játszik címvédőként

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Zágrábban folytatódik a Grand Chess Tour 2022 sorozat. A Bukarestben megrendezett Superbet Chess Classic torna, a varsói Superbet rapid és villámverseny után a horvát fővárosban július 20 és 24. között a SuperUnited Croatia rapid-és villámversenyen csatáznak a sakkvilág ászai. A tíz résztvevő először körmérkőzéses rapidversenyen vesz részt, majd kétfordulós villámversenyre kerül sor. A 150 ezer dolláros díjalapból a győztes 40 ezer dollárt nyer. A rajtlistát a szabadkártyával játszó Magnus Carlsen vezetim, címvédőként Maxime Vachier-Lagrave játszik. A rapid partikban a győzelem két, a döntetlen egy pontot ér, a villámjátszmáknál a klasszikus pontozás érvényesül. A rapidversenyen naponta három fordulóra kerül sor, szerdán 14 órakor kezdődik a viadal, játszmánként 25-25 perc a gondolkodási idő és lépésenként 10-10 másodperc a bónuszidő.

 

A Grand Chess Tour 2022-es sorozata öt versenyből áll, kedden este  Zágrábban a második rapid-és villámverseny megnyitóját és a sorsolást tartották meg, szerdán indulnak a sakkórák.

 

A

sorozat nyitányaként Bukarestben a Superbet Chess Classic viadalon a francia Maxime Vachier-Lagrave a rájátszásban diadalmaskodott. A torna utolsó fordulójában a félpontos előnnyel vezető amerikai kettős, Levon Aronian és Wesley So is remizett. A francia rangadón Maxime Vachier-Lagrave sötéttel legyőzte Alireza Firouzját. Az elsőséget rapid rájátszás döntötte el, MVL nagy izgalmak után So és Aronian ellen is nyert. Rapport Richárd nyerőesélyes állást rontott el döntetlenre az orosz Jan Nepomnjacsij ellen, holtversenyben kilencedikként zárta szereplését. Nyeretlen maradt, két világos partijában nagy elnézéssel szenvedett vereséget. Hárman végeztek ötven százalékon, az amerikai Fabiano Caruana és Leinier Dominguez Perez, valamint a román Bogdan-Daniel Deac, mínuszban maradt Alireza Firouzja és Jan Nepomnjacsij is.

Superbet Chess Classic Bukarest, 2022. május 5-14.

kat. XXI (2761)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

 

1.

Vachier-Lagrave, Maxime

g

FRA

2750

*

½

0

½

1

½

1

½

1

½

2842

 

2.

Wesley So

g

USA

2766

½

*

½

½

½

½

½

1

½

1

2839

 

3.

Levon Aronjan

g

USA

2765

1

½

*

½

1

½

½

½

1

½

2840

 

4.

Fabiano Caruana

g

USA

2671

½

½

0

*

½

½

½

½

1

½

2758

 

5.

Leinier Dominguez Perez,

g

USA

2753

½

0

½

1

*

1

0

½

½

1

2762

 

6.

Bogdan-Daniel Deac

g

ROU

2786

½

½

0

½

0

*

½

½

½

1

2771

 

7.

Alireza Firouzja

g

FRA

2804

0

½

½

½

1

½

*

0

½

½

4

2713

 

8.

Jan Nepomnjacsij

g

RUS

2773

½

½

½

½

½

½

1

*

½

0

4

2717

 

9.

Rapport Richárd

g

HUN

2776

0

½

½

½

½

0

½

½

*

½

2679

 

10.

Sahrijar Mamedgyarov

g

AZE

2759

½

0

½

½

0

0

½

1

½

*

2681

 

 

 

Varsóban a lengyel Jan-Krzysztof Duda elsőségével fejeződött be a Grand Chess Tour 2022 második viadala, a 10 résztvevős Superbet rapid és villámverseny. Hihetetlenül izgalmas finisben Duda félpontos előnnyel végzett az élen. A 24 éves lengyel világbajnokjelölt a rapidversenyben  harmadikként zárt, a győztes ötszörös világbajnok Viswanathan Ananddal szemben 2 pont volt a hátránya. A villámverseny félidejében Duda másodikként várta a befejező játéknapot. Anand másfél pontos előnnyel állt az élen. Nagy versenyfutás kezdődött, az amerikai Levon Aronjin és Fabiano Caruana lettek a legfőbb riválisai, Anand kevésbé bírta a tempót. Az utolsó forduló előtt Aronjan és Duda holtversenyben vezetett, Aronjan remizett Caruanával, míg Duda nagy kalandok, után nyert az ukrán Kirill Sevcsenko ellen, a torna győztese lett. A 175 ezer dolláros díjalapból 40 ezret nyert. Anand jól hajrázott, Aroniannal a második helyet osztotta. A rapidversenyben Rapport Richárd második volt, 13 pontjához a villámversenyen a 18 partiból csak hat és felet gyűjtött, hatodikként végzett.

 

A Grand Chess Tour 2022 harmadik versenyét, a SuperUnited Croatia viadalt Zágrábban rendezik meg. A horvát fővárosban 2019-ben a GCT 12 résztvevős klasszikus tornájára került sor, Magnus Carlsen elsőségével ért véget a parádés mezőnyű verseny. Tavaly rapid és villámversenyre került sor, szenzációt jelentette, hogy a sakkozás tizenharmadik és tizenötödik világbajnoka, Garri Kaszparov és Viswanathan Anand is játszott.

 

Vachier-Lagrave  kétpontos előnnyel végzett az élen. MVL a villámverseny 11. fordulója után érte be az orosz Jan Nepomnjacsijt, átvette a vezetést, veretlenségét is megőrizve növelte előnyét, egy körrel a befejezés előtt már a torna győztese volt. Szenzációs volt az 51 éves exvilágbajnok Viswanathan Anand második helyezése, mesternégyest is elérve remekelt.

A Grand Chess Tour 2022 pontverseny állása:

 

Zágrábban harmadszor is kitűnő mezőnyű viadala kerül sor, a rajtlistát Magnus Carlsen vezeti. A sorsolás szeszélye folytán már az első fordulóban megmérkőzik világbajnoki kihívójával, az orosz Jan Nepomnjacsijjal.

A SuperUnited Croatia rapidversenyének résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:

Magnus Carlsen (norvég, 2864, 2847)

Alireza Firouzja (francia, 2793, 2670)

Wesley So (amerikai, 2773, 2779)

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2766, 2821)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2760, 2764)

 Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2759, 2699)

Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2754, 2726)

Veszelin Topalobv (bolgár, 2728, 2627)

Ivan Saric (horvát, 2680, 2645)

Jorden Van Foreest (holland, 2678, 2645)

Zágrábban július 20-án 15 órától a körmérkőzéses rapidverseny első három fordulójára kerül sor, a tervek szerint 16 óra 30 és 18 óra  még a kezdési időpont, 21-án és 22-én is három-három fordulót bonyolítanak le. Játszmánként 25-25 perc a gondolkodási idő lépésenként 10-10 másodperc bónusszal. A győzelemért két, a döntetlenért egy pont jár. A villámverseny kétfordulós, július 23-én és 24-én a nagymesterek 9-9 fordulóban csapnak össze, a kombinált versenyben holtverseny esetén osztják a pontokat, az első helyet rájátszás döntené el.

Az első forduló párosítása:

 

A díjazás:

Helyezés

Díj

1.

$40,000

2.

$30,000

                                                         3.

$25,000

4.

$20,000

5.

$15,000

6.

$11,000

7.

$10,000

8.

$9,000

9.

$8,000

10.

$7,000

A GCT 2022 tornák helyszínei és az időpontok:

Bukarest, Superbet Chess Classic Románia,10 résztvevő, május 4-15, 350 ezer dollár a díjalap, Maxime Vachier-Lagrave a verseny győztese.

Varsó, Superbet. Rapid és villámverseny,  május 19-23, 10 résztvevő, 175 ezer dollár a díjalap, Jan-Krzysztof Duda győzött

Zágráb, SuperUnited, Rapid és villámverseny, július 20-24. 10 résztvevő,175 ezer dollár díjalap

St. Louis, augusztus 24 és 31. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő 175 ezer dollár a díjalap.

9. Sinquefield Cup (St. Louis), augusztus 31 és szeptember 13.  10 résztvevő, 350 ezer dollár a díjalap

Az összetett pontverseny első három helyezettje még 175 ezer dolláron osztozik, 100, 50 és 25 ezer a dobogón végzettek jutalma.

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Gledura Benjámin másodszor nyerte meg a rapid bajnokságot

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Ajkán rendezték meg a Rapid Magyar Bajnokságot, a VII. Csaba Árpád emlékversenyt. 170 résztvevő viaskodott a 13 fordulós, svájci rendszerű viadalon, amelyen 18 nemzetközi nagymester és 22 nemzetközi mester is játszott.  A rajtlistát nyolcszoros bajnokunk, Berkes Ferenc vezette. A  kiélezett versenyfutásból veretlenül a 23 esztendős Gledura került ki győztesen, félpontos előnnyel nyerte meg a bajnokságot. Balog Imre lett az ezüstérmes, Kozák Ádám a bronzérmes. A női bajnoki címet Hoang Thanh Trang szerezte meg, Lakos Nikolettát előzte meg. Játszmánként 15-15  perc volt a gondolkodási idő és 10-10 másodperc bónusz lépésenként.

 

 

Ajkán három napon keresztül dúltak a csaták a 2022. évi rapid bajnokságon. A 170 résztvevős mezőny 13 fordulós, svájci rendszerű tornán viaskodott. Játszmánként 15-15 perc volt a gondolkodási idő és lépésenként 10-10 másodperc bónusz. Tizennyolc nagymester is rajthoz állt, olimpiai válogatottunkból Berkes Ferenc, Gledura Benjámin és Kántor Gergely játszott. A rajtlistát Berkes Ferenc vezette, a viadalon kiélezett versenyfutást láttunk.

Az első játéknapot négyen zárták  mesternégyessel, Héra Imre, Korpa Bence, Balog Imre és Prohászka Péter. A hatodik kör után Gledura Benjámin és Balog Imre állt az élen. A két éllovas a hetedik fordulóban megosztozott, Berkes beérte a duót.

A nyolcadik kör végén hatan álltak az élen, Aczél Gergely, Jakab Attila és Czebe Attila zárkózott fel. A második játéknap, kilenc forduló  után Balog Imre vezette a versenyfutást a félpontos hátrányban levő öt fős boly előtt.

A hajrát Gledura Benjámin kezdte nyeréssel, riválisai remiztek, Balog Imrével holtversenyben vezetett, egy körrel később már egyedül volt első. A 12. fordulóban Gledura sorsdöntő győzelmet ért el Prohászkával szemben, egy pontra növelte előnyét, döntetlennel ért célba, veretlenül második bajnoki címét ünnepelhette. Az ezüstérmes Balog Imre is megőrizte veretlenségét, a bronzérmes Kozák Ádám a bajnoktól kapott ki.

A Rapid Magyar Bajnokság végeredménye:

H.

R.

Név

Élő

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

2

GM

Gledura Benjámin

2619

10,5

109,0

76,0

2

3

GM

Balog Imre

2601

10,0

113,5

75,5

3

7

GM

Kozák Ádám

2508

10,0

107,5

71,0

4

14

GM

Aczél Gergely

2476

9,5

112,0

70,5

5

1

GM

Berkes Ferenc

2638

9,0

112,5

71,5

6

6

GM

Prohászka Péter

2514

9,0

111,0

69,5

7

18

GM

Korpa Bence

2425

9,0

110,0

67,5

8

11

GM

Horváth Ádám

2492

9,0

103,5

67,5

9

12

GM

Varga Zoltán

2486

9,0

103,5

64,5

10

24

IM

Csiszár Csaba

2348

9,0

103,0

66,0

11

5

GM

Horváth Csaba

2539

9,0

101,0

64,5

12

8

IM

Kaczúr Flórián

2508

9,0

98,5

62,0

13

4

GM

Héra Imre

2582

8,5

107,0

67,5

14

20

IM

Csonka Balázs

2405

8,5

105,5

67,0

15

17

GM

Czebe Attila

2427

8,5

105,0

65,5

16

30

IM

Krstulovic Alex

2248

8,5

104,0

64,0

17

13

GM

Kántor Gergely

2481

8,5

103,0

63,0

18

16

IM

Bagi Máté

2452

8,5

102,5

65,5

19

26

GM

Hoang Thanh Trang

2336

8,5

101,0

62,0

20

22

IM

Lizák Péter

2373

8,5

99,5

60,5

21

25

FM

Papp Levente

2338

8,5

95,0

62,5

22

33

FM

Egresi Máté

2224

8,5

91,0

59,5

23

39

Udvardi Zalán

2190

8,5

91,0

57,0

24

32

WGM

Lakos Nikoletta

2237

8,5

91,0

55,0

25

97

IM

Mozes Ervin

1830

8,5

89,5

54,0

Gledura Benjámin ellenfelei és eredményei:

F.

R.

Név

Élő

Pont

Res.

1

87

Martin József

1903

5,5

1s

2

45

IM

Faragó Sándor

2164

7,5

1v

3

29

FM

Leviczky Tibor

2261

7,0

   ½s

4

27

FM

Straubinger Dániel

2286

7,0

1v

5

25

FM

Papp Levente

2338

8,5

1s

6

7

GM

Kozák Ádám

2508

10,0

1v

7

3

GM

Balog Imre

2601

10,0

½v

8

1

GM

Berkes Ferenc

2638

9,0

½s

9

14

GM

Aczél Gergely

2476

9,5

½v

10

17

GM

Czeba Attila

2427

8,5

1s

11

20

IM

Csonka Balázs

2405

8,5

1v

12

6

GM

Prohászka Péter

2514

9,0

1v

13

12

GM

Varga Zoltán

2486

9,0

½s

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Levon Aronian az FTX Road to Miami online rapid viadal győztese

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Az amerikai színekben játszó háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronian az FTX Road to Miami online rapid viadal győztese. A torna döntőjében kettős győzelmet aratott a kínai Wei Yi ellen. Az első párharcot 2,5-1,5-re nyerte meg 16 évvel fiatalabb ellenfelével szemben. A kínai sakkozó a második és a harmadik partiban is győzelmet szalasztott el, Aronjan három döntetlen után a negyedik partit nyerte meg. A második mérkőzésük első partijában döntetlent ígérő állásban, egyszerű bástyavégjátékban Wei Yi fatális hibát vétett. A második összecsapásban Aronian bebiztosíthatta volna végső sikerét, de remire rontotta nyerőesélyes pozícióját. Wei Yi a harmadik partiban még többet kockáztatott, Aronian 26 lépésben győzött és nyerte meg a Meltwater Champions Chess Tour 2022 ötödik versenyét. A Miamiban augusztus 10-én kezdődő FTX Crypto Cup viadalnak az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen mellett a kínai Ding Liren és Wei Yi, a lengyel Jan-Krzysztof Duda, Levon Aronian és a 16 éves indiai Praggnanandhaa már biztos résztvevője, ketten szabadkártyával játszhatnak.

 

A háromszoros örmény olimpiai bajnok, Csennajban a 44. sakkolimpián az amerikai válogatottban debütáló Levon Aronian sikerével fejeződött be a Meltwater Champions Chess Tour 2022 ötödik versenye. A 39 éves nagymester első helyének érthetően örült, a mutatott játékát gyengének minősítette.

 

A döntő első párharcát Wei Yi hathatós segítségével nyerte meg 2,5-1,5-re, a 23 éves kínai sakkozó a második és a harmadik játszmában is győzelmi esélyt szalasztott el.

Levon Aronian remifórral játszhatta a második mérkőzést, amelynek első partiját Wei Yi fatális hibával vesztette el.

 

A második összecsapásuk is kedvezően alakult Aronian számára, 19.Hh4 lépéssel a 19.Fe4 helyett döntő előnyt érhetett volna el. Wei Yi reményei életben” maradtak, kölcsönös esélyű állásban  küzdhetett tovább. Kölcsönös kapkodásban ismét a kínai sakkozó hibázott, de Aronian sem használta ki a felkínált ziccert.

 

A döntő harmadik játszmája csak 26 lépésig tartott, Levon Aronian könnyű győzelemmel nyerte meg a tornát. Aronian hetedikként kvalifikálta magát a viadal kieséses rendszerű szakaszába, ahol az indiai sakkozás egyik nagy reménységét, Erigaisi Arjunt győzte le 2,5-1,5-re. Az elődöntőben Jan-Krzystof Duda ellen nyert 3-1-re, a lengyel nagymester sajnálhatja a második partiban elszalasztott kedvező lehetőséget. Levon Aronian ellenfelei a kritikus állásokban rendre hibáztak.

 

Az FTX Road to Miami döntő második páros mérkőzésének eredménye:

Wei Yi (kínai, 2729) – Levon Aronian (amerikai, 2748) 0,5 – 2,5

Wei Yi – Levon Aronian 0 - 1

Levon Aronian – Wei Yi  döntetlen

Wei Yi – Levon Aronian 0 – 1

 

Az FTX Road to Miami söntő végeredménye:

Levon Aronian – Wei Yi  2,5 – 1,5, 2,5 – 0,5

Az FTX Road to Miami viadalról Levon Aronian és Wei Yi kvalifikálta magát a Miamiban augusztus 10-én kezdődő FTX Crypto Cup 8 fős, körmérkőzéses versenyre, ahol a nagymesterek négyjátszmás páros mérkőzéseket játszanak. A torna hat résztvevőjét már ismerjük, ketten szabadkártyával vehetnek részt a 210 ezer dollár díjazású viadalon.

 

A Meltwater Champions Chess Tour 2022 élcsoportjának állása:

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Levon Aronian 2,5-1,5-re megnyerte Wei Yi ellen az FTX Road to Miami döntő első mérkőzését

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Az FTX Road to Miami online rapid viadal döntőjében az első párharcot az amerikai Levon Aronian 2,5-1,5-re megnyerte a kínai Wei Yi ellen. A négyjátszmás mérkőzésük 79 lépéses döntetlennel kezdődött meg. A második partiban Wei Yi a végjátékban nyerést hagyott ki, Aronian kiharcolta a döntetlent. A harmadik ütközetben Wei Yi többször is nyerhetett volna, örökös sakkal ért véget sz összecsapás. Wei Yi a két elszalasztott nagy lehetőség után a negyedik játszmát világossal ellenállás nélkül vesztette el. A második párharcot Levon Aronian remifórral játszhatja.

Az amerikai színekben játszó háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronian 2,5-1,5-re győzte le Wei Yit az FTX Road to Miami viadal döntőjének első párharcában.

Aronian és Wei Yi korábban klasszikus partiban egyszer nézett farkasszemet, 2017-ben a Tata Steel Masters tornán megosztozott a ponton. Wei Yi egyszer villámpartiban legyőzte Aroniant,  rapid játszmában négyszer remiztek.

Az angol megnyitású első partiban Wei Yi pontatlanul fejlesztette ki haderejét, Levon Aronian tőle szokatlan módon a felkínált taktikai eséllyel nem élt, 18.Hxe6 jelentős előnyéhez vezetett volna. Küzdelmük 79 lépésben döntetlennel fejeződött be.

A 23 éves kínai nagymester a párbajuk második és harmadik játszmájában is győzelmet szalasztott el. Világossal a különböző színű futós végjátékban a 48.Kg5 lépéssel sikerrel tört volna be a sötét állásba. Futólépése mentőövet dobott ellenfelének.

A torna egyik kommentátora, Lékó Péter elárulta, hogy a harmadik játszmában látott 18…Hg4! lépést már hat évvel korábban felfedezte és elemezte alaposan. Wei Yi sokáig remekül játszott, gyorsan fogyó gondolkodási ideje aggaszthatta csak. Siettette az eseményeket, Aronian „megúszta” a nagy bajokat, amikor vezérlépésével ismét feladta a „magas labdát” riválisának.

Wei Yi a ziccert háromszor is elhibázta, a b5 lépés lehetősége elkerülte figyelmét. Az idő szorításában bástyaáldozattal kikényszerítette az örökös sakkot.

A két nagy rontása rányomta bélyegét a negyedik összecsapásra, Wei Yi 18.e5?! lépése után Levon Aronian nem tudott hibázni, győzelmével megnyerte az első párharcot, remifórral játszhatja a második négyjátszmás meccset.

Az FTX Road to Miami döntő első páros mérkőzésének eredménye:

Levon Aronian (amerikai, 2748) – Wei Yi (kínai, 2729)  2,5 – 1,5

Levon Aronian – Wei Yi  döntetlen

Wei Yi – Levon Aronian  döntetlen

Levon Aronian – Wei Yi döntetlen

Wei Yi – Levon Aronian  0 – 1

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Budapest 12 napig a sakkozás fővárosa, kezdődik a 45. Sakkpépmpia7
2024. 09. 11.

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog