Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mi is történt 2017-ben? A legfontosabb versenyek, események összefoglalója IV.

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Nagyszerű tornákban, izgalmas párharcokban, remek játszmákban, fordulatokban, meglepetésekben gazdag  esztendőt zártunk. A Tbilisziben megrendezett Világkupán az örmény Levon Aronjan győzött, a döntőben a kínai Ding Liren ellen nyert, mindketten világbajnok-jelöltek lettek. A Grand Prix 2017 sorozatról az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Alekszandr Griscsuk jutott be a nyolcfős világbajnok-jelölti döntőbe. Az amerikai Fabiano Caruana és Wesley So Élő-pontjaik alapján játszhatnak a viadalon, az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik szabadkártyát kapott. Teheránban a kínai Zhongyi nyerte meg a 64 résztvevős női kieséses rendszerű világbajnokságot. Hanti-Manszijszkban a csapat-világbajnokságon a kínai férficsapat és az orosz női válogatott győzött. A csapat Európa-bajnokságon azerbajdzsáni és orosz siker született. Rijádban a rapid világbajnokságon az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anandot és a kínai Ju Wenjunt ünnepelték győztesként, a villám-világbajnokságon a norvég világbajnok Magnus Carlsen és a grúz Nana Dzagnidze diadalmaskodott. Minszkben az orosz Makszim Matlakov, Rigában Nana Dzagnidze nyerte az Európa-bajnokságot. A Grand Chess Tour összetett pontversenyében Magnus Carlsen győzött, de a világbajnok 2017-ben nagy tornán egyszer sem győzött. Wijk aan Zee-ben Wesley So, Baden-Badenben és Stavangerben Levon Aronjan, St. Louisban a francia Maxime Vachier-Lagrave, Londonban Fabiano Caruana végzett az első helyen. Zürichben az amerikai Hikaru Nakamura, Samkirban Sahriyar Mamedgyarov, Dortmundban a lengyel Radoslaw Wojtaszek ért elsőként a célba. A nyílt magyar bajnokságon Gara Anita és Rapport Richárd győzött, ők ketten lettek az év magyar sakkozói. Az Aquaprofit-NTSK együttese jelentős fölénnyel sorozatban kilencedszer nyerte meg az első osztályú csapatbajnokságot. A korcsoportos világbajnokságon az U10-es mezőnyben Gaál Zsóka ezüstérmes lett. A 2017-es esztendő augusztusi és szeptemberi legfontosabb versenyek, események krónikája.

Saint Louisban a francia Maxime Vachier-Lagrave nagyszerű sikerével fejeződött be az 5. Sinquefield Cup. A 26 éves nagymester félpontos előnnyel, veretlenül nyerte meg a Grand Chess Tour 2017 sorozat harmadik versenyét. A háromszoros norvég világbajnok Magnus Carlsen és az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand végzett holtversenyben a második helyen, az örmény Levon Aronjan a befejező játéknapon Carlsentől szenvedett vereséget, lecsúszott a dobogóról, negyedik lett az orosz Szergej Karjakin társaságában. Hazai pályán nagy meglepetés a bakui sakkolimpián aranyérmes amerikai válogatott triójának, Fabiano Caruanának, Hikaru Nakamurának és Wesley So-nak a kudarca. Vachier-Lagrave a GCT pontversenyben 3 pontra megközelítette Carlsent.

Az egykori junior világbajnok, a 26 esztendős Maxime Vachier-Lagrave eddigi pályafutása legnagyobb sikereként az 5. Sinquefield Cup győztese lett. Sikerében döntő szerepet játszott a viadal negyedik fordulójában a  norvég világbajnok Magnus Carlsen elleni győzelme. Párharcuk nagy csatát hozott, a sötéttel játszó Vachier-Lagrave kitűnően játszott, hárította Carlsen minden próbálkozását. Az időkontroll előtt MVL nem vállalkozott a fokozott bonyodalmakra, majd láthatóan elvesztette a kontrollt az állás felett. Magnusnak nyerőesélyei támadtak, amikor ő kezdett el hibázni, kimaradt a nyerőesély, majd kihagyta  a remihez vezető folytatást is, s az újabb hiba után már a francia sakkozó játszhatott nyerésre. A világbajnok elnézte a sorscsapást jelentő védőlépést. Vachier-Lagrave a bonyodalmak elcsitulása után gyalogelőnnyel játszhatta a végjátékot, győzelemig fokozta előnyét! A francia nagymester az utolsó forduló előtt hármas holtversenyben vezetett, az orosz Jan Nepomnjacsij elleni sikere jelentette elsőségét, miután az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand remit ért el az amerikai Wesley So ellen, az örmény Levon Aronjan vereséget szenvedett Carlsentől. Nagyszerű eredménye szépen kamatozott Élő-pontokban is, a 18,1 ponttal hat helyezést javítva a virtuális világranglistán a második helyre lépett előre. A 300 ezer dolláros díjalapból 75 ezret nyert.

A holtversenyben második helyen végzett Magnus Carlsen nemcsak MVL elleni kisiklását sajnálhatja, hanem az amerikai Hikaru Nakamura ellen kidobott fél pontot is. A norvég világelsőnek idén ez volt a negyedik szuperversenye, de tornát még nem tudott nyerni. Wijk aan Zee-ben Wesley So, Baden-Badenben és Stavangerben Levon Aronjan végzett az első helyen. A Grand Chess Tour párizsi rapid-és villámversenyen Vachier-Lagrave ellen a rájátszás megnyerése után győzött, Leuvenben fölényesen diadalmaskodott.

A sakkvilág lelkesen ünnepli az ötszörös világbajnok Viswanathan Anandot. A verseny doyenje, a 47 esztendős exvilágbajnok veretlenül harcolta végig a tornát, hatalmas rutinját kihasználva érezte meg a döntő pillanatokat. Örökké emlékezetes marad az amerikai Fabiano Caruana elleni kombinációjában a zseniális vezérlépése.

Levon Aronjan a befejező játéknapon Carlsentől elszenvedett vereségével csúszott le a dobogóról. Az orosz Szergej Karjakin nem játszott igazán jól, a presztízscsatát a norvég világbajnokkal szemben elvesztette. Az orosz Peter Szvidler utolsó partijában Fabiano Caruanát győzte le, és cserélt helyet az amerikai sakkozóval.

A nagyszerűen megszervezett, az interneten kitűnően közvetített versenyen a hazai pályán szereplő olimpiai bajnokok csődöt mondtak. So, Caruana és Nakamura nyolc játszmában is feladásra kényszerült, s mindössze két játszmát tudtak nyerni. So és Caruana búcsúzni kényszerült a + 2800 Élő-pontos elit klubból, a viadalt a világranglista második helyén kezdő, címvédőként játszó So hat, a harmadik Caruana két helyezést rontott,  összesen 36,1 Élő-pontot vesztettek.

Az 5. Sinquefield Cup végeredménye:

H.

 

Név

Élő

FED

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Pont

 Perf.

 Élő + - 

1

Maxime Vachier-Lagrave

2789

FRA

*

1

½

½

½

½

½

½

1

1

6,0

2913

14,9

2

Magnus Carlsen

2822

NOR

0

*

½

1

1

½

½

1

½

1

5,5

2825

5,2

3

Wiswanathan Anand

2783

IND

½

*

½

½

½

1

½

½

1

5,5

2881

10,7

4

Levon Aronjan

2799

ARM

½

0

½

*

½

½

0

1

1

1

5,0

2829

3,4

5

Szergej Karjakin

2773

RUS

½

0

½

½

*

1

½

½

1

½

5,0

2832

7,1

6

Peter Szvidler

2751

RUS

½

½

½

½

0

*

1

½

½

½

4,5

2792

5,1

7

Fabiano Caruana

2807

USA

½

½

0

1

½

0

*

½

½

½

4,0

2743

-7,8

8

Hikaru Nakamura

2792

USA

½

½

½

0

½

½

½

*

½

0

3,5

2702

-10,6

9

Wesley So

2810

USA

0

0

½

0

0

½

½

½

*

1

3,0

2645

-18,1

10

Jan Nepomnjacsij

2751

RUS

0

½

0

0

½

½

½

1

0

*

3,0

2705

-9,9

Saint Louisban az örmény Levon Aronjan elsőségével fejeződött be a Grand Chess Tour 2017 negyedik tornája, a rapid-és villámverseny. A háromszoros olimpiai bajnok hárompontos előnnyel nyerte meg az összetett versenyt. Remekelt a rapid műfajban, a 25-25 perc és lépésenként 10-10 másodperces partikban, kétpontos előnnyel végzett az élen. A snellezésben – 5-5 perc és 3-3 másodperc – külön versenyt vívott az orosz Szergej Karjakinnal, aki végül megnyerte a villámversenyt, holtversenyben második lett az amerikai Hikaru Nakamura társaságában. A nagy „visszatérő”, a sakkozás tizenharmadik világbajnoka, Garri Kaszparov a nyolcadik helyen zárta szereplését. A viadal díjalapja 150 ezer dollár volt, Aronjan 37 ezer ötszáz dollárt kasszírozott.

A rapidversenyen a győzelem 2, a döntetlen 1 pontot ért. Garri Kaszparov  játékán nagyon látszott a 12 éves kihagyás, egyértelmű, hogy megnyitáselméleti felkészültsége bámulatos, ragyogó ötleteket játszott meg, de a középjátékba való átmenetnél túlzottan is elmerengett az állásokon, kevésbé bízott ösztöneiben. Időzavarokban sokat rontott.

Izgalmasan alakult a torna hajrája. A gyorsított tempó miatt néha érthetetlen hibákat, vagy éppen a kolosszális megoldásokat  is láthattunk, az élő közvetítés segítségével a nagymesterek testbeszédét, a lépések utáni reakcióikat. Az örmény Levon Aronjan megérdemelt elsőségével fejeződött be a rapidverseny. Egypontos előnnyel végzett az élen a két amerikai rivális, Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura előtt. A viadalon hol egyedül, hol holtversenyben vezető, veretlenségét őrző orosz Jan Nepomnjacsij utolsó partijának elvesztésével leszorult a dobogóról.

A rapidverseny végeredménye:

1.Levon Aronjan (örmény) 12

2-3. Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura (mindkettő amerikai) 11

4. Jan Nepomnjacsij (orosz) 10

5. Leinier Dominguez Perez (kubai) 9

6-7. Szergej Karjakin (orosz) és Le Quang Liem (vietnami) 8

8-10. Garri Kaszparov (orosz), Viswanathan Anand (indiai) és David Navara (cseh) 7

A háromnapos rapidverseny után még nagyobb sebességre kapcsoltak a sakkvilág ászai, a villámversenyen 18 fordulóra került sor, világossal és sötéttel is megmérkőztek egymással. Remek csatákat, nagy elnézéseket, jelentős fordulatokat, szerencsés győzelmeket, váratlan mentéseket, az idő szorításában is félelmetes gyorsaságot láttunk. Örömök és bosszúságok, gyorsan peregtek az események.

A villámverseny első játéknapja után Levon Aronjan megnyugtató, kétpontos előnnyel vezetett. Szergej Karjakin jelentős hátrányát ledolgozva már dobogós helyezésért küzdhetett, 9 partiból csak két döntetlent engedélyezett ellenfeleinek.  Aronjan 18,5, Nakamura 16,5, Karjakin 16 ponttal várhatta a visszavágókat. Kaszparov snellben eredményesebb volt, Anand kevésbé bírta a tempót.

Levon Aronjan 34 évével már kellő rutinnal jól sáfárkodott erejével is, már nem kellett kockáztatnia, kellő gyorsasággal húzta  a lépéseket, lépkedett előre a végső győzelemhez vezető úton, hárompontos előnnyel ért célba. Karjakin a villámverseny megnyerésével vigasztalódhatott, holtversenyben másodikként zárta szereplését.

Az összetett verseny végeredménye:

1.Levon Aronjan 24,5

2-3. Szergej Karjakin és Hikaru Nakamura 21,5

4. Jan Nepomnjacsij 10

5-7. Leinier Dominguez, Fabiano Caruana és Le Quang Liem 16,5

8. Gari Kaszoariv 16

9. Viswanathan Anand 14

10. David Navara 13

Tbilisziben az örmény Levon Aronjan elsőségével ért véget a 128 résztvevős Világkupa. A háromszoros olimpiai bajnok a döntőben a kínai Ding Lirent győzte le 4-2-re. A négy klasszikus gondolkodási idejű parti döntetlennel ért véget, Aronjan két játszmában is esélyt szalasztott el. A rapid rájátszás mindkét összecsapását megnyerte.

A viadalon két magyar résztvevőnek drukkolhattunk, Rapport Richárd Élő-pontjai alapján kapott meghívást, Erdős Viktor az Európa-bajnokságon vívta ki az indulási jogot. A rajtlistát a norvég világelső Magnus Carlsen vezette, először játszott regnáló világbajnok a Vk-n. A Világkupák történetének legerősebb viadalán három exvilágbajnok is csatába indult, Vlagyimir Kramnyik, Viswanathan Anand és Ruszlan Ponomarjov. Olimpiai bajnokok, világbajnok-jelöltek, Világkupa, Grand Slam és Grand Prix győztesek, a sakkvilág legjobbjainak küzdelme  remek csatákat  ígértek a két-kétjátszmás párharcok, a döntőben pedig már négy partira kerül sor. 1-1, illetve 2-2 esetén rájátszás döntené el a továbbjutást, illetve a végső győztest! A mezőny erősségét jól jellemzi, hogy az augusztus 1-től érvényes világranglista első 25 helyezettjéből huszonhárman álltak rajthoz.

A Világkupa lebonyolítása, a két-kétjátszmás mérkőzések a legjobbakat sem óvják meg a váratlan balsikertől. Ki gondolta volna, hogy a kötélidegeiről híres orosz Szergej Karjakin címvédőként már a 64 között vereséget szenved, és az ötszörös világbajnok indiai Viswanathan Anand rosszul számított tisztáldozata után szintén búcsúzni kényszerült a grúz fővárostól. A harmadik körben folytatódott a csillaghullás, a kínai Bu Xiangzhi bátor tisztáldozata annyira megzavarta a világbajnok Magnus Carlsent, hogy rosszul védekezett, s világossal szenvedett vereséget. Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik nagy reményekkel vágott neki a tornának, de ő sem „élte túl” a harmadik fordulót.

A két magyar résztvevő közül Erdős Viktor esett ki elsőként, nehéz volt a sorsolása, az ötszörös olimpiai bajnok orosz Peter Szvidler állta az útját a 64 között. Aggódtunk Rapport Richárdért is, hiszen a kínai sakkozás legnagyobb reménysége, Wei Yi várt rá a második körben, de taktikája bevált, a rapid rájátszásban nagymesterünk remekelt. Nem állhatta útját Li Csao sem, itt is a gyorsított tempóban brillírozott a rajtlistán csak 51. sakkozónk. Nem volt megállás, az egyik nagy esélyes amerikai Fabiano Caruana ellen győztes orosz Jevgenyij Najerrel csatázott a nyolcaddöntőben, és ismét jobban bírta a feszültséget, szinte minden lépés fokozott jelentőségét, negyeddöntős lett.

Sokan hibáztatták Rapportot, hogy világossal túlzottan békülékeny volt, mindössze 11 lépésben remizett az első partiban Ding Lirennel, majd sötéttel nem tudott megbirkózni a kínai rivális a nyitásban bevetett új ötletével. Eredménye méltán érdemel dicséretet, azon kevesek közé tartozik, akik Élő-pontot nyertek a csatározásokban. Az októberi világranglistát alaposan átírta a sok-sok váratlan eredmény.

A rajtlistán ötödik Levon Aronjant 12 évvel Hanti-Manszijszkban, az első Világkupán elért sikere után másodszor ünnepelték győztesként. A kieséses rendszerű viadalon a hét mérkőzése során négyszer tie-break megnyerésével diadalmaskodott. Nehéz meccset játszott a második körben a kínai ex-világbajnoknővel, Hou Ji-fannal. A harmadik fordulóban az orosz Makszim Matlakovot csak a villámpartikban tudta megadásra kényszeríteni.

A francia Maxime Vachier-Lagrave elleni elődöntője drámai csatában dőlt el a javára. A „hirtelen halál” parti előtt a sorsolást Vachier-Lagrave nyerte meg és a sötét színt választotta, ahol 4 perce volt Aronjan 5 percével szemben, de remifórja. Az összecsapás nagy tétje a világbajnok-jelöltség volt, a győztes vívta ki a jogot a jövő évi vb-jelölti döntőben való szereplésre. Egy lépésen múlott a parti, a cím sorsa, Vachier-Lagrave duplázhatta volna bástyáit a negyedik soron.

Döntőbeli ellenfele, a 24 esztendős Ding Liren kétszer harcolta ki rájátszásban a továbbjutást, az ukrán Martyin Kravcsiv és az indiai Santosh Gujrathi Vidit nehezítette meg feladatát. A negyeddöntőben Rapport Richárd sajnos nem tudta útját állni, ahogy az elődöntőben az amerikai Wesley So sem.

A döntőben Levon Aronjan megérdemelt győzelmet aratott. Az óvatosabb első parti után a másodikban sötéttel játszotta túl tíz évvel fiatalabb ellenfelét. Többször is fonalas nyerést szalasztott el, Ding Liren ellenfele hathatós segítségével megmenekült a vereségtől. A negyedik összecsapás során Aronjan gyalogelőnyét nem tudta érvényesíteni.

A rájátszás első rapid partijában – 25-25 perc és lépésenként 10-10 másodperc bónusz – Aronjan könnyen nyert, a kínai sakkozónak már a nyitásban gondjai voltak, a meggyengült királyállása pedig gyorsan védhetetlenné vált, 30 lépést követően kapitulációra kényszerült. A tíz perces pihenő után ellenkező színelosztással következett a második ütközet. Ding Liren összeszedte magát, előnybe került, de a támadásvezetésébe hiba csúszott, Aronjan visszavágott, az ellentámadása átütött. 

Levon Aronjan a Világkupa győztese:

Levon Aronjan (2802) – Daniel Cawdery (dél-afrikai, 2449)  2 - 0

Hou Ji-fan (kínai, 2670) – Levon Aronjan 2 – 4 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 - 1, 0 – 1)

Levon Aronjan – Makszim Matlakov (orosz, 2728) 4,5 – 3,5 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen)

Daniil Dubov (orosz, 2666) – Levon Aronjan 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

Levon Aronjan – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2727) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2804) – Levon Aronjan 4 – 5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)

Levon Aronjan – Ding LIren (kínai, 2771) 4 – 2 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0)

A háromszoros olimpiai bajnok, október 6-án 35. születésnapját ünneplő Levon Aronjan sikere aligha lepte meg a sakkot értőket, hiszen az örmények legjobbja már 2007-ben is résztvevője volt a mexikói nyolcfős világbajnoki döntőnek. Aronjan negyedszer vívta ki a világbajnok-jelöltséget, 2013-ban, majd egy év múlva és két éve is játszott a világbajnok-jelölti döntőben, számos szuperverseny első helyezettje, több mint tíz éve az abszolút elit tagja.

Man sziget fővárosában, Douglasban  a világbajnok Magnus Carlsen rajt-cél győzelmet aratott a Chess.com nyílt versenyén. A norvég világelső 50 ezer fontos első díjat nyert és 11,4 Élő-pontot is gyűjtött. Fél ponttal előzte meg az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anandot és az amerikai Hikaru Nakamurát. Rapport Richárd is veretlen maradt, a kilencfős harmadik pontcsoportban végzett 6,5 pontjával, Lékó Péter 6, Almási Zoltán és Rudolf Anna 4,5 pontot szerzett.

Harminchat ország 160 sakkozója játszott a pazar mezőnyű kilencfordulós viadalon, amelyet Carlsen mellett az exvilágbajnok orosz Vlagyimir Kramnyik és az indiai Viswanathan Anand részvétele fémjelzett, de olimpiai bajnokok, világbajnok-jelöltek, a sakkvilág ászai is vállalták a svájci rendszer buktatóit, a párosítás fokozott jelentőségét.  A legjobbak Tbilisziből, a számukra csalódást okozó Világkupáról érkezek a szigetre, amely az évek alatt már jelentős rangot vívott ki az egyre erősebb mezőnyű tornával. Korábban elképzelhetetlen volt, hogy a világelső hasonló versenyen játsszon, presztízsét féltve csak a meghívásos, szűk kör számára elérhető viadalon való részvételt vállalta. Carlsen Játszott a Világkupán, szenzáció volt harmadik fordulóbeli búcsúja, de gyorsan feledte a kudarcot.

Carlsen a tornán riválisainak csak három döntetlent engedélyezett, az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov, az indiai Santosh Gujrathi Vidit és a befejező játéknapon Hikaru Nakamura „rabolt” fél pontot a világbajnoktól. Nakamura érthetően nem mert kockázatot vállalni az esetleges nyerésért, sötéttel játszott, és korábbi partijaik mérlege igen katasztrofális a számára, Carlsen az eldőlt partik alapján 12-1-re vezetett.

Az amerikai olimpiai bajnok végül a második helyet osztotta Viswanathan Ananddal, aki a zárónapon a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan legyőzésével szerzett dobogós helyezést. Carlsenhez hasonlóan Bakuban az indiai exvilágbajnok is nagy csalódást okozott. Vishy az élcsoportban végzettek között magasan a rangidős volt, okos versenyzéssel, veretlenségét megőrizve Hikaru Nakamurához hasonlóan Élő-pontokat is nyert.

Megjárta a hadak útját Vlagyimir Kramnyik, az exvilágbajnok katasztrófával felérő rajtja után a sűrű mezőnyben játszva tört előre, de újabb értékes Élő-pontokat vesztett. Az amerikai Fabiano Caruana a nyolcadik fordulóban küzdött meg Carlsennel, rossz taktikával, elhibázott stratégiával vágott neki a presztízscsatának, s vereségével búcsúzhatott a dobogós helyezés reményétől.

A csapat Európa-bajnokságra készülő válogatottunkból hárman vettek részt a tornán. A kilencfős 6,5 pontosok csoportjában végzett Rapport Richárd. A Vk-n negyeddöntős volt, riválisainál kevesebb ideje volt a pihenésre, feltöltősre. Nehezen kezdett, két döntetlent követően belelendült, mesterhármassal az élcsoportba navigálta magát, amikor váratlanul pihenőnapot vett ki, fél ponttal párosították be. A hajrában 2 pontot gyűjtött, a befejező játéknapon nem bírt az indiai Sahtosh Gujrathi Vidittel, + 6 Élő-ponttal zárt. Lékó Péter 6 pontot gyűjtött, az ő sakkja, nyitásai túlzottan korrektek ehhez a lebonyolításhoz. Almási Zoltán három vereséget is elszenvedett, túlzottan erőszakos nyerési kísérletei visszaütöttek.  Rudolf Anna is 4,5 pontos lett, sorban kapta a nehéz ellenfeleket, örülhet a jelentős Élő-pont többletnek, a 38,8 pontnak.

A Chess.com Masters végeredménye:

H.

R.

 

Név

FED

Élő

 TB1 

Perf.

Élő+/-

1

1

GM

Magnus Carlsen

NOR

2827

7,5

2903

11,4

2

4

GM

Viswanathan Anand

IND

2794

7,0

2806

1,6

5

GM

Hikaru Nakamura

USA

2781

7,0

2831

5,7

4

2

GM

Vlagyimir Kramnyik

RUS

2803

6,5

2660

-8,4

3

GM

Fabiano Caruana

USA

2799

6,5

2831

4,6

6

GM

Michael Adams

ENG

2738

6,5

2719

2,3

8

GM

Pavel Eljanov

UKR

2734

6,5

2749

3,3

12

GM

Santosh Gujrathi Vidit

IND

2702

6,5

2764

8,2

16

GM

Emil Szutovszkij

ISR

2683

6,5

2712

5,8

19

GM

Rapport Richárd

HUN

2675

6,5

2732

6,0

31

GM

Alekszej Shirov

LAT

2630

6,5

2703

13,2

55

GM

Dhopade Swapnil

IND

2532

6,5

2768

28,5

13

15

GM

Maxim Rodshtein

ISR

2695

6,0

2616

-4,8

17

GM

Lékó Péter

HUN

2679

6,0

2646

-3,5

18

GM

Rusztam Kaszimdzsanov

UZB

2676

6,0

2707

4,9

20

GM

Szergej Movszeszjan

ARM

2671

6,0

2622

-4,5

22

GM

Hou Ji-fan

CHN

2670

6,0

2687

2,0

….

69

10

GM

Almási Zoltán

HUN

2707

4,5

2537

-17,6

95

123

IM

Rudolf Anna

HUN

2286

4,5

2466

38,8

Balatonszárszón a magyar női válogatott és a horvát férficsapat elsőségével fejeződött be a Mitropa-kupa. Női együttesünk a befejező játéknapon 4-0-ra győzte le a cseh négyest, 2,5 táblaponttal megelőzte a franciákat. Az első helyre rangsorolt férficsapatunk az utolsó játéknapon vereséget szenvedett a csehektől és csak a negyedik helyen végzett.

A női Mitropa-kupák történetében harmadszor nyert válogatottunk. Tíz éve Szegeden, majd 2015-ben Mayerhofenben győzött csapatunk, amelynek Lázárné Vajda Szidónia és Gara Tícia is tagja volt. Először folytak négy táblán a csatározások, joggal bízhattunk abban, hogy ez együttesünknek kedvez. Nem könnyen született meg a siker, az ötödik fordulóban a lengyelektől elszenvedett váratlan vereség után rendezni kellett a sorokat. A hajrá jól sikerült, mind a négy meccset megnyerték sakkozónőink, a hetedik körben a lengyelek is besegítettek a franciák legyőzésével.

A kezdeti bizonytalankodás után Lázárné Vajda Szidónia utolsó négy partját megnyerte. Gara Tícia és Terbe Julianna is javított. A legjobb pontszerző Havanecz Bianka pihenőnap nélkül játszotta végig a viadalt. Kovács Judit közelről láthatta egy jelentős csapatverseny eseményeit. A csapatkapitány Papp Gábor nehéz pillanatokat is megélt, de a hibákat sikerült korrigálni.

A 14. Mitropa-kupa végeredménye

H.

Csapat

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 TB1 

 TB2 

1

Magyarország

 * 

3

3

3

4

4

2

13

24,5

2

Franciaország

 * 

3

3

2

13

22,0

3

Horvátország

 * 

1

3

3

1

12

20,5

4

Lengyelország

 * 

2

2

2

3

11

19,5

5

Németország

1

1

3

2

 * 

2

3

1

3

4

10

20,0

6

Olaszország

1

1

1

2

 * 

2

2

2

8

16,0

7

Szlovénia

1

1

2

1

 * 

7

17,5

8

Csehország

0

½

½

3

2

½

 * 

7

13,0

9

Ausztria

0

3

2

1

2

 * 

6

15,0

10

Szlovákia

2

2

1

0

2

½

 * 

3

12,0

T

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Pont

J.

Élő-átlag

Perf.

+ -

1

IM

Lázárné Vajda Szidónia

2358

0

½

½

½

1

1

1

1

5,5

8

2275

2416

6,2

2

WGM

Gara Tícia

2332

1

½

½

0

0

1

½

1

4,5

8

2208

2251

-15,4

3

WIM

Terbe Julianna

2250

1

0

0

½

1

1

½

1

5,0

8

2167

2262

1,8

4

WIM

Havanecz Bianka

2181

1

½

1

1

½

1

1

½

1

7,5

9

2052

2325

31,6

5

Kovács Judit

2042

1

1

0

2,0

3

1978

2103

12,4

Férficsapatunk negyedik helyezése egyértelmű csalódás. Európa-bajnoknőnk, Hoang Thanh Trang nagyon rossz formát fogott ki. Megnyitási repertoárjára nagyon ráférne egy alapos frissítés, túl könnyen készülhetnek rá az ellenfelek. Erdős Viktor játszmáiban több volt, mint a + 2. Bánusz Tamás a csapat motorja volt, a befejező spanyol megnyitású játszmában többször is hibázott. Kántor Gergely jó kezdés után a hajrában gyors remikkel operált, átlépte a 2500 Élő-pontos határt. Kozák Ádám nyeretlen maradt. A viadalon válogatottunk az utolsó két meccsén szenvedett vereséget, s ezért a dobogós helyezés elvesztésével fizetett.

A győztes horvát együttes megőrizte veretlenségét, a címvédő cseh csapat rangadót nyert az utolsó fordulóban.

A 36. Mitropa-kupa végeredménye

H.

Csapat

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

Horvátország

 * 

2

2

3

3

3

2

3

15

23,0

0

2

Csehország

2

 * 

1

2

3

14

22,5

0

3

Franciaország

3

 * 

2

2

3

3

14

22,0

0

4

Magyarország

2

 * 

2

2

11

20,0

0

5

Ausztria

½

 * 

2

2

8

16,5

0

6

Olaszország

1

2

2

 * 

6

17,0

0

7

Németország

1

½

2

 * 

2

6

15,0

1

8

Szlovénia

1

2

½

2

2

 * 

2

6

15,0

1

9

Szlovákia

2

1

1

2

2

½

 * 

2

6

14,5

0

10

Svájc

1

1

2

2

 * 

4

14,5

0

T

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Pont

J.

Élő-átlag

Perf.

+ -

1

GM

Erdős Viktor

2619

½

1

½

½

1

½

½

4,5

7

2508

2610

-0,4

2

GM

Bánusz Tamás

2608

1

½

1

1

1

1

½

0

6,0

8

2485

2678

6,9

3

GM

Hoang Thanh Trang

2459

0

½

1

0

0

0

0

1,5

7

2452

2222

-20,8

4

IM

Kántor Gergely

2495

½

1

1

½

½

1

½

½

5,5

8

2457

2598

10,8

5

IM

Kozák Ádám

2428

½

0

½

½

½

½

2,5

6

2433

2376

-4,6

Verőci Zsuzsa

| Reblog! 0 |
Reblog hírfolyam | Like hírfolyam

Legfrissebb bejegyzések

A 17 éves indiai Gukesh és a kínai Tan Zhongyi a világbajnok-jelölti döntők győztesei
2024. 04. 22.

Az utolsó forduló dönt, a 17 éves indiai Gukesh félpontos előnnyel vezet. Nakamurával sötéttel mérkőzik meg
2024. 04. 21.

Gukesh, Nakamura és Nepomnjacsij holtversenyben az élen, Tan Zhongyi félpontos előnnyel vezet
2024. 04. 19.

Nepomnjacsij és Tan Zhongyi félpontoe előnnyel vezet
2024. 04. 18.

Nepomnjaxsij és Gukesh D reizett, Caruana és Nakamura nyert, Lei Tingjie legyőzte Gorjacskinát
2024. 04. 16.

Gukesh D és Nepomnjacsij döntetlennel is megőrizte éllovasi pozícióját, Tan Zhongyi ismét egyedül az élen
2024. 04. 15.

A nyolcadik forduló után Gukesh és Nepomnjaxsij vezet, a női viadalon hármas holtverseny az élen
2024. 04. 14.

A világbajnok-jelölti döntők félidejében Jan Nepomnjacsij és Tan Zhongyi félpontos előnnyel vezet
2024. 04. 12.

Gukesh és Nepomnjacsij remizett, megőrizték holtversenyes első helyüket, Tan Zhongyi előnye is fél pont
2024. 04. 11.

Gukesh 87 lépéses győzelemmel beérte Neomnjacsujt, Nakamura ekőször nyert
2024. 04. 10.

A világbajnok-jelölti döntők negyedik fordulójában Nepomnjacsij myert Vidit ellen, Szalimova legyőzte Konerut
2024. 04. 08.

Praggnanandhaa sötéttel nyert az indiai rangadón Vidit ellen, már a nyitásban meglepte riválisát
2024. 04. 07.

Torontóban Tan Zhongyi kettős győzelemmel rajtolt, békés első forduló, viharos második kör a vb-jelölti döntőkben
2024. 04. 06.

Carlsen harmadszor a GRENKE Chess Classic  győztese, Rapport volt a világelső legfőbb riválisa
2024. 04. 03.

Prágai elsőségével Abduszattorov negyedik az új világranglistán
2024. 04. 01.

Hirdetés

Feedek

Archívum

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog