Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyar Sakkszövetség augusztus 14 és 20. között rendezi meg Lékó Péter és a kínai Li Chao hatjátszmás páros mérkőzését. A világranglista 14. helyezettje elleni mérkőzés első számú nagymesterünk felkészülését szolgálja a bakui Világkupára. Szeged immár hetedszer házigazdája jelentős sakkversenynek, a sorozat 2004-ben Magyarország-Lengyelország női válogatottak összecsapásával kezdődött meg. Egy évvel később a női bajnokság küzdelmeire került sor. 2006-ban „III. Szeged Kupa” címmel a Nemzetközi Női Nyílt Magyar Sakkbajnokságot rendezték meg, 2007-ben a nagy hagyományokkal bíró Mitropa Kupát. 2009-ben és 2010-ben a férfiak bajnoki küzdelmeit követhettük nyomon a „napfény városában”.
Szegeden szeretik a sakkjátékot, és tisztelik hagyományait. Aki a sakk élményét a szegediekkel valójában megszerettette, Maróczy Géza nemzetközi sakknagymester volt. A világhírű nagymester 1870-ben Szegeden született, és az 1927. évi londoni sakkolimpián szövetségi kapitánya voplt az olimpiai aranyérmet nyert magyar együttesnek, és az 1936-os berlini olimpián veretlenül győztes magyar csapatnak. Maróczy Géza sikerei, életműve kiváló alapot nyújtanak ahhoz, hogy szegedi fiatalok ezrei rajongjanak e sportág iránt, és a város egyesületeiben rendszeresen tanulják fortélyait. Lékó versenyeit mindig óriási érdeklődés kíséri. Amikor 2004. októberében a Lékó-Kramnyik világbajnoki döntő zajlott a svájci Brissagóban, Szeged valóságos sakklázban égett, és közel tízezer támogató, bátorító levelet küldtek el a szegediek Péternek. Lékó Pétert 2005-ben Szeged Díszpolgárává választották.
A sakk az informatika gyors fejlődésével egyre inkább internetes sportággá fejlődött, sakkrajongók százezrei, milliói követik érdeklődéssel a szupernagymesterek legjobbjainak küzdelmeit. Érdeklődéssel várjuk a Lékó-Li Chao párharcot, amely augusztus 13-án közös sajtótájékoztatóval és a sorsolással kezdődik. A játéknapokon (augusztus 14-16 és 18-20) az IH Rendezvényközpontban (Felső Tisza-part 2) a játszmákat 15 órakor kezdik, és a partik befejezése után a nagymesterek értékelik a küzdelmeket. A játszmákat az interneten Balogh Csaba olimpiai ezüstérmes nemzetközi nagymester kommentálja majd, a páros mérkőzésen e sorok írója, nemzetközi versenybíró bíráskodik. A játszmákban a küzdő felek az első negyven lépésre 90-90 perc gondolkodási idővel rendelkeznek, majd fél-fél órával a játszma befejezéséig, lépésenként még 30-30 másodperc ún.bonusz idővel gazdálkodnak. A párharc honlapja: http://leko2015.chess.hu
Lékó Péter és Li Chao korábban csak egyszer mérte össze erejét, 2012-ben Malmőben a 20. Sigeman & Co tornán nagymesterünk sötéttel játszva nyert.
Lékó Péter pályafutása
Lékó Péter 1979. szeptember 8-án született Szabadkán, egyéves kora óta él Szegeden, ahol a Közgyűlés 2005-ben választotta meg a város díszpolgárának. Hétéves kora óta sakkozik, 1994-ben az amerikai Robert Fischer rekordját is megdöntve lett nemzetközi nagymester, korcsoportos világbajnok. Az 1994-es moszkvai sakkolimpián mutatkozott be először a magyar válogatottban. A nagy tornák állandó meghívott résztvevőjeként a ranglistán fokozatosan lépkedett előre. 1997-ben Tilburgban, Madridban harmadik, 1998-ban Tilburgban második, 1999-ben Dortmundban Vlagyimir Kramnyik, Viswanathan Anand, Michael Adams, Anatolij Karpov előtt győzött. A 14 év után világversenyen ismét érmet szerző magyar válogatott éltáblása, Bakuban az Európa-bajnoki ezüstérmes csapatunk vezérevezőse.
Remekül kezdte a következő évet, Budapesten a WFG szponzorálta hatjátszmás páros mérkőzésen 4,5-1,5 arányban legyőzte a FIDE Las Vegas-i világbajnokságának győztesét, az orosz Alekszandr Halifmant. 2001 januárjában Kramnyikkal 12 játszmás rapid meccset játszott, az orosz világbajnoktól nagy küzdelemben 7-5-re kapott ki. Péter edzéseinek irányítását Arshak Petroszjan vette át, és ezzel nagymesterünk pályafutásában új korszak kezdődött meg. Dortmundban megnyerte a világbajnok-jelöltek tornáját, és ezzel Kramnyik kihívója lett. A bledi sakkolimpián ezüstérmet szerzett válogatottunk veretlen éltáblása.
Lékó nagyszerű linaresi tornagyőzelemmel kezdte a 2003-as esztendőt, gyengébb folytatás után 2004 januárjától már ismét szárnyalt. Veretlenül végzett Anand mögött – Adams társaságában - második helyen Wijk aan Zee-ben. Sokáig vezetett a linaresi szuperversenyen, végül Garri Kaszparovval holtversenyben lett második. Moszkvában, a Petroszjan-emlékversenyen az örmény válogatott vendégjátékosaként a legjobb egyéni eredményt érte el. Brissagóban, a Kramnyik elleni világbajnoki döntőn „túlélte” a negatív kezdést. Az első játszma elvesztése után kiegyenlített az ötödik partiban, majd a nyolcadik játszmában aratott csodálatos győzelmével egészen a 14. játszmáig vezetett, és fél pont hiányzott a világbajnoki cím elhódításához. A rutinos ellenfél végül fordított, drámai küzdelemben megnyerte a partit, és Vlagyimir Kramnyik a 7-7-tel megvédte a világbajnoki címét. Lékó Péter 2005 januárban veretlenül lett tornagyőztes Wijk aan Zee-ben.
Emlékezetes hajrával egyenlített ki az Adams elleni miskolci rapid párosmérkőzésen. Kellemetlen meglepetésre a San Luis-i világbajnokságon be kellett érnie az ötödik hellyel. A hagyományos linaresi szuperverseny mexikói első félideje után veretlenül, félpontos előnnyel vezetett, Linaresben utolsó két partijának elvesztése miatt csak a negyedik helyen végzett. A dortmundi tornán ismét biztosnak tűnő első helyet engedett ki a kezéből, az utolsó fordulóban éppen Kramnyiktól szenvedett vereséget. A Miskolci Nemzeti Színházban, a sakkozás új szentélyében Lékó Péter a sakktörténelem 12. világelsőjével, Anatolij Karpov vívott rapid párosmérkőzést. Nagymesterünk a harmadik játszma megnyerésével 4,5-3,5 arányú győzelmet aratott, a többi parti harcos remivel zárult.
Lékó Péter remek tornagyőzelemmel zárta az esztendőt. A Moszkvai Központi Sakk-klubban a sakkozás legendás világbajnoka, Mihail Tal emlékére rendezett tízfős, 20-as kategóriájú szuperversenyen nagymesterünk hármas holtverseny után vehette át a győztesnek járó serleget.
Nagymesterünk jól kezdte a 2007-es évet. Odesszában, a 16 résztvevős, kieséses rendszerű rapid Világkupán a döntőben az ukrán Vaszilij Ivancsuk elleni nyeréssel hódította el az első helyet. Miskolcon az orosz világbajnokkal, Vlagyimir Kramnyikkal vívta következő meccsét. A Nemzeti Színházban óriási érdeklődés kísérte a párharcot, a megnyitáselméleti szempontból is nagyon érdekes játszmákat. Az egyenlő erők küzdelmét Kramnyik 4,5-3,5-re megnyerte.
Lékó Péter remekelt az elisztai világbajnok-jelölti páros mérkőzéseken. A török Mihail Gurevics, majd az orosz Jevgenyij Barejev legyőzésével továbbjutott, játszhatott a nyolcfős világbajnoki döntőn. Dortmundban a hagyományos Sparkassen Chess-Meeting szuperversenyen holtversenyben másodikként zárta szereplését.
A Mexikóvárosban megrendezett vb-n nagymesterünk ötvenszázalékos teljesítménnyel lett negyedik. Munkácson Ivancsuk elleni rapid párharca 6-6-ra végződött. Moszkvában holtversenyben harmadikként végzett a II. Tal-emlékversenyen. A Corus 2008 szuperversenyen Ivancsukkal osztotta az ötödik helyet. A nizzai Amber-versenyen javuló formát mutatva összesítésben Kramnyik, Topalov és Carlsen társaságában lett második. Miskolcon negyedik párharcát a 17 esztendős norvég trónkövetelővel, Magnus Carlsennel vívta, több esélyt is kihagyva 5-3-ra kikapott. Jerevánban, a „Gigászok” rapidtornáján, a Karen Aszrjan-emlékversenyen ezüstérmes. Kedvenc városában, Dortmundban harmadszor hódította el a győztesnek járó trófeát. Kramnyik egyik szekundánsa volt Ananddal vívott bonni világbajnoki döntőn. A drezdai sakkolimpián remek egyéni eredményt ért el, a legjobb elsőtáblásnak járó díjat nyerte el.
A Lékó& sorozat fénypontjaként 2009-ben a regnáló világbajnok, Viswanathan Anand látogatott el Miskolcra. A párosmérkőzésen Anand sikerrel bizonyította, hogy méltán nevezzük a rapid sakkozás királyának is. Két győzelem és hat döntetlen mellett 5-3-ra megnyerte a párharcot. Péter a dortmundi viadalon holtversenyben lett második. Lékó Péter játszott a Grand Prix-sorozaton. A legjobb eredményt, holtversenyes második helyet Nalcsikban érte el, az összesítésben a hetedik helyen végzett.
A szeptemberi 39. sakkolimpia után hosszú hónapokra felhagyott a sakkozással. A visszatérést a 2011. júliusi, Ningbóban megrendezett csapat-világbajnokság jelentette, veretlenül 9-ből 5,5 pontot szerzett az első táblán. Ezután sokkoló volt, hogy a Világkupán az első fordulóban kiesett Sam Shankland elleni vereségével. Az esztendő a görögországi Halkidikiben megrendezett csapat Európa-bajnoksággal ért véget, válogatottunk a briliáns harmadik helyen végzett, Lékó 9-ből 5,5 pontot szerzett.
2012-ben Lékó második volt a Sigeman & Co versenyen fél ponttal Fabiano Caruana mögött. Dortmundban Kramnyik, Naiditsch és Ponomarjov társaságában osztotta a harmadik helyet, hajszálon múlt a nyerése a tornagyőztes Caruanával szemben.
Szeptembertől a világbajnoki ciklus megrendezésére jogot szerzett AGON jelöltjeként játszhatott a FIDE 2012-13-as Grand Prix-sorozatában. Lékó négy versenyének összesítéseként a 13. helyen végzett. 2013 januárjában a Tata Steel Chess szuperversenyen az erős ötödik helyen zárt 13-ból 7,5 ponttal. Júliusban Dortmundban holtversenyben harmadik lett Naiditsch társaságában. Augusztusban a FIDE Világkupáján a második fordulóban Julio Grandától kapott ki 1,5-0,5-re.
A Szellemi Sportok Világjátékán holtversenyben első a rapid tornán. 2014 áprilisában az orosz bajnokságot megnyerő Malahit csapatában 7-ből 5 pontot szerzett. Júliusban Dortmundban Georg Meirrel holtversenyben lett második, a 41. sakkolimpián Tromsőben azüstérmes válogatottunkban játszott.
Legelőkelőbb helyezéseként a FIDE ranglistáján 2003. áprilisában negyedik volt. A 2015. augusztus 1-től érvényes ranglistán 2014 Élő-ponttal a harmincharmadik.
Lékó Péter tornagyőzelmei:
1995 Koppenhága
1997 Havanna, Yopal
1999 Dortmund
2002 Dubai (rapid)
2002 Dortmund világbajnok-jelölti torna
2003 Linares
2005 Wijk aan Zee
2006 Moszkva
2007 Odessza (ACP Rapid Világkupa)
2008 Dortmund
Verőci Zsuzsa